MIDDELBURGSCHE F 234. Vrijdag 1874. COURANT. 2 October. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Taasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 3De prijs per 3/m., franco is f 3 50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 1 October. Tot rapporteurs voor de Indische begrootings-ont- werpen in de tweede kamer zijn benoemd de keeren van Loon, Nierstrasz, C. van Nispen, Gevers Deynoot en Mackay. De stoombargedienst tusschen Middelburg en Vlissingen is heden met goed gevolg aangevangen. Eerst gisteren zijn, naar wij vernemen, de bepalingen van den op Maandag 5 dezer alhier te houden schut- ters-schietwedstrijd definitief vastgesteld. Des mor gens te kwartier voor 9 zullen 46 onderofficieren, kor poraals en schutters bij het stationsgebouw aantreden, onder kommando van kapitein van Hoek, bijgestaan door den eersten luitenant Dronkers en de tweede lui tenants Dansdorp en Boone. Aldaar zal de trein wor den afgewacht die te 8.50 uit Vlissingen vertrekt en 27 wapenbroeders uit die gemeente zal medebrengen. Na de aankomst zal men gezamenlijk naar de schietbaan marcheeren, waar het terrein versierd en verschillende ververschingen verkrijgbaar zullen zijn. De schietwed strijd zal gehouden worden naar prijzen die deels ten geschenke ontvangen en deels aangekocht zijn. Te, half 2 uur des namiddags zal het muziekkorps der schutterij op het terrein eenige stukken uitvoeren. Officieren en autoriteiten zullen tot bijwoning van den wedstrijd worden uitgenoodigd, Tc 5 uren vereenigen zich de officieren der Middel- burgsclie en eenige der Vlissingsclve schutterij in de sociëteit Sint Joris aan een gemeenschappelijk diner. Gelijktijdig zullen de leden der sociëteit van onderoffi cieren en korporaals, onder de zinspreuk: „Door de wapens vrienden"feestelijk samen zijnterwijl die sociëteit tevens zal opengesteld worden voor de leden der Vlissingsche schutterij. Gisteren avond werd door de schutterij van Vlissin gen, bij gelegenheid barer laatste zomproefening, op den Koudekerkschen weg, ter hoogte van den Vrijclomsweg eene veronderstelling in het vuur uitgevoerdwaarbij aangenomen was dat een vijandin eene sterke tirail leurlinie naderende, op de brug ten Westen van het linker kroonwerk aanrukte. Na eerst de troepen, met de verdediging der brug belast, tot wijken te hebben gedwongenwerd de vijand door het geschut van het fort tot staan gebracht, te [gelijk in den linkerflank aangegrepenvervolgens door de weder voorwaarts rukkende macht teruggeslagen en met eenige schoten vervolgd. De manoeuvres, wier doel voornamelijk was de schutterij eenig denkbeeld van velddienst te geven, om gedurende de winteroefeningen het kader op de fouten en andere bijzonderheden opmerkzaan te kunnen maken, werden goed uitgevoerd. De schutterij trok, door de muziek van het 3C bataljon infanterie begeleid, de stad weder binnen en werd vervolgens op de Zeil- uiarlct afgedankt. Voor het lidmaatschap der tweede kamer worden in het kiesdistrict Hoorn als candidaten genoemd de hoe ren Fransen van de Putte en Bloem, laatstgenoemde van conservatieve zijde. Naar het schijnt zal de ver kiezing aldaar voornamelijk beheerscht worden door de plaatselijke spoorweg-quaestie. De afzondering waarin Iloorn tot dusverre ten opzichte der spoorverbinding verkeert is oorzaak dat men vóór alles aan de candida ten de vraag voorlegt welke meening zij in dit opzicht zijn toegedaan. De heer Bloem, die wegens zijne be moeiingen in de spoorwegzaak in het district veel sym pathie bezit, zou daarom een gevaarlijk tegenstander kunnen zijn voor den heer Fransen van de Putte. De heer A. van Eek, wien men aanvankelijk alscandidaat der liberalen noemdeheeft daarvoor bedankt. Omtrent den staat van den Hotterdamschen water weg vernemen wij van goed ingelichte zijde dat blij kens de laatste peilingen, die thans dooi den waterstaat en het loodswezen gecombineerd geschieden, de diepte langzamerhand toeneemt. Met laag water is bevonden aan de zwarte tonnenzijde, waar altijd het meeste water staat, 32 decimeter; op de lijn der geleide-vuren, het eigenlijke vaarwater alzoo, 30 decimeter en aan de witte tonnenzijde 25 decimeter, hetgeen overal een vooruitgang in diepte van éen decimeter aanwijst sedert de voorlaatste loodingen. Schepen van 46 decimeter diepgang zijn dan ook, bij hoogwater, geen zeldzaam heid meer. Hoe moeilijk het overigens somtijds is uit de berich ten omtrent den waterweg wijs te worden blijkt uit hetgeen ons verder medegedeeld wordt omtrent het feit dat, naar vóór eenigen tijd gemeld werdeen der Livc-rpool-stoombooten het gat met een diepgang van 49 decimeter gepasseerd zou zijn. De loodsen en andere deskundigen haalden over dat verhaal de schouders op, ofschoon zij met eigen oogenbij de aankomst van het stoomschip te Botterdam, den fabelachtigen diepgang hadden kunnen aflezen. Wat was echter het geval'? De geheele zaak was niets anders dan eene grap. De stoomboot bezat, als alle schepen van die soort, het middel om, door water in of uit zijne waterketels te pompen, zijn diepgang naar willekeur te doen toe- of afnemen. Toen de boot nu de droogte van het zeegat gepasseerd was, met een diepgang van niet meer dan 44 decimeter, zeide de kapitein tot den loods„Nu zullen wij toch eens een aardigheid hebben en de Rotterdam mers in hun courant laten lezen dat schepen van een verwonderlijken diepgang al door hun vaarwater kunnen komen." De loods had hier te minder tegen, daar vol gens de wetbij lading of lossing gedurende de loods- reis, het loodsgeld geheven wordt naar den hoogsten diepgang. Fluks Het men dus de ketels volloopen en zoo lag de boot, bij het passeeren der reede van Maas sluis, reeds meer dan 16 Engelsche voeten (ruim 48 decimeter) diep. Op het oogenblik dat wij deze regels schrijven, brengt de Nieuwe Rotterdamsche courant andermaal het be richt dat een Eugelsch stoomschipde Talisman, met 49 decimeter diepgang door den waterweg is gevaren, 't Zou de moeite waard zijn te onderzoeken of ook hier weder de geestigheid van den kapitein, gevoegd bij de waterketels van het schip, in 't spel geweest zijn. Iutusschen geeft de gestadige vooruitgang in diepte moed voor de toekomst-, zoodat de heer Caland dan ook in een volgend jaar reeds op veel gunstiger uit komsten rekent. Het vaarwater is echter tot desverre smal, zoodat de schepen er niet in kruisen kunnen, en het alleen voor stoom- of gesleept wordende zeilsche pen aanbevelenswaardig is. Uit den Haag wordt aan het Handelsblad gemeld dat het ministerie het wetsontwerp betreffende den verderen aanleg van spoorwegen heeft ingetrokkenniet wegens verschil van zienswijze omtrent de beginselen waarop het rust, maar alleen wegens een' verschil van opinie omtrent den vorm. De regecring zou voorne mens zijn een ander ontwerp in te dienenwaarbij aan het bekende bankiers-consortium voor dezelfde lijnen en op dezelfde voorwaarden concessie zou worden ver leend. Alleen de andere vorm zou de intrekking en omwerking van het wetsontwerp noodig maken. Bevestigt zich dit bericht, dan blijkt dat ook in deze zaak de handelingen van het afgetreden ministeriedat. door de oppositie van verwaarloozing van 's lands be langen, van afhankelijkheid tegenover de combinatie der bankiersja bijn.i >van omkoopbaarheid beschuldigd is geworden, door de zienswijze der tegenwoordige re geering gerechtvaardigd worden. Tengevolge van de bijna algemeene verhooging der spoorwegtarieven in Duitschland en Oostenrijk zal ook de directie van den Nederlandschen Rijnspoorweg in de volgende maand nieuwe tarieven in werking brengen. De Ilaarlemsche courant deelt mede dat de com missie uit gedeputeerde staten van Noord-Brabant om trent de kerkhof-quaestie te. Strijp als haar gevoelen te kennen heeft gegeven dat de administratieve macht in deze onbevoegd is eene beslissing te nemen en de zaak alleen door den rechter kan uitgemaakt worden. De gemeenteraad van Harlingen heeft besloten voor f 100,000 aandeelen te nemen in den spoorweg Harlingen—-Salzbergenvoor welke lijn aan de heeren Kaptijn en Gentis concessie is verleend. Naar aanleiding van het Zondag te Rotterdam ge houden gymnastiek-feest wordt ons het volgende ge schreven, dat ons voorkomt als in nauw verband staande tot het groote vraagstuk der volksvermaken en kermissen, de aandacht te verdienen: „De turners-wedstrijd ging uit van het Nederlandsch gymnastiekverbond en werd gesteund en begunstigd door ons departement der Maatschappij tot Nut van 't algemeen. Verschillende gymnastiekvereenigingen, ook uit het buitenland, namen er aan deel. Op een uitgestrekt grasveld tusschen het bebouwde gedeelte der stad en de buitensingelswaren de gymnastiek- toestellen opgericht, door onze openbare gymnastiek schoen in gebruik verstrekt. Er waren voorts op dit afgesloten terrein ververschingstenteneen muziekkoe pel en eene tribune opgerichtterwijl er plaatsen waren ingericht voor het betalend publiek en voor de uitge- noodigde kinderen der lcostelooze scholen. „Er waren duizenden en duizenden toeschouwers. Niet enkel op het terrein zelf verdrong men zich (er waren daar o. a. plaatsen verkrijgbaar voor slechts 10 cent), maar ook in den omtrek daar buiten. Voorts zag men toeschouwers in de boomen en op de daken der nabijgelegen huizen zitten. Kortomde belang stelling was ontzaglijk groot. Geen twijfel, of derge lijke feesten vallen in den smaak van ons volk. „Door de turners werd prachtig gewerkt; aile ver richtingen der gymnastiekleer werden achtervolgens vertoond, van de vóoroefeningen tot de stoutste oefe ningen aanstaanden vliegend rek, de ringen, brug enz., afgewisseld door voltige en wapenoefeningen. Dit alles, nieuw als het was, vooral op zoo groote schaal, voor ons volk, wekte in hooge mate de belangstelling van de toeschouwers. Daar de maanden Augustus en Sep tember dit jaar omgewisseld schijnen te hebbenhad den wij een prachtigen zomerdagofschoon de kalender reeds herfst aanwijst. „De proefis zóo uitstekend gelukt, dat met aandrang de aandacht op dergelijke openbare turnfeesten geves tigd moet worden van allendie voor het volk betere vermaken en ontspanningen zoeken dan tot dusverre in zwang zijn. Deze feesten verdienen in ons volks leven eene plaatsniet enkel uit het oogpunt van vermaak, maar ook uit dat van nut, want zij wekken den lust op tot lichaamsoefeningzij bevorderen krach tig dat de gymnastiek meer en meer doordringe tot de volksklasseook uit een sanitair oogpunt van zooveel gewicht. „Daar de uitvoering plaats had op een Zondag en midden op den dag, werd niemaud verhinderd er ge bruik van te maken en bleef men verschoond van de onhebbelijke tooneelen, die hier te lande gewoonlijk de avondfeesten vergezellen." Men schrijft ons uit Amsterdam „Op den Dam, aan den ingang van de Kalverstraat is het weer zwart van menschen. Iedereen gaat een kijkje nemen naar het spook op het paleis. „Wat het eigenlijk is, dat spook, is tot heden nog niet bekend. Zeker is het een merkwaardig verschijn sel dat de refléetie van de maan op dat „men-weet- niet-wat", in den toren thans zoo helder zichtbaar is

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1