BUITENLAND. Het oud-katholieken congres te Freiburg. hij in zijne vroegere betrekking van telegrafist geleerd 1 de seinen op het geluid te verstaan. Hiervan maakte hij eenvoudig gebruik. Op het oogenblik dat de andere correspondenten bezig waren met telegrapheeren wandelde hij langs het bnrean op en neder en maakte dan ge bruik van hunne berichten. Op die manier verkreeg hij den naam van een der vlugste en werkzaamste verslaggevers. Bij eene latere gelegenheidtoen de senaat bezig was met gesloten deuren over het Alabama-tractaat met Enge land te beraadslagen, klom hij boven op het dak van het capitool, hield zijn oor boven eene der openingen in den koepel en teekende zoo woerd voor woord den tekst van het tractaatdat door den griffier werd voorgelezen op. Die aanteekeningen verkocht hij aan de New-York Tribune. Dit had echter tengevolge dat zijn eigen blad, de Chicago-Post, liem uit zijn dienst ontsloeg. Thans is hij bezig met eene ontdekking tot verbetering der telegraaftoestellenwelke reeds door eene maatschappij van kapitalisten te New-York is aan gekocht en waarvan men zich veel voorstelt. Aan de lintjes-jagers is weder eene nieuwe gele genheid geopend om hunne eerzucht te bevredigen. Do keizer van Chinadie tot nogtoe het geven van Azia tische ridderorden aan den schach van Perziëden koning van Siam en andere potentaten had overgelaten, is nu ook aan het uitdeelen eener „orde van verdienstedie vijf klassen teltgegaan. Elf Fransche zee-officieren zijn de eerste gelukkigen. Ilun kommandant de heer Gigucl heeft de eerste klasse of het grootkruis Ti-Tu gekregenwaaraan de bevoegdheid is verbonden om een geheel pak van geele kleur, de hof kleur, te dra gen. Men maakt zich in Parijs reeds vroolijk op het denkbeeld een hoofdofficier der marine in 't geel ge dost op den boulevard te zien verschijnen. .Te Chatou, in Frankrijk, is eene gelukzoekster in hechtenis genomen die, na te Marseille in de opera de rol van eerste chanteuse vervuld en als zoodanig een aantal bewonderaars gevonden te hebbenzich te Parijs voor eene grootc dame uitgegeven en als zoodanig een aantal voorname firma's opgelicht heeft. De titel dien zij zich aanmatigde was geen mindere dan die van aartshertogin van Oostenrijk. Thermo meterstand. 9 Sept.'sav. 11 u. 56 gr. 10 '8 morg. 7 u. 55 gr.'s midd. 1 u. 62 gr. 's av. 6 u. 62 gr. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Dinsdag 8 September. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heer Del Bacre. Na voorlezing der notulen van de vergadering van ,31 Augustus en mededeeling, dat de grasetting langs de wegen in den Goeschen polder is verpacht voor f 30 'sjaars, worden als ingekomen stukken voor kennis geving aangenomen; dankbetuiging van de hoofdonder wijzeres der bewaar-, naai- en breischool voor de ver hooging harer jaarwedde; het verslag van den toestand der provincie over 1873; en de ontwerp-verordeningen met memorie van toelichting voor den lioofdelijkeom- slagvan welk laatste stuk aan ieder der leden een exemplaar is uitgereikt. De rekening van den schuttersraad over 1873 wordt voorloopig vastgesteldin ontvang op f 624.91in uit gaaf op f 500.69; alszoo met een goed slot van f 124.22, en evenzoo de begrooting voor 1875in ontvang en uitgaaf op f 463.50, waaronder eene toelage uit de ge meentekas van 326.19. Op verzoek van den hoofdcommissaris der vereeniging van werklieden wordt deze gemachtigd tot verkoop van f 200 nominaal inschrijving op het grootboek der nationale werkelijke, schuld, teneinde de van de ge meente geleende gelden terug te geven. Een voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop der schilderingen in de raadzaal wordt aange houdentot de behandeling der begrooting voor 1875. Burgemeester en wethouders worden gemachtigd tot toevoeging aan de begrooting voor 1874 eener som Yan f 1219.78teneinde de kosten te dekken der demping van het open vak der vest bij de Koebarrière. De begrooting van het gasthuis voor 1875 wordt voorloopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 12,780.52, met ;een subsidie uit de gemeentekas van f 1578.94. Aan de hulponderwijzers met akte als zoodanig wordt een verhooging hunner jaarwedde verleend ad f 50 's jaarszoodat deze zal bedragen f 500 en even zoo die met akte als hoofdonderwijzer, waardoor deze gebracht wordt op f 550. De hulponderwijzers die den hoofdonderwijzer moeten vervangen genieten ƒ600. De vergadering is daarna in eene met gesloten deu ren veranderd. Algemeen overzicht.. Gisteren heeft het vrede-congres te Genève zijn eerste zitting gehouden en in de eerste plaats kennis genomen van eene memorie van Garnier-Pagèsbetreffende de vrijheid op zee en de afschaffing der kaper ij. Vervol gens kwam in behandeling de brief van Victor Hugo, een zeer karakteristiek stuk, geheel geschreven in den eigenaardigen stijl die hem kenmerkt. „Het probleem van den vrede schrijft hij o. a. is geheel en al ingewikkeld in het groote raadsel van den oorlog. Het quidquid delirant reges (de waanzin der koningen) heeft zijn werking gedaan. 'Uit stel van alle verbroedering; waar men hoop koesterde dreigt thans gevaareen reeks van catastrophen ligt voor ons, waarvan de eene de andere zal ten gevolge hebben en die men niet kan afbrekenmen zal tot het einde van den keten moeten gaan. Deze keten is door twee mannen gesmeed: Louis Bonaparte en Wilhelm, beide pseudonymen, want achter Wilhelm staat Bis marck en achter Louis Bonaparte stond Macehiavelli. De logica der geweldenarijen verloochent zich nooit; het despotisme heeft zich hervormd, dat wil zeggen: vernieuwd, en het is van plaats verwisseld, dat wil zeggen: het is versterkt: het militaire keizerrijk heeft tot het Gothische keizerrijk geleid en is van Frankrijk naar Duitschland overgegaan. Daar ligt juist de hin derpaal. Alles wat tot stand is gebracht moet weder worden vernietigd. Noodlottige noodzakelijkheid De vrede bestaatachimmer in de toekomstmaar zij behoort niet meer tot het heden. De geheele tegen woordige toestand wordt door niets anders dan door bitterenonheilspellenden haat geregeerd. De haat voor de ontvangen oorvijgen. Wie heeft oorvijgen ontvan gen? De geheele wereld. Een slag in het aangezicht van Frankrijk jaagt alle volken een schaamteblos op het gelaat. De moeder js belecdigd geworden. Vandaar de haat, de haat van de overwonnene jegens den overwinnaar; de oude eeuwige haat; de haat Yan de volken jegens de koningenwant de koningen zijn de overwinnaarsde volken de overwonnenenwederzijdsche haat, waarvoor geen andere oplossing is als het duel. Een duel tus- schen twee volken? Neen, Frankrijk en Duitschland zijn zustersmaar een duel tusschen twee begin selen tusschen de republiek en het keizerrijk. De quaestie is aldus gesteldaan de eene zijde de Ger- maansche monarchie, aan de andere zijde de Vereenigdc staten van Europa; een botsing tusschen deze beide be ginselen is onvermijdelijk, en1 thans reeds onderscheidt men in de verre toekomst de beide liniën van bataille aan de eene zijde alle koninkrijken, aan de andere alle zijde ware vaderlanders." Hoe gemakkelijk het ook zij een dergelijke aaneen schakeling van hypothesen te ontzenuwenis zij echter zeer geschikt om een diepen indruk te maken op het grootste gedeelte der Fransche natie, vooral wanneer de schrijver daarvan een man is als Victor Hugo. Hoe noodlottig echter die indruk zal werken is duidelijk; de Fransche ijdelheid en de nationale haat zullen er sterk door worden aangekweekt. De beroemde schrij ver van Hernani kan een schooner taak volbrengen dan aan twee groote ondeugden vau zijn volk voed sel te verschaffen; door dit te doen verliest zijn naam veel Yan haar glans in de oogen van de meer ontwik kelden, vooral in het buitenland. Op het congres te Genève schijnt zijn brief dan ook weinig indruk te hebben gemaakt, althans de leden niet te h'ebben overtuigd, want zij hebben in antwoord daarop de hoop uitgesprokendat de algemeene vrede zal worden bevestigd zonder een oorlog tusschen Frank rijk en Duitschland. Of deze hoop zal worden vervuld isminst genomen zeer twijfelachtigen het is betreu renswaardig, dat mannen als Victor Hugo medewerken om het oorlogsvuur aan te blazen. De Duitscbe regeering schijnt zoo verstandig te zijn zich de beleediging van de Duitschc vlag door de Car- listen niet bijzonder aan te trekken. Door de officieuse Provincial Correspondenz is een verhaal geleverd van het gebeurde bij den aanval der'Carlisten op de Duit scbe oorlogschepen. Het blad acht echter het incident gesloten, zoodat er verder niets van zal komen. Even wel meldt een ander telegram uit Berlijn het gerucht, dat er plan bestaat om het eskader in de Spaansche wateren te versterken, doch met zekerheid was daar- omtrent nog niets bepaald. De strijd tegen ultramontanen en socialisten wordt door de Duitschc regeering met kracht voortgezet. Een van de meest invloedrykc leiders van laatstgenoemden, nasenclever, is eergisteren avond gearresteerd en naai de gevangenis overgebracht om een gevangenisstraf van drie maanden te ondergaan, waartoe hij door de rechtbank te Zeitz is veroordeeld wegens beleediging van Bismarck. De heer Hasenclever is president van de Duitschc vereeniging van werklieden en werd in die hoedanigheid vervolgddergelijke vervolgingen echter stemmen het volk niet gunstig voor de regee ring, maar wekken in tegendeel verbittering, en niet dan in de uiterste noodzakelijkheid moet de regeering er haar toevlucht toe nemen. Keizer Frans Jozef bevindt zich in de hoofdstad van zijn Hongaarsch koninkrijk. In den nacht van 6 op 7 September is hij van Wecncn naar Praag vertrokken teneinde zich verder naar Brandeis (nabij Praag) te begevenom de groote militaire manoeuvres bij te wonendie aldaar zullen worden gehouden. Geheel Hongarije verkeert in een toestand van opgewondenheid over dit bezoek. De berichten omtrent de ontvangst den keizer overal op reis naar zijn tweede hoofdstad te beurt gevallen herinneren aan de verhalen uit de Duizend en een nachtde bevolking heeft kosten noch moeiten gespaard. Hoewel aan deze reis allerlei poli tieke bedoelingenvooral het houden van onderbande- lingen met de leiders der Czechen, werden toegeschre ven verzekeren de wel ingelichte Oostenrijksche orga nen dat Z. M. uitsluitend om de inspectie te Brandeis naar Hongarije is gegaan. Deze verzekeringen betee- kenen echter op zich zelve ook nog niet veel en de toekomst zal ook in dezen moeten leeren wat waar heid is. Met een enkel woord hebben wij gisteren melding gemaakt van de belangstelling waarmede de beraadsla gingen van het bovengenoemde congres worden gevolgd. De oud-katholieke kerk toch neemt in den laatsten tijd zeer in kracht toe en kan in den modernen staat tegenover ultramontanen en jezuïeten een belangrijk tegenwicht vormen. Hare houding is zoo vredelievend mogelijk; zij wil geen strijd waar die vermeden kan worden, geen botsing waar deze niet noodzakelijk is, maar zij zal ook niet terugdeinzen waar het betreft hare rechten te verdedigen. Ten aanzien van het kerkelijke vermogen heeft het congres besloten vast te houden aan hetgeen daarom trent op vorige congressen is vastgesteld en hierop ne- derkomt: De oud-katholieken vragen de bescher ming van den staat. Zonder over juridische quaestiën uitspraak te willen doen verklaren zij dat het kerkelijke vermogen aan de gemeenten en niet aan de kerk behoort hetwelk hetzelfde beteekent als aan den paus. Zij willen andersdenkenden niet in de uitoefening van hun godsdienstoefening verhinderen, maar verlangen slechts verdeeling van het gebruik der kerkenvan de kerke lijke bezittingen, prebenden en beneficiën naar ver houding van het zielental. De vaststelling van het ledental der oud-katholieke kerk kan slechts geschie den door een stemming over het leerstuk der onfeil baarheid en daar de staat verplicht is om de rechten der oud-katholieke kerk te beschermen en haar het haar toekomende aandeel in het kerkelijke vermogen te ver zekeren moet hij ook overal een zoodanige stem ming doen plaats hebben waar de rechten der oud katholieken worden geschonden. In de tweede zitting werd besloteneen Duitsch centraal-comité te vormen dat zorg zal dragen om overal, waar daaraan behoefte bestaat, voordrachten te doen houden over den aard en het doel van de oud- katholieke kerk, en een regelmatige inwendige missie te organiseeren. Voorts werd bepaald, dat ook in 't vervolg congressen zullen worden gehouden die voor namelijk ten doel zullen hebben om middelen tot uit breiding en versterking der oud-katholieke kerk te beramen. Bijzondere aandacht verdient ook de goede verstand houding tusschen de oud-katholieken en de protestanten. Bij de openiDg van het congres werd door professor Holtzendorff gewezen op de sympathie die de oud-ka tholieke kerk bij de protestanten ondervindt en latei- werd ook nog door den voorzitter medegedeeld, dat eene uitnoodiging was ontvangen van de Duitsche pro testanten-vereeniging tot bijwoning van haar aanstaande algemeene vergadering te Wiesbaden. Van den bis schop van Winchester was voorts een brief ingekomen, dat hij tot zijn leedwezen door ongesteldheid verhin derd was persoonlijk aan het congres deel te nemen. Nadat nog een aantal onderwerpen van zuiver gods dienstig karakter waren besproken werd het congres door professor Schulte met een Hoch! op den keizer gesloten. t\j po c e t X) d t u g e ir. Het barkschip Burgemeester van Middelburg, gezag voerder Ph. Hoek, lag 29 Juli zeilklaar te Batavia, bestemd naar Amsterdam. De Deensche schoener Bjarke, gezagvoerder Schmidt, geladen met houtdie in de vorige week met averij te Vlissingen is binnengesleept, is heden met een sleepboot naar Brussel vertrokken.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3