F 244. MIDDELBURGSCHE Woensdag 1874. COURANT. 14 October. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn I'aasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 13 October. In de buitengewone vergadering d<jr provinciale staten van Zuid-Holland is met 49 tegen 25 stem men tot lid der eerste kamer verkozenter vervan ging van den lieer van Bylandt, de beer I. D. Fran sen van do Putte, afgetreden minister van koloniën- Wijders werd tot lid van het college van gede puteerde staten van Zuid-IIollandter vervanging van den heer van der Ileim, verkozen de heer Verniers van der Loeff met 49 stemmentegen 25, die op den heer van der Kemp waren uitgebracht. Tot lid van den gemeenteraad te Veere is verkozen de heer D. Turf boer, commissaris van het loodswezen aldaar. De heer I. I. C. B. van der Bilt is door dijkraad en ingelanden van den calamiteuzen polder Willern- Anna benoemd tot secretaris-ontvanger en ontvanger- griffier, en zulks ter vervanging van mr. B. V. van dei- Bilt die als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslagen is. De heer S. van Houtenlid der tweede kamer, heeft „naar aanleiding van de wet op den kinderarbeid", die op zijn voorstel is aangenomen, een artikel in Het Vader land geplaatst, waarvan hij de opneming in andere bladen, die daarvoor ruimte hebben, verzoekt. Onze ruimte verplicht ons tot de venkele vermelding dat de heer van Houten voornamelijk de verschillende bepalingen der wet in herinnering brengt, teneinde te voorkomen dat daaraan in te beperkten zin uitvoering worde gegeven. „Van den 15en October a.schrijft hij mogen geen kinderen beneden tien jaren meer in dienst genomen worden en die in dienst zijn moeten ontslagen worden." Eerst een jaar later zal het verbod in werking treden om kinderen beneden de twaalf jaren in dienst te hebben. Ook tegen te ruime opvatting van de huiselijke en persoonlijke diensten en den veldarbeid, die in de wet uitgezonderd worden, waarschuwt de heer van Houten. Onder de eersten worden, volgens hem, alleen verstaan huishoudelijke diensten, bood schappen voor het gezin en dergelijken; geen eigen lijke huisarbeid, alzoo ook niet de bevoegdheid om kinderen in dienst te nemen, teneinde die in huis aan anderen arbeid werkzaam te doen zijn. Wat den veldarbeid betreft, deze omvat slechts deft arbeid voor het voortbrengen en inoogsten van veldvruchten, het hoeden van vee enz. Het werk bij steenbakkerijen, en andere soortgelijke in de open lucht verrichte arbeid, kan redelijkerwijze daaronder niet begrepen worden. De heer van Houten roept ieder op om in zijn eigen kring de handhaving dezer bepalingen te bevorderen en van overtredingen aan de bevoegde macht kennis te geven, met aanwijzing van minstens twee getuigen om de feiten tc kunnen bewijzen. Ten slotte verantwoordt de schrijver zich omdat hij zich met de gedeeltelijke aanneming van zijn voorstel tevreden gesteld en dit niet ingetrokken lieeft, nadat daarin belangrijke wijzigingen waren gebracht. Hij rekende zich verplicht het goede beginwaartoe de gelegenheid hem aangeboden werd, niet te moeten af wijzen. Bij de meerderheid van de leden der tweede kamer bestond op het oogenblik de overtuiging nog niet dat ook de veldarbeid verboden moest worden, evenmin als die van de noodzakelijkheid om door wet telijke bepalingen het schoolverzuim te beteugelen. Dat gedaan tc willen krijgen zou dus eene hopelooze onder neming geweest zijn. De lieer van Houten houdt echter zijne taak ook niet voor geëindigd. „Laat men slechts voortgaanzoo schrijft hijieder in zijn lering de fei ten na te gaan, te verzamelen en openbaar te maken, dan twijfel ik niet of de nu reeds aanzienlijke minder heid in de volksvertegenwoordiging zal binnen kort meerderheid worden." Hij houdt zich ten zeerste aanbevolen voor mededeé- ling van op de quacstie betrekking hebbende feiten en hoopt naar vermogen mede te werken om zoowel de tot wet verheven bepalingen vruchtbaar te doen zijn als om op den gelegden grondslag krachtig te doen voortwerlcen. Op die wijze gelooft hij de beste bewij zen te zuilen geven van zijne ingenomenheid met de hem uit verschillende kringen, vooral uit dien der arbeidersvereenigingennaar aanleiding van liet door hem genomen initiatief, kenbaar gemaakte gevoelens. Rcnocmlngen cn besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan IT. F. G-. N. Camphofraadtot het aannemen en dragen der ver sierselen van kommandcur 1® klasse der orde van St. Olaf, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der ge meente Scherpenisse J. Luylcteneinde die betrekking- gelijktijdig te bekleeden met het burgemeestersambt der gemeente St. Maartensdijk. schutterijen. Verleend de personeele rang van 2en luitenant bij de dienstdoende schutterij te Groningen aan den kapelmeester van liet muziekkorps dier schut terij H. Henclceroth. leger. Op nonactiviteit gesteld de majoor J. K. H. de Hoo van Alderwerelta ia suite van het 4C regiment infanterie. Onderwijs. Voor de betrekking van, onderwijzeres der 2® klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager on derwijs te Leiden is aan den gemeenteraad aldaar aangeboden een drietal bestaande uit de dames A. M. Will te Middelburg, C. M. J. Schrütcr te Amsterdam en L. van Hooren te IJzendijke. De commissie die zich te Genemuiden heeft ge constitueerd tot het inzamelen van bijdragen voor het gezin van den op ongelukkige wijze om het leven ge komen lioofd-onderwijzer Pou heeft bekend gemaakt dat zij in het geheel de som van f 4436,291 ontvan gen heeft, waarvan f 1282,23 op het grootboek is ge plaatst, terwijl voor het overige bedrag eene affaire is aangeschaft. De commissie heeft zich derhalve, haar doel bereikt ziende, ontbonden verklaard. De Beiersche regeeriiig heeft den heer Andreae, di recteur der rijksweckschool voor onderwijzers te Kaisers- lautcrn, benoemd om een verslag uit te brengen over liet onderwijs en de volksschool in Nederland. De heer Andreae is reeds te Groningen en Deventer met zijn onderzoek begonnen eu zal verder de voornaamste in richtingen voor onderwijs in ons land bezoeken. Sicrfomfletaws. Te Kieuw- en St. Joosland is als predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente beroepen de heer F. Sebesta, predikant te Nicolcitz in Moravië. De heer H. Bax, predikant bij de Nederduitsch hervormde gemeente te Poortvliet, is dezer dagen te Doornspijk beroepen cn ontving hiermede voor de 49® maal een beroep. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsch her vormde gemeente te Gapinge de heer J. W. Nijen- huis, te Eierland op Texel. Voor de opleiding van zestig jongelieden tot pre dikant te Utrecht en te Doetinchem werd in de laatste twee maanden door den lieer van Dijk ontvangen aan giften 1286een legaat van f 5000 en een toezegging van f 15000ter voldoening der studiekosten voor drie jongelieden. Voor het gymnasium der Christelijk gereformeerde gemeente, dat te Kampen zal worden opgericht, is reeds ruim f 68,000 ontvangenzijnde meer dan een derde van het benoodigde. De hervormde gemeente te Doesborgh doet sedert October 1873 vruchteloos moeite om in de bestaande 1 vacature van een tweeden predikant te voorzien. Het tiende beroep is bereids afgewezen. Door kerkvoog den is thans een ciiculaire tot de ingezetenen gericht, teneinde door inteekening tot een zeker bedrag het traktement, dat f 1400 bedraagt, te kunnen verhoogen, waarna men bij het. beroep beter hoopt te slagen. CiCtnengde foerücliïen. Jl. Vrijdag avond werd, naar de Goesche courant meldt, door de Harmonie „De volharding'"te Goes eene ovatie gebracht aan de herbenoemde leden van haar bestuur, uit erkentelijkheid voor de vele moeiten en zorgen door die leden in het belang der Harmonie, welke thans in bloeienden staat verkeert, aan den dag gelegd. Ten huize van den voorzitter was o. a. genoodigd de adelborst le klasse C. MoIIwien dezer dagen eene eervolle vermelding ter zake van zijn ge drag bij de tweede expeditie tegen Atcliin te beurt viel. Ter zijner eer werden de volksliederen gespeeld, waar mede het publiek instemde. Een boerenknecht uit het voormalig 4e district vau Zeeland werd den llen September door het provinciaal gerechtshof alhier vrijgesproken van de beschuldiging van diefstal, met behulp van een geweer gepleegd. Het gestolen voorwerp was een kater. In het genoemde district zijn de boerenknechts namelijk gewoon zich op feestdagen in dc herbergen te goed te doen aan gebra den katersdie onder het drinken van een glas bier opgepeuzeld worden. De beschuldigde nu stond terecht omdat hij op het erf van zijn meester een vreemden kater geschoten en zich toegeëigend had, om hem zeven dagen latertoen de eerste frischkeid dus van „het wild" af moet geweest ziju, in vroolijk gezelschap te nuttigen. Niemand op de achtbare terechtzitting, zelfs de procureur-generaal niet, die krachtens zijn ambt eene tuchthuisstraf van vijf tot tien jaren tegen den beschul digde eischte, scheen de zaak bijzonder ernstig op te vatten en ook de boosdoener zelf werd door het gewicht zijner schuld niet overmatig terneer gedrukt. Ziju ver dediger, mr. F. M. C. van Deiuse, concludeerde tot vrijspraak, omdat niet uitgemaakt was wiens eigendom de als wildbraad gebruikte kater eigenlijk geweest was, en zoolang niet bewezen kon worden wie de eigenaar van liet gestolene was, kon volgens pleiter ook geen diefstal aangenomen worden. Het hof vereenigde zich met dit argument en sprak den katerjager vrij. Meer bijzonderheden omtrent dit vermakelijke geding vindt de lezer in het „Paleis van justitie" van gisteren Een 22jarig kruier van de Hollaudsche spoorweg maatschappij te Botterdam is gisteren morgen, terwijl hij op het perron met een paar reizigers stond tc onder handelen, plotseling ineengezegen en bezweken. De gemeenteraad van Amsterdam beeft besloten de huizen der stad opnieuw te doen nomineren, waarbij de even nommers rechts, de oneven links zullen komeu. Als uitgangspunt wordt liet IJ gekozen. De kosten worden op 15,000 geraamd. Door eenige inwoners van Dordrecht werd dezer dagen een Indiaan, die zich aan boord van een Fransch koopvaardijschip bevondopgenomen en aan eene plaats in een fabriek geholpen. Voor zoover uit de verkla ringen van den zeer opgewonden Oosterling is wijs te wordenmoet hijmet nog twee andere schipbreuke lingen op een balk in zee drijvende, door het Fransclie schip opgenomen en daar schandelijk mishandeld ziju. De gezagvoerder had eenige dagen te voren bij adver tentie de inwoners der stad gewaarschuwd zich niet met den Indiaan in te laten en schijnt er veel prijs op te stellen hem weder aan boord te hebben. De politie waakt echter thans over den vluchteling en onderhan delt over hemdaar hij Engelsch onderdaan ismet den Engelschen consul. De heer Gambetta heeft Donderdag de gemeente Helder bezocht cn de merkwaardigheden aldaar be zichtigd. De Deventer stoombootmaatschappij heeft uithoofde van den buitengewonen lagen waterstand op den Ysel baar dienst tusschen Rotterdam en Deventer voorloopig gestaakt. Een bekend letterkundige en romanschrijver, de

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1