MIDDELBURGSCHE F 216. Vrijdag 1874. COURANT. li September. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 3.50. Middelburg 10 September. Heden is te 's Gravcnhage ten behoeve der staats spoorwegen aanbesteed: het maken van voltooiingswer- ken en het tot 1 Mei 1875 onderhouden van de werken behoorende tot het gedeelte Middelburg-Vlissingen van het Kanaal door Walcheren, die wij in ons nom- mer van 31 Augustus jl. uitvoerig hebben opgegeven. De laagste inschrijving is van den heer J. Verkuyl Quakkelaar, te Ylissingen, voor 52,770. Het bedrag der begrooting is f 52,900. De Vlissingsche courant meldtals een bewijs dat tc Vlissingen zeer goed drinkwater voor schepen is te bekomendat het stoomschip Tromp in een betrekkelijk kort tijdsverloop door de fiirma de Heer en C°. voorzien is van 56,000 liters water, en zulks voor een prijs die zeer gunstig afsteekt bij hetgeen daarvoor in andere plaatsen betaald moet worden. Blijkens het verslag van den toestand der provincie Zeeland over 1873 bedroeg liet aantal kiesbevoegde ingezetenen voor de verkiezingen van leden der provin ciale staten volgens de opgemaakte lijsten in de lioofd- kiesdistrictenMiddelburg 1315, Zierikzec 796, Tholen 403Goes 1127Sluis 704 en Hulst 788dus samen 5133, zijnde 68 meer dan in 1872. Ten aanzien van het oud archief wordt in het verslag medegedeeld, dat van den provincialen archivaris bij gedeputeerde staten bericht is ingekomendat door den archivaris van het rijk, krachtens machtiging van den minister van binnenlandschc zaken, aan het gewestelijk archief in bruikleen werd afgestaan cene aanzienlijke collectie met stukken, welke de geschiedenis van Zee land betreffen en geoordeeld werden hunne eigenaardige plaats te moeten hebben in onze verzameling. Deze collectie bevat 13 registers en 327 rekeningen. Onder de registers bevinden zich de volgende a staat van schulden der stad Zierikzec van 1413b baljuwboek van Jacob van Cats, baljuw van Zierikzee van 1490c ontvangboek van graaflijke leenen bewesten Schelde, van 1587; d registers van tiendenverpensingen van de jaren 1591, 1604, 1697,1703 en 1732, 6 stuks; e registers van graaflijke renten van 16671713; en registers van adviezen van den rentmeester bewesten Schelde, over de jaren 16541765, 3 stuks. De rekeningen bestaan ina 161 stuksvan rent meesters der domeinen bewesten Scheldebeoosten Schelde en van Tholen cn Schakerloo, van onderschei dene jaren, tusschen 1333 en 1810; b 8 stuks van rentmeesters der geestelijke goederen, over Walcheren en Noord-Beveland, Schouwen, Tholen en Zuid-Beve land mede van verschillende jarentusschen 1805 en 1810; c 122 stuks van baljuwen te Middelburg, Zie rikzee, Dreischor, Tholen, Poortvliet, Goes en Rei- merswale, insgelijks van verschillende jaren, tusschen 1355 cn 1582; en d 36 stuks van dijkgraafschippen over Walcheren en Schouwen, mede van onderschei dene jaren, tusschen 1538 cd 1592. Deze verzameling is voor het gewestelijk archief als eene belangrijke aanwinst te beschouwenvooral omdat in de aanwezige rekeningen vele gapingen bestaan, welke daarmede worden aangevuld. Nog werden van den heer mr. E. P. Schorer, te Mid delburg, ten geschenke ontvangen eenige stukken en papieren, afkomstig uit de nalatenschap van den heer mr. P. de la Rue, die vau 17251752 het ambt van rekenmeester in de Z'eeuwsclie rekenkamer heeft bekleed, waaronder 2 door dezen eigenhandig geschreven regis ters in 4°., namelijk: „Lijst der auditeuren, of reken meesters in de rekenkamer, sedert hare oprichting tot 1738 en alphabetisch register op de agendaboeken en notulen der rekenkamer van het begin der zelve (1597) tot 1740;" welk laatste geschenk zeer mag worden gewaardeerd om dat op de aanwezige agendaboeken geene registers bestaan, en deze bij de notulboeken, aan het jaar 1655 voorafgaande, evenzeer worden gemist. De provinciale bibliotheek werd 123 maal, door 45 personen bezocht, tot het doen van wetenschappelijke nasporingen; éen van dezen bezocht haar 28 maal tot dat einde. De aanwinst van boeken is geweest 611 boekdoelen; van welke 440 aangekocht cn 171 ten geschenke ont vangen van de heeren J. C. Altorffer, W. J. N. Land ré, mT. E. P. Schorer en m\ G. A. Fokkerte Middelburg mr. J. P. N. Ermerins, te Zierikzee; H. P. Winkelman en P. J. Neijt, te Ylissingen; mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, te Oostkapelle, en mr. W. K. N. Vrolilc, te Utrecht; en voorts van sommige der departementen van algemeen bestuur en van wetenschappelijke inrich tingen. Door aankoop uit de door wijlen mr. J. van de Graft nagelaten boekerijkwam de bibliotheek in het bezit van eene allerbelangrijkste verzameling geschriften over het tiendrecht, zóo van Nederland als van andere Europeesche staten; onder welke geschriften verschei den zeldzame voorkomen en waarin eene belangrijke aanwinst voor de liistorisch-juridiscke wetenschap van dit onderwerp verkregen is. Het aantal uitleeningen van boekwerken heeft 277 bedragenof 84 meer dan in het voorafgegaan jaar. Uit een en ander blijkt, dat van deze inrichting voortdurend meer gebruik wordt gemaakt en dat zij aldus meer en meer aan hare bestemming beantwoordt. Naar wij vernemen is door de factorij der Nedcrland- sclie Handelmaatschappij te Batavia in hare jongste bevrachting voor deze stad opgenomen het schip Philips van Marnixvan de reederij der heeren van Zeijlen Decker. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den raad van state is o. a. behandeld een beroep van den raad der gemeente Yzendijke van een besluit van gedeputeerde staten van Zeelandwaarbij de goedkeuring is onthouden tot het aangaan eener geldleening met de maatschappij voor gemeentekrediet. Rapporteur de staatsraad Meelissen, zijnde als gemachtigde van het gemeentebestuur opgetreden mr. E. L. van Emden, advocaat te 's Gravcnhage. Onder de ingekomen stukken behoorde ook een koninklijk besluit van den 28cn Augustus jl., waarbij op het beroep van het bestuur der waterkeering van liet calamiteuze waterschap Ellewoutsdijk en den cala- miteuzen polder Borsselen en het polderbestuur van Borsselenwordt vernietigd het besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, betrekkelijk de vaststelling der jaarwedde van den ontvanger-griffier van den polder Borsselen, tevens secretaris-omvanger van het bestuur der waterkeering. Klaagde men dezer dagen met reden over de schrale opkomst der Middelburgsche kiezers bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraadhet ishoewel geen verontschuldiging, echter een feit dat het elders niet beter gaat. Te Amsterdam kwamen eergisteren van de 6000 kiezers voor den gemeenteraad 1300, en van de 4000 kiezers voor de provinciale staten 1000 stemmen op. Bij de eerste verkiezing werd de liberalebij de andere de conservatieve candidaat gekozen, beide door ongeveer éen achtste gedeelte van het geheele getal kiesbcvoegden. Welken maatstaf geeft op die wijze eene verkiezing ten aanzien van de werkelijke gezind heid der bevolking'? Tengevolge van het aannemen der benoemiug tot majoor a la suite van liet 4e regiment infanterie door den heer J. K. H. de Roo van Alderwerelt moet de verkiezing plaats hebben van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden. De dag dier verkiezing is door den mi nister van binnenlandsche zaken bepaald op 29 dezer, en der herstemmingzoo die noodig isop 13 October a. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de volgende ambtenaren bij de admi nistratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefe nen als volgt: de commies lf klasse E. van denBran- deler, ten postkantore te Leiden; de commies 3°klasse A. C. P. Th. Hollingerus Pijpers, ten postkantore te Haarlem; de commies 3e klasse G. Bruch op het spoor wegpostkantoor Amsterdam-Emmerik-Bentheimde com mies 3'" klasse G. Koppen, ten postkantore te Dordrecht; de surnumerairT. J. Montijn jr., ten postkantore te Yianende surnumerair H. J. L. Bolomey, ten postkan- torc te Leiden; de surnumerair G. H. vanSenden,~ien postkantore te Utrecht; de surnumerair R. W. Twiss, op het spoorwegpostkantoor Fijenoord-Antwerpende surnumerair J. R. van Lennep, ten postkantore te Breda. De heeren Ketwich, chef van het zeemanshuis te Amsterdam, Fischer consul te Guinea, en Janse, hoofd onderwijzer aan de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, zijn gisteren voor de enquête-commissie voor de koopvaardijvloot verschenen. De heer Capri, die den heer Bianchi als pauselijk internuntius te 's Gravenhage vervangt, is in de resi dentie aangekomen. De heer E. L. Jacobson is te 's Gravenhage geko zen tot commissaris van de Nederlandsche handelmaat schappij, ter vervanging van den heer D. J. W. Pape. verbetering. Ten gevolge van een drukfout is in ons hoofdartikel van gisteren gezegd dat de grootste stoombooten der Belgische postlijn OstendeDover niet meer dan 17 voet diep kunnen gaan. De haven van Ostende laat geen grooter diepgang toe dan die van 7 voet 2 duim. Benoemingen en bcskiten. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Hoorn mr. J. T. Boclens, thans substituut-griffier bij die rechtbank. militie-commissarissen. Benoemd, tot militie-com missaris in het 3e militiedistrict der provincie Noord- Brabant, A. L. van Loon, gepensioneerd majoor. Onderwijs. Tot leeraren aan de hoogere burgerschool te Almelo zijn benoemd: in de wiskunde de heer Wouters; in de scheikunde de heer Risselada; in geschiedenis en aard rijkskunde de heer Terwen; in de gymnastiek de keer Bal: in het ieekenen de heer Kranen en in de Hoog- duitscke taal- en letterkunde do heer Drost. Voor Fransck en Engclsck heeft nog geen benoeming plaats gehad, terwijl het onderwijs in de Nederlandsche taai en letterkunde en in het boekhouden door den direc teur der school zal gegeven worden. Marine en leger. Blijkens een bij het departement van marine ont vangen telegram is Zr. Ms. schrocfstoomsckip Palem- bang, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse C. ten Bosch, op den middag van den 8en dezer te Port-Saïd aangekomen. Aan boord was alles wel. Hunsiiifcca tr§. In den raad der gemeente Goes had Dinsdagjl. eene belangrijke discussie plaats over de restauratie of den verkoop van eenige schilderijen, welke de raadzaal versieren. Uit het zittingsverslag der Goesche courant nemen wij daaromtrent het volgende over: „Wordt gelezen een voorstel van burgemeester en wethoudersluidende „„Aan den raad der gemeente Goes. „„Bij uw besluit van den 6en Juli werd de missive van den minister van binnenlandsche zaken, houdende bericht, dat geen subsidie voor de restauratie der

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1