BUITENLAND. worden gedurende zes weken bij den ondernemer ge bracht en aldaar dien tijd met gekookt paardevleescb, of afval, gevoed, waardoor ze gevrijwaard schijnen te worden tegen de ziekte. De tentoonstelling te Dordrecht van de HoJland- sche maatschappij van landbouw is gisteren geopend. De voornaamste inzendingen van werktuigen voor den landbouw waren geschied door de firma's Landré en G-linderman, Peignat en c°. en Brongers en c°. te Am sterdam Yoorbeitel en c°. te Bergen op Zoomwed. Massée en c°. te Goes en Stout te Tiel. Op de eerste bekroningslijst komen o. a. voor3e prijs, voor wintertarwe, doorJ. van Damhie te Wolfaartsdijk, le prijs voor winterroggedoor M. de Bockx te Goes, 3e prijs, voor kleine groene of blauwe erwten, en la prijs voor rapen (voedergewas) door G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp; le prijs voor paardenboonen en 3e prijs voor de beste klei-aardappolen door H. Min- naard te 's Heer Arendskerkele prijs voor m^ngel- wortelen, door C. v. d. "Werff te Rilland: 2e prijs voor het beste zaaiwerktnigdoor de wed. J. C. Massée en zoon te Goesprijs van bet bestuurvoor eenjarige meekrapdoor L. den Oude Jzoon te Duivendijke. Verscheidene tentoongestelde voorwerpen zijn reeds verkocht, o. a. een kolossaal stoomdorschwerktuig van Landré en Glinderman. De loterij trekt Maandag a. De loten zijn overal verkrijgbaar. MoSoisiën. Aan de mailberichten, loopende tot 12 Augustus, ontleenen wij het volgende: Van Atchin was het bericht der verovering van de kampong Soerian ontvangen, dat hier te lande reeds bij telegram van den 5tn Augustus overgebracht en in ons nommer van den 7eö bekend gemaakt is. De strijd was, gelijk ook uit die tijding reeds gebleken was, hevig. Voor het overige wordt de leiding van den kolonel Pel algemeen geroemd. Behalve de heer Boolin wiens plaats de heer Spren- ger van Eijk aan het- hoofd van het departement van financiën optreedt, vertrekt ook de directeur van open bare werken, jonkheer Baders, met verlof naar Neder land. Door de ambtenaren van den waterstaat werd hem bij deze gelegenheid, als blijk van hoogachting een geschenk aangeboden. De heer deBruijn, vroeger reeds dezelfde betrekking bekleed hebbende, vervangt hem als directeur. De heer van der Valk, leeraar in het Javaansch aan het gymnasium Willem III, is overleden. Hij kwam in 1852 als zendeling in Indië, liet na twee jaren deze loopbaan varen en werd in 1858 als leeraar bij de school voor inlandsche onderwijzers te Soerakarta ge plaatst. In 1867 werd hij aan liet Bntaviaasch gym nasium verbonden. Zijne verdiensten werden algemeen erkend en door deu president-curator, den heer der Kinderen, bij het examen der leerlingen (thans 109 in getal) in het openbaar gehuldigd. Het Roode Kruis ging voort met zijne goedé dien sten ten behoeve der troepen in Atchin te verleencn. 0. a. waren 10,000 eieren weder derwaarts gezonden om de voeding cler zieken te verbeteren. Eene som van 4000zijnde de opbrengst van twee opera-voorstellingen te Bataviazal verdeeld worden onder de liefdadige gestichten, welke kinderen hebben opgenomen van bij de tweede expeditie tegen Atchin overleden Europeesche militairen heneden den rang van officier. De expeditie naar Poeloe Doca, het zeeroovers- eilaud nabij de kust van Atchinwaarvan in de vorige mail melding werd gemaaktheeft geen vruchten opge leverd. De roovers hadden zich uit de voeten gemaakt. In eene vergadering der Vereeniging tot bevorde ring der geneeskundige wetenschappen te Batavia, werd medegedeeld dat een 300tal personen, waaronder ook inlanders, zich als voorstanders der lijken-verbranding hadden opgegeven. De voor dit onderwerp reeds benoemde commissie zal een uitgebreid schriftelijk rapport over de quaestie uitbrengenwaarna de zaak in eene buiten gewone vergadering, uitsluitend voor dat doel belegd, nader besproken zal woiden. De wenschelij kheid van het verbranden der lijken was nog gebleken uit het feit dat op een der Bataviasche kerkhoven, na hevige regens, de schedels der begravenen boven den grond uitkomen en door de honden afgeknaagd worden. Gemengde berichten. De doorbraak van den oesterput te Yerseke is volgens nadere berichten minder belangrijk dan aan vankelijk vermeld is en moet ook reeds weder hersteld wezen. Van het Noordsche schip Twendc Broders, gezagvoerder Lagrandliggende in het kanaal te Neuzen, is gisteren nacht een matroos over boord gevallen en levenloos opgehaald. De goochelaar Stot-tai, een man die uit Perzië geboortig heet te zijnheeft aangekondigd dat hijom den buitengewonen toeloop te voorkomen dien zijne voor stellingen te Schiedam hebben getrokken en waardoor ongelukken zouden kunnen ontstaan, deu toegansprijs bepaald beeft op /2 de persoon en dat hij niet meer dan 280 biljetten zal uitgeven. Een waar voorbeeld van Oostersche onbekrompenheid! De gemeenteraad van Brielle 'heeft besloten den heer van Es, tegen wiens verkiezing, in zijne hoeda nigheid van voorzanger der hervormde gemeente en alzoonaar men meendeals bedienaar van den gods dienst, bezwaren waren ingebracht, als lid toe te laten. liet monument ter gedachtenis van de gesneuvel den op de citadel van Antwerpen, dat op het kerkhof te Ginnekenbij Bredawordt opgericht zalnaar een daar thans liggende gedenksteen meldt, worden ont huld deu 30en November 1874. De prijs van het vleesch is te Haarlem en te Doesborgh met 10 cent en te Amsterdam met 5 cent per kilo verlaagd. Van belang voor de keuring van het personeel dei- spoorwegen is eene mededeeling welke in het Album der Natuur gedaan wordt omtrent de kleiu-en-blindheid of het Daltonismedaarin bestaande dat men sommige kleuren niet kan onderscheiden. De heer Favre, ge neesheer der Parijs-Lyonsche spoorwegmaatschappijhad onder 728 personen die hij in 1872 onderzocht42 gevonden die aan kleuren-blindheid leden. Hij schat hun aantal in geheel Frankrijk zelfs op een millioen. De kwaal is niet altijd aangeboren, maar kan somtijds ook uit ziekten of verwondingen voortkomenwaarom het raadzaam zou zijnpersonen die in hunne betrekking speciaal op sommige kleuren moeten lettenvan tijd tot tijd te onderzoeken. Sir Alexander Cockburn, opper-rechter van Enge land, doet in zijn jacht een pleziertochtje langs de Spaansche kust. „Als de Duitsche kanonneerbooten niet in staat zijn de Carlisten bang te maken, zegt Punch, zal de lord-oppcrrechter van Engeland hun toch zeker ontzag inboezemen!" Te Dover is een stoomschip aangekomenCastalia genaamddat zoodanig is ingericht dat naar men beweert de. passagiers niet zeeziek kuunen worden. De proef zal er weldra mede genomen worden. De Wurtembergsche regeering gaatnaar uit Stutt gart gemeld wordt, van een plan zwanger dat alle leden van vredes-congrcssen van verrukking vervullen zal. Zij wil namelijk het ministerie van oorlog afschaf fen Niet echter omdat Wurtcmberg geen soldaten meer noodig denkt te hebben, maar omdat het krijgswezen van het „groote vaderland" te Berlijn zoo keurig gere geld wordt, dat men in de afzonderlijke staten van het Duitsche rijk zich de weelde van ministers van oorlog wel kan ontzeggen. De Carlisten gaan voort met hun vaderland, om het onder de gelukkige heerschappij van den wettigen koning te brengen, tot eene woestenij te maken. De vernieling van spoorwegen en telegrafen wordt stelsel matig voortgezet. Zoo werden vóór korten tijd op de lijn MadridSaragossadoor de bende van den pastoor Marcus Botija, acht kilometers rails, vier spoorweg bruggen en acht locomotieven vernield. Op eene andere plaats werden tachtig telegraafpalen doormidden ge zaagd en vier locomotieven met volle kracht in eene rivier gestort. De bedoeling dezer verwoestingen schijnt te zijnMadrid geheel van de andere provinciën des lands af te zonderen. Daar de omstreken der hoofdstad zelve woest en onvruchtbaar zijn, hoopt men haar op ie wijze gebrek aan levensmiddelen te bezorgen. Tlicrmonsetersfand. 17 Sept.'sav. 11 u. 59 gr. 18 's morg. 7 u. 58 gr. 's midd. 1 u. 62 gr. 's av. 6 u. 63 g r. Algemeen Overzicht. Een uit Parijs ontvangen telegram meldt, dat de eenparigheid waarmede in de tot den maarschalk ge richte aanspraken op het tot stand komen der con- stitutioneele wetten wordt aangedrongenaldaar een levendigen indruk heeft gemaakt. Zeer naïef wordt tevens de hoop uitgedrukt, dat deze indruk zich ook zal mededeelen aan die leden van liet wetgevend lichaam, die tot nogtoe niet hebben willen medewerken tot de organisatie van het septennaat. Men kan een derge- lijken wensch gemakkelijk uitspreken, maar 'tis zeer twijfelachtig of het iets zal baten, want evenals in verscheidene andere landen, schijnen regeering en ver tegenwoordiging in Frankrijk hun best te doen om zich zoo min mogelijk aan de wenschen der natie te storen, en Rousseau zou zeggen, dat komt er van als het volk de waarneming van zijn belangen aan anderen opdraagt; dat is een fout van het vertegenwoordigend stelsel, een fout die echter voor het grootste gedeelte kon worden voorkomen als de natie bij de verkiezingen meer be langstelling en zelfstandigheid aan den dag legde. Hoe weinig dan ook de Fransche regeering zich om de wenschen der natie bekommert bleek weder in de gisteren gehouden zitting der permanente commissie van de nationale vergadering, toen de regeering dooi den heer Tirard werd geïnterpelleerd over haar vervol gingen tegen de liberale pers en voornamelijk over eene tot het Journal des Débats gerichte waarschuwing. De minister van binnenlandsche zaken, Chabaud La- tour, verklaarde, dat de regeering geen ander doel had dan om de zuivere waarheid en niets dan de waarheid te verdedigen. Het was niet geoorloofd om zooals het Journal des Débats had gedaan te zeg gen dat de 24en Mei een bron van onrust was gewor den. Men moebt niet, zooals dat blad deed, gezegden als feiten voorstellen, en op die wijze scheuring trach ten i c verwekken onder de groote partij die maarschalk Mac-Mahon aan de regeeriug heeft gebracht. Het is zeer duidelijk wat de minister bedoelt: men mag niets zeggen, wat het belang der regeering is; ieder blad dat het durft wagen in strijd met liaar be ginselen te schrijven moet worden gestraft. Men ziet hetde regeering wil de stem der natie zelfs niet hoo- ren, en haar voorbeeld zal zeker niet gunstig werken op de vertegenwoordiging. Ten aanzien der schorsing van 1' Univers zeide de minister van buitenlandsche zakende hertog de Dccazesdat de schorsing het eenige middel was om het blad te straffen, omdat de Spaansche regeering nog niet was erkend, anders zou hij het hebben vervolgd. De geheele zitting schijnt weder even onbeduidend te zijn geweest als de vorigen. Eenige dagen te voren worden allerlei vreeselijke din gen verteld die gebeuren zullen, maar in de zitting gebeurt meestal weinig en de regeering heeft steeds de meerderheid op hare hand. Van de Franschen is men echter gewoon, dat zij vooruit veel ophef maken over iets, wat ten slotte blijkt niets te beduiden. Dat was ook het geval zoodra de ontvluchting van Bazaine bekend werd. Algemeen werd de zoo geliefkoosde kreet van verraad gehoord; het was onmogelijk dat de ex-maarschalk had kunnen ontsnappen zoo er geen verraad was gepleegd; een streng onderzoek en een voorbeeldige straf waren noo dig cn zouden dan ook worden toegepast; aan de ge krenkte eer moest worden voldaan. Het onderzoek heeft plaats gehad en heeft getoond', dat de ontvluchting zeer goed kon plaats hebben cn werkelijk heeft plaats gehad zonder verraad, en dat de eenige medeplich tigen zijn geweest de persoonlijke vrienden van Bazaine. De directeur der gevangenis, de heer Marc Marchi, is dan ook onschuldig verklaard en in vrijheid gesteld, evenals de wachters Lefiangois cn Leterme, benevens een bediende Barreau. Daarentegen zijn veroordeeld: Alvarez Ruil, kolonel Vilette en de wachter Plantier tot 6 maanden gevangenisstraf, de eerstgenoemde bij. verstekvoorts de ex-kapitein Donneau tot twee maan den en de chef der wachters Gigoun tot éene maand ge vangenisstraf. Wat blijft er nu over van de schuld en medeplichtigheid der verraders;die den maarschalk lieten ontsnappen Niemand zal bewerendat de bewaking goed is geweestongetwijfeld hebben daarin groote gebreken bestaan, maar opzettelijk verzuim is niet gepleegd. De president en het ministerie der Vereenigde staten van Noord-Amerika hebben besloten het gezagvanden gouverneur Kellogg in Ixmisiana te handhaven, omdat eene vervanging onwettig en tevens gevaarlijk voor het Zuiden zou zijn. Tengevolge van dat besluit zijn troe- penafdeelingen naar Nieuw-Orleans gezonden, alwaar reeds negen compagniën waren aangekomen; de mili taire autoriteiten hebben bevel ontvangen om geen an der gouvernement dan dat van den heer Kellogg te erkennen. Generaal Emory had eene bijeenkomst ge had met de leiders der blankende luitenant gouver neur Pcnn en (le heer Machenry, welke eene overeen komst tengevolge heeft gehad, zoodat waarschijnlijk de orde zal worden hersteld zonder tusschcnkomst van de bondstróepen. Het bericht betreffende diplomatieke moeilijkheden tusschen Berlijn en Kopenhagen over de uitzetting van Deensche onderdanen uit Sleeswijk is, naar uit Berlijn wordt gemeld, van allen grond ontbloot. Jfljnphccrh. ANTIQUITEITEN-MAN IE5. II. Het bezoek aan den schilderij en-winkel werkte als een bitter maar krachtig geneesmiddel op mijn antiqui teiten-koortszoolang ik in Napels vertoefde merkte ik niets meer van mijne kwaalmaar in Rome werd het weder geheel anders. Terwijl Napels geheel is gewijd aan het levensgenot van den nieuweren tijd, en zoowel de Romeinsche oudheid als het tijdperk der renaissance er weinig sporen hebben achtergelaten, is Rome een ware oudheidskamer, waarin het geroep: „eene oud-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2