F 233. MIDDELBÜRGSCHE Donderdag 1874. COURANT. i October. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.£>0. Middelburg 30 September. De uitslag der herstemming in het kiesdistrict Tiel ter vervulling der vacature van een lid van de tweede kamer in plaats van den heer van Lijnden van San- denburg isdat de conservatieve candidaat de heer van Rappard is gekozen met 1238 stemmen. Op den liberalen candidaat(ten heer Dïjckmeesterwaren 1022 stemmen uitgebracht. In het kiesdistrict Leeuwarden zijn bijde gisteren plaats gehad hebbende verkiezing 1594 geldige stem men uitgebracht, waarvan 1000 op den heer de Roo van Alclerwerelt, 396 op den heer de Bordes, 112 op professor Vissering en 40 op den heer van Panhuijs, zoodat de heer de Roo van Alderwerelt is herkozen. Het aantal kiezers in dat district bedraagt 2950. In de afdeelingen der tweede kamer zijn gisteren onderzocht verschillende wetsontwerpen van onderge schikt belangonder welke wij opmerken dat tot afstand aan de gemeente Sas van Gent van wegen op de ves- tinggronden aldaar en tot verkoop aan die gemeente van een perceel vestinggrond voor begraafplaatsbene vens een tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van perceelen grond, behoorende tot liet kroon domein van Jannetje Kleppe, echtgenoote van Pieter Bruynzeellandman te Poortvliet. De Indische begrooting is gedurende de eerstvolgende dagen in de afdeelingen aan de orde. Op van geachte zijde tot ons gericht verzoekvesti gen wij (le aandacht op de in dit nommer geplaatste advertentie betreffende de Zondags-herhalingsschool in den Langen Delft alhier. Deze schoolin 1836 vanwege de departementen van het bijbel- en zendelinggenootschap alhier opgericht, wordt gehouden in het lokaal van den lieer Goulta, bekend als de school voor minvermogenden. Zij heeft in de eerste plaats ten doel bejaarden te onderwij zen die of vroeger geen onderwijs genotenóf het ge leerde grootendcels vergeten hebben. Aanvankelijk werd de school dan. ook uitsluitend door bejaarden bezocht en ook nadat men allengs begonnen is jeugdige leerlingen toe te laten, bleef de grens van den jong- sten leeftijd echter bepaald tot dien van 16 jaren. De school werd met 30 leerlingen geopend, onder leiding van den heer Gouka en twee hulponderwijzers. Sedert is echter zoowel het aantal leerlingen als het onderwij zend personeel allengs vermeerderd. Behalve de bevordering van het doelmatig en vrucht baar lezen van den bijbel, trachtte de inrichting ook als herhalingschool meer vrucht op te leveren door het houden van een geregelden cursus des Woensdag avonds, gedurende de wintermaanden, waarbij ook het schrijven en rekenen werden onderhouden. Geen geldelijke bij drage hoegenaamd wordt van de leerlingen gevorderd; integendeelzoo zij getrouw cle school bezoeken, wordt hunne vlijt door kleine geldelijke giften en boekge schenken beloond. Ongelukkig vermindert liet aantal bejaarden, die deze school bezoeken, in de laatste jaren aanhoudend, waardoor de inrichting niet al het nut sticht, (lat de oprichters zich daarvan voorstelden. Ongetwijfeld draagt hiertoe bij dat, door het meer al gemeen onderwijs dat. in de laatste jaren aan de jeugd verstrekt wordt, bet geheel gemis van eenige keunis zich minder voordoet dan weleer; maar toch zijn er altijd nog volwassenen, die het onderwijs nooclig heb ben en voor hen is de Zondag- en herhalingsschool eene uitmuntende gelegenheid om het vroeger verzuimde in te halen. Niet weinigen hier ter stede kunnen met dank gewagen van hetgeen zij op de school nog op later leeftijd geleerd hebben. Wij herinneren daarom het publiek aan het bestaan der genoemde school en voegen daarbij gaarne de aan beveling om het gebruik der inrichting zooveel moge lijk te bevorderen bij degenen die aan het kosteloos onderwijs, dat hun hier aangeboden wordt, de meeste behoefte hebben. In de heden gehouden vergadering van den gemeen teraad van Vlissingen is aan den raad overgelegd de rekening en verantwoording over het jaar 1873slui tende met een nadeelig saldo van 12,136.74$. De te gelijker tijd ingediende begrooting voor 1875 bedraagt in ontvang en uitgaaf /I69,501.80. In de gisteren gehouden vergadering van den raad van state heeft de plechtige installatie plaats gehad van Z. K. IJ. prins Alexander, wien bij koninklijk besluit zitting en raadgevende stem in dat regeerings- licbaam is toegekend. Marine en leger. Zr. M>. stoomschip Curacao zal den 5cn October uit Nieuwetliep naar Batavia vertrekken. De reis geschiedt langs Amerika's Zuidpunt, dwars over den stillen Atlantisclien Oceaan. Volgens een bij liét departement van marine ont vangen telegram is Zr. M8. opnemingsvaartuig Hydro- graaf, onder bevel van den luitenant ter zee 1° klasse jonkheer T. E. de Brauw, dén 28<u dezer te Batavia aangekomen. De afgetreden kommandaut van het koninklijk in stituut voor de marine te Willemsoord, cle kapitein ter zee Andrau, heeft van het personeel der ambtenaren en officieren van het instituut alsmede van de gezamen lijke adelborsten fraaie geschenken ter herinnering ont vangen. ficinengde berichten. De stoombarge, bestemd voor den dienst tusschen Vlissingen en Middelburg, beeft Maandag in den voormiddag een proeftocht gedaan, (lie door den com missaris des konings in deze provincie de bur gemeesters der beide gemeenten, de ingenieurs van den waterstaat en die der spoorwegen en andere genoodig- den werd medegemaakt. De proef slaagde zeer goed. Op de tentoonstelling der Pomologisclie vereeni- ging te Boskoop vindt men 280 soorten van appelen en 143 soorten van peren, onder welke laatste vier uit Japan ingevoerde soorten, die zich door bijzonder regel- matigen vorm en een buitengewoon langen steel onder scheiden. In de Revue. Contemporaine is een belangrijk artikel van den lieer Gladstone verschenen over het ritualisme, waarin hij tot (le conclusie komt, dat het onmogelijk is om Engeland tot een katholiek land te maken. Niemand zegt hij die geen afstand wil doen van verstande lijke en. zedelijke vrijheid en die zijn burgerplicht en vaderlandsliefde niet aan anderen ondergeschikt wil maken, kan zich bij eene kerk aansluiten, die zoowel van de nieuwe denkbeelden als van de oude geschiede nis niets wil weten. Het gemeentebestuur van Homburg heeft tegen over de quaestie van de duurte der levensmiddelen een eigenaardige positie ingenomen. Het heeft n. 1., overwegende dat de prijzen van het brood en vleesch niet in (le goede verhouding tot de marktprijzen staan, de bakkers en slagers gesommeerd om terstond hun brood- en vlcescliprijzen belangrijk af te slaanonder bedreiging van anders zelf maatregelen te zullen nemen om de burgerij goedkooper brood en vleesch te ver schaften. Het noodigt inmiddels de inwoners uit, om verbruiksvereeuigingen, of althans gemeenschappelijke bakkerijen en slachterijen op tc richten, die het op alle mogelijke wijzen wil ondersteunen en bevorderen. Bij de aankomst der Noordpool vaarders te Wee- nen Vrijdag jl. waq ongeveer een half millioen menschen op de been om de heeren Weypreckt, Payer, Brosek, Orel en Kcpes benevens (le matrozen te zien en te begroeten. De ontvangst gaat alle beschrijving te boven. Op sommige plaatsen waren het gedrang en de opeenhooping zoo groot, dat men ernstige ongelukken vreesde; éen persoon echter kou zich gemakkelijk dooi de menigte bewegen; iedereen maakte ruim baan voor hem; hij waseen schoorsteenveger. TlBermoeoeter^tanrf. 29 Sept. 's av. 11 u. 62 gr. 30 'smorg. 7 u. 61 gr.'smidd. 1 u.66gr.'sav. 6 u. 64lt. &4ateii-gcneraal. TWEEDE KAHKB. Staatsbeg-rooting' 1S75. Bij de begrooting van marine worden gelden, aange vraagd voor 7, monitor, 4 stoomkanonneerbooten, 1 rivier vaartuig, 1 torpedovaartuig, y„ schroefstoomschip' lc klasse en 3/k schroefstoomschip 4e klasse. Dit is in zoover eene afwijking van het oorspronkelijk door den minister ontwikkelde plan van aanbouwdat in plaats van den bouw van een J/2 gepantserd schip, de gelden aange vraagd worden voor den bouw van I/u monitor. De prins Hendrik der Nederlanden, tot dusver bestemd voor de ver dediging der positie Helderwordt aangewezen vcor de dienst bij het auxiliair eskader in Indië en bij de ver dediging dier positie door twee meer voor de ondiepe vaarwaters geschikte gepantserde vaartuigen vervangen. De bouw van het derde gepantserd schip voor het auxiliair eskader kan daardoor tot 1877 uitgesteld wor den. De nieuwe rammonitors zullen te Amsterdam worden gebouwd. Dc werkkrachten laten echter niet toe in 1875 meer dan van een dergelijk vaartuig te verwerken, terwijl alsdan tevens (1e bouw van de schroefstoomschepen 4- klasse aan de particuliere in dustrie hier te lande moet worden opgedragen. De in de memorie van toelichting tot de vorige be grooting aangegeven middelen tot opbeuring van den verachterden toestand van het ondergeschikt'personeel zijn, voor zoover de medewerking der staten-generaal daartoe niet noodig was, reeds toegepast. De werving gaat in den laatsten tijd dan ook beter. Ook bij liet korps mariniers is het inkompleet, niettegenstaande de gevoelige slagen, die de strijd te Atchin ook dat, korps heeft toegebracht, verminderd. Niettemin blijven meer doortastende maatregelen urgent. Daartoe behooren ve.rhooging van soldijwaartoe bij deze begrooting de middelen worden aangevraagd; verbetering van voor waarden, waardoor recht verkregen wordt op pensioen na langdurigen dienst, ook bij niet gebleken onge schiktheid, en toelage bij dat pensioen voor in de koloniën bewezen diensten, waartoe een wetsont werp gereed ligt om aangeboden te worden en ein delijk, beperking, of wel geheele afschaffing der dis ciplinaire lijfstraffen, welke maatregel een' punt v.m ernstige overweging bij den minister uitmaakt. Het zoo even genoemde wetsontwerp tot verbetering der pensioenen vau het ondergeschikte personeelzal tevens voorzien in verhooging der toelage bij de pensioenen der militaire officieren bij de zeemacht voor in de ko loniën bewezen dienst.n. "Afgescheiden van dc algemeen erkende billijkheid van een dcrgelijken maatregel, ver trouwt de minister, dat die "lotsverbetering ook het groote- inkompleet, dat bij liet korps officieren van gezond heid bij de zeemacht blijft bestaan, niettegenstaande de buitensporig hooge gratificatie, die bij indiensttre ding van artsen is toegezegd, zal doen verminderen. Op de afdeeling personeel wordt door den minister voorgedragen een verhooging van de traktementen dei- officieren in betrekkingen aan wal gedetacheerd, waardoor die in onvereeustemming gebracht worden met de bezoldigingen van officieren bij het leger, in speci ale betrekkingen geplaatstde algemeene traktements- verhooging voor de ambtenaren; de oprichting van eene afdeeling hydrografie aan het departement, tot betere regeling der werkzaamheden van dat bureau. Met betrekking tot bet loodswezen kondigt de mi nister een wetsontwerp aan tot afschaffing der betaling van de zoogenaamde distantiegelden. Eene afzonderlijke organisatie van den torpeclodienst is in bewerking. De proeven met touw versperringen zijn voortgezet. De uitkomsten waren meer bevredigend dan voorheen en doen de gegronde hoop voedendat ook deze tak van 's rijks verdediging weldra zal kiinnen worden geregeld. Het eindcijfer der begrooting van oorlog bedraagt f 22,036,000. De gewone uitgaven beloopen een bedrag van f 15,537,100. Verder zijn uitgetrokken: voor de regeling en voltooiing van liet vestingstelsel 4 millioen voor aanschaffing van zwaar en vesting-geschut 974,400; voor nieuwe geweren f 529,500; voor patroonbulzeu

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1