De Credlet-Veresniging, ADVERTENTIËN. die machten aan de eischen van de kerk toegeven, en vandaar dat de tegenwoordige regeering van Frankrijk inderdaad kan rekenen op den steun der geestelijkheid aldaar. Waarschijnlijk zou de kardinaal Régnier een geheel andere taal hebben gevoerd indien hij tegenover von Bismarck had gestaan, die toch ook' tot de gestelde machten behoort. De maarschalk zelf deed voor den kardinaal niet onder in het 'geven van valscbe voorstellingen. In ant woord op een toespraak van den president van den gene- ralcn raad, de heer Pliehon, verzekerde Mac-Mahon, dat de bewijzen van sympathie, die hij van de bevol king ontving, hem zouden aanmoedigen, om de taak hem door de nationale vergadering opgedragen te ver vullen. „Geeft zeide hij aan de bevolking de verzekering, dat ik met. moed en vertrouwen met den mij opgedragen taak zal voortgaan en de hulp zal in roepen van alle gematigde mannen uit alle partijen. Ik ben overtuigddat zij mij daarin ten einde toe zullen helpen, want even als gij zijn-zij van oordceldat liet welgelukken daarvan noodzakelijk is voor den voor spoed van het vaderland." De maarschalk weet echter wel beter: hij weet wel, of althans moest wetendat het geheele volk ver langt naar het einde van den voorloopigen toestand en dat ook vele gematigde mannen van zeer uiteenloopende richtingen hem volstrekt niet zullen willen steunen in de handhaving van het onding dat men septennaat heeft genoemd, en hij weet althans zeker, dat hij zelf niet de gematigden van alle partijen om hulp en steun zal vragenzij zullen altijd wel een Orleanistisch tintje moeten hebben. liet septennaat is in bet belang van de zegepraal der politieke gevoelens van den maar schalk, van zijne partij en van de Fransche geestelijk heid, en ziedaar waarom men elkander wederkeerig steunt en complimentjes maakt. De wensch van de natie en de voorspoed van het volk zullen wel eerst in de tweede plaats in aanmerking komen. Ook te Béthune, alwaar de militaire manoeuvres, hebben plaats gehad, zijn zeer schoonklinkende rede voeringen gehouden doch de maire aldaar schijnt inder daad meer rekening te hebben gehouden met de wen- schen der natie dan de autoriteiten te Rijssel. Hij heeft althans aan het slot van zijn rede den wensch geuitdat de nationale vergadering het gezag van den maarschalk zou organiseerenwaarop deze de hoop heeft uitgesprokendat de vertegenwoordiging de con- stitutioneele wetten zal aannemen. Een zeer eigenaardige, en zeker niet minder indruk wekkende revue dan een militaire heeft de maarschalk te Auchel gehouden. De werklieden uit de mijnen aldaar waren allen aan het station geschaard met hunne gereedschappen op schouder, en defileerden allen voor den president. Des avonds hielden zij een optocht bij fakkellicht. Ook in de hoofdstad van de Spaausehe republiek ontbrak liet Zaterdag niet aan officieele toespraken vol schoonklinkende woorden. De nieuwe gezanten van Duitsehland en Oostenrijk overhandigden liuane geloofs brieven aan Serranoen gaven natuurlijk namens hunne regecringenzoowel als voor zich zei ven hunne blijd schap te kennen over de hernieuwing der officieele be trekkingen met Spanje. De Duitschc gezant verklaarde tevens, dat de regeering van zijn rijk het gouverne ment, waarvan maarschalk Serrano president is, heeft erkend teneinde de herstelling van den vrede in Spanje te bevorderen. Serrano antwoordde daaropdat hij de beginselen van orde zou handhaven en dankte voor de vrijwillige erkenning door de mogendhedendie men aan het initiatief van Duitsehland verschuldigd was. In gelijken zin beantwoordde hij den Oostenrijkschen gezant, die herinnerde aan de historische betrekkingen tusschen Oostenrijk en Spanje. Intusschen schijnen de Carlisten weder in kracht toe te nemen. Saballs is voornemens om Puycerda te bom- bardceren en wacht slechts op bevel van don Carlos. De troepen van don Alfonsus worden versterkt. Uit Valencia zijn 1500 Carlisten naar Catalonië gegaan om zich bij zijn leger aan te sluiten. JirqKoiïdeiT stuitte. Mijnheer de Redacteur! Een paar woorden slechts acht ik voldoende als ant woord op het in uw nommer van 11 dezer geplaatste ingezonden stuk van dr. Fokkerdie zooals reeds door U werd opgemerkt de juistheid mijner opgaven niet in twijfel trekt. ZEd. acht het wenschelijk noo del oo ze angst en bezorgdheid te voorkomen. Ook ik hen daar een vijand vanik ben echter van gevoelen dat hetgeen liet zwaarste is ook het zwaarste behoort te wegen. De raad om zich buiten noodzakelijkheid niet binnen eene door epidemische ziekte besmette ge meente te begeven berust naar mijne meening 1° op de noodzakelijkheid, wijl geen maatregel zoo dienstig kan zijn en zoo algemeen als dringend nood zakelijk wordt erkend als deze om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan: 2° op den geest onzer geneeskundige wetten, die schier op elke bladzijde er op wijzen hoe elk oord en elke persoon die besmet zijn aan het contact der niet aan getaste omgeving moeten worden onttrokken. Maakt nu een geneeskundige door het in het open baar geven van zulk een raad enkelen ongeruster dan noodig isdan is dit misschien een nadeeldoch aangenomen zelfs dat de raad dit nadeelig gevolg heeft dan wordt zulks zeker ruimschoots opgewogen door het voordeel dut zijdie hem opvolgenniet als slachtoffers en voortplanters der besmetting kunnen dienen. Ik had gemeend, mijnheer de Redacteur, in deze ge voelens. in stede van bestrijding, steun te vinden bij den geneeskundigen Inspecteur onzer provincie. Het doet mij leed. mij daarin bedrogen te zien. Niets zal mij aangenamer zijn dan U spoedig de gunstigste berichten omtrent den gezondheidstoestand in onze gemeente te kunnen melden. Aanvankelijk kan ik aan de mededeelïng van dr. Fokker reeds deze toevoegen dat in de laatste dagen zich geen nieuwe lijders hebben voorgedaan. Daar mijn persoon hier niets tot de zaak afdoet en het U bekend is dat ik het recht bezit als man van het vak mijn gevoelen te doen kennenzal ik mij hierbij bepalenU evenwel gaarne machtigende om aan dr. Fok ker of wien dat wenscht te weten mijn naam te noemen. Ylissingen13 September. medicus. Zeetijdingen:. Den I2en September is te Nieuwediep gearriveerd het barkschip Walcherengezagvoerder M. Th. Larsen, van Riga. Schip en equipage in goeden staat. Binnengekomen de schooner Jeanne Marie,gezag voerder C. P. de Breekomende van Rigageladen met hout en bestemd voor Middelburg. Gisteren is van de Caloot afgesleept en te Vlis- singen binnengebracht de Noordscke brik Maren Kir- stine, gezagvoerder Kröse, in ballast, komende van Antwerpen en bestemd voor Sundswall. Orr,annt&rktcn enz. rotterdam 14 September. Tarwe met ruimen aan voer onveranderd mindere soorten 25 cent lagernieuwe bruineboonen /"li a 13.50; witteboonen 14.50; erwten met geringen aanvoer 25 cent hooger; paarde- boonen met kleinen aanvoer prijshoudend; koolzaad 20 cent lager; overigens was ruimen aanvoer onverauderd. Middelburg, 14 September. Raapolie 30$. Patent olie f 32$. Lijnolie 32. Amsterdam, 14 September. Raapolie op zes weken 30$. Lijnolie op zes weken 31 Prflien van Effecten Amsterdam, 14 September. Nederland. Ccrtific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 59$ dito dito dito 3 72 dito dito dito 4 94 Aand. Handelmaatschappij 4$ 136J dito exploitatie Ned. Staatssp. 105 België. Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligation 1798/1816 5 dito Hope C°. 1855 6e serie 5 88 [V dito f 1000 18645 101? dito L. 100 1872 5 98$ Loten 18665 Oblig.Hope&C°.Leeningl860 4$ 94$ Certific. dito4 Inscript.Stieglitz &C°. 2ca4L. 4 Obligation 186769 4 82$ Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 243 Oblig. dito4 r 200 Aand. Baltische spoorweg 3 127 Obl. spoorweg Poti-Tiflis. .5 99$ dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan ./Juli. 5 66$ dito dito April/Oct. 5 661 dito in.papier Mei/Nov. 5 63$-$ dit dito Febr./Aug. 5 Aaud. Nation, bank 3 1046 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 91$ Italië. Certific. Amsterdam 5 63 Spanje. Obligatiën Buitenl3 17$ dito Binnenlandsche 3 12-& Portugal. Obligatiën3 45$ Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 43-,^ Egypte. Obl. 1868 7 78$ dito 1873 7 72$ Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 98 i dito dito dito 1885 6 101-| Amerika. Brazilië. Illin. Cert. Amsterdam pet. 82| Oblig. Illinois Redemtion. .6 82$ Oblig. Centra] Pacific6 78$- Obl.St.Paul&Pac.Spw.Psec. 7 81$ dito dito dito 2esec. 7 174 Obl. 1863 4$ dito 1865 5 984 Prijzen van coupons. Amsterdam, 14 September. Metall. 22.50; dito zilver I 23.32$Div. Eng. per f 11.72$Eng. Portugal per f 11.72$Amerikaansche dollars (in goud) f 2.41. Amsterdam, 12 September. Metall. f 22.50; dito zilver 23.32$; Div. Eng. per f 11.72$; Eng. Russen per f 11.72$Eng. Portugal per f 11.72$; Frans 56$Belg. f 56$Pruis 34$ Hamb. Russen f 31$ Russen in Z. R. f 32$; Poolsche per fl. Ameri kaansche dollars ƒ2.41; papier f 2.13. E2Z5IJ1JE Vijftigjarige Echtvereeniging PIETER BRAKMAN MARIA GOETHERT. Nieuwvliet, 15 September 1874. J, HUNNE DANKBARE KINDEREN, BEHUWD- (i li! EN KLEINKINDEREN. V p>__^ Voorspoedig bevallen van een' zoon T. AUGUSTIJN,. Freeman. Middelburg. 14 September 1874. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekende betuigt zijnen dank voor de vele bewijzen van belangstelling, op den 9cn September 11. ondervonden. P. ROETERT TAK Ez. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de vele blijken van belangstelling, op den 12en dezer ondervonden. C. G. ROTH. S. ROTHde Heer. POJSTTVEER. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Middelbar# maken bekend: dat liet PO^i'lfVEER aan den hoek der loskade, Maandag den 21eD September a. s., voor het publiek tegen betaling van 2 cent de persoonzal wor den opengesteld. Middelburg, den 14en September 1874. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg, S C II O R E R. De Secretaris, J. W. DE RAAD (Z. S.) AGENTSCHAP TE MIDDELBURG, KantoorHeerenstraat, Poort Leenbank, te Middelburg, Geopend alle werkdagen yan 's morg. 9 tot 's namidd. I uur, neemt gelden aan a deposito, die iederen werkdag geheel of gedeeltelijk opeischbaar zijn, mits drie dageu te voren opgevraagd, en waarvoor, zoo zij langer dan vijf dagen gedeponeerd blijven, eene rente wordt vergoed hoogstens gelijkstaande aan het wissel disconto der Nederlandsche Bank (thans 3$ pet.) geeft aandeelcn uit op naam die eene rente van 5 percent genieten voor alle uïtkeering van winst en vervolgens een gelijk aandeel als de crediettfêk- kende leden in het uit te keeren dividend; neemt aanvragen tot CRFDIET-VER. liEElVIMG in ontvangst tot een bedrag van niet minder dan f 15O® en niet hooger dan f welk crediet verleend wordt 1° op Hy potheek, 2° op Wissels, Assignation enz., 3° op Borgtocht, 4° in blanco. Nadere inlichtingen te bekomen bij Het Agentschap voornoemd, M. FOKKER. A. LUTEIJN. t DE KANTER, Mr. P. ROETERT TAK Ez. 3 A 't B. A. VERHEIJ. Middelburg, 15 September 1874.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3