M1DDELBURGSCHE COURANT. F 222. Vrijdag 1874. 18 September. Ifit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zoudag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco is f 3.50. Middelburg 17 September. Omtrent de candidatuur van den heer de Eoo van Alderwereldt voor het lidmaatschap der 2e kamer, wordt aan de Arnhemsche courant nader geschreven dat het nog van de beslissing van de besturen der verschillende liberale lcicsvereenigingen in het kiesdis trict Leeuwarden zal afhangen of deze heer al dan niet voorgoed candidaat gesteld wordt. Dinsdag zal daar over beslist worden. Aan dezelfde bron wordt het bericht ontleend dat de heer Fransen van de Putte te kennen heeft gegeven dat hij voor eene candidatuur, zoo die hem aangeboden wordt, niet zal bedanken. Z. K. H. prins Frederik heelt voor de provinciale tentoonstelling van nijverheid, die in Juni van het vol gende jaar te Breda gehouden zal wordeneene toe lage van 500 geschonken. Op de jaarlijksche algemeene vergadering der Hol- landsche maatschappij van fraaie kunsten en weten schappen die den 25en dezer te Dordrecht gehouden zal worden, zal o. a. aan mevrouw Bosboom-Toussaint een eereblijk worden uitgereikt, haar toegekend als schrijfster van den roman „de Delfsche Wonderdokter," ook in verband met den uitstekenden arbeid door haar sedert jaren op het gebied der romantiek in het alge meen verricht» Volgens de Vlissingsche courant zal de voorgenomen stoombargedienst van Middelburg op Vlissingen vice versa, waarvan het tijdstip der opening nog niet vast bepaald is, gelegenheid geven om ten minste vijf- en des Donderdags zesmaal daags de res te doen tegen dpn prijs van 20 c:nt in de 1"15 cent in de 2e klasse of 35 en 20 cent retourmet 10 kilogram bagage vrij De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot onderhaven- en dokmeester aldaar met 17 van de 29 stemmenden heer van der Horsteen oud-scheeps- gezagvoerder, thans havenmeester van het entrepot-dok, die niet door burgemeester en wethouders aanbevolen was. Op de twee zeeofficieren, die op de aanbevelings lijst geplaatst waren, de heeren J. van Burg en C. J. Damme, werden respectievelijk 10 en 2 stemmen uit gebracht. De meerderheid van den raad achtte het niet wcnschelijk een zee-officier te plaatsen onder de beve len van den haven- en dokmeester, die zelf geen zee officier geweest is. In dezelfde zitting van den gemeenteraad werd na eene langdurige geheime zitting met algemeene stem men aangenomen het aanbodgedaan door de Amster- damsche bank, de Banque de Paris, de bankiers Raphael, de Rotterdamscho bank en de bankiers Wert- heim en Gompertz, om gezamenlijk aan de stad 17 millioen gulden te leenenbinnen 68 jaren in annuitei- ten af te lossen, tegen 4,73 ten honderd per jaar, voor rente en aflossing. De wijze waarop de leening zal worden uitgegeven wordt later bekend gemaakt, ter wijl de mogelijkheid van het sluiten eener premielee- ning in het raadsbesluit uitdrukkelijk is aangenomen. Te Amsterdam had gisteren de algemeene vergade ring van aandeelhouders in de Nederlandsche handel maatschappij ter herziening der artikelen van over eenkomst plaats. Op de vergadering, welke door den heer Trakranen gepresideerd werdwaren 190 stemmen vertegenwoordigd. De uitslag der beraadslagingen was dat alle voorstellen der directie achtereenvolgens werden aangenomen en alle amendementen verworpen. Voor artikel 6, waarbij het kapitaal der maatschappij bepaald wordt op f 38,500,000met bevoegdheid der directie om het tot op 30 millioen te verminderen verklaarden zich 156 stemmen. Artikel 54bepalende dat de goederen door de maat schappij in Nederland aan te voerenbestemd zullen worden: voor de helft naar Amsterdam, voor ,s/41 naar Rotterdam en voor x/kl naar Dordrecht, Middelburg en Schiedam respective lijk, werd met algemeene stemmen op zes na aangenomen. De heer Jordens trachtte vruch teloos door een amendement aan de directie de bevoegd heid te doen toekennen, om de goederen te bestemmen naar de plaatsen waar zij de beste markt zouden vin den. De voorzitter bestreed dit amendement, voorna melijk op grond dat het de strekking had de maat schappij haar Nederlandsch karakter te doen verliezen en haar een Amsterdamsch karakter te verleenen. Op liet vroeger artikel 19dat de directie niet wenschte te veranderenwaren door de heeren G. A. Fokker en Jordens amendementen voorgesteldwelke de strekking hadden om het voorrecht, tot dusverre door den koning bezeten om een specialon commissaris bij eigen keuze te benoemente doen ophouden. De heer Fokker verdedigde dit amendement, op grond dat de maatschappij tegenover Z. M. Willem III in eene geheel andere verhouding staat dan tegenover 's konings grootvaderkoning Willem Idie oprichter der maatschappij was en borg gebleven is voor haar kapitaal. Onze tegenwoordige koning isde lieer Fokker meende het met allen'eerbied te moeten zeggen, in de maatschappij niets meer dan een gewoon deel hebber. De president bestre. d de amendementen door in her innering te brengen dat koning Willem I, toen hij borg sprak voor de rentebetaling, voor zich en zijne opvolgers het recht voorbehield om de thans betwiste benoeming te doen. Bovendien bestaat tusschen de handel-maatschappij en den staat eene nauwe betrek king en is het vorstelijk huis in het geheel eigenaar van 2500 aandeelen. De directie achtte daarom de aanneming der amendementen in strijd met het recht de dankbaarheid en het belang der maatschappij. Het bestreden artikel 19 werd hierna met algemeene stemmen op vijf na behouden. Dezelfde strijd hernieuwde zich over artikel 33, waarbij den koning het recht wordt toegekend den president der directie uit eigen keuze, en de leden op voordracht van commissarissen te benoemen. Ook hierop waren door de heeren Jordens, Crommelin, Fokker en Schill amendementen voorgesteld. De heer Schilldie voor de benoeming van een koninklijken commissaris gestemd had, was liet ten opzichte der benoeming van de directie met den heer Fokker eensdat alle redenen voor den exceptioneelen toestand hebben opgehouden. Onder Willem I waren deze benoemingen niet zulk eene abnormaliteit als thans: de grootvader des konings deed alle benoemingen op eigen verantwoordelijkheid. Met Z. M. Willem III is het anders gesteld. Deze neemt geen enkel besluit op eigen verantwoordelijkheid maar wordt altijd door die zijner ministers gedekt. Alleen voor de benoemingen van de directie der handelmaatschappij stelt de koning zich persoonlijk verantwoordelijk. De heer Wertlieim bestreed deze argumenten op grond voornamelijk van het nauw verband, dat tusschen den staat en de handelmaatschappij bestaat. De commissaris des konings verklaarde dat hij zich namens den koning buiten stemming zou houden. Hij deed echter opmerken dat de koning nooit het recht, dat men hem betwistverlangd heeft. Men heeft het in 1849 vrijwillig hernieuwd en de koning heeft er nooit anders dan in het belang der maatschappij van gebruik gemaakt. Het oude artikel werd vervolgens met 104 tegen 26 stemmen gehandhaafd. Nog werd bepaald dat de reserve-kas van het tweede tijdperk der maatschappij, zooals die, na opmaking dei- balans van 1874, zal blijken te zijn, zal worden uitge keerd aan hen, die op ultimo December 1874 op de registers der maatschappij als aandeelhouders bekend staan, nadat van het beschikbaar bedrag zal zijn afge trokken wat daaruit, na. het einde van het tweede tijdperk, zal blijken te moeten worden gekweten. Het Nieuws van den dag, dat in den regel weinig artikelen van eigenlijk politieken aard levert, bevatte gisteren een flink opstel over de kerkhof-quaestie te Strijp. „Het ministerie-Heemskerk, zegt het blad, is opge treden onder de verzekering van zijne voorstanders, dat 'tconciliant zou zijn. Wij vragen of niet reeds de eerste belangrijke daad van het hoofd ons wantrouwen in de bedoeling van dat woord wettigt. Yan zoodanige conciliantie kan vriend noch vijand pleizier beleven. Zij wordt blijkbaar uitgeoefend met opoffering van het eenig waardige standpunt, dat een minister mag innemende handhaving van verkregen rechten zonder aanzien des persoons. 't Is daghelder wat de minister had moeten en, zon der van zijn vredelievend standpunt af te wijken, had kunnen doen. Zijne exc., behoefde den burgemeester maar eenvoudig op te dragen zich tot den pastoor te wenden, met verzoek om inzage van de bewijzen van eigendom der roomsch catholieke gemeente. Kon deze die bewijzen niet toonen, dan was er geen sprake van „geweld", wanneer het hoofd der gemeente het hek openen liet en den begrafenisstoet in de gelegenheid stelde ongehinderd binnen te gaan. Of is het in de oogen van den minister „geweld" uitlokken wanneer de bevoegde autoriteit haar plicht doet en desnoods een weerbarstige menigte in bedwang- houdt door marechausseés of militairen? Arm Nederlandals de hoogste macht in den lande het woord „geweld" aldus interpreteert. Weg dan met de politie en leve hel grauw!" Het blad hoopt dat er nog iemand in de tweede kamer zal opstaan om den minister tot verantwoording te roepen en dat deze zich alsdan zal kunnen recht vaardigen met gronden die nu nog onbekend zijn. „Het mag niet gezegd kunnen worden, zoo eindigt het opsteldat een Nederlandsch minister bang is, om de zwakken tegen den sterke te handhaven; dat con- ciliaht bij ons gelijk staat met opoffering van de eerste begrippen van rechtdat het ultramontanisme in man nen als de heer Heemskerk een krachtis-er steun heeft, dan een minister van eigen kleur en in de gehoorzaam heid aan Rome opgevoed, ooit openlijk zou durven verleenen. Dit alles mag niet gezegd kunnen worden. Maar toch zullen wij met het oog op het gebeurde te Strijpdit en niets minder van de daken verkondi gen, zoolang wij niet beter worden ingelicht. „Als men het land aan de ultramontanen prijs geven wil, laat men 't dan ten minste zeggen." Men schrijft ons uit Amsterdam: SSdert een paar dagen genieten we volop de genie tingen die eene Amsterdamsche kermis te genieten ge ven kan. En dat zijn er vele! Zeg niet dat ge dit al te „genieterig" vindt, ge zoudt me daardoor misschien uit de goede luim brengen waarin ik door een bezoek aan de Westerinarkt geraakt ben. Uitgelokt door het lieve zonnetje wist ik niets beter te doen dan de kramen eens te gaan kijkenhetgeen eigenlijk wil zeggen de bloem van Amsterdam's schoo- nen, die daar juist om dezen tijd, tusschen 2 en5 uren pantoffelparade houden, eens te gaan bewonderen. En ik vond mij niet teleur gesteld in mijne verwachting, dat het er overvol zou zijn. Ik begon weer meer vrede te krijgen met de wereld en met de mcnschen waar mede ik anders gedurende de kermis zoo'n beetje over hoop lig op het zien van zooveel bekoorlijks en lieftalligs. Amstcl's maagdenrij ziet men slechts zelden zoo talrijk vertegenwoordigd. Schalksche oogjesrozen- roode lipjes, albasten handjes, golvende lokken maar neen, daarover niet; die zijn meest, als de Ham burger postzegels, „namaak" keurige, smaakvolle toiletten zonder eind. Men zou bijna ruzie willen zoeken met elk jongmensch die het plan had om oud vrijer te worden en eiken minister die tegen algemeene trakte- ments-verkooging is weg willen jagen, hem tot zijne straf een stuk of wat ontevreden kamerleden medege- vende was het een liberaal minister dan liefst leden

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1