de burgerij en de militairen meer en meer eene goede verstandhouding moge bestaan. Tot de manschappen richtte hij het verzoek om de zaal vooral zindelijk te bewaren, opdat de gelden die anders voor onderhoud zouden moeten besteed worden tot andere en nuttiger doeleinden zouden kunnen aangewend worden. De zaal maakte ook bij avond een aangenamen in druk en was zeer goed verlicht. Het doet ons genoe gen tevens te kunnen melden, dat van een belangstel lende uit de burgerij weder verschillende boekwerken aan de bibliotheek ten geschenke zijn gegeven. Men meldt ons dat het roodvonk te Vlissingen bijna heeft opgehouden te heerschen. De heeren Messchert van Vollenhoven en Blom, leden der tweede kamer, wier gezondheidstoestand in den laatsten tijd reden tot bezorgdheid gegeven had, heb ben de eerste zitting der kamer weder bijgewoond. Als candidaat voor het lidmaatschap der 2' kamer wordt in het kiesdistrict Hoorn genoemd: de heer mr. G. de Vries, afgetreden minister van justitie. Gelijk men uit de in vele bladen opgenomen ad vertentie der heeren Carter, Kleijn en c°. te Glasgow gezien zal hebbenverzekert deze firma aan alle deelne mers in hare wedren-speculatiën eene stellige winst, zonder dat de mogelijkheid van verlies daarbij zelfs ondersteld wordt. De firma verzoekt dan ook, bij de toezending der inlegsommen te gelijk op te geven op welke wijze men de winst verlangt te ontvangen, als bankpapier, in wissels of in welken anderen vorm ook. Nu hebben eenige heeren te Arnhem aan de firma ge schreven dat het overzenden van inleggelden hun in dit geval eene onnoodige moeite toescheen. Daar men toch zeker was te winnen had de firma Carter slechts de namen der Arnhemsche deelnemrrs als zoodanig aan te teekenen en hun later het bedrag der winst, na aftrek van de onderstelde inlegsom en van de 5 pet. commissieloon te remitteeren. Op die minier kon men rijk worden zonder een cent te wagen. Het antwoord der firma is nog niet bekend. Benoemingen en besluiten. notarissen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan H. van Zegwaard als notaris te Voorburgmet in gang van 1 November a. Marine en leger. Voor den militairen geneeskundigen dienst zullen den l'B October te Amsterdam 41 studenten in functie worden gesteld, namelijk 16 voor Nederland en 25 voor Oost-Indië. Gemengde berichten. Gistereii avond omstreeks 104 uur heeft een op wacht zijnd vrijwilliger in den tuin van het hospitaal te Vlis singen zich door een geweerschot van het leven beroofd. Den 19 n September is in de bierbrouwerij van den heer Dierick te Koewacht brand ontstaan, tenge volge van ontvlamming der hopwelke men bezig was op den eest te drogen. Door spoedig aangebrachte hulp was men het vuur spoedig meester. De schade wordt slechts berekend op 300. De heer Go'dard, die eergisteren met zijn ballon le Météore in den tuin van het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam is opgestegen, vergezeld van de heeren G. Verschuur en A. baron de Vos van Steen wijkis na een prachtige reis van vijf uren over de Zuiderzee, Drenthe en een deel der provincie Groningen, zonder ongevallen neergedaald te Zuid broek bij Groningen. De Amsterdamsehe zeil- en roeivereeniging de Hoop heeft in den wedstrijd met zes- en tweeriems- gieken te Brussel den eersten prijs behaald. In dien met vier riemen stond zij gelijk met Brussel en ontving den tweeden prijs. Ten behoeve der bij den brand van de groote suikerraffinaderij te Amsterdam broodeloos geworden werklieden is reeds eene som van 18,000 ontvangen. Te Rotterdam zal in de volgende maand worden aanbesteed het maken van den stalen bovenbouw eener draaibrug over de Koningshaven op Feijenoorddie in de verlenging der as van de Willemsbrug over de Maas gelegd zal worden. Bij de komst van Z. M. den koning te Leiden, tijdens de op 3 October aldaar te houden feestviering, zal geen eerewacht dienst doen, aangezien het plan tot samenstelling daarvan te weinig deelneming vond Dezer dagen is in het idioten-gesticht te 's Gra- venhagc de eerste buitenlandse he leerling opge nomen. Een sehoenmakersbaas te 's Hertogenboschten gevolge eener weddenschap vijftien borrels achter elkander gedronken hebbendois aan de gevolgen dezer heldendaad gestorven, zijne vrouw en vier kinderen onverzorgd achterlatende. Als een bewijs voor den vooruitgang der scheep vaart op Harlingen wordt gemeld dat den 19*n Septem ber aldaar in de haven liggende waren 32 zeilschepen en 4 stoombooten onder Nederlandsche vlag; 2 Engel- sche stoombooten13 Noorsche, 3 Deensche, 4 Duitschc zeilschepen, benevens een Zweedsche en een Russische brik,.te zamen 60 zeeschepen, metende 13,339 tonnen. Te Parijs kost het rundyleesch 1® qualiteit in de hal 1.75 franken, bij de slagers 2.05 franken; 2e quali teit in de l:al 1.30, bij de slagers 1.70; 3® qualiteit in de hal 1, bij de slagers 1.15 frank. Dezer dagen wordt te Parijs zeer de aandacht getrokken door een schitterende equipage met vier prachtige paarden bespannenwaarmede vier zeer schoone meisjes de stad in alle richtingen doorkruisen. Zij zijn de dochters van een der rijkste Mexicaansche hactenderos von la Sonora. De dames donna Menua, donna Couception, donna Manvelita en donna Micaela de Tuenleal y Boscas hebben van hun papa 4 millioen gekregen om Parijs eens te gaan zien. Het postcongres te Bern heeft voor het transito- verkeer de volgende porto's vastgesteldvoor 1 kilo gram brieven 2 frankenvoor 1 kilogram andere cor respondentie-artikelen 25 centimes. Als de transitolijn meer dan 750 kilometer bedraagt dan wordt het port verdubbeld. Het congres heeft een zeeport aangenomen dat eerst wordt toegepast als de transitolijn meer dan 300 zeemijlen bevatdoch in geen geval meer zal mogen bedragen dan 6 franken 50 centimes voor 1 kilogram brieven en 50 centimes voor andere correspon dentie-artikelen. Behalve de annexatie-plannen die hij werkelijk koestert worden Bismarck voortdurend nog andere ten laste gelegd waarover hij misschien volstrekt niet denkt. Zoo verzekert thans een orgaan der Engelsche marine, uit goede bron te hebben vernomendat Duitschland zich krachtig uitrust om Helgoland te veroveren ten einde de Noordzee te kunnen beheerschenNederland zou en passant worden ingepalmd. Therraonietcrstnnd. 25 Sept. 's av. tt u. 64 gr. 26 'amorg. 7 u. 63 gr.'s rnidd. lu. 71gr.'sav. 6 u. 69 gr. S tatc n-$c nc raai. eerste kamer. Zitting ran Zaterdag 26 September. (Per telegraafi) De minister van financiën heeft de staatsbegrooting voor 1875 ingediend met eene redevoering, wa'ruit ten aanzien van den financieelen toestand des lands blijkt, dat het gezamenlijk ongedekt tekort over de jaren 1871 en 1872 bedraagt 2,100,000. Tot dekking daarvan zal gebruik gemaakt worden van de Indische saldo's van vorige jaren, waartegen geen bezwaar bestaat daar het dienstjaar 1873 sluit met een batig saldo van ten minste 7 ton, welks bestemming later zal worden aan gewezen. Het overschot over 1874 bedraagt minstens 1,030 000, zoodat geen noodzakelijkheid bestaat om gebruik te maken van de verleende machtiging tot uitgifte van schatkist-biljetten. Het totaal der uitgaven op de begrooting over 1875 bedraagt 110,184,542, alzoo 9,868,558 meer dan over 1874. Deze vermeerdering is het gevolg van de verhooging van de bezoldiging der gezantschappen, de regeling van het consulaatwezen, de aanvul ling van het personeel der rechterlijke hoven, de verbetering der traktementen van het personeel der rechterlijke macht, der rijksveldwachters en gevangen bewaarders de verbetering der rivieren en waterwegen. Voor de verbetering der haven van Harlingen is f 40,000 meer uitgetrokkenvoor de bijdrage aan de calamiteuze polders in Zeeland een half millioen meer; voor de subsidie aan den spoorweg NieuwschansIhrhove f 233,000voor den aanleg van spoorwegen anderhalf millioen meer; voor het hooger onderwijs I 64,000 meer; voor kunsten en weienschappen f 60,000 meer. Het budget van marine is 2 millioeu hoogerdat van oor log is 4,830,0.0 hooger wegens de uitvoering der vestingwet. Op de begrooting van financiën komt o. a. voor uit breiding van het personeel, verbetering der tractemcn- ten van de ambtenaren bij hét postwezen en de telegrafie, uitbreiding en reorganisat e van het personeel bij het ka daster voorts eene som van 115,000 voor eenige ver hooging van de tractementen der ambtenaren. De middelen worden geraamd op f 102.686,615 waaronder de gewone en buitengewone Indische bijdrage, zoodat een ongedekt tekort bestaat van 7j millioen, waaronder echter begrepen is 8 millioen voor de spoor wegen-, zoodat wederom machtiging wordt gevraagd voor de uitgiftezoo noodigvan schatkistbiljetten^ Het geld in kas bedraagt 41 millioen; de minister is voornemens eerlang voorstellen te doen tot tijdelijke belegging van een gedeelte daarvan. Ofschoon de toekomst met vertrouwen tegemoet ge gaan kan worden is voor 't vervolg eene duurzame verbetering der inkomsten noodzakelijk, zonder dat het inmiddels wenschelijk is een greep in het bestaande te doen. 1_1BÏÏÏTfNLAND^ Algemeen Overzicht. De vreesdat de gang van zaken in Spanje in den laatsten tijd ongunstig is, neemt meer en meer toe en wordt vrij algemeen. Het wegblijven van alle berich ten uit Madrid moest noodzakelijk achterdocht opwek ken. Eindelijk is thans een telegram ontvangenwaarin alleen wordt gezegddat generaal Morioncs op den weg naar Pampeluna met 4 bataljons Carlisten slaags is geweest, en dat deze de republiek Andorra zijn aan gevallen omdat men aldaar geweigerd heeft aan een ontwapende bende hare wapenen terug te geven. Zie daar dan uit Madrid zelve de erkenning, dat zoowel in het noordoosten als in het noordwesten de Carlisten geens zins in krachten verminderen, maar integendeel steeds terrein winnen. Het veroveren der republiek Andorra, met haar ruim 6000 inwonerszal den Carlisten niet veel moeite kosten, en nemen zij haar dan hebben zij een goede basis voor hunne operatiën te meer. Met vrij groote zekerheid kan men ook uit het bericht op maken, dat de strijd door Moriones geleverd voor hem niet gelukkig is geweest. Immers de republikeinen zijn niet zoo nederigdat zij geen victorie kraaien wanneer zij eene overwinning hebben behaald, en de bloote vermelding van het feit, dat Moriones met 4 bataljons Carlisten is slaags geweest, geeft alle recht tot de onderstellingdat hij de nederlaag heeft geleden. Yan Carlistische zijde wordt bericht, dat de rógee- ringstroepen de stellingen bij Muro hebben verlaten en zich, door de Carlisten vervolgd, in Baraosain hebben teruggetrokken, alwaar zij zijn ingesloten. Zij moeten geheel ontmoedigd wezen. Dit alles voorspelt dus weing goedsmaar er is meer. De toon der Madridsche dagbladen is zóo vreemd, zóo raadselachtig en onbegrijpelijk, d.it men zich op aller lei verassingen kan voorbereiden. Trouwens men is dat van Spanje gewoqn, en er is reeds in zoo gerui- men tijd niets vreemds voorgevallen, dat dit wel niet lang meer kan uitblijven; het zou voor een fatsoenlijken Spanjaard op deze wijze inderdaad vervelend worden. Of de verassing echter èn voor het land zelve èn voor de buitenwereld wel aangenaam zal wezen is zeer twij felachtig. De Politica heeft met ernst het denkbeeld van een vijfvoudig verbond besproken, dat de geza menlijke tusschenkomst van vier mogendheden tegen de Carlisten tengevolge zou hebben. In een ander artikel echter ijverde zij weder voor de onmiddellijke bijeenroeping der cortes. Een ander orgaande Iberia, heeft voorgesteld om een zoogenaamde Poolsche consti tutie in te voerenvolgens welke bij het leven van een koning geen ander mag worden aangewezen, maar na zijn dood door het volk een nieuwe koning wordt ver kozen, zooals tijdens de regeering der Jagellonen in Polen het geval was. Nog andere organen willen de redding van het land zoeken in het tot stand brengen der Iberische eenheid* Zoodra echter slechts dit woord wordt uitgesproken gaat in Portugal een kreet van afkeer op, daar men in dit land niets van eene vereeniging met Spanje wil weten. Men kan de Portugeezen dan ook geen ongelijk geven. Eindelijk wordt op zeer geheimzinnige wijze melding gemaakt van de herstelling van den zoon van Isabella in zijne rechten op den Spaanschen troon. Hiertoe zou maarschalk Serrano met goed gevolg onderhandelingen met sommige mogendheden hebben aangeknoopt, en zij die dit beweren beroepen zich vooral op de goede ontvangst die aan don Alfonsus in Engeland en Duitsch land is te beurt gevallen. Het spreekt van zelf, dat een dergelijk plan volstrekt niet in den geest der re publikeinen valt. Zij koesteren dan ook geheel andere plannen voor de toekomst Van het land en de Igualdad verklaart, dat de kans op belangrijke gebeurtenissen in de naaste toekomst zeer toeneemt. Volgens dat orgaan zal deze maand niet voorbijgaan zonder verandering in het gouvernement te brengen, d.e natuurlijk niet an ders dan de definitieve vestiging der republiek ten ge volge zal hebben. Intusschen bewaart de regeering een diep stilzwijgen, waardoor de onzekerheid en de span ning slechts worden verhoogd. De aanstaande verkiezingen voor de generale raden in Frankrijk nemen ditmaal een zeer geprononceerd karakter aan. Tot nogtoe hadden die verkiezingen slechts een politiek karakter ten aanzien van de minis ters, de afgevaardigden van de kamer eii de candida- ten voor de departementale deputatie. Yoor de andere

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2