frouw Gips, en mejuffrouw Friese, eene talentvolle violiste, zullen in gezelschap met den heer Völlraar, die als pianist eene reis met Wieniawski gedaan heeft, eene reeks concerten in het Noorden van Duitschland geven. Het eerste daarvan zal den 20-n dezer te Dantzig plaats hebben. Gemengde berichten. Volgens een loopend gerucht zou gisteren onder Vlissingen uit het water zijn opgehaald het lijk van eene dienstbode uit Middelburg. Uit het verslag der spaarbank te Zierikzee, den leB October in de vergadering der maatschappij tot Nut van 't Algemeen uitgebracht, blijkt dat door 546 personen eene som was ingebracht van ruim f 72,000. De cursus der burgeravondschool aldaar begint met 61 leerlingennamelijk 23 voor de eerste18 voor de tweede klasse en 20 voor het voortgezet teeken onder wijs. Van den heer de Klerclcheel- en verloskundige te 's Hertogenboschdie Woensdag avond aldaar in 82 jarigen ouderdom overleed, wordt medegedeeld dat hij gedurende de 57 jaren dat hij de praktijk uitoefende, ruim 15,000 Bosscher burgers en burgeressen ter wereld heeft helpen brengen. Geheel Tiel werd Maandag middag in opschudding gebracht door een rund, dat geslacht moest worden, doch zich losrukte en door de straten holde, verschei dene winkels inloopende, doch zonder ergens belang rijke schade aan te richten. Daar alle pogingen om het dier te vangen vruchteloos bleven, nam men ein delijk zijne toevlucht tot eenige bekwame schutters die den vluchteling trachtten dood te schieten. Ook dit gelukte niet, ofsohoon men tot laat in den avond bezig was. Den volgenden dag werd het dier in een dorp in de buurt gevangen en geslacht. In een bergplaats van petroleum te 's Gravenhage gelegen in een der dichtst bevolkte wijken is gisteren avond een hevige brand uitgebarsten, welke men ech ter door de ijverige inspanning der brandweer hoopte meester te worden. Als eerste gevolg van het in den afgeloopen zomer tusschen Nederland en Engeland gesloten uitleveringa- tractaat, werd gisteren onder geleide van een Engelsch politie-beambte te Botterdam zekere v. A. uit Londen binnengebracht, tegen wien door de rechtbank te Bot terdam op grond van bedriegelijke bankbreuk een bevel van gevangenneming was uitgevaardigd. Twee korporaals en een soldaat zijn uit het gar nizoen te Grave gedeserteerd met medeneming van bijna al hun equipementsstukken. Men vermoedt dat zij het voornemen hadden bij de Carlisten dienst te nemen. De werving voor ons Indisch leger, die in Zwit serland door de bondsregeering wordt tegengewerkt, schijnt in België beter te vlotten. Een honderdtal Belgen, voor het meerendeel gewezen soldaten, zijn althans in de laatste veertien dagen aangenomen. Te 's Hertogenbosch wordt het rundvieesehvoor rekening van particulieren, voor 80 cent per kilo ver kocht. Te Eindhoven kost het 60 cent. In de vorige week werden te Nieuwediep bij afslag verkocht 46,000 tongen, 2600 roggen, 82 groote tarbotten en een massa kleinere visch. De prijzen wa ren ondanks dezen grooten voorraad hoog, het gevolg zeker van den aanzienlijken uitvoer. Door de Utrechtsche afdeeling van het Boode kruis worden eerstdaags 600 boeken naar Indië gezonden ten behoeve der troepen in Atchin. Een grappenmaker heeft voor eene woning te As sen een brieve in het Franschzoo het heette van den heer Godard, laten vallen, waarin de luchtreiziger mededeelde dat hij zich Woensdag namiddag opnieuw boven Drenthe bevond en zijne reis in Oostelijke rich ting voorzette. Ongelukkig is de voorgenomen lucht reis dien dag niet doorgegaan, wegens het ongunstige weder. De heer B, die het briefje heeft opgeraapt, stelt het in de Asser courant ter beschikking van ieder, die er bij de eerstvolgende reis van den heer Godard gebruik van mocht willen maken. -Het torentje van het ministerie van binuenland- sche zaken te 's Gravenhagedat den heer Heemskerk voor korten tijd met een entijdigen val bedreigdewordt hersteld en weder in zoodanigen staat gebracht dat onze ministers althans van dien kant geen verkorting hun ner reeds zoo wisselvallige loopbaan zullen te duchten hebben. Het Vaderland verhaalt dat eene dame (eene bad gast) dezer dagen, van haar kamenier vergezeld, aan het postkantoor te 's Gravenhage postzegels kocht. Een daarvan op een brief willende plakkenscheurde zij het zegel af en hield dat der kamenier voor den mond met de woorden: „steekje tong uit". De gedienstige geest voldeed aan het bevelhet postzegel werd belikt, op den brief gedrukt en deze vervolgens door de hand der kamenier in den bus geworpen. Als een bewijs voor de stevigheid der tegen woordig gebouwd wordende huizen wordt uit den Haag aan het - Handelsblad geschreven dat een architect aldaar een nieuw huisdat naar gissing tien jaren zou kunnen blijven staan, al tamelijk soliede noemde. „Langer dan 20 jaren zullen onze moderne huizen het zeker geen van alle houden," voegde de bouwmeester er bij. Dezelfde correspondent deelde als proeve van Haagschen bouwtrant ook mede dat een marmeren schoorsteenmantel was ingestort tengevolge van het gewicht eener daarop geplaatste pendule. Gisteren is in het Begents-kanaal te Londen een transport-vaartuig met kruit geladen in de lucht ge sprongen een brug en een groot aantal huizen werden beschadigd. Er waren reeds vijf lijken gevonden, ter wijl vele personen waren gewond, en drie schepen zijn gezonken. De groote plaat in het laatst verschenen nommer van de Punch heeft, volgens de gewoonte van het geestige weekblad^ een der voornaamste quaestiën tot onderwerpwaarmede het Engelsche publiek zich op het oogenblik bezig houdt. Een krachtige vrouw, de Engelsche justitie, voorstellende, heft dreigend een geeselwerktuig omhoog, waarmede zij bezig is een woes teling meer beest dan mensch tot rede te brengen, die eene op den grond liggende vrouw mishandelt. „Met dit middelzoo luidt het onderschrift, waar wij straatroovers mede tuchtigeü, zullen wij ook u klein krijgen." De Engelsche rechtbanken houden zich dan ook met bijna niets anders bezig dan 'met veroordeelingen van vrouwenbeulen. Zonderling genoeg worden deze ellen delingen op de terechtzitting soms nog door hunne slachtoffers in bescherming genomen. Eene vrouw, Camp genaamd, die door haar echtgenoot geschopt en gesla gen was en van den magistraattot troosteene gift kreeg uit de armenkas, besteedde het geld om aan manlief een goed maal eten in de gevangenis te bezor gen. Ondanks haar voorspraak en hare bewering dat hij „over het algemeen" (een enkelen slag en schop zeker uitgezonderd) een goed echtgenoot en vader was, werd hij tot drie weken dwangarbeid veroordeeld. Hoe weinig men ook in onzen tijd met geeselpalen en andere martelwerktuigen moge ophebben, zeker zou men ze, bij uitzondering aan niemand liever 'besteed zien dan aan zulke vrouwenbeulen. De werking der „vrije rede neering", welke Stuart Mill en andere wijsgeeren als algemeen geneesmiddel voor alle menschelijke verkeerd heden aanprijzen, zal voor dergelijke naturen ongetwij feld machteloos blijken. In de vorige week is te Breslau voor het eerst volgens de nieuwe methode het lijk van eep mensch verbranddat van de 70jarige weduwe Schöngarthin tegenwoordigheid van een groot aantal natuurkundigen en onder leiding van professor Beclam, het raadslid Hepauf en den heer Troschel, directeur der gasfabriek. De weeke deelen van net lichaam waren in een half uur voor het grootste gedeelte verdwenen; na verloop van een uur waren behalve gloeiende beenderen nog slechts overblijfselen van de lever aanwezigdie nog een uur en tien minuten noodig hadden om geheel te verbranden. De tijd der verbranding duurde langer dan anders het geval zou zijn geweest, omdat ten be hoeve der waarnemingen in de deur van den oven ope ningen waren waardoor de lucht naar binnen drong en de hittegraat in den oven verminderde. De werklieden van de steenkolenmijnen in Tife en Glakmanan in Engeland hebben besloten in eene vermindering van hunnen loonen met 15 percent, en die van de mijnen in westelijk Lancashire in eene ver mindering van 10 percent te berusten. Het postcongres te Bern heeft die stad definitief aangewezen voor de vestiging van een internationaal postkantoor. Bij de eerste stemming kregen Bern en Brussel ieder 10 stemmen; bij de tweede stemming Bern 12 en Brussel 9. De onderkoning van Egypte heeft in de tempel8 en kloosters van zijn rijk een onderzoek doen instellen naar handschriften om te Kairo een bibliotheek aan te leggen. Naar men verzekert zijn dertig verschillende handschiften van den Koran gevenuen, waaronder zich een moet bevinden dat 1150 jaar oud is. Tlicrrannneterstaisd. 2 Opt. 'sav.llu.56gr. 3 'smorg. 7u.52gr.'smidd. 1 u.58gr.'sav.6u.53gr. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. De permanente commissie uit de Fransche nationale vergadering heeft eergisteren weder eene zitting ge houden, die uitmuntte door onbelangrijkheid. Slechts twee ministers hadden het de moeite waard geacht om de zitting te komen bijwonen: die van justitie en die van onderwijs. Een van de belangrijkste punten, die behandeld werden, was de quaestie der oflicieele candidaten. De heer Picard beklaagde zich, dat in strijd met de wet door de regeering een stelsel werd gevolgd, hetwelk men onder het keizerrijk te vergeefs 15 jaren had bestreden, daar zij weder de officieele candidaturen invoerde. Zeer verontwaardigd antwoordde de minister van justitie dat de regeering, indien de wet wordt geschonden, haar zal weten te doen eerbiedigen en vervolging zal bevelendoch toen de heer Picard verklaardedat deze verzekering hem recht veel ge noegen deed opende do minister een achterdeurtje voor de officieuse knoeierijen.Niet iedere inmenging van de ambtenarenzeide hij is ipso faclo eene overtreding. De heer Picard liet echter zijn prooi niet losmaar stelde den minister van binnenlandsche zaken voor de handelingen der ambtenaren verantwoordelijk ingeval die handelingen buiten het bereik der strafwet liggen. Hierop volgde een interlocutoir debat over de onge motiveerde sluiting van sommige werklieden-vereeni- gingen in Vaucluseterwijl men de monarchale kringen van Avignon en Grenoble ongestoord had laten begaan, waarop de heer Picard op den man af vroeg: „gaat de regeering hare bevoegdheid niet te buiten, wanneer door hare ambtenaren, namens haar, een candidaat al of niet welgevallig wordt verklaard?" De minister van justitie redde zich weder door een negatief antwoord; hij gaf als zijne meening te kennen, dat de regeering het recht heeft om voor te lichten en wanneer zij de verkiezing van een candidaat niet wensehelijk acht, dit te zeggen. Het gelukte den heer Picard niet op zijne vraagdie hij door bepaalde voorbeelden nog sterker maakteeen stellig antwoord te verkrijgen. Bijgestaan door den president, de heer Buffet, redde de minister zich langs zijpaden", die tot een andere minder gevaarlijke quaestie leidden. De heer Picard zal de zaak waarschijnlijk in de nationale vergadering ter, sprake brengen. De andere, ministers bleken, althans gedeeltelijk, opzettelijk te zijn weggebleven en de tegenwoordig zijnde maakten van deze gelegenheid een nuttig ge bruik om de intcrpellanten naar hun afwezige collega's te verwijzen. De heer de la Bouillerie vroeg inlich tingen omtrent de Orcnoqucmaar dat was natuurlijk de zaak van den afwezigen minister van buitenlandsche zakende heer de Tailhand wist er niets van, evenzoo was het gelegen ten aanzien van eene reeds den 16cn Sep tember door den heer d'Aboville aangekondigde inter pellatie over het Brusselsche congres. Ook deze zaak ging den minister van buitenlandsche zaken aan, en hij was opzettelijk weggebleven om niet met teedere quaesties te worden lastig gevallen. Indien hij niet goed had gehandeld zog de nationale vergadering hem oordeelen. Zóo ging het met alles; van de interpellatie over de schorsing der dagbladen maakte de regeering zich op gelijke wijze af. Zij scheen volstrekt niet voor een ernstige behandeling van zaken gestemd te wezen, maar herinnerde aan het gezegde van Voltaire, dat de Franschen over het algemeen zich in de eerste plaats bemoeien met de liefde, in de tweede plaats met kwaad spreken en eindelijk met aardigheden te zeggen. Dat het anders hoog tijd is om ernstig te worden is haar dezer dagen genoeg voorgehouden en het schijnt werkelijkdat de taal van Thiers eenige meerdere belangstelling in den toestand van het land heeft op gewekt. De republikeinsche organen juichen don ex- president uitbundig toemaar de anti-republikeinen zijn zóo verbitterd, dat in particuliere gesprekken het verlangen naar den dood van den grijzen staatsman niet ondubbelzinnig moet worden uitgesproken. Dat is echter wel een bewijs voor den invloed dien hem toe schrijft en die door de reactionnairen des te meer wordt gevreesd, omdat hij een krachtigen steun aan de demo craten verschaft. Men kan het Thiers daarenboven niet vergeven dat hijdie zelf verklaart monarchaal te zijn geweest, tot de republiek is overgegaan, en om nu zijn republikeinsche gevoelens verdacht te maken neemt men zijn toevlucht tot het oude geliefkoosde middel kwaadspreken. Er wordt nl. beweerddat hijde te genstander van het septennaat, met een oflicieele zen ding bij de Italiaansehe regeering belast is, en wel om eene alliantie tusschen Victor Emmanuel die hem te Turijn heeft ontvangen en den keizer van Duitschland te beletten. Zekere lieden kunnen niet velen, dat Thiers in het buitenland zooveel bewijzen van sympathie en belangstelling ondervindt en trachten daarom de glans van zijn grootheidwaardoor hunne minderheid des te sterker uitkomtte verkleinen. Een paar sterk sprekende staaltjes van kleingeestig- heid en van haar reactionnairen zin heeft de regeering weder geleverd in het verbieden van den openbaren verkoop van de Siècle en de XIXC Siècle. Het besluit daartoé voor het eerstgenoemde blad is genomen, om dat, sprekende over de afzetting van den maire van Cormeilles in de Siècle was gezegd: „Wij zullen er geen woord meer bijvoegen, want het begint ons te walgen". Dat was eene beleediging voor de regeering

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2