1 BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Weetij diityeiT. lairMakrirhkir. ADVERTENTIËN. j Oijf m dertigjarige ÖMttuemmgwg bestuur niet geldelijk verantwoordelijk is; maar dat hij de commissie als de hoofdschuldige beschouwt zalnaar hij meent, niemand verwonderen die eenige kennis van zaken heeft. De commissie is toch zonder inventaris begonnen. Hij heeft geen bepaalde personen op het oog of bedoeld, maar hij wil den heer Middelburg niet straffen voor een feit, waaraan zijns inziens de com missie van bestuur in de eerste plaats schuldig is. De voorzitter merkt nog op, dat de voorstelling van den vorigen spreker onjuist is, als zou de commissie zonder inventaris begonnen zijn, daar juist de heer Middelburg bij de overname der bank verzuimd heeft te inventariseeren. De beraadslaging wordt gesloten en het subsidiaire voorstel der commissie uit den raad om f 1313.75 van den borgtocht van den boekhouder-kassier in te houden, met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Luteijn, Snijders, Mathon van Berlekom en Damme. Het derde punt van het voorstel, de quaestie of den, heer Middelburg al of niet eervol ontslag zou worden verleend, werd (na eenige discussie over de vraag of, daar de bank is 'opgeheven, nog wel sprake van ont slag kan zijn)beslist door de aanneming van een door den heer van "Visvliet voorgesteld amendement, strek kende om te verklaren, dat, vermits de leenbank als inrichting is opgeheven en als gevolg daarvan de amb tenaren hebben opgehouden als zoodanig te bestaan, het verleenen van ontslagin welken vorm ookniet meer te pas komt; zijnde de bedoeling van dit amen dement, volgens nadere toelichting, de aanspraak op wachtgeld voor den heer Middelburg, evenals voor de ambtenaren Matzinger, van Goozen en Buijs, te doen blijven, hetgeen natuurlijk bewijst dat het ontslag eervol zou zijn geweest. Het amendement is aan genomen met 9 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Luteijn, Mathon, Jeras, Damme, vanEeke- len en de voorzitter. Eindelijk is zonder beraadslaging met algemeene stem men besloten den borgtocht van den gewezen eersten klerk W. Ver hulst, ten bedrage van 500geheel in te houden met de daarop sedert 1 Januari 1873 loo- pende renten en onder voorbehoud als ten aanzien van Gesquicrre is vermeld. De voorzitter deelt'mede, dat burgemeester en wet houders zoo spoedig mogelijk een voorstel tot toeken ning van wachtgeld aan de daarop aanspraak hebbende voormalige ambtenaren der leenbank zullen doen. Vervolgens wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd een voorstel van burgemeester en wethouders tot buitengewone affossing van schuld, te weten twee aandeden ieder van 1000 uit de leening van f 200,000, de uitloting in October te doen plaats hebben en de aandeden op 1 Januari a. betaalbaar te stellen. Uit een voorstel van burgemeester en wethouders tot dekking van het tekort op de administratie der leen bank, groot plus minus 24,000, blijkt het volgende De voorloopig vastgestelde rekening van het jaar 1873 sluit met een goed saldo van 39.485.151j, waarvan echter 24,754.88 moet worden afgetrokkenzoodat f 14,730.26$ beschikbaar blijft. Hiervan wenschen bur gemeester en wethouders f 10,000 aan te wijzen tot dekking van het tekort. Daar door cene wijziging in de inrichting der begraafplaats de uitbreiding daarvan nog wel vijftien jaren zal kunnen uitgesteld worden, zien zij geen bezwaar het bedragdat daarvoor nog uit de leening bestemd is, voor bovengenoemd doel te bezigen, ten bedrage van 4,754.89. Voorts zou uit den loopenden diepst uit het hoofdstuk onvoorziene uit gaven 3000 kunnen aangewezen worden. Tengevolge van de genomen besluiten omtrent de borgtochten wordt door de gedeeltelijke inhouding het tekort verminderd met 2813.75. Door de genoemde cijfers te zamen is het tekort dus gedekt tot een bedrag van f 20,067.64. Het overige zal later op andere wijze behooren gevon den te worden. [Dit voorstel was primitief opgemaakt voor het geval dat de geheele borgtocht van den boekhouder-kassier zou ingehouden wordendan zou het tekort gedekt zijn geweest tot een bedrag van 23,754.89.] Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel goedgekeurd. Hetzelfde is het geval met een voorstel van burge meester en wethouders tot wijziging der gemeentebe- grooting voor 1874, in verband met verschillende vroeger en ook in deze zitting genomen besluiten, als mede tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven tot een bedrag van 800 voor kosten der feestviering op 13 Mei jl. zoowel voor het aan burge meester en wethouders als aan de schoolcommissie verleende krediet. Verder niets meer aan de orde zijnde wordt de zit ting gesloten. Vlhermometcrstan.il. 9 Oct. 's av. 11 u. 56 gr. 10 'smorg. 7 u. 53 gr.'s midd. lu. 63 gr.'sav.6u.58er. In de zaak der arrestatie van den heer von Arnim is een belangrijk incident voorgevallenwaarvan zijne verdedigers ongetwijfeld een nuttig gebruik zullen weten te maken en wat niet strekt om haar in een gunstiger licht te stellen. Dc voormalige gezant is n. 1., op bevel van de rechtbank te Berlijn, gearresteerd op zijn land goed in Pommerenmaar dit behoort onder de juris dictie van de rechtbank te Stettinwelkevolgens de O stsee-Zeitung by die te Berlijn heeft geprotesteerd wegens schending der bevoegdheid van de rechtbank te Stettin. Hetzelfde blad meldt, dat, naar 'tschijnt, de Berlijnsche rechtbank zich over deze onwettigheid ver ontschuldigd heeft op grond van den spoed en het ge wicht van den door haar verordenden maatregel. Het schijnt dos, dat de geheele arrestatie, wat den vorm betreft, op onwettige wijze heeft plaats gehad. In een dergelijke gewichtige zaak is zoo ietsminst genomenzeer betreurenswaardigdaar het licht aan leiding geeft tot verdenking van partijdigheid en het vermoeden opwekt, dat gehandeld is onder den invloed van zekere pressie, terwijl zelfs de schijn daarvan moest worden vermeden. De spoedwaarop de recht bank zich beroept, is toch reeds onverklaarbaar, daar het schijnt, dat men reeds geruimen tijd heeft geweten, dat de bedoelde depêches niet in het archief aanwezig waren. Intusschen maakt de zaak overal veel sensatie de pers van alle Europeesche landen levert er uitvoe rige beschouwingen over, en met gespannen verwach ting ziet men den uitslag van het rechterlijk onderzoek te gemoet. De Daily News beweert, dat de geheele arrestatie slechts ten doel heeft om een politieke com binatie te doen mislukken, die voor Bismarck gevaarlijk kon worden en dat, wanneer men in dit doel niet slaagt, eene verandering in het Pruisische ministerie noodzakelijk zou worden. Graaf Arnim wordt middelerwijl vrij gestreng behan deld; hij zit wel niet in een gewoon vertrek van de gevangenen, doch in een andere kamer, waarin men hem althans het gebruik van een spiegel en een wollen matras heeft toegestaan, nij mag niemand bij zich ontvangen, doch krijgt het eten dat door zijne familie wordt gereed gemaakt en door zijn knecht naar het gebouw wordt gebracht. Volgens de Times zou men, indien geen verandering in den stand der zaak komt, weldra zijne terechtstelling voor het crimineel gerechts hof te Berlijn kunnen verwachten, alwaar het openbaar ministerie eene gevangenisstraf van verscheidene jaren zou eischen. De bevestiging der eenheid van het Duitsche rijk schijnt ook der keizerin zeer ter harte te gaan, zóo zelfs, dat zij persoonlijk ijvert om den band te verster ken die de verschillende landen verbindt en voor som mige althans nog vrij zwak is. Men heeft meermalen beweerd, dat aan het hof der keizerin de ultramontaan- sche invloeden zeer sterk zijn, zoodat von Bismarck in de kringen van dat hof alles behalve een enfant chéri is. Met die bewering is de ij ver der keizerin voor de een heid van het Duitsche rijk echter ten cenemale in strijd, want juist die eenheid is dé grootste kracht tegen de ultramontnnen en hun gevaarlijkste vijandin. Eergis teren had te Frankfort een congres van Duitsche vrou wen plaatswaaraan een aantal Duitsche prinsessen en aanzienlijke dames deelnamen en dat door de keizerin was belegd om eene unie van Duitsche vrouwen voor liefdadige doeleinden tot stand te brengen. Bij die gelegenheid heeft H. M. eene rede gehouden, waarin zij o. a. ook betoogde, dat men wel recht moet laten wedervaren aan de eigenaardigheden en de autonomie van ieder afzonderlijk land, maar tusschen allen een band van eenheid en wederkeerig hulpbetoon moet ves tigen. Het middel door de keizerin in -toepassing ge bracht kan zeker veel toebrengen om de volkeren na der tot elkander te brengen. De zittingen van het internationaal postcongres te Bern zijn gisteren gesloten. De afgevaardigden van alle landen, met uitzondering van die van Frankrijk, hebben eene overeenkomst geteekend tot vestiging van een inter nationale post-unie, zoodat het congres als volkomen geslaagd kan worden beschouwd en weldra eene rege ling van het postverkeer kan worden te gemoet gezien, die weder een gunstigen invloed op de internationale betrekkingen, vooral de handelsbetrekkingen zal kun nen uitoefenen. Het nieuws uit Spanje bepaalt zich heden tot een enkel telegram uit Madridvolgens hetwelk dc Carlis- ten vereenigd met de intransigenten te Val Arau door de regeeringstroepen zijn geslagen. In het Zuiden van de Vereenigdo staten hebben voort durend opstanden plaats, waarom de regeoring eene afdeeling troepen daarheen heeft gezonden. Den 27cn Augustus is van Batavia naar Rotterdam vertrokken het barkschip Stad Middelburg, gezagvoer der L. P. de Vries. IPrpea van Effecten. Amsterdam, 10 October. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 60-^ dito dito dito 3 72 dito dito dito 4 95$ Nederland. België. Frankrijk. Rusland. Polen. Oostenrijk. Hongarije. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. Brazilië. Aand. Handelmaatschappij 4$ pet. dito exploitatie Ned. Staatssp. 106$ Certificaten bij Rothschild 2$ Inschrijvingen3 dito5 Obligatiën 1798/1816 5 „102 dito Hope C°. 1855 68 serie 5 88 dito f 1000 18645 „1011 dito L. 100 1872 5 Loten 18665 n 282$ Oblig.IIope C°.Leening 1860 4$ 94$ Certific. dito4 v Inscript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 Obligatiën 186769 4 824 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 243 Oblig. dito4 l Aand. Baltische spoorweg 3 n 127 Obl. spoorweg Poti-Tiflis. 5 99$ dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Scliatkistobligatiën4 n Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 65$ dito dito April/Oct. 5 66 dito in papier Mei/Nov. 5 62 dit dito Febr./Aug. 5 62,\ Aand. Nation, bank 3 1040 Schatkistbiljetten 6 Certific. Amsterdam 5 n Obligatiën Buitenl3 10 dito Binnenlandsche 3 12| Obligatiën3 45$ Inschrijving Alg. schuld 5 44$ Obl. 1868 7 801 dito 1873 7 734 Obl. Vereenigde Staten 1904 5 98$ dito dito dito 1882 6 97 dito dito dito 1885 6 100$ Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 87 Oblig. Central Pacific 6 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Obl. 1863 4$ dito 1865 5 15 914 95$ Prijzen van coupons. Amsterdam, 10 October. Metall. f 22.47$; dito zilver f 23.27$ 5 Div. Eng. per f 11.67$Eng. Portugal per 11.67$: Aruerikaansche dollars (in goud) f 2.39$. Amsterdam, 9 October. Metall. f 22.40; dito zilver 23.27$; Div. Eng. per f 11.67$; Eng. Russen per f 11.67$; Eng. Portugal per f 11.67$; Frans 56Belg. f 56$Pruis 34ArHamb. Russen f 31$ Russen in Z. R. f 32-^-; Poolsche per fl. 36j\; Ameri- kaansche dollars f 2.39papier f 2.15. VIJF EN DERTIGJARIGE van P. MEIJERS en J. COMÉ. Namens hunne dankbare kinderen en behuwdkinderen L. MOMMAAS. K. MOMMAAS—meijers. J\ Kittbem, 11 October 1874. van DANIËL ROOZE en CORNELIA DAVIDSE. St. Laurens, 12 October 1874. hunne dankbare kinderen, (id 'jfo-QH Getrouwd CORNELLS M. MARIS, van Grand Rapids Michigan, Noord-Amerika, met DEBORA PUNDKE, van Middelburg, Nederland. Grand Rapids, 9 September 1874. Voorspoedig bevallen van een Meisje A. M. HEN- DRIKSE, geb. van Calmthout. IJzendijke, 10 October 1874. Voorspoedig bevallen van een Meisje L. M. S. VER MAAS—Daman. Middelburg, 10 October 1874.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2