van Vrijdag 26 Juni jl.)die in de Laatste zomerver gadering werden aangehouden. Sedert is in druk aan de leden rondgedeeld het algemeen verslag der afdee- lingen omtrent die wijzigingen, die over het algemeen gunstig werden ontvangenbenevens het antwoord van gedeputeerde staten op dat vcrsl.ag. Ten aanzien van de redactie der artt. 16, 42, 43, 58 60 en 69zooals die door gedeputeerde staten gewij zigd is voorgesteld, bestond in geeii der afdeelingen bezwaar. Het voorstel om in artikel 41 de woorden „of hun gemachtigden" te doen vervangen door „ot hun vertegenwoordigers", en daardoor een einde te maken aan de bezwaren tegen de volmachten gerezen, heeft algemeen bijval ondervondenook omdat men daardoor terugkeerde tot het beginseldat een polder iseen publiekrechtelijk lichaam, zonder evenwel te breken met historie en traditie, volgens welke de eigenaren meer dan 60 jaren het recht van vertegenwoordiging hebben bezeten. De voorgestelde wijziging wordt dan ook onveranderd gehandhaafd. De wijziging op art. 44 voorgesteld om ook aan' gehuwde vrouwen, die krachtens huwelijksche voor waarden eigen beheer over hare goederen voeren, en' aan voogdessen hetzelfde recht toe te kennen als aan ongehuwde vrouwencuratrices en bewindvoersters, nl. om als stembevoegden ter vergadering van ingelan den te verschijnen, werd tegelijk met het door mr. Fok ker voorgestelde amendement behandeld, strekkende om dat recht weder aan de vrouwen te ontneinen. De strijd over dit beginsel schijnt weder vrij heftig te zijn geweest. In éen'e afdeeling was men éénstemmig en volkomen van'gevoelendat het bedenkelijk is en wei nig strookende met de waardigheid der vergadering om nu reeds terug te komen op een zaak van zóo in grijpenden aard, die betrekkelijk nog zóo korten tijd geleden door de staten is geregeld, zonder dat over wegende redenen tot een zoodanige verandering van beginsel bestaan. In een andere afdeeling kon niet- tegenstaande alle bedenkingen tegen het araendement, de groote meerderheid zich daarmede wel vereenigen, terwijl in de derde afdeeling 7 leden zich vóór en 5 tegen het amendement waren éen lid bleef buiten stemming. In antwoord hierop geven gedeputeerde staten te kennen, dat de thans in het reglement op genomen voorschriften, tot dusver, geen aanleiding tot bezwaren hebben gegevenwaarom zij na het besluit der provinciale staten te dier zakeop voorstel van d'. van Eek genomen, hebben gemeend het amendement van raT. Fokker niet te moeten overnemenmaar aan de beslissing der staten te kunnen overlaten. De wijziging van de 2® zinsnede van art. 64strek kende om te bepalendat ingeval het stemrecht naar den maatstaf van het grondbezit is geregeld, éen per soon niet meer dan vijf stemmen zal kunnen uitbrengen, en die van de 3e zinsnede om de bezwaren weg te nemen, die ten aanzien van de overlegging der vol machten waren gerezenhebben bij de meerderheid der leden geen bedenking ondervonden en zijn derhalve door gedeputeerde staten gehandhaafd, evenals die op de artt. 69 en 76, waarmede de meerderheid zich kon vereenigen. In verschillende wijzigingen zijn voorts, naar aanlei ding van de beraadslagingen in de afdeelingen en de voorstellen van jonkheer de Jonge, door gedeputeerde staten veranderingen voorgestelddie echter minder hoofdbeginselen dan wel bepalingen van administratief karakter betreffen. De beer J. Kappeyne van de Coppello, advocaat der gemeente 's Gravenhage, heeft in een uitvoerigen brief de gemeente geadviseerd in appèl te komen van het vonnis van den kantonrechterwaarbij de gemeente in het ongelijk gesteld is tegenover jonkheer mr. D. J. 0. van Lennep, die, naar men zich herinneren zal, terug gave verderde van hoofdelijken omslag over de maan den gedurende welke hij niet zijn huis in de residentie, maar zijne woning en buitenplaats te Heemstede be woond heeft. De heer Kappeyne grondt zijn advies op de overweg'ng dat in het vt-nnis de eigenlijke quaestie, de plaats waar men hoofdverblijf houdt, niet met vol doende zorg is uiteengezet Ook de rechtskundige com missie uit den gemeenteraadde hoeren Eyssellde Jonge en ran Geuns ad vise eren tot het instellen van hooger beroep. Te Utrecht werd Zondag jl. eene vergadering gehou den voor de oprichting cener coöperatieve winkelver- eeniging. Door den heer A. Kerdijk werd op de hem eigene warme en bezielde wijze het groote doel dei- coöperatie uiteengezet en vooral gewaarschuwd tegen overdreven verwachtingen in den aanvang. In Enge land en Duitschland heeft men 40 jaren moeten werken alvorens men de schoone resultaten bereikte van tegen woordig. In het begin heeft men oprichtingskosten te bestrijden, onvermijdelijke uitgaven bij den aanvang der zaak; men maakt flaters die men later leert ver mijden kortom als men 't eerste jaar de kosten goed maakt ia 'tal zeer mooi. Volharding ett toewijding van' allen- zijn noodig om verder te komen. Die bei den verdient de zaak, want het is do zaak van allen. De vereeniging telt nog pas een 60tal ledendie ieder een dubbeltje per week bijdragen. Op die manier tracht men vooreerst alleen eenig kapitaal bijeen te brengen. Onze Haagsche correspondent schrijft ons het volgende rTwee parlementaire staatsstukken zijn in de afge- loopen week van het ministerie uitgegaande troon rede en de millioenenspeecb. "Wanneer die stukken afkomstig waren van een kabinet dat reeds met de kamer in aanraking was geweestdan zou men kunnen zeggen dat ze zeer onbeduidend zijn. Thans trekt het daarentegen de aandacht dat ze de meest stellige loo chening zijn van de conservatieve polemiek, waarvan een paar der nieuwe ministers zich in de staten-gene- raal wakkere strijders hebben getoond. Tout est pour le mieux dam le meideur des mondes, zoo is thans het parool van hen die weinige maanden geleden jammer den dat Indië den afgrond nabij was en dat Nederland naar een staatsbankroet gedreven werd, alles ten ge volge van het liberale wanbestuur. Men zou echter verkeerd doen zoo men zich daarover ergerde of zich zelfs overdreven vroolijk maakte; gc hebt hier de ge wone'parlementaire taktiek der conservatievenen kunt er zeker van zijn; dat ze daags na hunne aftreding den toestand van hun „dierbaar vaderland" weer even treurig zullen inzien als ze dien thans gunstig noemen. Ik herinner mij dat van Hallonder een algemeen ge lach der kamer, deze „schijnbare inconsequentie" eens openhartig toeschreef aan het verschil van standpunt, waaruit men als minister of als oppositieman de zaken beoordeeldeen toch is deze oplossing niet alleen waar, maar zeer natuurlijk. De conservatieve partijdie geen beginselen heeft, maar alleen van negatiën bestaat, heeft als regeeringspartij niets om zich aan vast te° houden dan het standpunt. Vandaar is niets doen hare gewone leuze en die leuze schrijft de heer van der Heim alweder als het motto boven de begrootingswetten voor 1875. Hij lacht en knipoogt het budget waarin feitelijk de eigenlijke inkomsten van den staat 23 millioen beneden de ontvangsten blijven, vriendelijk toe en begroet daarin bet eerste van eene nieuwe reeks budgetten die batige sloteu zullen leveren! Die be grooting is gegrond op de beschikking over 14 millioeu uit.de Indische baten en bet vertrouwen dat die andere millioenen wel van zelve ergens zullen opdoemen. Mij dunkt zoodoende komt er niet veel van de toezegging in de troonrede dat „de aandacht der regeering gevestigd blijft op de verbetering der inkomsten," of die zinsnede moest beteekenen dat men die zaak in 'toog houden zal gelijk de stuurman de klip, die hij vermijden moet. Het ongelukkige waarschuwen tegen het „doen van een greep in het bestaande," liet eenige dat er eigenlijk in de rede van Zaterdag gezegd wordt, is in dit opzicht niet bemoedigend. „Ook in een ander opzicht zal de begrooting velen teleurstellen. Men had uitgestrooid dat daarop eene algemeene verhooging der traktementen voor de bureau- ambtenaren was voorgesteld met 10 percentgemoti veerd door de overweging, dat het geld nu veel minder waarde heett dan bij de vaststelling der jaarwedden. Dit gerucht is echter veel grooter dan de maatregel zelf zal zijn. Alles bepaalt zich, naar ik hoor, tot het voordragen van eene som bij de onvoorziene uit gaven, waaruit dan, bij gebleken noodzakelijkheid, de jaarwedden met 10 percent zullen verhoogd worden van die ambtenaren, die door dienstjaren, bekwaamheid, dienstijver enz. uitmunten. Gij ziet dat die liberale maatregel van het vorige ministerie aldus heel iets an ders is geworden; het is niet meer de vervulling van een plicht van den staat jegens de ambtenaren, maai de gelegenheid tot gunstbewijs, en men weet wat dit bij een conservatief ministerie zeggen wil. IkWensehte een hoofdambtenaar aan een der departementen dezer dagen met zijne aanstaande traktements-verhooging geluk, maar kréég- ten antwoord': ik geloof niet dat ik er éen cent van ontvangen zal: want ik behoor niet tot de „welgezinden". „Wat mij in de millioenenspeech vooral opviel was de moed van den minister ran financiën; voor een paar jaar schreef hij een' brochure waarin op do wild ste wijze in de begroeting werd gehakt om door be zuiniging ontvangsten en uitgaven in evenredigheid te brengen. Maar nu legt de lieer van der Heim millioe nen bij millioenen op de begrootingswettendeze veran dering keur ik goed, maar minder goed keur ik het dat de minister in een ander opzicht sedert 1871 zoo zeer veranderd is, dat hij namelijk volstrekt niet meer schijnt te hechten aan het evenwicht tusschen ontvang sten en uitgavenen ons een verbalenden stap wil laten doen op den weg van leven bij den dag „door met beide handen te grabbelen in de welvoorziene kas der Indische batige sloten." Benoemingen en besluiten*. diplomatie.. Eervol teruggeroepen, op verzoek, jhr. mr. O. W. J. Berg van Middelburgh als buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister bij- het hof van Ruslandonder dankbetuiging voor de bewezen diensten, en met 1 October a. op nonactiviteit gesteldbuiten bezwaar va» 's rijks schatkist. Onderwijs. Aan de hoogere burgerschool te Maastricht en het gymnasium, aldaar is tot leeraar benoemd de heer P. G. Roodhuizen., thans aan de hoogere burgerschool te Harlingen. Kerknieuws. Ter beroeping va® een predikant bij de Nederduitsclie hervormde gemeente te Nieuw- en St. Joosland i3 gisteren het volgende drietal opgemaakt: de heeren Kunsli, te ElberfeUi; F. Sebesta, te Nicolcits in Mora- vië, en W. Vliegenthartte Goes. Slarlne en leger. De luitenante ter zee 2e klasse H. Bernelot Moens, W. J. P. van Waning en J. Dalen en de officier van administratie 2e klasse F. Bamberg, allen laatst behoord hebbendé tot het eskader in Oost-Indiëeu van daar in. Nederland teruggekeerd, eerstgenoemde den 20cn en de overigen den 21 n dezer, worden met die tijdstippen op. nonactiviteit gesteld. Oenicnjde berichten. Heden voormiddag te ongeveer 11 uren is uit de vest tusschen de Noord- en Seisbarrières alhier opgehaald •het lijk van een bijna lSjarige jongedochternaaister van bero;p, die te 9 uren do ouderlijke woning had verlaten om zich naar haar winkel te begevendoch op etenstijd te'vergeefs werd thuisgewachten bij onder zoek bleek niet op haar werk geweest te zijn. De daad van bet meisje wordt toegeschreven aan zelfmoord, naar men wil, volgens inlichtingen der naaste familie betrekkingen, uithoofde van zwaarmoedigheid. Aan de Nieuwe Ilotterdamsche courant wordt ge meld dat eene handelsfirma alhier zich gewend heeft tot den minister van binnenlandsche zaken, ter verkrij ging onder zekere voorwaarden van een geschikt ter rein, gelegen tusschen Vecre en Middelburg aan het kanaal door Walcherenteneinde daarop bergplaatsen voor petroleum ten behoeve van den groothandel op te richten. Alseen bewijs van buitengewone groeikracht in dezen- tijds des jaars wordt uit Zierikzee gemeld dat de kas- tanjeboomen op dc nieuwe haven aldaar voorde tweede maal een aantal bloesems dragen. Het orgel in de Nieuwe kerk te Zierikzee, dat gedurende vier mar.nden in reparatie is geweest, werd Zondag jl beproefd in een orgelconcert, dat door de heeren D. H. Ezermanorganist te Zierikzee, en W. Ezormanorganist te Arnhem, gegeven en dóór eén vrij talrijk publiek bezocht werd. Bij deze gelegenheid bleek zoowel dat de genoemde heeren hun instrument volko men machtig zijn, als dat de reparatie volkomen gelukt is en den orgelmakers, de heeren J. Batz en c3. te Utrecht alle eer aandoet. Te Rilland is Zondag morgen een gebouwtje verbrand. Op het palcis op den Dam te Amsterdam spookt het Zoo althans wordt er verhaald. Onder den koepel van het paleis ziet menals men des avonds van een zéker, standpunt op den Dam daarheen kijkt, eene witte vrour wengestalte rondwandelen, die verdwijnt als men van plaats verandert. Vermoedelijk wordt het verschijnsel.. veroorzaakt door eene glinsterende oppervlakte op het uurwerk, dat. pas hersteld is, en waarop het maanlicht zich spiegelt. Men is er echter nog niet in geslaagd deze gissing tot zekerheid te brengen. Nóg een andere afstammeling van Leiden 's burge meester van der Werf zal aan de feesten aldaar deel- 1 nemen. Het is de he:r van der Werf, uit Ked'ichem (nabij Gorinchem), die nog in bet bezit is van twee zilveren gedenkpenningen van 1574, die in zijne fami lie steeds van geslacht tot geslacht bewaard zijn. De sluiting van liet badseizoen te Scheveningen is bepaald op 1 October. Op het oogenblik worden dagelijks nog ruim duizend zeebaden gebruikt. Te Meppol is een beurtschipper, met achterlating van vrouw en kinderenweggeloopen in gezelschap van den zoon eens boterkoopers uit Noord-Holland, dienaar men beweerde eene som van bijna 50,000 bij zich hadi Een aantal laud verhuizers uit Orerijsol komen in den laats ten tijd, door armoede gedrongen, uit Amerika terug. Uit Hongkong wordt gemeld dat den 22rn dezer aldaar een hevige 'cycloon gewoed heeft, waardoor acht'schepen gezonken, een aantal andere verdwenen, vele huizen omvergeworpen en duizende raensehen om

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2