Jïen««ming-ön en heslaitcn. bidderorden. Benoemd tot ridder der orde van den NederJandschen Leeuw, C. G. Pellissier, eervol ontsla gen hoofdcommies hij het departement van financiën, en N. Steger, hoofdcommies bij hetzelfde departement. Vergunning verleend aan den officier van gezondheid le klasse bij het leger in Nederlandscli-Indië G. A. Raland, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder le klasse der orde van Philips den Groot moedige, hem door don groothertog van Hessen ge schonken. mini8terieele departementen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan C. G. Pellissier uit zijne betrekking van hoofdcommies bij het departement van financiën, behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor de goede en trouwe diensten gedu rende zestig jaren door hem bewezen. Bevorderd bij het departement van koloniën tot commies de adjunct-commiezen J. H. Elias, L. Kloet en F. J. Hans, en benoemd tot adjunct-commies jhr. m'. W. C. A. Elout van Soeterwoude. "waterstaat. Benoemd tot aspirant-ingenieur van den waterstaat de civiel-ingenieurs R. P. J. Tutein NoltlieniusJ. C. Ramaer en C. A. Jolles. landmeters. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan A. Hamers uit zijne betrekking van landmeter eerste klasse bij het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen. marine. Benoemd tot adjudant van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden de kapitein-luitenant ter zee H. van Goensmet bepaling dat hij als gedetacheerd zal worden gevoerd, teneinde gevolg te geven aan het hem bij Zr. M". besluit van deu 7tn September jl., opge dragen bevel over het schroefstoomschip Prinses Maria. LLGr.il. Eervol ontslag uit Zr. M>. militairen dienst verleend aan den luitenant-generaal J. van Swieten, met ingang van 1 Octoberonder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem opnieuw aan den koning en aan den lande bewezenen weder ge steld in het genot van het hem vroeger verleende pensioen. Onderwijs. In de Staats courant van heden zijn opgenomen de aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebrachte verslagen der cotnmissiën, belast met het afnemen van het examen B volgens artt. 6165 en de examens B volgens art. 60 en C volgens artt, 6164 der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs van 2 Mei 1863 (Staatsblad n\ 50). üerknieuws. In de op den 28en September jl. gehouden kiesver- gadering, samengesteld uit afgevaardigden vanwege kerkvoogden en notabelen der hervormde gemeenten ïd deze provinciezijn tot leden van het provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goe deren cn fondsen benoemd: opnieuw de met. 1 Januari 1875 aftredende leden mr. B. C. Can en C. M. van Visvliet, en in plaats van rar. A. M. Becius, die ver zocht had niet meer ter herkiezing in aanmerking te komende heer B. A. Overman, predikant te Heinkens- zand. Beroepen tot predikant te Nïeuwvliet de heer Ij. van 't Sant, predikant te Heilo, met wien op het zestal geplaatst waren de heeren C. Rogge, te Retran- chement, E. J. van de Roemer, te Sint Kruis, J. Visser, te Schoondijke, J. P. P. Clinge Doorenbos, te Rijssen, en G. van Wijke, te Hoofdplaat, en op het drietal de heeren Rogge en van de Roemer. SSarlne en leger. Gris teren is Zr. M\ schroefstoomschip Prinses Maria te Hellevoetsluis in dienst gesteld. Door twee te Hellevoetsluis gestationeerde mom'tors zijn proeven genomen met touwversperringen, in het vaarwater tusschen Zuid Beierland en de quaran taineplaats Tien Gemeten aangebracht. Volgens den uitslag dezer proeven beteekeuen die versperringen echter niet veel. De kapitein luitenant tor zee IV. T. H. Cramer, laatstelijk bevelhebber van Z\ M". schroefstoomschip Kijkduin in Surinameen de luitenant ter zee P klasse W. baron van Hogendorp laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indiërespectievelijk den 23en en 28en September jl. in Nederland teruggekeerdworden met die tijdstippen op nonactivitoit gesteld. Blijkens een bij het departement van marine ont vangen telegram, is Z'. M'. schroefstoomschip Sambas, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse L. G. C. van Wachendorff van Rijnop zijne reis naar Oost- Indië, den 30 September jl. te Point de Galle aan gekomen. Aan boord was alles wel. Sïunsinieatrs. Te Amsterdam is de vertaling door den heer ten Kate van Schiller's Maria Stuart ten tooneele gevoerd, waarbij mevrouw Kleine de titelrol vervulde. Ofschoon de begaafde kunstenares bij deze gelegenheid weder grooten lof inoogstte, wordt echter in Amsterdam ge klaagd dat het treurspel door de op onhandige wijze daarin gebrachte verkortingen, bijna onkenbaar was geworden. Van den Franschen beeldhouwer Carpeaux, die met zijne beeldengroepen voor de nieuwe opera to Parijs een grooten naammaar tevens een zeker succes de scandale verworven heeft, worden thans een vijftigtal stukken in Arti te Amsterdam tentoongesteld. Daar onder behooren ook de veel besprokene nudités der opera. Koloniën. Aan de berichten uit Indië aangebracht met de mail van 26 Augustus wordt liet volgende ontleend. Het nieuws uit Atchin tot den 19'n Augustus laat zich het best samenvatten in de voigende woorden van het Algemeen Dagblad, dat anders niet geneigd is de zaken onder een ongunstig licht voor te stellen: „Wij ondervinden in Atchin voortdurend tegenspoed en de vrede laat zich wachten; doch voor het overige blijft onze positie even sterk." Bij het langs tèlegrafischen weg reeds gemelde ge vecht om den grafheuvel, die 400 meters beoosten Kotta-Radja gelegen iswas weder hevig gestreden. Ons verlies bedroeg drie dooden en 26 gewonden; dat van den vijand was zeer aanzienlijk. Het- 6' bataljon hield zich te Padang gereed om zoo noodig ter ver sterking te worden opgezonden. Na het bedoelde ge vecht was echter geen geregelde aanval meer onder nomen. De gezondheidstoestand werd iets gunstiger. In plaats van den overleden sultan had zich een pretendent voor die waardigheid voorgedaan, Toekoe Hasien, een vol komen onbekend manvan wiens bedoelingen men verder niets vernomen heeft. Omtrent de aangeknoopte vredes-onderhandelingeu, waarvan reeds vroeger sprake, waswordt medegedeeld dat die zijn uitgegaan niet van sommige hoofden in Atchin zelf, maar van de te Penang gevestigde Atclii- neezen, die daartoe voornamelijk door den ambtenaar Ivrocsen waren overgehaald. Deze Pcnang-Atchineezen, vroeger onze ernstige vijandenverlangen hard naar vrede om hunne handelsbetrekkingen te kunnen her vatten De onderhandelingen schijnen echter in Atchin zelf zeer ongunstig te zijn opgenomen. Toekoe Nek, een der weinige met ons bevriende Atchineesche hoofden, is overleden. Het Roode kruis gaat voort met zijne goede zorgen ten behoeve van de in Atchin aanwezige troepen. De militaire koramandant van Edi heelt o. a. zijn harte- lijkcn dank betuigd voor de aan zijne manschappen bezorgde versnaperingen. De teiegraatkabel van Batavia naar Singapore is op vier mijlen aMand van den hoek van Krawang, dicht bij de reede van Batavia, moedwillig doorgehakt. Bij het vertrek der mail was dc gemeenschap echter weder hersteld. De daders ran dit feit zijn onbekendalleen wordt verhaald dat in de nabijheid der plaats waar de breuk gevonden was, korten tijd te voren een paar Arabische vaartuigen gezien waren. Op Celebes was alles rustig, ofschoon de altijd onna speurlijke Kraëng Bonto Bontodie reeds sedert zooveel jaren dat gewest in onrust houdt, nog steeds met zijne beroeringen voortging. Een zijner aanhangersTarol- lingwas daarentegen in onderwerping gekomen. Het proces tegen den gewezen assistent-resident von Ranzow wordt te Samarang voortgezet. Daarbij gebeu ren somtijds zonderlinge tooncelen. De beschuldigde, zich nog in zijne vroegere waardigheid wanendeneemt tegenover de inlandsche en Cbineeschc getuigen cn de lagere ambtenaren, die tegen hem komen getuigen, soms deu toon aan van den verontwaardigden meerdere, vliegt uit zijn zitplaats op, wil de getuigen te lijf en verklaart hen allen voor leugenaars en bedriegers. De* president en de beambten van den raad van justitie zijn dan genoodzaakt hem op zijn plaats te zetten. Hij verontschuldigt zijne handelingen met te zeggen dat hij nooit oneerlijk, maar alleen on voorzichtig en te goed van vertrouwen geweest is, en zich in eenc omgeving van bedriegers bevonden heeft. Op eene suikerfabriek in de residentie Madioentoe- behoorende aan den baron Sloet van Oldruitenborgh, werd voor het eerst voor het vervoer van suikerriet uit het veld naar de fabriek van stoomkracht gebruik gemaakt. De locomotief draagt den naam „Gouverneur- generaal Loudon". Met dc voorbereidende werkzaamheden voor den aan leg van spoorwegen op Sumatra wordt met kracht voortgegaan. Dc zaak van den redacteur van don Java-Bode zou den 6en September voor den raad van justitie te Batavia behandeld worden. De opbrengst der in- en uitgaande rechten gedurende het eerste halfjaar van 1874 toont eene voortdurend© aanzienlijke stijging in vergelijking met vroeger ja ren aan. Ook het vervoer met de spoorwegen op Java neemt aanhoudend toe. Behalve dat do maatschappij hare goederen-tarieven verlaagd heeft, loopen thans op de lijn BataviaBuitenzorg tweemaal in de week extra sneltreinen. {«cinengrfe berichten. Uit Het Vaderland vernemen wij dat tusschen een echt paar alhier onder den maaltijd zulk eene hevige woor denwisseling ontstaan is dat de vrouwdriftig wordende, haar man een messteek in de borst heeft toegebracht. Twee vrouwen hebben aan de Kraansluis bij het Oosterdok te Amsterdam met een gewonen puthaak een snoek gevangen die 8 a 9 kilo woog. D.ior de bondsregeering van Zwitserland wordt een ernstige waarschuwing gericht tot de Fransch sprekende bevolking van het land om zich toch tc wachten voor de afschuwelijke zielverkoopers die onder voorgeven van jonge meisjes te engageeren voor gouvernantes, bonnes, juffrouwen van gezelschap enz., deze aan het schandelijkste en meest beklagenswaardige lot prijs geven, terwijl voor de jeugdige meisjes, die geen de minste ondervinding hebben, meermalen zelfs door tus- sclienkomst der diplomatie geen redding of vergoeding meer te verkrijgen was, zóo fijn was liet net gespan nen waarin men haar had verward. Evenzoo wordt gewaarschuwd 'voor het afstaan van zijne kinderen als speelgcnooten voor de kinderen van rijke familiën, om dezen gemakkelijk Fransch te doen leeren. Meermalen viel zulke speelgenooten het ongelukkigste lot van de wereld ten deelen de Zwitsersclie regeering is in het bezit van een dossier stukkendat bijna ongelooflijke ver halen omtrent de lotgevallen van zulke meisjes cn kin deren bevat. Bij eene uitgraving te Vingelz, nabij Biel, is in de vorige week een zfeer merkwaardige paalwoning gevonden, die, daar zij altijd onder water had gestaan, in vrij goeden staat was gebleven. Ook werd een boot van 42 voet lang en 3 voet breed voor den dag ge bracht, die een zeer goed denkbeeld geeft van de hoogte waarop tijdens de heerschappij der Romeinen dc scheepsbouw der Germanen stond. Zondag jl., bij gelegenheid van den jaardag van het Zwitsersch bondgenootschap, hield een pastoor in het kanton Salashurn de volgende rede„Men zal zich wel verwonderen, dat ik heden geen preek houd, maar zoolang het er in Zwitserland zoo treurig uitziet, h:b ik volstrekt geen lust om te preken; schelden durf ik niet, roemen kan ik niet, daarom zwijg ik. Amen." De minister van binnenlandsche zaken in Pruisen heeft aan de plaatselijke autoriteiten aanbevolen om bij politie-verordcringen zooveel mógelijk maatregelen te nemen voor het toezicht op de behandeling van kost- of pleegkinderen, bestedeiingenteneinde te kunnen waken voor een goede woning, voeding cn verpleging. In het dorp Argcnteau, nabij Maastricht op Bel gisch grondgebied gelegenhebben tien personen, die in een schuitje waren gegaan ora een in de buurt af gestoken wordend vuurwerk beter te kunnen zien, den dood in de golven gevonden. Het schuitje was tenge volge van aanvaring tegen de wanden eener sluis inde Maas omgeslagen. Bij een uitgraving te Vingelznabij Bielis in de vorige week een zëer merkwaardige paalwoning gevonden, die, daar zij altijd onder water neeft ge staan in vrij goeden staat was gebleven. Ook werd een boot van 42 voet lengte en 3 voet breedte voor den dag gebrachtdie een zeer goed denkbeeld geeft van de hoogte waarop tijdens de heerschappij der Romei nen de scheepsbouw der Germanen stond. Toen dc onlangs teruggekeerde Oostenrijksche Noordpool expeditie te Vardoe landde werd door den heer Payer aan de Neue freie Presse een telegram gezonden, waarin hij o. a. mededeelde, dat de Oostenrijksche expeditie een veel verder noordelijk gelegen punt dan eenige andere expeditie had bereikt. Ilij komt thans in hetzelfde blad daarop terug en verklaart, dat hij bij de afzending van genoemd bericht nog niet bekend was met de resultaten van de Amerikaansche expeditie aan welke echter de voorrang moet worden toegekend, daar zij nog noordelijker is geweest. Het verschil moet echter slechts eenige minuten bijdragen en vermindert do waarde van de door de Oostenrijksche expeditie verkregen resultaten volstrekt niet, terwijl deze spoe dige en open'ijke verklaring den aanvoerders van die expeditie tot eer verstrekt.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2