schilderstukken in de raadzaal kan verstrekt worden, aan ons gerenvoieerdteneinde omtrent die schilder stukken een nader voorstel te doen. „„Na overweging zijn wij tot de conclusie gekomen, dat wij geen ander voorstel kunnen en mogen doen, dan wij de eer haddenonder dagteekening van 31 Maart jl. aan uwe vergadering over te leggen. „„Hoe hoog men de kunst ook moge schatten en van hoeveel waardij men het behoud van stukken uit het verledene moge achten, is het toch zeker dat de offers, die noodig zijn tot restauratie der schilderstukken, en wat daarmede onafscheidelijk verbonden isde restaura tie der zaal, niet van de gemeentekas bij haren tegen- woordigen toestand kunnen of mogen gevorderd worden, terwijl de stukken, bij langer vertoeven, in waarde verminderengelijk de heer conservator indertijd reeds heeft gemeld. „„"Wij herhalen daarom ons voorstel, dat uwe verga dering zal besluiten tot afstand van bedoelde schilde ringen aan den conservator voor den van hem te beko men prijsdoch niet minder dan f 400 en ons te machtigen, de openingen in de wanden der zaal te doen aanvullen met paneelen, waarvan de kosten d,oor den bouwmeester begroot worden op vijf en twintig gulden." „De heer mr. de Witt Hamer betuigt zijn spijt, dat hij een lans moet breken voor die schilderstukken. Hij gelooft niet dat het aan het meerendeel der Goesenaren aangenaam zal zijnals die stukkenwelke door onze .voorvaderen ter versiering der raadzaal zijn aange bracht, worden van de hand gedaan. Hij gelooft ook niet, dat aan do restauratie der schilderstukken zoo onvermijdelijk de restauratie der zaal verbonde.11 is, als burgemeester en wethouders doen voorkomen; men zou dan even goed kunnen bewerendat aan de restau ratie der zaalde restauratie van het geheele raadhuis verbonden is. Bij zijn besluit van 6 Juli jl. erkende de raaddat de gemeentekas in staat wasde helft der kosten van de restauratie te dragen. Er is toen enkel gesproken over de schilderstukkenniet over de restauratie. Het doet spreker genoegen te kunnen mededeelendat het nog niet zoo onzeker iadat door het rijk subsidie voor de restauratie zal worden ver leend. De correspondent der rijks-commissie voor de monumenten van geschiedenis en kuustdie onze stad sedert eenige dagen rijk is, heeft hem verklaard, dat nog niet alle hoop verloren is, en dat, als men eens een ander deskundige raadpleegde, de kosten van her stel wellicht minder zouden zijn. >De voorzitter verklaart, dat burgemeester en wet houders als het ware met looden schoenen tot hun voor stel zijn overgegaan en daarmede wellicht langer hebben gewacht dan de gemeente-wet toelaat. Zij hadden ge hoopt, zooals de secretaris der rijks-commissie had doen verwachten, dat de minister op zijn besluit zou terug komen, doch tot heden is van den heer Victor 'de Stuers niets vernomen. Burgemeester en wethouders hebben gemeend, de zaak niet langer te mogen uitstel len. Wil de raad echter daartoe besluitenburgemees ter en wethouders hebben er vollen vrede mede. „De heer Fransen van de Putte acht het eene on dankbare taak om een daad van vandalisme te verde digen, en toch zal spreker dit moeten doen. De heer inr. de Witt Hamer heeft burgemeester cn wethouders als ondankharen afgeschilderd, omdat zij de schilder stukken, die de vaderen als sieraad der raadzaal hebben aangebrachtwillen van de hand doen. Maar die vade ren konden gemakkelijk laten schilderen, timmeren en versierendaar zij de betaling aan het nageslacht over lieten, getuige de aflossing van de gevestigde schuld, waaronder de gemeente nu reeds 30 jaren gebukt gaat. Nu bezwaart spreker de uitgave van f 400 minder, maar alle deskundigen waren het eens, dat waar zij waarde hechtten aan de schilderstukkeu, ook de zaal gerestaureerd moest worden. Het plafond zal een groote uitgaaf vorderen om in de oorspronkelijke scherpte her steld te worden en de wanden zullen eene groote ver andering moeten ondergaanwil de zaal een goed geheel worden. Die uitgaven acht spreker minder ge wettigd, niet uit ondankbaarheid jegens liet voorgeslacht, maar met het oog op de offers, die door de belasting schuldigen gebracht moeten worden. Het voorstel van burgemeester en wethouders moge niet populair zijn; doch men moet het eerst letten op het noodige en daarna op het schoone. Spreker zal zich intusschen niet tegen een uitstel van behandeling verzetten, doch moet op merken dat de doeken in waarde verminderenen dat indien er niets aan gedaan wordt, het stuk voor de schoorsteenpijp binnen een a twee jaren geheel ver nield zal zijn. „De heer jonkheer de Marees van Swinderen stelt voor geen oeslissing te nemenmaar die aan te houden tot bij de behandeling der begrooting voor 1875. Moge lijk blijkt vóór dien tijd, dat de kosten minder zullen zijn en men is dan ook bekend met den financieelen toestand der gemeente. Ook acht hij de restauratie der zaal niet volstrekt noodzakelijk. „De heer dr. Callenfels appuyeert het voorstel van den laatsten spreker. Het zou hem zeer spijten, als er houten paneelen kwamen op de plaats, waar nu de schilderstukken aanwezig zijn, dewijl die de prachtige raadzaal zeer zouden ontsieren. „Zonder hoofdelijke stemming wordt nu besloten, het voorstel aan te houden tot bij de behandeling der be- g-rooting voor 1875." Koloniën. Aan de mailberichten van 29 Juli jl. ontlcenen wij het volgende De regeering had mededeelingen ontvangen van onze consulaire agenten te Singapore en Penangvolgens welke Abdul Rachmande vriend en raadgever van Panglima Pölim, tot dc overtuiging gekomen zou zijn dat langer verzet der Atchineezeu nutteloos zou wezen. Hij zou zich met Said Ibrahimin overleg met Pan glima Polim zelf bereid verklaard hebben om over den vrede te onderhandelen. De regeering heeft geantwoord dat de consuls deze kennisgeving tot den kolonel Pel moesten richten. De bouw van den lichttoren op het eiland Brasna bij de reede van Atehin, gaat goed vooruit. Do ge neesheer Vorderman, met den geneeskundigen dienst al da ar heiast, zal zich met zijn gezin aldaar gaan vestigen. De generaal van Swieten zou den 30cn Batavia ver laten en door den gouverneur-generaal uitgeleide gedaan worden. Gedurende de maand Juni waren te Kotta-radja ge storven 1 officier en 97 onderofficieren en manschappen, waarvan 4 gesneuveld. Do troepen hadden veel te- lijden van het onstuimige weder en de aanhoudend val lende stortregens. De manschappen, die niet in het kampement logeerden, zooals de afzonderlijke detache menten te Garouw en elders, werden zoo goed moge lijk door tenten tegen het weder beschut. De helastingsvoorstellen van den heer van Rees zijn naar Nederland opgezonden. Zoowel dc raad van Indië als de gouverneur-generaal moeten daartegen geadvi seerd hebben. De directeur van financiënde heer Boolheeft- tegen het begin van September verlof naar Nederland aan gevraagd. De algemeene secretarisde heer Levyssohn Norman, doet op het oogenblik eene inspectie-reis over Java en wordt tijdelijk door den 1° gouveriiements-secretaris, den lieer Stortenbeker, vervangen. Het te Singapore thuis behoorende vaartuig Ma riner's hope, dat wegens het schenden der blokkade door onze oorlogschepen in beslag is genomen, is dooi den raad van justitie te Samarang prijs verklaard. De locomotief meldde dat uit Nederland aan den gouverneur-generaal was voorgeschreven om lastige dag bladschrijvers niet meer te verbannen, maar de straf bepalingen van het Indische drukpers-reglement en het wetboek van strafrecht op hen te doen toepassen. In verband hiermede is het bericht van belang dat tegen de redactie van den Java-bode bij bevelschrift van den officier van justitie te Batavia rechtsingangmet bevel van dagvaarding in persoon is. verleendals beschuldigd van door haar mail-overzicht van 18 Juli 1874 „de in gezetenen tot haat of minachting jegens de regeering van Nederlandsch-Indië opgezet, en 's konings vertegen woordiger in deze gewesten gesmaad en gehoond te hebben." Tot de overbrenging der algemeene secretarie van Batavia naar Buitenzorg is in beginsel besloten. Men heeft echter nog geen gebouw gevonden dat voor de bureaux en het zeer uitgebreide archief geschikt is. Te Blitar in de residentie Kedirie en te Bodjö- negoro in de residentie Rembang zullen scholen voor Europeanen worden opgericht. De heer Rijckevorssel, doctor in de wis- en natuur kunde is uit Nederland aangekomen en heeft op eigen kosten een wetenschappelijke reis door den Indischen archipel ondernomen. Zijn doel is voornamelijk het doen van magnetische waarnemingen. Zonderlinge toestanden vindt men in Indië. De be woners van Bidara-Tjind, eene wijk van Meester- Coruelis bij Bataviahebben aan de regeering verzocht om eenige afgekeurde geweren van oud modelteneinde die aan hun bedienden te geven ombij voorkomende wanordelijkheden in het nabijgelegen Bekassie, de die ven uit hun huizen te houdenwijl de politie der plaats daartoe niet in staat is. De assistent-resident van Meester-Cornelis voegde bij dit verzoek de verklaring dat werkelijk de politie in zijne uitgestrekte afdecling niet sterk genoeg is om altijd voor de veiligheid te kunnen instaan. Het Djatti-gesticht eene inrichting voor weezen van Europeanenzal door eene geldloterij van f 150,000 trachten in den onvoldoenden toestand zijner geldmid delen te voorzien. (iemengde berichten. Heden middag omstreeks 3 uren is de ketting dei- kraan aan de Rotterdamsche kade alhier gesprongen bij het opdraaien der ladder van den baggermolen van den heer Kalis, welke gerepareerd moest worden. Te Hoek werd sedert eenigen ijd bij den hulpon derwijzer brandhout gestolen. Om den onbekenden die eene les te geven, boorde de eigenaar in een zijner houten een gat, vulde dat met kruit, sloot het gehee met een prop en legde toen het hout weder bij zijn anderen voorraad. Een dag of wat later brandde bij eene buurvrouw lustig het vuur onder den pot met aardappelen. Op eenmaal hoorde men een slag en werd de stookplaats in een rookwolk gehuld, waaruit de geur van den kruitdamp zich door het vertrek verspreidde. „De veldwachter, zegt het N. en Adv. blad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, waaraan wij dit verhaal ontleenen, nam de gesprongen stukken hout in beslag en maakte pro- ces-verbaal op." Eene te Kats gevestigde commissie tot verstrek king van onderstand aan de talrijke daar onder behan deling zijnde zieken heeft voor dat doel reeds eene som van f 159.99 ontvangen. Weder wordt voor het provinciaal gerechtshof van Noord-Holland eeno zaak behandeld van diefstal van een dier uit de tuinen van het genootschap Artis te Amsterdam. Ditmaal zijn het twee jongelieden van goede familie, geëmploieerd hij de Rijnspoorwegmaat schappij, die beschuldigd wordeu in den nacht van den 30en op den 31cn Mei het hek van den tuin overgc- klommcn te zijn en een zwaan te hebben gevangen en den hals omgedraaid. De akte van beschuldiging luidde schuldigverklaring aan diefstal door meer dan een persoon, door middel van overklimming in de aan- hoorigheid van een bewoond huis, gepaard met verzet tegen de nachtwacht die hen arresteeren wilde, terwijl als straf geëischt werd eene cellulaire opsluiting van 9 maanden voor den eencn en van 8 maanden voor. den anderen beschuldigde. Maandag avond is de spoortrein van Amsterdam naar den Helder nabij Alkmaar gederailleerd. Geluk kig was de vaart langzaam, zoodat alleen de locomotief in het zand raakte'en eenige goederenwagens bescha digd werden. Als oorzaak wordt het springen van een paar rails genoemd, zoodat niemand van het perso neel schuld had. Na de aankomst van een hulplocomo tief .kon de trein zijne reis voortzetten, zocdat de passagiers met een paar uren vertraging en den schrik vrijkwamen. Het model voor het standbeeld van van der Werft' zal gedurende de aanstaande feesten te Leiden, bij ge legenheid van het derde eeuwfeest van het beleg en ontzet der stad, voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld. Omtrent den brand der suikerraffinaderij te Am sterdam wordt nader gemeld dat Dinsdag avond de rookende en brandende puinhoopen door eene stoom spuit, een drijvende spuit cn nog eenige brandspuiten bespoten werden, zoodat de brandweer de banden vol had. De boeken en papieren der fabriek zijn niet alle gered kunnen worden. Op het oogenblik van den brand waren 27,000 melis-brooden voor aflevering ge reed en lagen nog 60,000 brooden in de droogstoven. De koning van België heeft op een telegram dat eenige Duitsche badgasten te Ostende hem op den gedenkdag van Sédan gezonden hadden om den vorst hun eerbied te betuigendoen antwoorden„De koning wenscht dat de zeebaden heilzaam voor de gasten zul len wezen en dat de goede gevolgenwelke zij er van ondervinden, voor hen eene reden mogen zijn om nog eens terug te komen." Een fijner manier om zich van een antwoord af te makendat voor den souverein van België niet zonder eenige moeilijkheid was, is wel niet te bedenken. Een jongmcnsch heeft zich te Parijs uit wanhoop verdronken na het lezen van liet bericht dat de lucht reiziger Durnof en zijne vrouw omgekomen waren. Hij was namelijk een dergenen geweest, die te Calais bij de opstijging den heer Durnof spottend verweten dat hij bang was en niet in het schuitje durfde gaan. Door deze spotternijen getergd ondernam de reiziger de luchtreis, doch werd, gelijk wij reeds gemeld hebben, in zee zijnde gelukkig gered. De spotter, Fournier genaamd, heeft daarentegen wel en deugdelijk in de Seine den dood gevonden. Volgens de opgaven van het bureau Veritas zijn gedurende dc maand Juli honderd zeilvaartuigen en 16 stoomschepen op zee vergaan. Meer dan de helft daar van voeren onder Engelsche vlag. Onder de zeilschepen waren vier Nederlandsche. In den Chicago-Post vindt men het verhaal der lotgevallen van een correspondent van dat blad, die zeker tot de ondernemendsten in het vak behoort. Hij werd op jeugdigen leeftijd naar Washington gezonden om verslag te geven van hetgeen in den senaat voor viel. Hij bezat echter noch connectiën, noch andere middelen om iets te weten te komen. Daarentegen had

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2