BUITENLAND. Algemeen Overzicht. weetij ii tho nr. IpirddslimcMcn, ADVERTENTIËN. STRANDVONDERIJ. STAD GENT. Evangelische Vooruitgang. het leven gekomen zijn. De schade ïftoet ontzaglijk groot wezen. Naar een telegram uit New-York meldt is de stad Guatemala, de hoofdstad der republiek van dien naam, door eene hevige aardbeving verwoest. Tbermometcrstand. 28 Sept. 's av. 11 u. 64 gr. 29 'smorg. 7u. 64 gr.'s midd.lu.68gr.'sav.6u.67gr. De uitslag, der herstemming in Maine et Loire voor de verkiezing van een lid der nationale vergadering is een geduchte nederlaag voor de regeering van Frank rijk. De republikeinsclie candidaat, de heer Maillé, is verkozen met 51,500 stemmen, tegen 48,000, die op den zoogenaamdenseptennalist Bruaswaren uitgebracht; deze heeft 3,600 stemmen minder behaald dan voor 14 dagen op hem en den Bonapartist Berger gezamentlijk waren uitgebracht, terwijl de heer Maillé 6,100 stem men méér verkreeg dan toen het geval was. Dit is ge deeltelijk een gevolg van getrouwer opkomst der kie zers 2500 die bij de eerste stemming afwezig waren zijn thans voor den heer Maillé opgekomen en ge deeltelijk daarvan dat 3,600 kiezers zich niet met de septennalistiscli-bonapartistisohe combinatie hebben wil len vereenigen. Dat dit resultaat voor de republikeinschgezindo organen een reden tot. groote blijdschap isis zeer na tuurlijk, vooral als uien in het oog houdt, dat Maine et Loire tot nogtoe geen republikeinsche afgevaardigde heeft gehad. Voor de regeering. en de heer Bruas echter is het even teleurstellend als vernederend. Beide toch' hebben op een schandelijke wijze geïntrigeerd, concessies gedaan en verplichtingen gemaaktdie hoogst riadeelig zijn voor hun prestige. Om de verkiezing van den scptennalistischen candidaat mogelijk te maken moest de regeering den steun van de Bonapartisteri inroepen. Het spreekt van zelvedat zij die niet zon der vooruitzicht op schadeloosstelling zullen hebben verleend, terwij look de heer Bruas verplichtingen jegens hen heeft, die hij misschien nimmer zal kunnen nakomen. Duidelijk blijkt dan ook reeds datterwijl de regee ring in Maine et Loire de overwinning hoopte te beha len met de hulp der Bonapaftistenzij elders, nl. in Pas de Galaishare ondersteuning aan de partijgangers vaiv het keizerrijk had toegezegd. Het schijnt toch, dat zij aldaar de verkiezing van den lieer Delisse Engrandroaire van Bethunewil bevorderen. Hoeveel geweld zij zich bij dergelijke handelingen moet aandoen, om toch niet den schijn op zich te ladendat zij de Bonapartistische propaganda steunt, blijkt daaruit, dat de Bonapartistische maire van Oor meilies' en Vexin de heer Richard, is geschorst, omdat hij in een manifest aan de kiezers de constituecrende bevoegdheid der nationale vergadering had aangerand en openlijk de wet, waarbij de Bonapartcs vervallen zijn verklaard van het recht op den troon, had miskend. De heer Ri chard heeft zich inderdaad openlijk een imperialist en voorstander van het beroep op het volk ver klaard terwijl hij den terugkeer van het keizerlijk voorspelt. Maar de maire van Bethuiïé zegt in zijn manifestdat hij voor de natie alle rechten wil reser- vccren om een definetieve regeeringsvorm te verkiezen. Dit is tamelijk wel" hetzelfde als zich vóór het beroep op het volk verklaren; de heer Engrand is echter niet geschorst. Zóo moet de regeering zich in allerlei boch ten wringenom zooveel mogelijk haar kuiperijen te verbergen; de natie toont echter meer en meer, dat zij zich niet laat blinddoeken en dat de republiek in levenskracht toeneemt. Met bijna evenveel belangstelling als die van Mac- Mahon wordt de reis van Thiers door do dagbladen gevolgd. Na slechts éen dag te Yizille te hebben vertoefd, om de voornaamste personen uit Grenoble te ontvangen is hij naar Turin vertrokken. De iiefde en eerbied die de Franschen voor hem koesteren geeft recht tot de hoop dat zij ook de beginselen en denk beelden van homdie voor de toekomst van Frankrijk nog zulke schoone verwachtingen heeftmeer zullen aannemen en in toepassing brengen. In uitstekende taal heeft hij enkele daarvan dezer dagen ontwikkeld in een brief aan de jongelingschap van Rumeniedie hem een medaille liad gezonden met een adres van hulde voor dc bevrijding van Frankrijk. Na zijne ingenomenheid met dit geschenk en zijne sympathie voor de vrijheidlievende, leergierige en on- afhankelijkgczindc gevers te hebben uitgedrukt, geeft hij lien dezen raad, die wel algemeene behartiging verdient: „Bemint de vrijheid; niet die van een enkelen dag, die door vrec sclijke schokken wordt verkregenmaar die welke wordt gesteund door orde, volharding en gemaakte vorderingen, en die alleen duurzaam is, omdat zij eerbiedwaardig is. Bemint de onafhankelijkheid, maar hetinnert u altijddat de natiën zoowel als de individuen nergens veiliger hiin voorspoed in kunnen zoeken dan in het algemeen welzijnen daaromeerbie digt den algemeenen vrede, die zoo kostbaar is vooral voor die vol keil»wier onafhankelijkheid nog slechts van korten duur is geweest, want in den oorlog hangt deze onafhankelijkheid als van een teerling worp af. Woest eensgezindkalm leergierig maakt dat Europa u achting toedraagt, zooaïs reeds het geval is, en dit zal dé beste waarborg zijn voor uwe onafhankelijkheid én "Uwe vrijheid." Vergeeft mij zegt Thiers dat ik met raadge vingen antwoord op de verzekeringen van uwe sym pathie; dit is de gewone handelwijze van allen die de wereld hebben doorkruist, die haar kennen cn liaar gaan verlaten. Hij eindigt nu t hen liefde voor Frankrijk aan te bevelen, „dat altijd een van de meest verlichte, meest edelmoedige, meest dappere natiën der wereld blijft, en waar altijd de menseKelijke kennis op een hoog standpunt zal staan." Geen enkel bericht, uit Spanje brengt heden eenig nieuws omtrent den toestand aldaar. De nieuwe Spaan- sclic gezant tc Rome, de heer Ilances, is Zondag door koning Victor Emmanuel, in tegenwoordigheid van en kroonprins en den minister Minghetti, zeer hartelijk ontvangen, en heeft vervolgens een bezoek gekregen van dén minister van buiteïilandsche zaken Visconti- j Venosta. Te Wiesbaden is gisteren het congres van protestan ten door professor Bluntschli geopend. De afgevaar digden van NederlandZwitserlandEngeland cn Ame rika waren tegenwoordig. De Kölnisclie Zcitung bevat een merkwaardige correspondentie uit Zuid-Duitschland, waarin de blijdschap der ultramontaansche organen over den brief van den ozaar aan don Carlos wordt gespro ken. Dc correspondent verzekert, dat voor zoover liet Russische hof sympathie voor de monarchie in Spanje koestert waaraan men trouwens niet behoeft te twijfelen zij alleen betrekking heeft op den zoon van Isabella. Dat de zaak der Carlisten den czaar zou ter. harte gaan noemt deze correspondent doodeen voudig leugenachtig; zeker de meest gemakkelijke manier om zich van een onaangename zaak af te maken, maar daarom nog niet de meest afdoende. Turkije. Egypte. Inschrijving Alg. schuld Öbl. 186f pet. Volgens brief van A. Jörgensengezagvoerder van het barkschip Riga, lag hij 23 dezer zeilklaar te Riga, bestemd naar Middelburg. Graanmarkten enz. Rotterdam, 29 September. Ter markt van heden waren aangevoerd 1323 runderen2 70 vette13 nuchtere kal veren 1263 schapen333 varkens en 139 biggen. Run deren le qual. 82 2'-. qual. 62; kalveren X' quai. 90, 2é qual. 70; schapen 70 cent GOES, 29 September. Tarwe en bruine boonon 25 cent lager. Rest bleef, flauw in éen doen. Vlissingen, 29 September. Boter 1.44 a /"1.50;pcr kilogram. Prijzen van Effecten Amsterdam29 September. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 21 pet. 60-, dito dito dito 3' dito dito dito 4 94$- Aand. Handelmaatschappij .4$ 137 dito exploitatie Ned. Staatssp. 107$ België. Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. Inschrijvingen3 61 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 102 dito Hope O0. 1855 6f serie 5 88 dito 1000 1S645 1013 dito L. 100 1872 5 98$ Loten 18665 „284 Oblig.Hope C°.Leening 1860 41 Certific. dito4' Inscript.Stieglitz&C0.2l'a4L. 4 781 Obligatiën 186769 4 82| Certificaten.6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 242 Oblig. dito4 r 200 Aand. Baltische spoorweg 3 127$ Obl. spoorweg Poti-Tiflis. 5 100 dito dito Jelez Orel 5 99 dito dito Cliarkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën4 81* Oostenrijk. Oblig.metal.in zilverJan./Juli. 5 '66-,-\ dito dito Aprii/Oct. 5 66 dito in papier Mei/Nov. 5 63,^ dit dito Febr./Aug. 5 63$ Aand. Nation, bank 3 1057" Hongarije. Schatkistbiljetten 6 Italië. Certific. Amsterdam 5 Spanje. Obligatiën Buitenl3 17* dito Binnenlandsche 3 r 12, Portugal. Obligatiën 3 45 g ditp 1873 .t 7 Amerika. Obl. Vereemgde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 dito dito, dito 1885 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 Obl.St.Paul&Pac.Spw.l'sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Obl. 1863 4$ dito 1865 5 Brazilië. 75 97$ iüo$ 811 81 16* 92^ 98* Prijzen van coupon». Amsterdam, 29 September. Metall. 22.42$dito zilver I 23.32$Div. Eng. per H f 11.70Éng. Portugal per 11.70: Amerikaansche dollars (in goud) f 2.41. Amsterdam, 28 September Metall. f 22.42$dito zilver 23.32$; Div. Eng. per -v f 11.70; Eng. Russen per L f 11.70; Eng. Poftugal per ƒ11.70; Frans /56J; Belg. 56$; Pruis f 34-/V Hamb. Russeu ƒ31* Russen in Z. R. 32$; Poolsehe per fl. Araëri- kaansehe dollars 2.41papier 2.15. Geboren: JOHAN CORNELLS zoon van L. SCHORER en E. H. R. SCIIORER Amsterdam, 27 Sopt. 1874. geb. plaat. Heden overleed te Amsterdam na een langdurig en smartelijk lijden onze geliefde vader en behuwdvader de heer BAREND VAN LINSCHOTENin den ouder dom van 66 jaren. Middelburg, J. H. VAN LINSCHOTEN. 28 September 1874. J. M. VAN LINSCHOTEN— Riegen. Voor de vele bewijzen van belangstelling op den 26CD dezer ondervonden, betuigen de ondergeteekenden hun hartelijken dank. P. BASTIAANSE. Middelburg. W. BASTIAANSE, Lïevense. Bij den BURGEMEESTER van IVcsfkapclle wordt ter reclame opgeroepen, de rechthebbende op onbewerkte Holders of «fulfers, lang 13 tot 15 in., en 1 beslagen dito, lang 11 m., breed 0,15 cm., allen zonder merken. Gemeente-Kostschool voor Juffrouwen, academiestraat. Men neemt, in dat etablissement ISxternes, Kost- gangsters cn Halve Kostgangsters op. De prijs van het Kostgeld, het Schoolgeld, het School gerief en de Bedderijen inbegrepen, is vastgesteld op: 55© fr. voor de leerlingen van 7 tot 11 jaren, 60© meer dan 11 jaren. De prijs van het half-kostgcld, dat behalve het school geld het noenmaal en het aehternoenmaal bevat, is bepaald op: 25© fr. voor de leerlingen van 7 tot 11 jaren, meer dan 11 jaren. Als twee of verscheidene zusters tenzelfder -tijd het etablissement bezoeken, zijn de bovenstaande prijzen met 50 fr. per leerling verminderd. Bijzondere professors zijn aan de school gehecht voor het onderwijzen van de Geschiedenisde Engelsche en Duitsche talen, het Teekenen, de Muziek en de Gymnas. De bijzondere lessen voor Piano, Zang en Dans, zijn alleen ten laste der leerlingen. Voor verdere inlichtingen vervoege m.n zich bij de bestuurster, Mej. TERRYN, in het lokaal van het onderwijsgesticht. ALGEMEENE VERGADERING voor Donateurs, Leden en Begunstigers op Woensdag 3© Septem- i ber 18741, des avonds te acht uren precies, in de j Bovenzaal van de Sociëteit St. Joris. j Middelburg, 28 September 1874. W. ALTORFFER, 1 Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3