MIDDELBURGSCHE F 231. Dinsdag 1874. COURANT. 29 September. Dit blad verschijnt dagelijks inet uitzondering van den Zondag, den 2cn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.50. Middelburg 28 September. Z. M. de koning heeft aan de commissie uit de eerste kamer, die hem het adres van antwoord op de troonrede aanbood, het volgende geantwoord: Mijne heercn „Ik verzoek u aan de eerste kamer der staten-gene- raal mijnen dank te willen overbrengen voor haar adres Yan antwoord en haar tevens de verzekering te geven, dat ik daardoor met genoegen bij vernieuwing de ver zekering heb verkregen van haro ernstige begeerte om mede te werken tot alles wat tot welzijn van ons dier baar vaderland kan strekken." Blijkens de redevoering die de minister van finan ciën bij de aanbieding der staatsbegrooting over 1875 gebonden heeft, bedraagt de uitgetrokken som voorde calamiteuze polders in Zeeland 50,000, en niet ƒ500,000, zooals in ons kamer-telegram van Zaterdag abusievelijk gemeld werd. Aan de staatsbegrooting voor 1875 ontleenen wij voorloopig de volgende cijfers welke meer in 't bijzon der op de provincie Zeeland betrekking hebben. Voor liet huis van verzekering te Middelburg wordt op het hoofdstuk justitie opnieuw 18,000 in raming gebracht. Het onderzoek op welke wijze de artesische putboring op het terrein van het huis van arrest te Goes zou behooren te worden voortgezet, is nog aanhangig. In middels is reeds f 4000 te dezer zake aangevraagd. De rijkstoelage „aan den kundigen en ijverigen pro vincialen archivaris van Zeeland" wordt van f 200 op f 400 gebrachttengevolge van de uitbreiding die eer lang zijne werkzaamheden zullen ondergaan. Eene som van f 1300 is bestemd voor aanschaffing voor plaatsing van eenige zelfregistreerende meteorologi sche werktuigen te Vlissingen. Door een zeventigtal landbouwers, wonende in den polder Walcheren, is aan de algemeene vergadering van het bestuur van dien polder een adres gericht, waarin zij te kennen geven: dat zij in den laatsten tijd aanzienlijk nadeel lijden, doordien vele slooten rond hunne gronden die vroeger meer of minder zoet, althans voor het vee bruikbaar drinkwater bevatteden, thans door zoutwater geheel onbruikbaar geworden zijn; dat bij velen zelfs de welputten geheel zijn bedorven door zoutwaterzoodat het watervoor het vee benoo- digd, niet zelden op groote afstanden moet worden gehaald, waaraan natuurlijk tijdverlies en belangrijke onkosten verbonden zijn; dat het voor hen onverklaarbaar verschijnsel zich voordoet, dat niet alleen in de Middelburgsche stads vesten en in do watergangen, maar zelfs tot in den zoo- genaamden Hooglandschen Hoek tegenwoordig meer malen eene visclisoort wordt gevangen die bepaald in het zeewater tehuis behoort; dat de merkbaar voortgaande uitbreiding van den lering waarin bovengenoemde verschijnselen worden waargenomen, de vrees doet ontstaan dat weldra, in dien geene verandering komt, iüte waterreservoirs zul len bedorven worden en bepaal ^gebrek aan drinkwater voor het vee zal ontstaan dat zij derhalve met bekommering het tijdstip zien naderen waarop het vee zal moeten worden opgesteld; dat zij geene oorzaak voor het bovenvermelde weten aan te wijzen, maar dat het opmerking verdient dat, sedert de onlangs plaats gehad hebbende tijdelijke ver hooging van het kanaalpeil, het onbruikbaar worden van het water in toenemende mate werd waargenomen. Waarom zij de vergadering verzoeken, zoo spoedig doenlijk te beproeven verandering te brengen in dien toestand, en door opheffing der oorzaken, herhaling daarvan voor het vervolg zoo mogelijk te voorkomen. Tot lid van hetbestuur der Middelburgsche muziek- vereeniging is, in plaats van den heer mr. G. A. Fokker, die aan de beurt van aftreding en niet her kiesbaar was, in de heden gehoudene vergadering be noemd de heer F. G. van Dolden. De werkzaamheden tot verbinding van het marine- dok te Vlissingen met het kanaal aldaar zijn ver genoeg gevorderd om te kunnen verwachten dat de aangekondigde stoombargedienst op den bepaalden datum, 1 October, zal kunnen aanvangen. Woensdag a. zal in het lokaal de Prinsentuin te Vlissingen eene vergadering belegd worden tot be spreking der middelen om door onderlinge samenwer king der belanghebbenden tot eene verlaging van de vleeschprijzen te geraken. Naar wij vernemen is het doeldat men beoogtniet zoozeer de oprichting eener gemeenschappelijke slachterij, dan wel den een of ande ren vleeschhouwer, door toezegging der klandisie van een bepaald aantal ingezetenen, te bewegen zich te onderwerpen aan eene keuring van zijn vleesch en aan eene bepaling van den verkoopsprijs in verband tot den marktprijs van het vee, door eene daartoe aange wezene commissie. De heer de Vriesond-minister van justitieheeft voor de candidatuur voor het lidmaatschap der 2e kamer in het kiesdistrict Hoorn bedankt. Door de meeste liberale kiesvereenigingen in het district Leeuwarden is thans de heer de Roo als candidaat aangenomen. Eene enkele heeft den hoog leeraar Vissering gesteld, terwijl eene onder de tegen woordige omstandigheden zich onthoudt. Den 15tn October zal eene speciale vergadering der vereeniging het Ho ode Kruis te 's Gravenhage plaats hebbenter bespreking van hetgeen door de vereeni ging in vredestijd gedaan kan wordentot voorbereiding van hetgeen later noodig kan zijn. Bij koninklijk besluit van 25 dezer ia aan 's kouings commissaris in de provincie Zuid-Holland machtiging verleend tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op 13 October, teneinde daarin over te gaan tot de keuze van een lid van het college van gedeputeerde staten dier provincie, en tot de verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten-generaal. De Hollandsche maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen heeft aan d<\ E. LauriHardpredikant te Amsterdam, haar gouden cerepenning, ter waarde van f 300, toegekend wegens het schrijven eener ver handeling onder de zinspreuk: „Hij stelde vele spreu ken in orde", Pred: XII: 9rf, naar aanleiding der door de maatschappij uitgeschrevene prijsvraag: Opgave en toelichting van spreuken en gezegden in de volkstaal, aan den bijbel ontleend. Aan den schrijver van het antwoord, gemerkt met de woorden: „Waar hoort men zooveel spreekwoorde lijke bijbeltaal enz" is de zilveren medaille van gelijke grootte en stempel toegekend. Hij wordt uitgenoocligd zijn naam aan het hoofdbestuur bekend te maken. In de Staats-courant van 27 en 28 dezer is opgeno men het koninklijk besluit van den 8cn dezer, bepa lende de plaatsing in het Staatsblad van de tu3schen Nederland en Duitschland op den 3en Juni 1874 te Berlijn gesloten overeenkomst tot regeling van den aan leg van eenen spoorweg van Nieuwe Schans naar Ihrhove. Do tekst dier overeenkomst is mede opge nomen. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft, in antwoord op eene door haar aan den vorigen minister van financiën over het muntwezen gerichte missive, een uit- noodiging ontvangen om eene commissie te benoemen, teneinde daarover eene conferentie met den tegenwoordi- gen minister te houden. De heer M. Mees heeft aan de kamer medegedeeld dat die conferentie plaats heeft gehad, dat de commissie het gevoelen is blijven verdedigen dat do tegenwoordige stand van zaken met ernstige bezwa ren gepaard gaat. Dat de wisselkoers op Engeland niet is gestegen, niettegenstaande voor de bank en voor particulieren zilver is aangemunt, vindt de commissie geen afdoend argumentomdat het bedragdat werd aangemuntniet van overwegend belang is en ook om dat groote uitvoeren van effecten naar Engeland aan bod van wissels op Engeland ten gevolge hadden, waardoor de stijging van den wisselkoers werd geneu traliseerd. Ten laatste zal echter de wisselkoers moeten stijgen, in verband met de innerlijke waarde van het zilver. Als het zilver van de Nederlandsche bank op- gemunt is, zal de invloed zich sterk doen gevoelen, tenzij de prijs van het zilver inmiddels stijgt. De eerste algemeene vergadering van aandeelhouders in de Kotterdamsche maatschappij voor kosthuizen voor den werkenden stand heeft Donderdag 11. plaats gehad. Daarbij bleek dat van de 200 aandeel en 180 geplaatst waren en er dus geen bezwaar bestond om tot de vestiging der maatschappij over te gaan. Vol gens de ontwerp-statuten stelt de maatschappij zich ten doel tegen matigen prijs aan werklieden-huisvesting en voeding te verschaffen en zoo mogelijk ook de lokalen voor andere nuttige inrichtingen te bestemmen. De inrichting draagt geen philanthropisch karakter en zal dus al haar uitgaven zelve trachten te bestrijden. Het kapitaal bestaat uit 200 aandeelenelk van 250. Uit de opbrengst wordt in de eerste plaats 5 ten honderd uitgekeerd aan de aandeelhouders, terwijl het overige ten bate komt van reservefondsbeambten en aandeel houders. Met de te Rotterdam bestaande volkslees kamer zijn reeds onderhandelingen geopend om ook deze vereeniging in een der zfilen van het kosthuis te vestigen. De vereeniging voor het .u' ederlandsch kunst- industrie-museum hield den 21en dezer in het Technologisch bureau te Amsterdam haar 2c algemeene vergadering. Uit het toen uitgebracht verslag blijkt, dat het budget voor 1874/75 is vastgesteld op 8200 in ontvang en in uitgaaf. Een voornaam deel van dit budget ontspruit uit de in 1875 te houden nationale of collectief-tentoonstelling, bestaande uit inzendingen, ter keuring voor de Phila delphia tentoonstelling in 1876' bestemd. In verhand hiermede, is door den raad van toezicht en door den algemeencn raad der vereeniging een verzoek gericht tot den minister van binnenlandsche zaken, om de adhaesie der regeering aan het denkbeeld der collectief-tentoonstelling te erlangen niet alleen, maar tevens om moreel en materieeldoor 't benoemen van een of meer leden der vereeniging in de hoofd-commissie voor de wereld-tentoonstelling en door bijdragen tot de collectief-tentoonstelling, van staatswege het welslagen te verzekeren van de pogingen der leden inzenders, die door 't onderteekenen van het bekend adres aan de regeering 't bewijs hebben geleverddat zij niets liever wenschen dan mee te werken aan de opbeuring der nationale volksvlijt. Het ledental der vereeniging is reeds tct meer dan 't dubbele van het bij de statuten bepaald minimum ge stegen, en dagelijks treden nieuwe leden toe. Afdee- lingen vormden zich te Utrecht en te 's Gravenhage; correspondentschappen werden gevestigd door 't geheele rijken het laat zich aanziendat de vereeniging wel dra in 't bezit zal zijn van vele bloeiende filialen.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1