JitjjHottdm «tultlmt. Uelpittptt. laittMfsteicMin;. ADVERTENTIËN. gcnwoordig weinig aanlokkende voorbeelden daartoe, en kunnen niet verlangen naar navolging opgrooter schaal van hetgeen in den laatsten tijd in Spanje en Frankrijk is voorgevallen. De regeeringen van beide landen toonen zich steeds meer reactionnair dan menig monarchaal gouvernement, en die van Frankrijk heeft thans weder een besluit genomen, dat terstond de ontevredenheid van alle ware republikeinen heeft opgewekt. Zooals men weet moeten alle vacaturen voor de nationale vergadering uiterlijk binnen een half jaar nadat zij zijn opengevallenver vuld worden; doch dit is het maximum van tijd; later mag het niet, maar wel vroeger. Nu is de regeering voornemens om de aanvullingsverkiezingendie nog moeten plaats hebben vóórdat de nationale vergadering hare werkzaamheden hervat, vast te stellen op 18 Oc tober en 9 November. Waarom, zoo vragen de repu- blikeinsche organen, die verkiezingen niet allen op 18 October bepaald, en de agitatie kunstmatig verlengd En waarom ook niet voor alle vacaturen, die nog open zijn, tegelijkertijd de verkiezing uitgeschreven? Het langdurig openlaten van de vacante plaatsen heeft reeds zóóveel aanleiding tot ontevredenheid gegeven, dat het onbegrijpelijk is, waarom de regeering steeds op den zelfden weg voortgaat, en niet liever gehoor geeft aan het verlangen der natie om zoo spoedig mogelijk de ledige plaatsen aan te vullen. De reclitstreeksche aanleiding tot de ministerieele crisis in Spanje is nog niet opgelost. Ten aanzien van de voornemens van het tegenwoordige kabinet wordt uit Madrid gemeld, dat het vooral zal trachten de vriendschap en den moreelen steun van de buitenland. sche mogendheden te verwerven, doch geen inmenging zal dulden waardoor het Spaansche nationaliteits gevoel en de nationale onafhankelijkheid zouden kunnen worden .gekwetst. Zelfs de wanhopige toestand waarin het land verkeert is niet in staat om den Spaanschen hoogmoed te fnuiken, en waarschijnlijk zouden de Spanjaarden zich nog liever in de armen van don Carlos werpen dan gedoogendat een vreemde mogendheid zich met hunne zaken kwam bemoeien. Men zou hiermede volkomen vrede kunnen hebben indien niet zoovele gruwelen plaats hadden, waarvan menigeen het slachtoffer wordt die met de politiek niets te maken wil hebbenen die ook nadeelig zijn voor de internationale handelsbetrek kingen. De Carlisten, die, volgens de Gaceta bij drie bestor mingen op Castro Urdiales zijn afgeslagen, hebben het ge waagd uit Quataria, op de kust van Guipuzcoa gelegen, op de Duitsche oorlogschepen te schieten, die dit met 24 bommen in de stad te. wei-pen hebben beantwoord. Wat zullen de Dnitschers wel zeggen van dezen aang val van een troep' opstandelingen op de oorlogschepen van het groote Duitsche rijk? Zal Duitschlandnu het A heeft gezegd, ook B zeggen, en zich verder met de inwendige aangelegenheden van Spanje bemoeien Als het consequent is kan het dergelijke handelingen niet dulden, maar de Spaansche regeering verklaart ten stelligste geen inmenging te zullen, gedoogenzoo dat het zeer wel mogelijk is, dat spoedig een conflict ontstaat tusscken het hof van Berlijn en de regeering te Madrid voor welks erkenning het zich pas zooveel moeite heeft gegeven. Gymnastiek op straat. In de laatst gehouden j aarlij ksche algemeene verga dering der vereeniging „Uit 't volkvoor 'tvolk" is door die vereeniging besproken, hoe men meer uitbrei ding aan de gymnastiek zou kunnen gevenen zij stelde daartoe voor le het geven van gymnastiek-feesten en 2° het plaatsen van toestellen voor gymnastiek op open bare pleinen, welke toestellen dan zouden zijn ter be schikking van hen, die er aan werken willen. Het le punt zal ik onaangeroerd laten, doch het 2e wenschte ik even te bespreken. Mijns inziens zijn er tegen het plaatsen van toestellen voor gymnastiek op openbare pleinen, bij gering nut, vele en ernstige be zwaren. Ter beperking der ruimte, mij welwillend in dit blad afgestaan, zal ik eenige dier bezwaren slechts kort aanstippen, in de onderstelling dat de lezer geen bewijzen of uitvoerige verklaringen zal noodig achten. 1. De oefeningen aan die toestellen zullen zich be palen tot eenige effect makende kunstjes, daar de leiding tot geregelde oefening ontbreekt. 2. Het is ten strengste af te raden op anatomische en physiologische gronden. Immers er zijn oefe ningen, die bepaald óf aanbevolen of verboden zijn voor kinderen met breuken, asthma, hart kloppingen, congesties, enz. Goede gymnastiek eischt geregelde en eengerui- men tijd lang voortgezette oefening. Wie zal aan die toestellen op vaste uren jaar injaar uit komen werken? 3. 4. Er zal altijd gewerkt, worden zonder eerst vrije- of vooroefeningen te doep, die de gewrichten los en de spieren tot sterkere werking geschikt moe ten maken. Deze oefeningen moeten bij een goede gymnastiek altijd voorafgaan. 5. Men zou de toestellenter voorkoming van onge lukken laag willen plaatsen. Maar men verwacht immers dat groot en klein er aan werken zal." Bovendien do eene oefening eischt het werktuig hoog, al is de werker klein en omgekeerd. 6. Een groot aantal van hen, die gymnatiseeren willenzullen daarvoor aan de bedoelde toestel len de gelegenheid niet vinden, want hoeveel zouden er wel niet moeten geplaatst worden om ieder te gerievenal werken niet allen te gelijk; daarbij komt nog dit: weinigen zullen lust heb ben om in 'tpubliek te werken; de woning der leerlingen kan te ver verwijderd zijn van de toe stellen; de (lichamelijk) grooten zullen den baas spelen en de kleintjes verdringen; 't kan slecht weer zijnstillebedaarde knapen zullen er geen hand naar uitsteken, alleen wildebrassen zullen van de gelegenheid ruim profiteerenen einde lijk als 't nieuwtje er af is', gaat ook de lust tot die soort van gymnastiek voorbij. 7. Er zullen menigmaal kleinere of grootere ongeluk ken gebeurenals vallen door verkeerde plaatsing der handen, zich bezeeren door verkeerde uit voering der oefeningen of door sterker te willen werken, dan de krachten toelaten. 8. Er zouden waarschijnlijk slechts enkele jongens gebruik van maken en alzoo zou de gelegenheid tot gymnastiseeren voor meisjes ontbreken. 9. Deze halve maatregel (als 't nog een halve is) zou mogelijk jaren lang voldoende geacht worden en alzoo verhinderen, dat de zaak der gymnas tiek flink werd aangegrepen. 10. De kosten van plaatsing en onderhoud dier toe stellen zouden ook niet gering zijn. Men bedenke dat deze zouden blootgesteld zijn aan de balda digheden der tegenwoordige straatjeugd. Een ieder oordeele nu, op grond van bovenstaande, ot het plaatsen van toestellen voor gymnastiek op open bare pleinenwel zoo wenschelijk isals 't velen mis schien aanvankelijk voorkwam. Het hoofddoel van bovengenoemde vereeniging is: uitbr .'ding der gymnastiek, en mocht zij tevens tot doei bobben „de schooljeugd eenigermate rustig bezig te houden in de zoogenaamde speelurennu gewijd aan allerlei straatschenderijen", dan kan dit toch slechts een bijdoel zijn, dat door het voorgestelde middel, ge loof ik, niet te bereiken is. Aangenomen, dat velen aan die toestellen kwamen werken, zou dan in tegen deel de ophooping van jongens niet juist aanleiding geven tot standjes en de deugnieterijen? En al ware het, dat men op deze wijze alle straatschenderijen kon tegengaandan nog zou men een zaak hebben tot stand gebracht, waarvan het nadeel het nut verre overtreft. Het doel van goed onderwezen gymnastiek is het verkrijgen van welgevormdheidgezondheid en sterkte, in een woord de harmonische ontwikkeling van het lichaam, en dit doel kan nooit bereikt worden door de gymnastiek te beoefenen zonder leiding of door zich nu en dan eens te verlustigen in het doen van een toertje. Het is een verblijdend verschijnsel, dat er tegenwoor dig zooveel gedaan wordt voor het gymnastiek-onder- wijs, daar dit alleen een tegenwicht vormt tegen de wijze van opvoeding en het veel en vroeg leer en van dezen tijd; doch wilt gij van de gymnastiek verkrijgen wat ze u geven kansla dan den weg inook door den heer Keijzer aangewezen en stel de leerlingen der lagere scholen van alle standen in de gelegenheid om koste loos of tegen een schoolgeld, geëvenredigd aan de finaneieele krachten der ouders, gymnastiek-onderwijs te genieten. Dan alleen kan ieder in gelijke mate een onderwijs ontvangendat op goede gronden steunt, dat genoten wordt op den daartoe meest geschikten leeftijd, dat volstrekt niet gevaarlijk is,, en dat voor ieder be oefenaar in het bijzonder en voor de maatschappij in het algemeen de heilzaamste vruchten zal afwerpen. De algemeene verspreiding der gymnastiek onder alle standen is een veld, dat ter bearbeiding zoo juist ligt op den weg van vereenigingen en maatschappijen. Daarom komt de vereeniging „Uit het volk voor het volk" alle eer toe voor het doel, dat zij beoogt. Moge zij haar loffelijk doel bereiken, doch door andere mid delen dan zij zich heeft voorgesteld en gebruik maken van het middel haar door den heer Keyzer en door schrijver dezes aangewezen. Zij kan zich verzekerd houdenna volbrachten arbeideen goed werk te hebben gedaan. Dat ook vereenigingen in andere steden, ieder in haar kring, de goede zaak der gym nastiek trachten te bevorderen en alzoo navolgsters te zijn van het goede voorbeeld der vereeniging „Uit het volk voor het volk" G. een leeraar in de gymnastiek. Den 5en dezer is te Riga gearriveerd het barkschip Riga, gezagvoerder Jörgensen. Schip en equipage in goeden staat. Den 3en dezer te Elseneur gearriveerd het bark schip Susanna en Elisabethgezagvoerder G. v. d. Borden, ran Greenock. Schip en equipage in goeden staat. Graanmarkten enz. Amsterdam, 7 September. Raapolie op zes weken 31$. Lijnolie op zes weken (31?. Rotterdam, 7 September. Oude tarwe met gerin- gen aanvoer onveranderd, nieuwe dito met redelijken aanvoer prijshoudend; erwten met ruimen aanvoer 25 cent lager; paardenboonen met ruimeren aanvoer 25 cent lager; nieuwe bruine boonen (11 a ƒ13; nieuwe duivenboonen f 9.50 a 10.50; kanariezaad 12 a 15.50; koolzaad f 10.40; overige artikelen met rede ly ken aanvoer onveranderd gebleven. Prezen ran Effect©» Amsterdam, 7 September. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito Rusland. Obligatiën 1798/1816 dito Hope C°. 1855 6e serie dito f 1000 1864. dito L. 100 1872 Loten 1866. Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inscript.Stieglitz &C*. 2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten. Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito Aand. Baltische spoorweg Obl. spoorweg Poti-Tiflis. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Oostenrijk. Oblig.metal.in zilverJan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dit dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Schatkistbiljetten Certific. Amsterdam Hongarije. Italië. Spanje. dito Binnenlandsche Portugal. Obligatiën Turkije. Inschrijving Alg. schuld Egypte. Obl. 1&68 dito 1873 Amerika. Obl. Vereenigde, Staten 1904 dito dito dito 1882 dito dito dito 1885 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. Oblig. Central Pacific Obl. St. Paul Pac. Spw. lc sec. dito dito dito 2csec. E^razilië. Obl. 1863 Prijzen van coupons, Amsterdam, 7 September. Metall. f 22.47$dito zilver 23.25; Div. Eng. per f 11.70; Eng. Portugal per f 11.70Amerikaansche dollars (in goud) f 2.40$. Amsterdam, 5 September, Metall. f 22.47$; dito zilver 23.25; Div. Eng. per f 11.70; Eng. Russen per f 11.70; Eng. Portugal per (11.70; Frans 56$Belg. f 56$Pruis f 34$Hamb. Russen f 31$ Russen in Z. R. f 32$; Poolsche per fl. Ameri kaansche dollars f 2.40$papier f 2.13. 2$ pet. 60,V 3 72* 4 m 4$ 136} 2$ 57} 3 5 5 5 871 5 1011 5 981 5 292$ 4$ 94$ 4 78 4 78$ 4 82 6 521 5 243 4 3 127 5 99$ 5 V 99$ 5 V 4 5 661 5 66* 5 631 5 64* 3 1046 6 5 3 17$ 3 12* 3 j» 45$ 5 r 43 7 V 78$ 7 71$ 5 6 6 V 101$ 82$ 6 6 7 n 30$ 7 n 4$ 5 99 Bevallen van een zoon A. H. w. PLUGGE—yan de woestijne. Middelburg, 5 September 1874. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon CATHARINA JOHANNA ARIJETTE GOETHALS, geliefde echtgenoote van Middelburg, Th. C. G. RIVIÈRE. 6 September 1874. Heden overleed na langdurig en smartelijk lijden, in den ouderdom van 56 jarenmijn waarde echtgenoote LEUNT JE VOS, geboren kleinepier. Allen die de overledene van nabij gekend hebben zullen beseffen wat ik in haar verlies. Koudekerke, JAN VOS. 4 September 1874. Landbouwer.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3