MIDDELBURGSCHE COI R A NT Dinsdag 13 October. fl° 243. 1874. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en I'aasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.£50. Middelburg 12 October. De tweede kamer heeft Zaterdag het onderzoek der begrootingsontwerpen voor 1875 in de afdeelingen ten einde gebracht. Heden wordt een aanvang gemaakt met de ontwerpen tot toepassing der wet tegen besmet telijke ziekten op dyssenterie, tot wijziging en aanvul ling der begrooting van het fonds voortspruitende uit. de koopprijzen van domeinen, en tot tijdelijke beper king der bevoegdheid tot het aanmunten van zilveren standpenningen. Bij het onderzoek van het wetsontwerp tot vaststelling der begrooting wegens den arbeid der gevangenen werd in een der afdeelingen het denkbeeld geopperd om, evenals in Engeland plaats heeft, dc crimineel veroor deelden aan openbare werken te laten arbeiden. Gisteren zijn met de stoombarge tusschen Middel burg en Ylissingen een groot aantal passagiers vervoerd. Vooral was dit het geval toen het muziekgezelschap Accelerando uit deze gemeente zich naar Vlissingen en het muziekgezelschap Ons Genoegen uit Vlissingen zich naar Middelburg begaf en gedurende den overtocht eenige stukken uitvoerde. Beide gezelschappen had den hunne banier bij zich. Zoowel te Vlissingen als hier waren bij aankomst en vertrek een groot aan tal toeschouwers in de nabijheid der aanlegplaatsen aanwezig. Te Vlissingen, waar de Zondagswet sterk schijnt gehandhaafd te worden, was het niet alleen verboden op straat muziek te makenmaar werd dit zelfs in een koffiehuis belet. Het gezelschap Accelerando had zich namelijk begeven naar het „Maison de pilotes," waar het met vergunning der eigenares, mejuffrouw van der Steen, en tot genoegen der aanwezigen eenige muziek stukken zou uitvoeren. Nauwelijks was het eerste nommer begonnen toen een politie-agent binnenkwam en den „kapelmeester" zocht. De directeur, de heer Liesoy, liet het begonnen stuk afspelen eii stond toen den politie-dienaar te woord, die kwam vertel len dat ook binnenshuis geen muziek mGcht worden gemaakt. Het gevolg was dat het muziekgezelschap, tot teleurstelling van velen, het koffiehuis verliet, en zich naar de sociëteit van het Belgische loodswezen begaf, waarin het werd geïntroduceerd en gul ont haald, en waar het eenige nommers ten beste gaf. Het gezelschap Ons Genoegen uit Vlissingen was te "Middelburg gelukkiger. Al spelende tenzij het in de nabijheid eener kerk kwam trok het door de stad en begaf zich naar het Schuttershof de Edele handboog, waar eenige muziekstukken werden uitge voerd. Evenals vroeger zullen ook gedurende dezen winter des Zondags avonds om de veertien dagen in de Werk- mans-vereeniging alhier volksvoorlezingen worden gehouden voor de leden en begunstigers met hunne vrouwen of meisjesalsmede voor niet-ledendie zich tegen betaling van tien cent toegang kunnen verschaf fen. Gisteren avond trad als eerste spreker in dit sei zoen dr. F. P. J. Sibmacker Zijnen op, die vóór de pauze sprak over „Leiden ontzet" en na de pauze eene Vertelling van Andersen voordroeg. Zoowel de voor drachten als de vijf stukken, door de leden der zangveree- niging ter afwisseling gezongen, werden door de aan wezigen met belangstelling aangehoord. Gisteren middag hield de handboogschutterij de Eens gezindheid alhier in de uitspanning Pax intrantibus haar jaarlijksche prijsschieting, waartoe verschillende prijzen beschikbaar waren gesteld. De uitslag was, dat de zilveren koningsmedaille voor de meeste punten is behaald door den heer J. J. de Roosde zilveren me daille voor de meeste rozen door den heer A. J. van Agtenen de zilveren medaille voor de meeste vieren door den heer S. Rech. De heer N. C. Lambrechtsen van Ritthem verzoekt ons, ter verbetering van ons verslag der zitting van den gemeenteraad alhier op Vrijdag jl.het volgende mede te deelen: „Door ZEd. is, betreffende de leenbank, niet ge zegd dat de commissie van bestuur om de drie maan den een uittreksel uit het verzamelingsregister ontving, maar wel dat dit iedere tien dagen plaats had; evenmindat op 3e December van elk jaar het eind cijfer van het kapitaal moest sluiten met het eindcijfer van het verzamelingsregister, maar dat dit het geval moest zijn op 31 December bij het sluiten der bank. „Ook het verschil ten bedrage van f 1313.75 heeft ZEd. niet beweerd dat op 11 Februari 1S73 bestond, maar dat het aan de commissie op dien dag was mede- Naar wij vernemen is de heer A. L. H. Obreen, vroeger waarnemend districts-inspecteur op de Zeeuw- sclie lijn, later controleur van het mouvement bij de staatsspoorwegenden 10en dezer benoemd tot districts inspecteur op de LuikLimburgsche lijn. Te Zierikzee hebben zich eenige gevallen van rood vonk voorgedaan, waarvan sommige met doodelijken De heer C. F. Leeman, predikant te Zonnemaire, heeft zich bekend gemaakt als schrijver der verhandeling: „Waar hoort men zooveel spreekwoordelijke bijbeltaal, enz.," aan welke bij besluit der Algemeene vergadering van de Hollandsche maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen van 25 September II. de zilveren medaille werd toegewezen. Van den nieuwen Rotterdamschen waterweg maak ten in de maand September gebruik 612 schepenzijnde 373 stoom- en 239 zeilvaartuigen. Voor het eerst is een schip door het nieuwe kanaal van Amsterdam naar zee gezeild. Het was een vaar tuig dat met cement uit Engeland gekomen en te Vel- zen gelost, was. De herinnering aan het ontzet van Alkmaar in 1573 werd den 9tn dezer aldaar feestelijk herdacht. De heer A. Groenier, leeraar aan de hoogere burgerschool, hield eene feestrede, terwijl de dag verder door muziek en tooneelvoorstellingen werd opgeluisterd. De heer S. O. W. Roorda van Eijsinga, die onder het bestuur van den gouverneur-generaal Sloet uit Indië gebannen werd, heeft over deze zaak andermaal een brief aan Het Vaderland gericht. Bitter beklaagt de heer Roorda zich daarin over den gouverneur-generaal Loudondie hem vóór zijn vertrek naar ïndië allerlei beloften van herstel zou gedaan hebben, zonder er eene van na te komen. De klachten van den heer Roorda berusten echter voor een groot deel op gezegden, door den heer Lou don volgens zijne beweringin particuliere gesprekken gebezigd. Ten deele laat de beer Roorda zich zelfs beheerschen door allerlei persoonlijke opvattingen om trent de bedoelingenwaarmede de gouverneur- generaal de eene of andere uitdrukking zou gebruikt hebben. Hij spreekt veel over de „liefheid" van den heer Lou don, over diens manier om zijne oogen „naar den zol der te richtenals wilde hij God tot getuige roepen voor de oprechtheid zijner woordenmaar bedenkt niet dat zulke opmerkingen misschien waarde kunnen hebben uit een letterkundig of humoristisch oogpunt, doch zonder belang zijn voor het nuchter oordeelend publiek, dat naar feiten en niet naar subjectieve op vattingen van particuliere gesprekken vraagt. In het laatste gedeelte van zijn brief laat de heer Roorda, door een ons volkomen onbegrijpelijken over- overgang, op eens zijn eigen zaak varen en begint hij over den oorlog met Atcbin, dien hij met Multatuli een „schelmstuk, een jezuietenstreek en een domheid" noemt. Welk verband er tusschen die twee zaken b staatkunnen wy onmogelijk bevroeden. Maar wel wordt het ons eenigszins duidelijk dat de Indische regeering nog een weinig huiverig is om den lieer Roordadie uit Indië gebannen werd wegens zijne hevige, opruiende taal tegen de inlandsche hoofden, weer in de kolonie toe te laten en te vertrouwen dat hij voortaan zijne tong en zijne redeneeringen wat beter meester zal zijn. Slenoemlngen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot president van het provinciaal gerechtshof in Groningen mr. G. W. H baron van Imhoff, thans vice-president van gemeld gerechtshof. belastingen. Benoemd J. A. C. W. van Lanschot Hubrecht, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te de Bilttot ontvanger derzelfde mid delen te Sliedrecht c. a.en J. Mandenthans ont vanger der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen te Lobith c. a.tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zwijndrecht c. a. leger. Benoemd bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenants L. Waller, A. A. H. van Heusden en J. C. Gijsberti Hodenpijl, allen van bet korps. Onder vrijs. De heer dr. W. Kapteyn, leeraar aan de hoogere burgerschool te Maastricht, is op zijn verzoek eervol uit die betrekking ontslagen. Tot leeraar in de wiskunde aan de hoogere bur gerschool te Nijmegen is benoemd de heer ITouba uit Venlo. De rector van het gymnasium te Maastricht dr. J. L. Marres, heeft hij den aanvang van het studie jaar aaü de ouders zijner leerlingen een circulaire ge richt waarin hij herinnert dat de leerlingen noch lid mogen zijn van eenige soeiëteit of vereeniging, noch in koffiehuizen of herbergen mogen aangetroffen worden. Zelfs al strekken de vereenigingen oorspronkelijk tot oefening en genoegen, en al gebeuren er geen mis bruiken dan nog is het, volgens den rector, gebleken dat zulke instellingen te veel het hart en den geest der leerlingen innemen en bij hen eene verkeerde rich ting teweegbrengen. Of in onzen tijd dergelijke uitoefening van gezag door leermeesters buiten de leerzalen tot het doel leiden kan dat zij zich voorstellen, mag, meenen wij, met grond betwijfeld worden. iierknieuTFs. De heer SneHcn hield gisteren morgen zijne intree rede als predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Vlissingen naar aanleiding van Handelingen 28 vers 15, laatste gedeelte. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Ne- derduitsche hervormde gemeente te Vlissingen door den heer Mossel, te Renkum en Eelsum. Marine en leger. Zr. M\ Schroefstoomschip Curacao is Zaterdag uit Nieuwediep naar zee vertrokkenmet bestemming, rond Amerika's zuidpunt, naar Oost-Indië. Kunstnieu ws. De Rotterdamsche afdeeling der maatschappij van toonkunst zal in het ingetreden winterseizoen drie uitvoeringen gevenwaarop ten gehoore zullen gebracht worden de oratoriums Elias van Mendelssohn Bartholdy en Josua van Handel een Requiem van Brahms en een Salve Regina van Gernsheim.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1