S° 223. MIDDELBÜRGSCHE Zaterdag 1874. COURANT. 19 September. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eu Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Midd elburg 18 September De uitslag der gisteren in het hoofdkiesdistrict Amers foort gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer is dat zijn uitgebracht 1862 biljettenwaarvan 48 van onwaarde zijn bevonden. Gekozen is de heer van Asch van Wijk, candidaat der antirevolutionaire partij, met 1057 stemmen. Op den heer Pijnappel waren 495, op den heer Verloren van Themaat 231 en op den heer Alberdingk Thijm 7 stemmen uitgebracht. Het getal kiezers bedraagt 2971. De kiesvereeniging Franeker heeft met 2/3 der uit gebrachte stemmen als candidaat voor liet lidmaatschap der 2e kamer aangenomen den heer Fransen van de Putte. De heer de Roo van Alderwerelt bekwam de overige stemmen. De te Leeuwarden gehouden vergadering van de be sturen der verschillende liberale kiesvereenigingen heeft eene motie tot aanbeveling der verkiezing van den heer de lloo aangenomen, als het beste middel om de eendrachtige samenwerking der liberale partij in het geheele kiesdistrict te verzekeren. Omtrent de zaak van het voorbij VHssingen ge stoomde stoomschip Notre-Dame de Fourvières bericht de Brusselsche correspondent van de Nieuwe Rotter - damsche courant dat de Belgische regeeriug, op de ontvangene waarschuwing van den Spaanschen gezant, dadelijk naar Antwerpen geseind heeft om het schip aan te houden, en dat deze last niet alleen bij tijds is ontvangen maar ook een gestreng onderzoek ten gevolge heeft gehad. Daarbij zou gebleken zijn dat het stoom schip niets inhield dat op oorlogs-contrabande geleek, zoodat het ongehinderd kon vertrekken. Aan het verslag van den toestand der provincie Zeeland wordt alsnog het volgende ontleend De sterkte der schutterij bedroeg in 1873 als volgt: Bij de dienstdoende schutterijen: te Goes 114 actief en 97 reserve, te Middelburg 320 actief en 118 reserve, te Ylissiugen 178 actief en 123 reserve te Zierikzee 145 actief en 132 reserve, samen alzoo 1227. Bij de rustende schutterijen: le bataljon 440 actief en 375 reserve, 2e bataljon 542 actief en 455 reserve, 3* bataljon 461 actief en410 reserve, 4" bataljon 474 actief en 328 reserve; 52 bataljon 611 actief en 562 reserve, dus sameu 4657. Het algemeen totaal der schutterij is alzoo 5884. De sterkte van den lcn bau bij de dienstdoende schutterijen was: te Goes 50, te Middelburg 224, te Ylissingen 160 en te Zierikzee 103, dus samen 537. Van de schutters hebben vroeger bij het leger ge diend als onderofficier of korporaal 26 en als soldaat of milicien 983. Uit het hoofdstuk „Kerkelijke zaken" blijkt dat de toestand van de kerkgebouwen der wettig bestaande kerkelijke gemeenten, over het algemeen, in meerdere of mindere mate goed of voldoende was; dit was even wel niet het geval met dien der kerkgebouwen van de volgende gemeenten, welke door bouwvalligheid, onge noegzame ruimte of andere gebreken slechts tamelijk goed, geheel of ten deele ongunstig of onvoldoende was te achten, namelijk: van de hervormde gemeenten te Brouwershaven, Neuzen, Nieuw- en St. Joosland, St. Annaland en Stavenisse; van de Christelijk gere formeerde gemeente te Neuzenvan de Roomsch katho lieke gemeenten te Boschkapelle's HeerenlioekOost burg en Westdorpe. Het in aanbouw zijnde nieuwe kerkgebouw te 's Ileercnhoek is uitwendig voltooid en zal waarschijnlijk in den loop van dit jaar in gebruik kunnen worden gesteld; terwijl er plan bestaat om het tegenwoordig kerkgebouw tc Boschkapelle door een geheel nieuw te vervangen, waarmede vermoedelijk nog in dit jaar zal worden begonnen. Subsidiën werden verleend: door het rijk aan de hervormde gemeente van Fort Bath, c. a., tot herstel der pastorij, f 700; door de algemeene synode der Nederlandsche hervormde kerk: aan de hervormde ge meente te Grijpskerke, tot herstel der kerk en consis torie, f 450, en aan de hervormde gemeente te Hein- kenszand, voor den bouw van eene nieuwe pastorij, 5500 door de gemeenschappelijke eigenaren van den Wilhel- minapolder aan de hervormde gemeente te Wilhelmraa- dorp (Kattendijke)ter tegemoetkoming in de verhoo ging van het predikants-traktement, f 200. Te Hoofdplaat werd den 15en dezer feestelijk de dag gevierd waarop de heer F. T. Luijpen zijn ambt als hoofdonderwijzer aldaar 25 jaren vervuld had. Alle huizen van het dorp waren met vlaggen versierd. Te 10 uren kwamen de leden van den gemeenteraad op het raadhuis bijeen en werdna eene hartelijke toe spraak van den oudsten wethouder, den jubilaris een fraai geschenk tot aaudenken overhandigd. De verga dering begaf zich vervolgens naar de versierde school, waar de kinderen eene feestcantate ter eere van hun onderwijzer zongen. Des middags werden ten huize van den lieer Luijpen de gelukwcnschen van den raad en de notabelen der gemeente andermaal uitgebracht: het huis van den jubilaris was des avonds fraai met lampions geillumineerd en den volgenden dag werden alle schoolkinderen door hem onthaald. De burgemeester van Amsterdam en de wethouder voor publieke werken begeven zich morgen naar South ampton en andere Engelsche havens, om aldaar de inrichtingen voor het laden en lossen van schepen te bezichtigen. De Staats-courant van heden vermeldt de lijst van binnen- en buitcnlandsche correspondentenbenoemd door de rijksadviseurs voor de monumenten van ge schiedenis en kunst. Voor de provincie Zeeland komen daarop voor, te Middelburg: dr. A. A. Fokker, mr. G. A. Fokker, mr. M. F. Lantsbeer, mr. G. N. de Stoppelaar, mr. J. H. de Stoppelaar; te Goes, d\Ii. A. Soetbrood Piccardt. Buitenlandscbe correspondenten zijn de heerente Brussel, E. Colinet en J. Rousseau; te Antwerpen, M. B. Meyers; te Gent, A. Wagener; te Parijs, D. Fran ken Dzn. Bij beschikking van den minister van binnenland- sclie zaken van 16 dezer is, met wijziging zijner be schikking van 4 dezer, bepaald dat gedurende de maand October a. het dagelijksch toezicht op de diensten der spoorwegen van Zutfen langs Enschedé naar de Pruisische grens en van Almelo langs Hengelo en Olden- zaal naar de Pruisische grens zal worden uitgeoefend door den spoorwegopziener le klasse J. C. Wencker, ter standplaats Zutfen. In de Staats-courant van lieden is opgenomeu het koninklijk besluit van 2 dezer tot vaststelling van een reglement voor 's rijks veeartsenijschool. Den 28fn dezer zal aan de kweekschool voor de zee vaart te Leiden weder eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbintenis bij 'srijks zeedienst wenschen aan te gaan. Door den koning van Siam werd, bij gelegenheid van het bezoek, dat hij in 1871 in Indië bracht, aan de stad Batavia een koperen olifant, het wapen van Siam, ten geschenke gegeven. Dit kolossale stuk koper, een voet of vier hoog en lang naar evenredigheid, heeft in den eersten tijddaar men er eigenlijk geen raad mede wist, in het huis van den resident van Batavia te pronk gestaan. Daar dezen het meubel echter begon te vervelen en ook misschien de moeite om het groote koperen dier te poetsen zijn bedienden-personeel wat lastig begon te wordenbeeft mennaar de Indische bladen berichten, het geschenk thans op het Konings plein vóór het gebouw van het Batavia asch genootschap op een voetstuk geplaatst. Dit voetstuk isnaar een ont werp van den hoofdingenieur Dibbetz, volgens verschil lende photographieën van Boeddhistische tempels en beelden, onder zijn eigen leiding en die van den op zichter bij den waterstaat De Lean, door een inlandsch beeldhouwer van Bandong vervaardigd. Het beneden gedeelte wordt aan de vier zijden gevormd door de ge krulde treden van een trap. Daarboven verheffen zich vier hooge versierde wanden, gedekt door een vooruit springende kroonlijst, in wier midden aan alle vier zijden een Hindoeseh medusahoofd gevat is. De olifant staat, hoog en vrij, op een lotus-kussen. Aan de voorzijde van het voetstuk is een opschrift in het Hollandsch aange bracht, terwijl men reeds sedert geruimen tijd moeite heeft gedaan om eene inscriptie in de Siameesche taal, met Siameesche letters, machtig te worden, die aau den achterkant geplaatst zal worden. benoemingen en besluiten- 8TATEN-GENERAAL. Benoemd tot voorzitter der eerste kamer voor het zittingjaar 1S7475 mr. J. A. G. baron de Vos van Steen wijk. Onderwijs. Het tweejarig bestaan der instelling voor Indische taal-, land- en volkenkunde te Delft wordt dezer da gen aldaar feestelijk herdacht. Kerknieuws. De kerkeraad der evangelisch-Lutherscke gemeente te Rotterdam beeft uit een drietalbestaande uit de predikanten H. C. Lohr te KampenH. F. W. Grotten- dieck te Alkmaar en I. H. A. Miehelden te Zierikzee, beroepen den heer H. C. Lohr. De lieer NT. Osti, predikant te Warmond, heeft voor het beroep naar Wissekerke bedankt. Knnstnieuws. De beer Richard Hol heeft een werk voor gemengd koor, solo's en orkest gecomponeerd, getiteld: „De vliegende Hollander", waarvan de tekst vervaardigd is door mr. J. E. Banck. Dit werk zal bij de inwijding van liet nieuwe gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's Giavenhage voor liet eerst worden uitgevoerd. De violist Wieniawski, die reeds te Rotterdam en te 's Gravenhage is opgetreden, is door Z. M. den koning uitgenoodigd de uitvoeringen op het Loo te komen bijwonen. ffïarine en leger. De kapitein-luitenant ter zee H. W. Walther. laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 13en dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Blijkens een bij het departement van marine ont vangen telegram is Zr. M\ schroefstoomschip Palem- bang, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse C. ten Bosch, den 17fn dezer te Aden aangekomen. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in liet volgende jaar eenige jon gelingen die geboren zijn in de jaren 1858 of 1859, na afgelegd examen als scheepsklerk kunnen aange steld worden. De vereisebten zijn in de Staats-courant van beden omschreven. In de maand April van het volgende jaar zal nadere aankondiging geschieden nopens het aantal open te stellen plaatsen, den tijd van het indienen van de verzoekschriften ter toelating tot het examen en de daarbij over te leggen bescheiden Landbvaw. Door een inzender in het Utrechtsch Dagblad wordt als middel ter voorkoming van de varkensziekte aanbevolende jonge varkens te voederen met gekookt paardevleesch. De schrijver heeft dat middel reeds voor een viertal jaren in de Rijp in liet groot zien toepassen en met zulken goeden uitslag dat daar nog een tweede zoodanige inrichting is opgericht. De jonge varkens

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1