MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 228. Vrijdag 1874. 25 September. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 24 September. TEEKENEN VAN LEVEN. Er begint in de publieke opinie een wind te waaien die gunstig voor Vlissingen kan worden. Naar aanleiding der verschillende vlugschriftenop welke wij achtereenvolgens de aandacht gevestigd hebben, worden de vooruitzichten dezer haven, hare uitste kende geschiktheid oin als punt van uitgang te dienen voor eene rechtstreeksche gemeenschap tus- schen Engeland of Amerika, in de dagbladen ter sprake gebracht. Voor eenige dagen was het de Arahemsche courant, die op het artikel van den heer Veegens in den „Gids" weesen de groote plannen in herinnering bracht, door Thorbecke bij zijne verdediging der Vlissingsche werken, als nood zakelijk uitvloeisel daarvan geschetst. Nu is het weder het Utrechtsche dagblad dat den Open brief aan den minister van financiën (vermeld in ons nommer van den 17to dezer) tot thema neemt voor eene uiteenzetting van wat men de „quaestie-Vlis singen" zon kunnen noemen. Nieuwe gezichtspunten worden door deze beschou wingen niet geopend. De stof is dan ook uitgeput. Gelijk Multatuli eenmaal van den vrijen arbeid in Indië verklaarde, zoo kan men ook van dit onder werp herhalen: „de quaestie-Vlissingen is geen quaestie." Quaestieus is alleen datgene wat twij felachtig is. En twijfelachtig is het niet dat1° de natuur te Vlissiugen de beste en veiligste haven in Europa benoorden het Engelsclie Kanaal heeft gescha pen dat 2° die haven door de aansluiting met het alge meen spoorwegnet en door de thans voltooide haven en kanaalwerken een der meest geschikte punten van uitgang voor het verkeer tusschen midden- Europa en Engeland of Amerika geworden is; dat 3° Nederland, na millioenen besteed te hebben om deze werken en die spoorweg-raansluiting in het leven te roepen, zich zeiven moedwillig schade be rokkent door niet nog eenige offers over te hebben om die millioenen productief te maken, en dat 4° het eenige middel om de uitnemende ligging en de kostbare werken van Vlissingen misschien, zoo niet voorgoed dan toch voor langen tijd, waar deloos te maken, is: met het nemen der noodige doortastende maatregen zoolang te wachten totdat onze naburen, waakzamer en verstandiger dan wij, ons den kans op eene mogelijke concurrentie zullen hebben afgesneden. Dat alles is waar en behoeft niet meer herhaald te worden. Ongelukkig worden deze zelfde waar heden, indien ze in Zeeland uitgesproken worden, door het overige Nederland maar half geloofd. De Arahemsche Courant noemde het als eene verdienste der heeren Veegens en Halverhout dat zij niet ge dreven konden worden door „Zeeuwsche, Walcher- sche of Vlissingsche vooringenomenheden." Van die vooringenomenheden worden wij Zeeuwen alle verdacht zoodra wij den mond opendoen over Vlissingen. Daarom moet het door ons als een verblijdend teeken begroet worden wanneer het Utrechtsch dagblad, aan het slot zijner beschou wingen over de postverbinding met Engelandzegt „Er is door provincialisme en gemeentelijk antago- misme hier te lande zooveel kwaad gesticht dat het Rotterdamsch eigenbelang wel eens tot stilzwij gen mag gebracht worden. De minister van finan ciën, maar ook de minister van binnenlandsche zaken door zijn overwegenden invloed, zullen we herhalen dien wensch de grootsche onder neming helpen vestigen, die Z. K. H. prins Hen drik het land wil doen erlangen. Dat zal der regeering meer tot eer verstrekkendan menig ander belangrijk onderwerp." Onze lezers zullen ongetwijfeld met belangstelling kennis nemen van de 8' paragraaf van het onder onze rubriek Staten-generaal medegedeelde ontwerp-adres van antwoord der eerste kamer op de troonredewaar van het laatste gedeelte aldus luidt: „Wij hopen dat de ernstige overwegingen omtrent andere takken van onderwijs, het hoofdbeginsel der bestaande wetgeving onaangeroerd en beveiligd laten de, tot verbetering zullen leiden." Het ontwerp, waarin deze krachtige handhaving van het groote beginsel der neutrale school wordt uitgespro ken is naar ons per telegraaf bericht wordt door de eerste kamer in hare zitting van heden zonder noemens waardige discussie onveranderd aangenomen. Gisteren middag te vier uren is de commissie, belast met de aanbieding der candidatenlijst voor het voor zitterschap der 2e kamer gedurende het aangevangen zittingjaar, bij Z. M. den koning toegelaten. Aangezien de bouw van een schutsluis in de voor haven van het Marinedok te Vlissingen eene afsluiting dier haven tengevolge zal hebben en alzoo de atoom boot op de Wester-Schelde van daar uit niet zal kun nen blijven varen, worden er pogingen aangewend om de oude koopmanshaven zoodanig in te richten dat de stoombooten van daar zullen kunnen varen. In het belang vau den dienst, en meer nog ten gerieve der vele passagiers is het te hopen dat dit doel bereikt zal kunnen worden. Bij de eergisteren gehoudene verkiezing van een lid der provinciale staten van Zuid-Holland in het hoofd kiesdistrict Oud-Beierland is met 258 van de uitge brachte 461 stemmen gekozen de heer G. A. van Driel, burgemeester van Puttershoek. De heerD. Kluif hoofd, burgemeester van Numansdorp, bekwam 108 stemmen. Omtrent de aanstaande herstemming te Tiel wordt medegedeeld dat de anti-revolutionairen in dat district voornemens zijn hunne stemmen uit te brengen op den conservatieven candidaat, den heer van Rappard. Heden namiddag heeft alhier de opening plaats ge had der inschrijvingsbiljetten in de door gedeputeerde staten van Zeeland uitgeschreven geldleening groot 47 aandeelen van ƒ1000 elk, deelmakende van de geldleening van f 150,000 tot verbetering der middelen van gemeenschap in deze provincie. Er waren dertien biljetten ingeleverd, waarbij is ingeschreven dooi* de heeren: de Laat de Kanter, te Goes, voor 2 aandee len te betalen met f 1000Isaac Boasson zoon alhier, voor 24 aandeelenwaarvan 22 te betalen met 1020 en 2 met 1010 per aandeel; van den Broecke Luteyn Schouten alhier, voor 28 aandeelen, waarvan 1 te betalen met f 1002,5010 met f 1010, 5 met f 1010.50, 10 met f 1012.60 en 2 met f 1015.10 W. M. Engel- berts alhier, voor 5 aandeelen, te betalen met f 1005; J. Poppe, te Veere, voor 2 aandeelen tegen l pet. hooger dan de hoog3te inschrijving bedragen zouvan der Bilt la Motthe Risseeuwte Goesvoor 28 aan deelen, te betalen met f 1000 ieder; M. C. Jeras alhier, voor 1 aandeelte betalen met f 1020N. G. Bos, alhiervoor 3 aandeelente betalen met f 1000 ieder F. J. Tak alhiervoor 12 aandeelente betalen met 1000 ieder; J. A. Tak c° alhier, voor 47 aandee len waarvan 45 te betalen met f 1015.25 en 2 met f 1011.25; J. A. Zip alhier, voor 43 aandeelen, waar van 24 te betalen met f 1030 per aandeel, 13 met 1020.20, 15 met f 1005.60, 54 met 1001.50 en 7 met 1000.60; N. G. Bos alhier, voor 23 aandeelen, waarvan 3 te betalen met 1015 per aandeel10 met 1010 en 10 met f 1005van der Leijé C° alhier, voor 27 aandeelen, waarvan 10 te betalen met f 1010.50, 7 met f 1005, 5 met f 1005.514 met f 1005.60 en 1 met 1020. De hertog van Tetuanvertegenwoordiger der Spaansche regeering, en monsignor Capri, pauselijk internuntius, zijn met het gebruikelijk ceremonieel in een buitengewoon gehoor bij den koning toegelaten. De afgetreden internuntiusmonsignor Bianchiis gis teren, bij zijn vertrek naar Munchendoor de meeste leden van het corps diplomatique te 's Gravenhage uitgeleide gedaan. De gemeenteraad van Sittard heeft met algcmeene stemmen besloten den heer van der Does de Willebois, oud-commissaris des konings in de provincie Limburg, een adres van gelukwensching met zijne benoeming tot minister van buitenlandsche zaken aan te bieden. Eerstdaags zal in het Vaderland eene nota worden overgenomen, afkomstig van het ministerie van bui tenlandsche zaken en opgemaakt ten behoeve van de Pruisische regeeringhandelende over de oud-katho lieken in Nederland. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 19tn September jl.houdende maatregelen tot het tegen gaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen. Benoemingen en beslatten. koloniën. Benoemd tot hulpprediker bij de inland- sche Christengemeenten in Nederlandseli-Indië H. J. Tendeloo, gewezen zendeling in de Minahassavan Me- nado, thans met verlof hier te lande, afkomstig van het Nederlandsch Zendelinggenootschap. Kerknieuws. In het bijvoegsel der Staats-courant van heden zijn opgenomen de bij koninklijk besluit van 22 Augustus jl. goedgekeurde statuten der gereformeerde gemeente te Lruiuisso. De heer H. C. Lohr, predikant bij de Lutherscke gemeente te Kampen, heeft het beroep als zoodanig naar Rotterdam aangenomen. De heerL Steinfort, predikant bij de hervormde gemeente te Bloemendaal, heelt bet beroep als zoodanig naar Amsterdam aangenomen. De candidaat Vethake heeft het beroep als pre dikant bij de hervormde gemeente te Wilhelminadorp aangenomen. v De heer G-. O. W. van Geytenbeekpredikant te Scherpenisse, is beroepen naar Melissant. 9Iarinc en leger. Het ijzeren raderstoomschip Bromo, dat aan de ko ninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam voor rekening van he t departement van koloniën gebouwd is, werd den 22e0 dezer met goed gevolg te water gelaten. De kapitein-luitenant ter zee J. W. Binkes en de luitenant ter zee lc klasse H. J. van der Mandele, bei den laatst behoord hebbende tot liet eskader in Oost- Indiëeerstgenoemde den 12cn dezer en laatstgenoemde den 15cn dezer van daar in Nederland teruggekeerd, worden met die tijdstippen op non-activiteit gesteld. Naar wij vernemen zijn de zuidelijke en Oostelijke fronten van het fort op de Bildstraat (Utrecht) dezen zomer door het bataljon mineurs en sappeurs in zooda- nigen staat van verdediging gebracht, dat daaruit een vijandelijke aanval zou kunnen afgeslagen worden.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1