MIDDELBURGSCHE F 236. Maandag 1874 COURANT. 5 October. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.50. Middelburg 3 October. Het heden uitgegeven Provinciaal blad van Zee land n° 105 bevat eene mcdedeeling van gedeputeerde staten dezer provincie van het koninklijk besluit van den 30en Augustus jl.waarbij vrijstelling van zegel recht wordt verleend voora de bezwaarschriften tegen aanslagen voor het recht van patentbedoeld bij art. 1 der wet van 4 April 1870 (Staatsblad n° 60); h het in art. 3 dier wet bedoelde voor belanghebbenden bestemde afschrift der uitspraken van gedeputeerde staten op die bezwaarschriften, en o de ordonnantie van terug gave dientengevolge te verleeucn. Gelijk wij onlangs hebben medegedeeld zullen gedu rende de maanden October tot April des Vrijdags avonds in de Werkmans-veroeniging alhier voor de leden, die zich vooraf daartoe aanmelden, wetenschappelijke besprekingen gehouden worden. Gisteren avond had de eerste dier bijeenkomsten plaats. De belangstellende in de ontwikkeling van den werkman is de heer S. C. Coenraads Pieterse alhier, die in deze eerste bespre king op duidelijke en onderhoudende Avijze den damp kring, zijne samenstelling en eigenschappen alsmede de Iuchtdrukking behandelde, en het gesprokene door proevenplaten en voorbeelden ophelderde. Ten slotte werden door eenigen van bet twintigtal aanwezigen tot den spreker vragen gericht over hetgeen zij niet goed begrepen hadden, die met welwillendheid werden be antwoord. Wegens den beperkten tijd, éen uur per weckkunnen vele zaken natuurlijk slechts vluchtig worden aangestiptdoch het bedogde doel zal ten volle worden bereikt wanneerzooals wij met den spreker hopen de werkman door het gehoorde wordt aange spoord tot eigen studie op verschillend gebied. De arrondissements-rechtbank te Goes heeft de vol gende aanbevelingen opgemaakt: Voor de betrekking van kantonrechter te Kortgene: jonkheer mr. J. Schnurbeque Boeije, griffier bij het kantongerecht te Sluis; jonkheer mr. P. J. Boddaert, advocaat te Zierikzeemr. J. It. H. van Schaikadvo caat te Delft Voor de betrekking van kantonrechter te Hulst; mr. F. J. F.M.Walter, advocaat te Bredamr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet, advocaat to Oostkapejle; mr. H. Meinesz, griffier bij het kantongerecht te Olde- berkoop. Tot verzending van brieven naar Indië met het stoomschip Sumatra, dat den 20en October uit den Hel der vertrekt, bettaat tot den 19en dezer gelegenheid. Omtrent het diner door den minister van koloniën ter ecre der bevelhebbers van de tweede expeditie tegen Atchin gegeven, wordt nader gemeld dat de minister van koloniën in zijn feestdronk o. a. het a'olgcndc ge zegd heeft: „Deze oorlog levert het bewijs, dat Nederland nog de kracht heeft om over een uitgebreide koloniale be zitting heerschappij tc voeren. Toen het bericht tot ons kwam, dat misverstand aanleiding bad gegeven tot groote teleurstelling bij de eerste expeditie, toen ontvlamde allerwege de geestdrift om het geleden échec te herstellen. Van alle zijden zijn officieren en man schappen opgekomen om de eer der Nederlandsche drie kleur op te houden. De oorlog van Atchin heeft een broederband gelegd tusschen het Nederlandsche en het Oost-Indische leger, die te zamen gestreden hebben. Laat ons gelooven dat deze oorlog dan toch dat goede heeft uitgewerkt, dat een hechter band tusschen bet Nederlandsche en het overzeesclie leger is gevlochten. Ik zie zoo ging de minister voort rondom mij verschillende vertegenwoordigers van de krijgsmacht die samengewerkt hebben tot de verkregen uitkomst. Ik zie een doorluchtig vertegemvoordiger van het Ne derlandsche leger dat zooveel bijgedragen heeft tot de verkregen zege; ik zie aan mijn zijde drie bevelheb bers der Indische troepen en zeemacht, wier moed en zelfopoffering gestrekt hebben om de eer van onze vlag op te houden. In de waardeermg hunner perso nen een glas te ledigen op het leger en de zeemacht der tweede expeditie tegen Atchin, dit was het doel van dezen dronk. Omtrent het wetsontwerp voor den aanleg van spoor wegen op Java wordt medegedeeld dat aanvankelijk bedoeld wordt de aanleg A'an staatswege eener lijn Malang-Pasaroewan-Soerabaijawaarvan de kosten ge raamd worden op tien millioen, over drie jaren te ver deden. Voor de voortzetting der lijn van Buitenzorg naar de Preanger Regentschappenis men nog bezig de gegevens te verzamelen. Aan den spoorweg van NieuAveschans, op de Gro- ningscbe grens, naar Ihrhove, wordt opDuitsck grond gebied met kracht voortgewerkt. Deze belangrijke weg zal Harlingen in ecne bijna rechte lijn verbinden met Bremen enlangs de lijn Bremen-Hamburgook met deze laatste handelstad en Lubeck. Het baanvak tusschen Ihrhove en de Eeras is thans onder handen. Over deze rivier komt eene brug van 500 meters lengte met 14 openingen; de landpijiers daarvoor zijn reeds gereed en aan de stroompijlers is men bezig. Van deze brug tot de Nederlandsche grens moet de richting nog vastgesteld, worden. Men verwacht echter dat de geheele baan in het voorjaar van 1876 gereed zal komen, waarna Harlingen langs dezen weg niet alleen de kortste verbinding met de bovengenoemde groote handelsteden, maar ook in zuidelijke richting met Rheine, Munster en de belangrijke fabrickstreek in Westfalen (Dortmund, Essen, Elberfeld enz.) zal bezitten. Op de openbare vergadering van bet Nederlandsch protestantenbond, die Dinsdag avond te 's Gravenliage gehoudenAverdonder voorzitterschap van den oud- Jiooglceraar dr. Muurling, kwam o. a. ter sprake het beroemde boek „De ware geschiedenis van Jozua Davids." Algemeen Avas men A'an gevoelen dat dit boekje, bij al bet voortreffelijke van inhoud en vorm,- echter eene gevaarlijkevoor de maatschappij zelfs verderfelijke strekking heeft, doch tevens bij verstandig gebruik nuttig kan zijn om het oog voor vele kAvalen in de kerk en de maatschappij te openen en tot betere nale ving der eisclien van het Avare Christendom aan te sporen. Het Haagsche Dagblad deelt de uitloting mede der volgende 14 seriën Oostenrijksche credietloton 1858, bij de eergisteren te Weenen gehoudene seriëntrekking, alsseriën 77170536 910102811031234,1666, 2547, 2569, 2770, 3594, 3793 en 4033. Bij de onmiddellijk daarop gevolgde premiën-trekking zijn de hoogste prijzen gevallen op: serie 2547 n°. 75 fl. 200,000serie i028 n°. 77 fl. 40,000 en serie 2547 n°. 7 fl. 20,000. De tentoonstelling van oudheden te Zaandam is Woensdag jl. geslotenna door 24,245 personen bezocht te zijn. De onderneming is, ook uit een financieel oogpunt, zoo goed geslaagd dat men voornemens is uit het overschot der entreegelden de kosten voor de stichting van een Zaanlandsch museum van oud- en merk- Avaardiglieden te Zaandam te bestrijden. Naar ons uit Utrecht gemeld wordt, beschouwt men het als niet waarschijnlijk dat van de oprichting eener coöperatieve Avinkelverceniging aldaar, waartoe vóór eenigen tijd plannen werden gemaaktin den eer sten tijd iets terecht zal komen. Meer verwachting koestert men daarentegen van eene vereeniging die op touAv gezet wordt door do spoonvegambtenaren daar ter plaatse. Men vindt te Utrecht ongeveer een 500tal dier ambtenaren, waarvan meer dan de helft gehuwd is. Een deel dezer laatsten nu hebben zich vereenigd om te trachten op de goedkoopste Avijze hunne levens middelen te bekomen. Eene commissie is ter beraming der middelen daartoe benoemd. Omtrent de voorstellenAvelke door deze commissie gedaan zullen wordendeelt men ons mede dat de le den der vereeniging, die zich onder de zinspreuk „Eendracht maakt macht" gevormd heeft, zich zullen verbinden om alle bij denzelfden slager, bakker en kruidenier hun benoodigdheden in tekoopen. Ofschoon de commissie nog geen oproeping gedaan heeft, werd reeds door een bakker aangeboden het brood 4 cent goedkooper te leveren, indien hij verzekerd werd van de klandisie van ongeveer honderd gezinnen. Een vleeschhouwer bood aan de levering van biefstuk en kalfsvlccsch voor 90 cent dn liet overige rundvleesch voor 70 cent het kilo op zich te nemen. Hieruit blijkt dat, ook zonder Avinkelvereeniging, alleen door aaneensluiting een aanmerkelijk voordeel to behalen is. Het voornemen der ambtenaren is later zelf een slachterij en winkel op te richten, en teneinde liet hiertoe benoodigde kapitaal te verzamelenwenscht men te bepalen dat ieder lid der vereeniging maande lijks eene contributie van éen gulden zal betalen. De leden krijgen op die wijze aaudeel in de zaak en zul len later, als de onderneming aa'insten afwerpt, ook daarvan naar evenredigheid hun deel ontvangen. Ter bckoming van goedkooper steenkolen wenden sommige personen te Utrecht het middel aan om een wagen lading van 10,000 kilo (ongeveer 120 mud) rechtstreeks uit de mijn te doen komenAvaardoor men zeer grove kolen tot den prijs van ƒ0.90 het mud verkrijgt. Daar de steenkolen 2e qualiteitdat zijn namelijk de grootste stukken uitgezocht, te Utrecht anders 1.20 kosten, levert deze manier een aanmerkelijk voordeel op. Ook dit middel ter bestrijding van een monopoliedat door verkoopers uitgeoefend wordt ten koste van personen, die veeltijds in minder gunstige geldelijke omstandig heden a'erkeeren dan zij zeiven, zou Avellicht voor an dere plaatseu navolging verdienen. Benoemlagea en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw dr. W. C. van den Brandeler, burgemeester van Leiden. Vergunning verleend aan n. F. G. N. Camphofraad, intendant van de opvoeding van Z. K. II. prins Alexan der der Nederlanden, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandenr eersten graad a'an de Danebrogsorde, bom door Z. M. den koning van Denemar ken geschonken. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan mr. W. F. Werumeus Buning als rechter in de arrondissements-rechtbank te Appingedam. Onderwijs. Tot hoofdonderwijzer aan de Christelijke burgerschool te Heinkenszanddie binnen kort geopend zal avoi-- den, is benoemd de heer L. Berman. 35er2tnfieuws. De heer Gr. O. W. Geytenbeek predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Scherpenisse e. a., onlangs beroepen te Melissant, heeft thans ook een beroep ontvangen naar Uitwijk c. a. In de gemeente Kootwijk (Gelderland) waar sedert zes jaren de predikantsplaats onvervuld is, schijnt men het op te geven om in de vacature te voorzien. De Averkzaamlieden van den predikant Avordon thans ver richt door een catechiseermeester. Munstuieuws. Het schildersgenootschap Pictura te Dordrecht heeft den lcn October zijn honderdjarig bestaan herdacht. Bij die gelegenheid werd aan de leden een gedenkpenning uitgereikt. De gunstig bekende Nederlandsche zangeresmeju-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1