met nadruk te waken. Omtrent de haven te Batavia zijn reeds voorsteilen in onderzoek. Voor het departement van oorlog wordt f 24,888,237 aangevraagdzijnde 258,612 hooger dan voor 1874 is toegestaan. Laat men echter de buitengewone kos ten yoor expeditiën buiten rekening, dan levert de raming een nadeelig verschil op van 1 millioenhoofd zakelijk veroorzaakt door hoogere aanvragen voor de uitzending van personeel en materieel, voor indemniteit van huishuur en voor de voeding van den soldaat, op grond van de prijzen bij de laatste aanbestedingen be dongen. Voor 1874 werd 2| millioen uitgetrokken voor expe ditiën en troepen te veldewelk cijfer uitsluitend met 'toog op den oorlog tegen Atchin en op de voorge nomen tweede expeditie zoo hoog werd gesteld. Onder dagteekening van 20 Juli jl., heeft de gouverneur-gene raal medegedeelddat van een derde expeditie of oor log in het binnenland geen sprake is en dat liij de geheele onderwerping blijft beschouwen als een quaestie van tijd. Er wordt derhalve thans alleen een post van H millioen uitgetrokken voor de uitgavenveroorzaakt door de bezetting van Atchin, terwijl bovendien wordt gerekend op den gewonen post van 200,000 voor kosten in het algemeenboven die op voet van vredevoor het uitrusten van expeditiën en voor de troepen te velde, de bezetting van Atchin uitgezonderd. Tot buitengewone aanvulling van liet materieel dei- zeemacht wordt een bedrag van 570,000 aangevraagd. Daarvan is 240,000 bestemd voor de laatste drie be talingstermijnen van de twee stoomschepen type Celebes. Voorts wordt voor verstrekkingen van steenkolen en verdere uitrusting van de stoomschepen, die in den loop van het jaar besterad voor de Indische militaire marine, naar lndië zullen vertrekken, een bedrag van - f60,000 geraamd. De verdere som van 270,000 wordt uitgetrokken voor den bouw van nog twee schroefstoomschepen 4* klasse, waarmede in den loop van 1875 een begin zal -worden gemaakt. Tot voortzetting van den bouw der nieuwe fabriek voor de marine wordt 100,000 en tot voltooiing en inrichting van het magnetisch en ïnetereologisch obser vatorium omstreeks 90,000 meer dan voor 1874 aange vraagd. Onder de middelen is gerekend op den verkoop van koffie in Nederland van 750,000 pikols a 47 cent; voor den verkoop op Java wordt omstreeks f 6 per pikol minder berekend dan het product in 1873 op Java gemiddeld heeft gegoldenvoor Sumatra's Westkust, wordt de te veilen hoeveelheid begroot op 131,000 pikols le soort en 6500 2C soort. De geraamde prijzen van 51 en 34 blijven met ruim ƒ6 en 10 beneden de gemiddelde opbrengst van 1873. Overigens steunt de raming der gewone-middelen in den regel op de gemiddelde uitkomst van de jaren 1870 72die van de verpachte middelen op het middelcij- fer der pachtsommen van 187174. siën en zelfs de hoogescholen zonder eenige kosten van rijk of gemeente moeten bestaan. Ook het bezoek van deze is „in de eerste plaats in het belang van ouders en kinderen", wier bestemming voor de maatschappij daar immers wordt voltooid. Zoo iets zou natuurlijk gelijk staan met al die inrichtingen aanstonds te ver nietigen en aldus de maatschappij van hare beste intel- lectueele krachten te berooven. De heer de Jonge vergeet, wat anders alom erkend wordt, dat het bestaan van goede scholen niet het uitsluitend belang is van enkele ouders of kinderen, maar niet minder van de gemeente of van deu staat en dat dus ook deze daar voor offers brengen moeten. Eindelijk wijzen wij op de treurige gevolgen die het hebben zou als wij het ongeluk hadden, dat onze ge meente bestuurd werd naar de inzichten van den heel de Jonge. De schoolgelden op de openbare scholen zouden voortdurend worden verhoogd en daardoor deze uitne mende inrichtingen steeds meer buiten het bereik komen van het niet bijzonder gegoede deel der-burgerij. En hiertoe behooren verre de meesten, ook al laat men de min of meer behoeftige burgers geheol buiten rekening. Alle niet bijzonder gegoede burgers zouden allengs meer gedwongen worden hunne kinderen (om ze toch iets te laten leercn) te zenden naar de bijzondere scholen, van welke de meeste voor het-algemeen on bruikbaar zijn, als zijnde opgericht met bijzondere bedoelingen in zake van godsdienst. Ons voortreffelijk openbaar onderwijs zou zoo allengs (natuurlijk met uitzondering der scholen van de heeren Gouka en de Man) bestemd blijven alleen voor de kinderen van bijzonder vermogenden en aanzienlijken! Neen voorwaar! Wij verlangen in het welbegrepen belang juist van den staat en van de gemeente, d. i. van de geheele maatschappijdat al de kinderen dei- ge heel e burgerij binnen hun financieel bereik zullen houdendat uitmuntend en degelijk onderwijs, wat thans (duur als het reeds is!) velen nog maar eventjes beta len kunnen. De staat en de gemeente moeten zorgen, dat er voor allen gelegenheid zij om flinke, degelijk onderwezene menschen te worden, naderhand in staat om met doorzicht en kracht den strijd des levens te strijdenja zelfs als het noodig mocht wezen eenmaal mede aan het roer van zaken te staan. De tijd van monopolie moet in elk opzicht voorbij zijn, en daarom: wij danken jonkheer de Jonge voor de openhartigheid waarmede hij zijne beginselen heeft bloot gelegd, maar verblijden ons nu nog te meer dat we een gemeenteraad j bezitten, van wien betere dingen kunnen worden verwacht. Een burgerman. JitflïKtmta Htuhheu. Een verkeerd regeeringsbeginsel. In de Nieuwe Middelburgsche courant van eergisteren leest men een vertoog van den heer de Jonge waarin deze den wensch uitspreektdat de schoolgelden in onze gemeente mogen worden verhoogd als volgt School A (mej. Gerth van Wijk) thans /80, tot 100 B (mejuffrouw Klaar) thans ƒ20 a ƒ30, tot ƒ32 C (de heer van Sluijs) thans /24en 36, tot ƒ40 D (mejuffrouw Achilles) thans 50, tot /60 E (de heer van Swers) thans 7.20, tot f 13 terwijl deze verhooging slechts e n begin zou behooren te wezen van nog meerdere die allengs volgen zullen, totdat alles wat genoemde scholen aan de gemeente kosten, tot onderhoud van schoolgebouwen toe, uit de schoolgelden wordt bestreden!! De schrijver gaat hierbij uit van het beginseldat het onderwijs eene zaak isdie „allereerst en allermeest de belangen van ouders en kinderen raakt" en dat deze „daarvoor gaarne een offer moeten brengen." Een paar kleinigheden worden daarbij echter over liet hoofd gezien. Vooreerst, dat de kas der ouders v.in schoolgaande kinderen niet onuitputtelijk is, al brengen zij ook nog zoo gaarne offers voor deze, en dat derhalve eene nog voortgaande verhooging van de schoolgeldendie reeds zóo hoog opgevoerd zijn, sommige van deze scholen nog al meer ontvolken zal. De schrijver beweert b. v. dat het schoolgeld op school A ƒ140 zal moeten wor den maar vergeetdat bij het dan natuurlijk nog meer verminderend aantal leerlingen ook deze som nog veel te gering zal zijn tot goedmaking der onkosten, en dat derhalveindien men op dien weg bleef vol- I harden, eindelijk om de steeds toenemende duurte niemand die school meer bezoeken zou. En op de andere scholen ging het dan natuurlijk op den langen weg eveneens. Vervolgens is het beginsel dat elke school geheel uit de schoolgelden moet worden bekostigd, „als zijnde aller meest in het belang der ouders en kinderen", niet alleen onpractisch, maar ook door en door valsch bovendien. Immers indien dit doorging zouden eveneens de bur gerscholen, de polytechnische school te Delft, de militaire scholen te Breda en Nieuwediep, de gymna- t k'cctijdnineiï. De Engelsche schoener Irene, gezagvoerder Th. Alsop, geladen met 2000 spoorleggerskomende van Dantzig, bestemd naar Gent, is bij Elseneur aan den grond go- raakt. Vlot geraakt, vervolgde het schip de reis niettegenstaande het lek was geworden, doch onder vond in zee veel storm, zoodat aanhoudend gepompt moest worden. Te Vlissingen aangekomen heeft de bemanning, na tien dagen pompens uitgeput van ver moeienis, den gezagvoerder verplicht, in de haven binnen te loopen. Heden namiddag is in ballast van hier naar Riga vertrokken de schooner Jeane Marie, gezagvoerder Breed. Dnndelüberichtcii. (iraanniarktcn enz. Rotterdam, 21 September. Jarige- -tarwe met ruimen aanvoer 50 cent lager, nieuwe dito 25 cent lager; paardenboonen met kleinen aanvoer [25 cent hooger; erwten met kleinen aanvoer 50 cent hooger: van witte en brnineboonen waren de beste soorten 25 cent lager, mindere soorten 50 a 75 cent lager; koolzaad 40 cent hooger; rogge met redelijken aan voer zonder veranderingkanariezaad ruim prijshou dend; overigens onveranderd. fl*rf|zen van Effecten Amsterdam21 September. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2\ pet. 60J dito dito dito 3 72 dito dito dito .4 94| Aand. Handelmaatschappij .41 137 dito exploitatie Ned. Staatssp. 105 België. Certificaten bij Rothschild 2£ Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 101J dito Hope CQ. 1855 6e serie 5 88 dito 1000 18645 dito L. 100 1872 5 Loten 18665 285 0blig.Hope&C°.Leeningl860 4£ Certific. dito 4 78fc Inscript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 78

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 5