BUITENLAND. vrouw geschilderd die niet alleen gebrekkig geteekend is, maar wier slordige teekening ook niet door de minste verdienste in het koloriet wordt opgewogen. Ook de heer Speckart heeft zich aan het naakt model gewaagd, maar wie zijn werk ziet, zal niet beweren dat hij reden heeft om er tevreden over te zijn. De heer Gérard, een genre-schilder, die in zijne kunst spoedig den maarschalkstaf meester zal worden, dien men hem reeds, toen hij als gewoon soldaat begon, kon voorspellenheeft een zeer goed stuk ten toonge steld. Het stelt een bezoek voor, dat door twee groot ouders aan eene jonge vrouwhunne dochtergebracht wordt. Dc schilder heeft met zorg de natuur haar ge heimen afgezien, en hetgeen door hem opgemerkt was heeft hij met juistheid weten weer te geven. Ik zou durven weddendat hij zelf huisvader is. Dit flinke stuk, dat zeer goed afgewerkt is, draagt het kenmerk van uit de innerlijke opwelling des gemoeds te zijn voortgekomen. Mijne aanteekeningen over de Gentsche tentoonstelling zyn nog niet uitgeput. Ik ben voornemens in een vol genden brief op eenige andere stukken, die ik in mijn notitieboekje aangehaald vind, terug te komen. Benoemingen en besluiten. consulaten. Erkend en toegelaten als consul-gene raal van Griekenland in de Nederlanden, te Amsterdam S. Poleologaop den voet van vreemd onderdaan.® leger. Overgeplaatst in rang hij het regiment gre nadiers en jagers de kapitein R. P. Verspijck van het 2e regiment infanterie. Benoemd hij den generalijn staf, tot majoor en direc teur van de stafschool, de kapitein J. C. G. den Beer Föortugael, van dien stat; bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, tot kapitein van de 23 klasse naar ouderdom van rang, de le luitenant. W. K. T.-Egter, van het korps. In rang overgeplaatst bij den gcneralen staf, de kapitein "W. Rooseboom, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs. Osdcrwijs. Naar men verneemtis de heer J. E. van Iterson, op zijn verzoek, eervol ontslagen als tijdelijk assistent voor de chirurgie aan de lioo ge school te Leiden. Tot tijdelijke assistenten zijn benoemd de heeren M. P. Hees, T. A. T. de Leng en J. C. M. Simon Thomas. Van de 74 candid «aten voor het admissi9-esaraen tot de hoogcschool te Leiden zijn 62 toegelaten. Kerknieuws. Gisteren avond is het nieuw kerkorgel te Oost-Sou burg ingewijd. De heer van Schelven sprak eene indrukwekkende leerrede uit naar aanleiding van 2 Ko ningen 3 vers 15. Eene talrijke scharewaaronder echter de meesten van elderswoonde de plechtigheid bij. Het orgel wordt door deskundigen geroemd. .tSarine en Jegcr. De minister van marine brengt ter kennis van be langhebbendendat, naardien bij bet departement van marine het bericht is ontvangen, dat de havens van de Rio Janeiro en Santos van besmetting door gele koorts verdacht zijn verklaard, de quarantaine maatregelen zullc-n worden toegepast op dc schepen, welke die plaats na den 3CS Augustus jl. hebben verlaten. tiMcraengde berichten. Uit Krabbendijke wordt aan de Goessche courant gemeld, dat gisteren morgen door verscheidene perso nen in den omtrek dier gemeente een groot zwart dier is gezien, naar men meent een wilde beer. Eenige personen hebben er jacht op gemaakt, doch zij hebben het dier niet kunnen vinden. Volgens informatie is het over de schorren in de richting van Yerseke geloo- pen. Men vermoedt dat het uit Noord-Brabant langs de lijn is gekomen. Te Wilhelminadorp is voor eenige dagen eene vergadering van arbeiders gehouden, ter bespreking van een plan tot oprichting cencr coöperatieve winkelver- ecniging. Men klaagt wel eeusen zeker niet zender reden, over de wijze waarop een deel van het Middelburgsche publiek gewoon is vreemdelingen of lien die daarop maar eenigszins gei ijken aan te gapen en soms erg lastig te maken. Het schijnt echter dat de Hagenaars aan hetzelfde euvel mank gaan. Althans Het Vader land vermeldt, dat eergisteren eene dame van middel baren leeftijd, wier voorkomen Duitsche afkomst verriedmet bedaarden tred over het Spui in den Haag wandeldein de hand een reistascbje dragende. Voor de Nieuwe kerk gekomonwerd zij blijkbaar door den fraaieu bouw van dat bedebuis aangetrokkenzoodat zij geruimen tijd staan bleef om er naar te kijken. Van lieverlede gingen eenige kinderen rondom haar staan, welke groep weldra met eenige „baliekluivers" werd vermeerderd, zoodat eindelijk dc vreemdelinge, toen zij haar weg wilde vervolgenzich rechts en links door eene menigte mensehen en kinderen zag ingesloten, die haar begon te volgen en na to schreeuwen. Eenigszins ontsteld, nam de dame toen de vlucht in een winkel op den hoek van de Bagijnestraatdoch ook daar werd zij door het tierende volk, dat voor het huis had post gevat, nog lastiggevallen. Ten laatste bemoeide de politic er zich mededie het. publiek uiteen deed gaan en de dame in dc gelegenheid stelde, naar Scheve- ningen, waar zij als badgast vertoeft, terug te kecren. Giste ren namiddag is aan den Binnenweg te Rot terdam de eerste steen gelegd voor het gebouw van het Roomsch katholiek jongensgesticht ouder patronaat van den H. Laurentius. Deze stichting is in het voor jaar van 1865 opgericht, met het doel om behalve geheel verlaten ook zoodanige jongens op te nemen, die van de zijde der ouders en naaste bloedverwantn geen behoorlijke verpleging kunnen genieten, of die, omdat de vader, en moeder nog in leven zijnniet in het weeshuis kunnen worden geplaatst. Eergisteren avond is aan het spoorwegstation te Amsterdam een brievenbesteller uit een andere gemeente gearresteerd op het oogenblik dat hij met den plezier- trein de terugreis naar Arnhem zou aannemen. De reden dier arrestatie was dat hij een tcntbiljct van Bamberg voor een muntbiljet in betaling liad gegeven. Die den brievenbesteller echter kennen, denken aan geen kwade trouw, maar alleen aan eene vergissing. De diergaarde te Rotterdam heeft een groot, ver lies ondergaan: haar prachtige koningsleeuw, sedert een paar weken ziek, is gestorven. Naar uit Almelo wordt gemeld, bestaat bij do daar wonende fabrikanten het planbet arbeidsloon der fabriek-arbcidersde volgende week te beginnen, voort aan weder in Pruisisch courant uit te betalen. Men vreest algemeen, dat dit tor ongeregeldheden zal aan leiding geven. De dood vau Güizot werd voorafgegaan door een langdurige crisis, die men geen doodstrijd zou kunnen noemen; dc stervende verkeerde volstrekt niet in ijlendeu toestand. De sluimering, waarin hij den laatsten tijd bijiia onafgebreken doorbrachtwerd afge wisseld door oogenblikkendie hem tot helder bewustzijn deden komen en hem ia staat stelden te spreken. Van die heldere momenten maakte hij gebruik om zijn kinderen, die zijn legerstede omringden een tecder vaarwel toe te roepen en hen met een levendigheiddie een merk waardig contrast vormde met zijn lichamelijke zwakte, aan hun plichten jegens het vaderland te herinneren. „Dient het vaderland zoo sprak hij o. a.„die taak is somtijds moeilijk, maar toch moet ge haar niet verwaar- loozen." De heerschende gedachte van zijn geheele le ven bleef hem ook in zijn laatste oogenblikken bij. Den 15eQ dezer had de begrafenisplechtigheid plaats. Onder de aanzienliji.e personen, die "haai bijwoonden, merkte men op de heeren Harcourtdie den president der republiek vertegenwoordigde, dc Broglie, de Ckabaud la Tour, Decazes, Target, Fourrichon en den bisschop van "West-minster. Vcrlioopiugea cn aanbcsfeiilngen. Gisteren werd alhier aan het gebouw van het gewes telijk bestuur vau Zeeland aanbesteed: het leveren en storten van steen tot voorzetting van de oeververde diging wederzijds de liavendijken van het kanaal van Neuzen, liet leveren en verwerken van perkoenpalen en het doen van grondboringen. Het werk werd aan genomen door den heer J. Filis, te Vlissingen, voor f 22,447. Eergisteren zijn te Biervliet te koop aangeboden 8 hectaren 33 aren 85 centiaren bouwland, weg' en water in den Beukelspolder. Verkocht voor f 22,676,48. Den 16fn dezer is te Aardenburg aanbesteed het witten der hervormde kerk aan I. van Paal te Oost burg, voor f 400. Het verfwerk was gemijnd op/ 650, doch is niet gegund bij gebrek aan borgstelling. TIsermoBjeterstaBd. 18 Sept. 'say. 11 u. 59 gr. 19 'smorg. 7 p. 55 gr. 's midd. I u. 64 gr.'sav. 6 u. 62 gr. Algemeen Overzicht. Van tijd tot tijd ontvangt men plotseling een bericht zóo ongelooflijk, dat men het als eengrooteonwaarheid bcschouv.t zoolang het niet nader wordt bevestigd. Zulk een bericht werd gisteren in de huitenlandsche bladen medegedeeld, en daar heden noch bevestiging noch tegenspraak is gekomen, zal men liet in ieder geval nog geen onvoorwaardelijk geloof kunnen schenken. De Cuartel Realhet officieele Carlistische orgaan, van den 15°n dezer bevat een uittreksel van een bri'-f dien de keizer van Rusland aan don Carlos zou hebben geschreven cu waarbij hij dezen de verzekering van zijne sympathie zou hebben gegeven. De czaar zou er verder zijn leedwezen over hebben te kennen gegeven dal Spanje door de herhaalde revolution die het hebben geteisterd en door zijn geringschatting van de lessen der geschiedenis de hem wettelijk toekomende plaat3 onder de Europecschc natiën heeft verloren. Dc brief zou eindigen met den wèiisclidat weldra een einde zal komen aan do rampen waarender het land gebukt gaat. Indien liet bleek, dat dezè mtdedeelingen juist zijn dan zon Karei VII door den keizer van Rusland feite lijk als wettige koning van Spanje zijn erkend, en zie daar waarom de geloofwaardigheid van het bericht hoogst twijfelachtig is. Dat de czaar, de meest auto cratische vorst van Europa, die het geslacht der vorsten „hij de gratie Gods" nog het zuiverst vertegenwoordigt, ongaarne overgaat tot de erkenning om het tegenwoor dige Spaansche gouvernementis zeer verklaarbaar, maar men kan van de persoonlijkheid van keizer Alex ander niet onderstellendat hij de wijze, waarop don Carlos zich van den Spaanschen troon wil meester maken, zou billijken. Alexander, die reeds zooveel voor de bevordering van beschaving en ontwikkeling van zijn volk heeft gedaanzou den modernen vooruit gang een slag iu het aangezicht gevenindien hij do handelwijze der Carlistcn, die een zoo groot deel heb ben aan dc rampen welke Spanje treffenzou kunnen billijken, en mocht het bi ijken, dat hij dit werkelijk heeft gedaan dan is al hetgeen bij vroeger goed heeft verricht niet in staat om hem deze miskenning vau het recht der volken te vergeven. Wij hopen, dat het zal blijken dat de machtige hcerscher van het groote Noordsche rijk geen sympathie gevoelt voor daden als in Spanje in naam van liet legitimiteits beginsel worden gepleegd. De Carlisten hebben opnieuw een aanval tegen Cuenga ondernomen, doch zijn met kracht afgeslagen en hebben de vlucht moeten nemen. Volgens een te In gram uit "Madrid wordt de toestand in het midden en noordoostelijk gedeelte van het land beter. Gisteren is Mac-Mahon weder te Parijs aangekomen. Indien hij er werkelijk prijs op stelde om de gevoelens der natie te lccrcn 'kennen dan moet hij wel de, over tuiging hebben verkregen, dat zij voor het grootste gedeelte republikeinschgezind is. Op de laatste plaats die hij heeft bezocht, Saint-Q.ucntinwerd de kreet „Leve de republiek!" herhaaldelijk gehoorden zoowel de maire als de vertegenwoordiger van dc departemen tale deputatie van Aisue drongen in het bijzonder aan op de organisatie der bevoegdheden van Mac-Mahon dio weder het door hem zeer geliefkoosde antwoord gaf, dat hij met behulp van alle weldenkende burgers de taak zal vervullen die hem is opgelegd. Hoe hij zelf over de constitctionoele wetten denkt zegt hij niet; hij spreekt alleen van dc hand lift ving van het sep- tennaat. Het oproer in Nieuw Orleans is geheel gedempt en de orde is hersteld. Daarenboven schijnt de regeering voor het oogenblik geen vrees te koestereu voor nieuwe ongeregeld hedenwant reeds stond 5000 man gereed om naar Nieuw Otleans op te rukken, die tegenbevel hebben ontvangen. De maatregelen door de regeering genomen toonen voldoende, dat zij voornemens is om haar gezag met kracht te handhaven, want behalve de legermacht, die zij heeft georganiseerdzijn drie oorlogschepen in gereedheid gebracht om naar het zuiden te vertrekken. De opstandelingen hebben, hoewel ouder protest, hunne wapenen er. dc openbare gebouwen aan den kommandant der bondstroepen overgegeven, en zijn uit elkander gegaan. Kolonel Brooke is tijdelijk tot gouverneur benoemd totdat het gouvernement weder geheel zal zijn georganiseerd. Jitgeamtte fstithkc.T. Mijnheer de redacteur! Zooals gij weet schrijft Vissering in zijn Handboek van practisChe staathuishoudkunde (zie deel I pag. 266) de instandhouding van het bakkers- en slaehtersmono- pölie grootendecls aan dc verbruikers zclven toe, die meestal een groote voorliefde voor hun „eigen" bakker en slachter aan den dag leggen en de concurrentie niet aanmoedigen. Daaraan is dan ook volgens hem de bespottelijke tegenstand te wijteh waarmede hier en daar de oprichting van meel- en broodfabrieken hebben te worstelen gehad. Dat laatste verschijnsel heeft zich ook hier voorge daan. Hoewel dikwijls en op verschillende wijze is geklaagd over het smakeloozc brood dat onze bakkers leveren, hetwelk vooral hen sterk opvaltdie tusschcn- beide wel eens elders vertoeven; hoewel menigmaal de

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2