meewerkt om ze eeuwig te doen ploeteren in In t slijk der gemeenheid! „Bijna een jaar is voorbijgegaan zonder dat er ern stige behoefte aan een leenbank gevoeld is. Er moge bij de oud-goudkoopers een stukje meer dan andera zijn verkocht; nog liever verkocht dan beleend, en daar door gedwongen om later in het zweet van zijn aan schijn te gaan werken voor woeker rente om het te lossen. „Onze gemeenteraadsleden zijn, ik ben er van over tuigd, te veel bezield met den geest der humaniteit om zulk een stichting in het leven te roepen." De heer J. D. Fransen van de Putte, is met 94 van de 100 uitgebrachte stemmen door de kiesvereeni- ging Burgerplicht te Hoorn candidaat gesteld voor het ildmaatschap der tweede kamer. De Nederlandsche letterkunde heeft een gevoelig verlies geleden door het overlijden van den heer A. C. Oudemans Sr., die na als hoofdonderwijzer in Nederland en Oost-Indië en als schoolopziener te Arn hem werkzaam geweest te zijn, zich met het schrijven van lcxicographische werken onledig hield. Het be langrijkste daarvan was zijne Bijdrage tot een Middel en Oud-Nederlandsch woordenboek. Met 1 Januari a. komt te Breda de betrekking van gemeente-architect vacant. Tot hiertoe hebben zich reeds 21 sollicitanten aangemeld. De Nederlandsche financier meldt het volgende: „De directie van den London-Chatham en Dover spoorweg heeft van haar aandeelhouders machtiging bekomen tot het uitgeven van nieuwe aandeelenvoor een bedrag van 1 millioen pond sterling. Zij beoogt haar lijn van Chatham naar de haven van Sheerness voort te zetten en van daar een stoomboothjn op Ylissingen in te rich ten. Voor het verkeer met Noord-Duitschland zal deze lijn waarschijnlijk belangrijker worden dan die over Rotterdam of Antwerpen." Renoemlngeu en besluiten. eëreteekenen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Oost-Indië besteraden soldaat J. Legeis, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van de Sleeswijk-Holsteinsche herinneringsmedaille, voor het deelnemen aan den veldtocht tegen Denemarken in 1864 en van de Oostenrijksche krijgsmedaille. PROCUKEuas. Benoemd tot procureur bij de arron- disseraents-rechtbank te 's Gravenhage mr. Gr. van llos- sem, thans procureur bij de arrondissements-rechtbank te Hoorn en commissaris van politie aldaar. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Amsterdamter standplaats AmsterdamC. van Mourik, candidaat-notaris aldaar. telegpaphie. Benoemd bij de rijks-telegraaf tot telegrafist eerste klasse A. Pot, L. Brondert eD H. F. Bordewijk, allen thans telegrafist tweede klasse; tot telegrafist tweede klasse A. P. Verkoeff, A. A. Wal dorp, B. J. de Bruyn, L. Visser, L. Bergacker, J. L. Oudshoff, J. H. JansenJ. R. von lionnenC. P. Bus, H. J. BurgersH. C. J. F. Croes en P. J. F. du Boisallen thans telegrafist derde klasse; tot telegrafist derde klasse W. H. Pieter, thans assistent, D. J. Buisman, J. Ber- man en J. A. Buisman, thans leerling-telegrafist, H. J. K. Buwalda en A. N. Groenenstein, thans assistent, K. A. de Groot en P. C. Uittenbogaardthans leerling-telegrafist, W. G. E. Bertram jr. en J. L. Heil, thans assistent, I. Weimer, thans leerling-telegrafist, J. S. H. Rust, thans klerk, en F. Houtgraaf, thans assistent. leger. Benoemd bij het wapen der cavalerie, tot le° luitenant (naar ouderdom van rang), bij het 2e regi ment huzaren, de tweede luitenant A. A. graaf van Limburg Stirum, van het korps; bij het wapen der artillerie, bij het le regiment vesting-artillerie, tot kapitein 2e klasse (naar ouderdam van rang), de le lui tenant L. R. baron Taets van Amerongen, van het regiment veld-artillerietot len luitenant (naar ouder dom van rang), de 2e luitenants A. B. C. baron van Hemert tot Dingshof, G. A. van Steel en J. A. C. van Manen, allen van het korps; bij het 2e regiment ves ting-artillerie, tot majoor, de kapitein C. E. A. Vige- lius, van het 3C regiment vesting-artillerie; tot ien lui tenant (naar ouderdom van rang), de 2" luitenants J. S. Theunissen en J. A. Lehmann, beiden van het korps. Overgeplaatst in rang bij het wapen der artillerie van het leger in Oost-Indië de le luitenant F. N. Knoch, van het wapen der artillerie hier te lande, thans a la suite van het koloniaal werfdepot. Weder ingedeeld bij het leger in Nederland, bij het 7' regiment infanterie de bij besluit van 23 Mei 1873 voor den tijd van twee jaren bij het leger in Neder- landsch-Indië gedetacheerd geworden en onlangs hier te lande teruggekeerde kapitein der infanterie J. L. de Bock, thans a la suile van het koloniaal werfdepot. i&erknicuws. De heer W. N. Wolterink, predikant te Sir Jansland, vertrekkende naar Wijk aan Duin en Zee, nam giste ren namiddag afscheid van zijne gc-ineente, predikende naar aanleidiug van Joh8. 15 15a. Aan het slot der godsdienstoefening werd hem door de gemeente toege zongen Gez. 96 2C gedeelte met een kleine wijziging. Onderwijs. Een groot aantal ingezetenen van Bergen op-Zoom hebbenop het voetspoor van hetgeen reeds elders geschied iszich bij adres tot den minister van binnen- landsche zaken gewendmet verzoek omter voorzie ning in de onvoldoende jaarwedden der onderwijzers^ eene wijziging der artikelen 19 en 20 van de wet op het lager onderwijs, waarbij o. a. het minimum-traktement, wordt vastgesteldte doen plaats hebben. De heer Jonckblofctlid der tweede kamer, heeft den Haagschen gemeenteraad medegedeeld, dat hij do betrekking van curator van het gymnasium te 's Gra venhage, die hem tijdens zijne uitlandigheid is opge dragen niet kan aannemen. Burgemeester en wetliou ders hebben thans aanbevolen de heeren Tak van Poortvliet en Jolles. Hunstiiienirs, Bij den tooneelwedstrijd uitgeschreven door de ko ninklijke maatschappij „de Vrije kunst" te Antwerpen is de eerste prijszijnde een gouden eeremetaal benevens 700 frankenbehaald door de Dilettanten-club te Am sterdam met het tooneelspel „'t Was maar eeu loods" van den heer Ruijsch. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën van den 2cn October jl.is de hoofdonderwijzer A. van Moer kerken gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indiëom te worden benoemd tot onderwijzer derde klasse voor den dienst daar te lande. Gemengde berichten. Een ongeveer 70jariggrijsaard alhier, die alleen een ka mertje bewoonde, heeft zich in den atgeloopen nacht door ophanging van het leven beroofd. Het dienstmeisje, dat iederen morgen hem het noodigc voor zijn ontbijt kwam brengenvond hem heden morgen hangende aan een strop dien hij gisteren uit eenigc eindjes touw moet hebben samengesteld. Bij A. Butler te Schoondijke is dezer dagen een peer getrokken die de zeldzame lengte heeft van 24-L bij een omtrek van 31 centimeter en een gewicht van 8 oneen. De peer is genaamd „Calbus Nercmans" plantsoen van den heer P. Steenhart, boomkweeker te Hoofdplaat. De verwondingen aan P. Vreeke te Neuzen door zijn broeder toegebracht in eene vechtpartijwelke in ons nommer van 25 September jl. werd medegedeeld, hebben een gunstigen keer genomen. De verwonde heeft althans reeds de vorige week zijn dienst als rivicrloods weder verricht. In het algemeen schijnt het verhaal, in het ter plaatse verschijnend Nieuws- en advertentieblad van de zaak gegevenwaaraan ook ons bericht ontleend was, aan overdrijving tc hebben geleden. Uit de weide van den landbouwer J. Riemers in de gemeente Hoekis in den nacht van Woensdag j op -Donderdag jl een der beste paarden ontvreemd. Het paard is denkelijk naar België gevoerd. De firma Hotz en c° te Rotterdam heeft eene Perziaansche handelsvereeniging opgerichtmet het uitsluitend doel om handel te drijven op Perzië. Vier leden van den gemeenteraad van Leiden hebben verklaard geen deel te willen nemen aan den feestmaaltijd bij gelegenheid der Leidsche herinnerings feesten, dewijl die werd aangericht ten koste der reeds zwaar gedrukte belastingschuldigen. Op eigen kosten zouden zij een maaltijd gaarne hebben helpen geven. Een wisselwachter aan het station te Leidendie Zaterdag naar de aankomst van den koninklijken trein stond te kijken, werd door een achteruitrijdenden goederentrein overreden eu overleed korten tijd daarna aan de gevolgen. Het plan bestaat om het badhuis te Zaudvoort met 50 kamers te vergrooten en tevens een geregelden omnibusdienst van daar naar Haarlem in te richten. Eenige groote grondeigenaren in Utrecht hebben besloten aan hunne arbeiders gedurende den winter hetzelfde loon te betalen als in den zomer, hetgeen eene loonsverm.erdering van 1.50 a f2. per week ten ge volge heeft. Weder is iemand beetgenomenmet eene naboot sing van een bankbiljet. Op de schapenmarkt te Gro ningen werd aan een boer een zoodanig waardeloos stuk papier met de woorden: „goed voor 100 sigaren" in plaats van 100 gulden er op, in de handen gestopt voor een deugdelijk bankbiljet. Toen hij de politie te hulp had geroepengaven dc betalers de verzekering dat het slechts als een grap beschouwd moest worden en werd de boer in het bezit van zijn geld gesteld. Aan het vlot brengen van het bij Huisduinen gestrande Duitsche stoomschip König Wilhelm werken voortdurend ruim 40 goed betaalde en gevoede arbeir ders. Ofschoon het schip thans in een geul van zes voet diepte ligt, twijfelt men nog altijd of het mogelijk zal zijn het vlot te brengen, daar het minstens nog evenveel zou moetenrijzen om over de banken heen in zee te komen. Tc Londen is dezer dagen iemand gestorvendie een grooten invloed heeft uitgeoefend op de samenstel ling aan Dickon's romansCharles Field, een oud vriend van den beroemden schrijvenaan wien dezen de ken nis van de Londensclie boeven wereld verschuldigd was. Field was nl. jaren lang inspecteur van de geheime politie te Londen en door zijne vriendschap met hem kon Dickens zich ongestoord in de die venholen bewe gen. Die vriendschap was voor hem een amulet dat hem in staat stelde zulke interressante tooneelen gade te slaan en aan de wereld mede te deelen. De Zwitscrschc bondsraad heeft de keuze van Bern als de plaats vcor een internationaal postbureau aangenomen. Het posttractaatdat geheel is vastge steld en in deze week zal worden onderteekend, zal 1 Juli 1875 in werking treden na uiterlijk drie maanden te voren te zijn geratificeerd. Volgens een Engelsch statisticus zijn de gezamen lijke staatsschulden der verschillende landen in den tijd van 25 jaren bijna verdriedubbeld. Als het in die verhouding voortgaat zal de schuld in het jaar 1900 het cijfer van 120,000 millioen gulden bereiken. Volgens eene mededeeling van het ministerie van koophandel te New-York levert de tarweoogst in de Vereenigde staten dit jaar de helft minder op dan in 1873. De qualiteit van het koren is over het geheel beneden het middelmatige: de haver is goed; tabak levert slechts een half product. Er bestaat zeker geen tweede man ter wereld aan wien een zoo groote invloed en zoo veelzijdige werk zaamheid wordt toegeschreven als prins Bismarck. Volgens een kerkelijk Poolsch orgaan is hij tegenwoordig een zeer gezocht huwelijks-makelaar. Ilij moet n. 1. zijn zak vol huwelijksplannen hebben. Op zijn lijst, waarbij de politiek niet minder in acht wordt genomen dan de liefde, zouden als huwelijks-candidaten o. a. zijn geplaatst de beide dochters van prins Friedrich Karl benevens de oudste prinses van Servië en wel om in aanmerking tc komen voor een huvyelijk met prins Alfonsus van Asturie, de zoon van de ex-koningin Isabella van Spanje. Het is duidelijk genoeg uit welke bron dergelijke geruchten komen. Uit Kairo werdt gemeld, dat sedert.het begin van September in alle daar aankomende brieven inlichtin gen omtrent de pest worden gevraagd en reeds vele vreemdelingendie om gezondheidsredenen kamers had den gehuurd de huur hebben opgezegd. Hun vrees is echter geheel ongegrond, want de gezondheidstoestand van Kairo en Alexandrië is beter dan ooit en er is geen gevaar voor pest of eenige andere epidemie. Ten behoeve van de grensregeling van een dorpje aan de Oostzeekusten zouden de oudste inwoners der gemeente geraadpleegd worden over den vroeger bestaan hebbenden toestand. De rechterlijke ambtenaarmet het onderzoek belast, wendde zich tot den schoolmeester, met verzoek om hem de namen der oudste inwoners te willen opgeven: „Het spijt mij zeer n niet van dienst te kunnen zijn was het antwoord de oudste lie den zijn reeds allen gestorven." Onder de Engelsche aristocratie bestaat tegen woordig veel voorliefde voor de lijkenverbranding. Lady Amberley, de schoondochter van lord Russell, had in haar testament bepaalddat haar lijk moest worden verbrand; de erfgenamen hebben echter geen uitvoering aan die bepaling gegeven. De onlangs gestorven lady Dilke had aan haar echtgenoot den wensch te kennen gegevendat haar lijkop de door sir Henry-Thomp son aanbevolen wijzetot asch zou worden verbrand. Het is met dat doel naar Weenen vervoerd en aldaar verbrand. Verscheidene andere voorname Engelschen hebben reeds bij uiterste wilsbeschikking bepaalddat hun lijk moet verbrand worden. ISurgerlijke stand. (Van 27 September tot 4 October.) middelburg. OndertrouwdF. J. D. Wortman, wedr- 44 j., met C. E. Goethals, jd. 32 j. D. Kleijn van Wil- ligen, jm. 30 j., met G. Bosman, jd. 25 j. F. B. den

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2