BUITENLAND. regelen omtrent andere takken van onderwijs be hoeven „Eene verbetering der wet op de nationale militie is in behandeling. „Van groote openbare werken moet de voltooiing worden verzekerd; van andere de aanleg voorbe reid. „Het zal mij verheugen, indien vóór het einde dezer zitting de eerste beslissende stappen gedaan zullen zijn tot aanwinst van grondgebied in het zuidelijk deel der Zuiderzee. „De berichten uit Atchin doen mij verwachten dat door beleid en volharding de tegenstand tegen het Nederlandsch gezag zal worden overwonnen „De toestand in den Indischen Archipel is ove rigens bevredigend „Decultures beloven eene goede opbrengst. „Het is mijne, bedoeling u spoedig voorstellen te doen voorleggen ten aanzien van den aanleg van nieuwe spoorwegen op Java. „In West-Indië zijn teekenen van vooruitgang waar te nemen; de finaneieele verhouding dier koloniën tot het moederland wordt gunstiger. „Vele gewichtige werkzaamheden wachten u in deze zitting. „Moge Gods zegen op uwen arbeid rusten, en het welzijn des vaderlands ons hoogste doel blijven. „Ik verklaar de gewone zitting der staten-gene- raal geopend." Benoemingen cn besluiten. middelbaar onderwijs. Eervol ontslag verleend op verzoek, aan mr. L. J. H. Philips als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zalt-Bommel, en tot tijdelijk leeraar aan die school benoemd mr. J. C. Th. Heyligers aldaar. waterstaat. Onbepaald ver'.of uit 's rijks dienst verleend aan den ingenieur van den waterstaat le klasse J. van Vegt, benoemd provinciaal hoofdingenieur in Zuid-Holland, met ingang van 1 Januari 1875. Onderwijs. Aan de hoogere burgerschool te Tiel is tot leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde benoemd mr. A. Nortier. Kerknieuws. De heer M. Keulemans, predikant bij de Christe lijk gereformeerde gemeente te Middelburg, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Middelharnis be dankt. Zondag der vorige week heeft de heer J. C. Eijk- man jr., beroepen te Benschop, afscheid genomen als predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Koudekerke, met eene rede naar aanleiding van Phi- lippensen 4 vers 32. Kerkvoogden en notabelen der hervormde kerk te Harlingen hebben met algemeene stemmen besloten gezamenlijk hun ontslag in te dienen. Marine en leger. Bij beschikking van den minister van marine, van den 17e0 dezer, is aan den kwartiermeester van de ka piteinssloep J. Alberts, toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. Gemengde berichten. Te Vlissingen zal in den loop dezer week eene vergadering gehouden worden welke door eenige offi - eieren en notabelen der gemeente belegd isom te spreken over een plan tot oprichting eener gemeen schappelijke slachterij. Een negenjarige knaap te Vlissingen is door de politie op heeter daad betrapt op het stelen van wasch- goed uit de bleekvelden. Om ontdekking te voorkomen was hij sedert geruimen tijd gewoon het gestolen goed in kleine stukken te scheuren en als lompen te ver- koopen. Dezelfde jongen heeft zich ook aan diefstal van hout schuldig gemaakt, dat hij aan een werkman verkocht. De Vlissingsche courant, deze feiten mededeelende, voegt den wensch daaraan toe dat men toch voorzichtig zij met iets van kinderen te koopendaar men zich daardoor blootstelt, feitelijk medeplichtig aan ontvreem ding te worden. Het wrak van het op den 31e* Maart nabij Vlis singen gestrande Grieksche schip Idra is Zaterdag pu bliek verkocht aan T. Kamermans voor f 12. De aangebrachte inventaris heeft 734,25 opgebracht. Uit Amsterdam wordt aan het Utrechtsch Dag blad geschreven dat aldaar onder de vleeschhouwers eene samenspanning bestaat om de bestaande vleesch- prijzen te handhaven. Wien zich niet aan de afspraak houdt wordt eene aanzienlijke boete opgelegd. Dat intusschen prijsverlaging mogelijk is indien men maar contant wil betalenwordt door een ander slachter bewezendie vleesch van goede qualiteit voor 2/3 van den prijs der anderen levert. De gewoonte om vleesch op liet maandboekje te nemenen die boekjes op te laten loopeu tot rekeningen, die in Amsterdam soms f 1000 en meer bedragenmaakt de vleeschhouwers sterk, ook tegenover coöperatieve vereenigingendie niet anders dan a contant kunnen verkoopen. Gisteren middag om 5 uren is de heer Godard met zijn luchtballon uit den tuin van het paleis voor volksvlijt te Amsterdam opgestegen en te 8 uren aan den overkant dér Zuiderzee te Blankenheim (Orerijsel) nedergèkomen. Slechts twee hecren mochten met den luchtreiziger den tocht medemakentegen betaling van f 75 per hoofd. De Amsterdamsche brievenbesteller die in hech tenis was genomen wegens het in betaling geven van een waardeloos stuk papier (een tentbiljet) voor een munt biljet, is weder in vrijheid gestsld op grond dat zijne goede trouw daarbij niet in twijfel kon worden getrokken. Hij heeft op het postkantoor te Arnhem dadelijk zijn dienst weder hervat. De heer Kuijperlid der 2e kamerzalnaar het Nieuws van den Dag meldtop een der volgende Zon dagen voor de hervormde gemeente te Meppel optreden. De philosophische faculteit te Göttingen heeft aan mevrouw Sophia Kowalewskygeb. von Corwin- Krukowkoy, te Moskou, het doctoraal diploma toege kend, wegens hare buitengewone ontwikkeling op het gebied der wiskunde, in openbaar geschrift aan den dag gelegd. Het is de tweede dame, die bij deze uni versiteit tot de waardigheid van doctor philosophiat wordt verheven. Als een bewijs dat de vereering van Goethe in Duitschland nog onverzwakt blijft verdient vermelding dat te llinenau een huisje, waar de dichter gewoon was nu en dan eene poos verblijf te houden en dat voor korten tijd wasafgebranddoor de bemoeiingen van een comité onder voorzitterschap van den heer Schwanitz weder is opgebouwd in denzelfden vorm als vroeger. Op den muur van het oude huis had Goethe met eigen hand zijn bekend gedicht „Ueber allen Gip- feln ist Ruh!" enz. geschreven. Ook dit schrift heeft men in het. nieuwe gebouwtje terug kunnen gevendoo middel eener pbotographische afbeelding, welke kor vóór den brand door een vereerder van Goethe geno men was. In de. vorige week hebben uit België 250 priesters, 300 mannen en 400 ■vrouwen een bédevaart gemaakt naar de kérk van het Heilige hart te Issoudun in Frankrijk, alwaar het denkbeeld werd besproken van een bondgenootschap van alle katholieken om den boozen geest te bestrijden, die thans in Europa heerscht. De kanunnik Korytowski in Gnesen, is wegens onbevoegde uitoefening der functiën van vicaris-generaal tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld en reeds naar de gevangenis van Trzemezno gebracht. De daling der prijzen van den petroleum, welke reeds sedert geruimen tijd aanhoudt, heeft weder een nieuw offer geëischt. Het handelshuis Sonneborn c0., te New-Yorkheeft zijne betalingen moeten staken met een passief van 1,250,000. Kans op verbetering der prijzen bestaat vooreerst niet. De productie is binnen korten tijd verdubbeld, terwijl het verbruik slechts ongeveer 30 ten honderd per jaar toeneemt. Ver'iooplngen en aanbestedingen. Jl. Vrijdag is alhier te koop aangeboden en huis en erf in de Spanjaardstraat, wijk E n°. 77. Verkocht voor f 1975. ItnrgerlIJke stand. (Van 1320 September.) Middelburg. Ondertrouwd: J. Polderman, jm. 31 j., met S. Kasteleijn, jd. 30 j. J. Arendse, jm. 27 j., met C. Mulder, jd. '24 j. BevallenN. Bosschaart, geb. Tavenier, d. C. Meeuse, geb. Linde, d. T. Augustijn, geb. Freeman, z. H. Jon- gepier, geb. van der Stel, d. M. van de Woestijne, geb. Lameijn, d. W. C. Holthuijzen, geb. Roth, z. M. Hille- brand, geb. van Fl ierenburg, z. C. van Bakergem, geb. Dronkers, d. P. C. Geervliet, geb. Broeke, z. S. P. Behage, geb. van Loo, z. C. E. Haaftman, geb. van Hoeflaken, d. Overleden: A. Jobse, z. 4 m. C. W. Vos, d. 2 m. P. van der Sloot, z. 22 j. (te Antwerpen). E. Machielse, vrouw van J. Hermanse, 55 j. (te Antwerpen). A. Fok ker, z. 28 j. (in de golf van Aden). A. de Haan, d. 6 w. A. Danens, d. 21 j. H. A. Abrahams, laatst wedr. van M. M. de Puijt, 89 j. J. Minderhoud, z. 1 m. W. L. Keukelaar, z. 9 m. (Van 1219 September.) vlissingen. Bevallen: A. P. van Wijnsberge, geb. Fens, z. P. C. Willems, geb. Plaisier, z. M. C. van der Poel, geb. Voorman, z. N. Theune, geb. de Groot, z. E. Kloeg, geb. van Duure, z. A. C. Borgers, geb. Brouwers, d. P. H. J. Lagaaij, geb. Verbrngge, z. L. M. Nobels, geb. de Lange, z. (lerenl.) J. C. Jansen, geb. Kleineede, z. P. M. Groenenberg, geb. Adamse, d. OverledenJ. A. W. Beckers, z. 2 j. L. Dijkgraaf, d. 19 j. P. J. van Oeveren, d. 2 j. M. C. Laurense, d. 3 j. T. Guillaume, z. 2 m. C. J. Theune, d. 5 j. E. J. Troupee, (1. 9 m. P. Hageman, d. 15 ra. P. Raainsdonk, d. 17 m. Goes. Bevallen: N. van Liere, geb. de Jonge, d. M. M. Vel, geb. Janse, d. A. Cornu, geb. Hermans, z. F. G. Larsen, geb. Ilausmann. d. K. C. Hageman, geb. Baden, d. S. de Jonge, geb. Korstanje, d. W. C.Sinke, geb. Scliuiling, z. L. Knieriem, geb. Dekker, z. Zterikzee. BevallenM. de Fciter, geb. van 't Hof, d. J. Maste, geb. Fonse, z. P. J. van Bloppoel, geb. Rinkier, d. T. Bax, geb- Biesheuvel, z. C. D. Jongmans, geb. Breuglmans, d. (levenl.) Overleden: II. Tabernó, man van J. Timmerman, 67 j. A. Zevenboom, man van J. A. van der Os, 63 j. B. Tielman, vrouw van H. Hanson, 73 j. J. P. Koevoets, d. 2 m. P. Hagesteijn, z. bijna 10 m. Thcrmomctersfand. 19 Sept. 's av. 11 u. 54 gr. 20 's morg. 7 u. 54 gr. 's midd. 1 u. 65 gr. 's av. 11 u. 61 gr. 21 'smorg. 7 u.63gr.'sraidd. 1 u. 71gr.'sav.6u.70 jr. Algemeen Overzicht. Een blik op den politieken toestand van Europa is niet geschikt om den opmerkzamen waarnemer bepaald optimistisch te stemmen, maar wel om hem meer en meer waarde te doen hechten aan de vrees door Dis raeli eenige maanden geleden uitgesprokendat een Europeeschemen zou wel kunnen zeggen een wereld crisis aanstaande is, die een geweldige worsteling ten gevolge zal hebben. De strijd tusschen het droit divin der vorsten en het natuurrecht der volken, die over de suprematie tusschen staat kerk en die tusschen de verschillende rassen, nemen een steeds dreigender karak ter aan en kunnen ieder oogenblik de wereld in vuur en vlam zetten. De brief van den keizer van Rusland aan don Car los heeft een hoogst onaaugenamen indruk gemaakt. Van de zijde van Rusland is het bericht daaromtrent in de Cuartel Real niet tegengesproken, zoodat men inderdaad algemeen aan de waarheid daarvan begint te gelooven. Merkwaardig is het, dat tot nogtoe de Duitsche bladen een diep stilzwijgen over dit onder werp hebben bewaardhet is toch duidelijkdat de goede verstandhouding tusschen DuitschlandOosten rijk en Rusland niet meer kan bestaan indien de Rus sische keizer op zulk een wijze openlijk een dementi geeft aan do politiek der beide eerstgenoemde rijken ten aanzien van Spanje gevolgdenhoezeer de strijd over het legitimiteits-beginsel verwant is met dien over de suprematie der kerk toont in krasse taal de Neue freie Presse aan. Dit invloedrijke Oosten rij ksche orgaan, de erkenning van Spanje door de mogendheden bespre kende, noemt die een daad van gerechtigheid, tegen over welke de houding van den czaar onbegrijpelijk is. „Als de keizer van Rusland zegt dat blad op hetzelfde oogenblik waarin Oostenrijk en Duitschland door hunne erkenning van de regeering te Madrid het Carlisme désavouecrcndon Carlos zijn sympathie betuigt; als de czaar in een brief aan het hoofd der roovers in de bergen van Guipuczoa verklaart het te betreurendat Spanje zijn legitieme plaats onder de Europeesche natiën heeft verloren, en hoopt dat spoe dig een einde aan het lijden van Spanje zal komen, dan is dat eene veroordeeling van dat Spanje hetwelk door alle andere mogendheden is ontkend, en een partij kiezen voor het Carlisme, hetwelk door den keizer van Rusland, voor het oog der geheele wereld, als de eenige toevlucht en het eenige redmiddel voor het anders verloren Spanje wordt beschouwd en erkend. Rusland verklaart zich dus tegenover geheel Europa los van Spanje en reikt aan don Carlos de broederhand.'' Het is zeer begrijpelijk zegt de Neue freie Presse dat don Carlos met ingenomenheid aan de wereld heeft kenbaar gemaakt, dat hij althans een platonischen bondgenoot in Europa heeft gevonden en, hoewel hij daarvan waarschijnlijk geen materieel voordeel zal genietenheeft toch de zaak een politieke en moreele beteekenis die zich ver buiten den kring der Spaansche aangelegenheden uitstrekt. De geheele wereld weet thans ook wie de candidaat van Rusland voor den Franschen troon is, en dat zoowel de pogingen van den graaf van Chambord als van den rooverhoofdman in Spanje zich in het protectoraat aan den alleenlieerscher van Rusland verhengen. Thans weet men ook en ondervindt Duitschland in de eerste plaats dat het heftigste ultramontanisme en liet fanatieke jezuïetisme die de moderne wereld bestrijden in Rusland een machtige toevlucht hebben gevonden. De brief van den czaar bevat eene openbaring die een einde maakt aan alle illusiën over de ontmoeting der drie keizers. Rusland heeft in den persoon van zijn keizer ontegenzeggelijk partij gekozen voor don Carlos, Cham bord en de zwarte internationale in Europa. „De mogendheden die den strijd tegen die booze geesten der duisternis hebben aanvaard zullen zich nu tegen over Rusland moeten stellen en zich op de gevolgen

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2