BUITENLAND. verliezengelijk zij de onbuigzame volharding der Atchineezen opnieuw aantoonden. Z.r M®. stoomschepen Riouw en Metalen krui» zijn in het droge dok te Singapore gerepareerd en vervolgens naar de kust van Atehin teruggekeerd. De luitenant-generaal van Swieten is door het Indisch bestuur op de meest eervolle wijze, onder dankbetui ging voor de uitstekende diensten door hem opnienw aan den lande bewezen, ontheven van de funetiën van regeeringseommissaris en militair opperbevelhebber, belast met de leiding der militaire operatiën bij de tweede expeditie tegen Atehin. Volgens het Bataviaasch Handelsblad zou de regee- ring plan hebben om Sumatra onder een eenigszins zelfstandig beheer, met een luitenant-gouverneur aan het hoofd, te brengen. Hetzelfde blad deelt als gerucht mede dat de direc teur van financiënde heer Boolmet verlof naar Nederland zal gaan en door den heer Sprenger van Eyk, die deel heeft genomen aan de financiecle com missie van wijlen den heer Motkévervangen zal worden. Gemengde berichte*. De te Kats heerschende ziekte neemt nog niet in hevigheid af. In de afgeloopen week zijn daaraan overleden een man die een talrijk gezin nalaat entwee jongelieden van 18 en 24 jaren. De openbare school is voorloopig voor den tijd van 14 dagen gesloten. Bij den wedstrijd van liet Nederlandsch schaak bond te Amsterdam, die Zaterdag eindigde, werd de eerste prijs behaald door den heer A. de Lelie, de tweede door den heer H. W. B. Gifford, de derde door den heer B. W. Blijdenstein en de vierde door den heer J. L. Switsar. Het verzet tegen de nieuwe brandweer te Amster dam moet, naar van daar gemeld wordt voornamelijk afkomstig zijn van de ex-spuitgasten en ex-pijpvoerders, die hun broodwinning kwijt zijn en dat zoeken te wreken op de inrichting die hen vervangen heeft. Diezelfde brandweer heeft ook al aanleiding gegeven tot. oneenig- heden tusschen de Amsterdamsche schutterij en het stedelijk bestuur. Het laatste wilnu de nieuwe brand weer niet zulk een geraas meer maakt als de vroegere en daardoor ook zulk een aantal menschen niet op het terrein lokt als weleer het geval wasook ter verdere voorkoming van onnoodig gedrangde schutterij vooral des nachts thuis laten. Hiermede zijn echter de schut terij-autoriteiten niet gediend. Zij meenen dat een huis in de hoofdstad niet naar de regels van de kunst kan afbranden als er geen brandpiket van de schutterij bij is. Van daar een conflict, waarin de minister van binnenlandsche zaken reeds betrokken is. De firma Blikman en Sartorius te Amsterdam is begonnen met de binnenzijde der omnibussen voor het bekend maken van advertentiën te gebruiken. Deze wijze van adverteeren is in het buitenland sedert lang in gebruik. Naar aanleiding der vele ongevallen, door het springen van peteroleumlampen veroorzaakt, wordt in een ingezonden stuk vau de NieuweRotterdamsche courant de volgende toelichting gegeven Het springen of barsten van den oliehouder of reser voir ontstaat meestentijds doordat de pit te smal is. Hierdoor blijft eene openiug in de brandbuis. Zoodra nu de olie voor het grootste gedeelto verbrand is, stijgt ze niet zoo vlot meer op als de grootte van de vlam zulks vereischt. Het gevolg hiervan is, dat de vlam de pit dieper aangrijpt en langs de zijkanten van het katoen in de buis dringt, hetwelk eene groote verhitting van den brander tengevolge heeft. Hierdoor ontwikkelt zich in de leeg gebrande ruimte in den petroleumbol of reservoir eene hoeveelheid gas, hetwelk bij de minste beweging, bijv. door liet toeslaan eener deurhet stampen op den vloer of door het opnemen der lamp van de tafel, in aanraking komt met de vlam, waardoor natuurlijk zeer licht barsten en brand veroorzaakt wordt. Een ieder lette dus wel hieropwant het springen van den oliehouder komt hoofdzakelijk doordat het katoen te smal is. De katoen moet juist de buis vuMen. Te Joure (Friesland) is een coöperatieve winkej geopend welkeofschoon slechts een klein aantal leden tellende, aanvankelijk op goede resultaten heeft te wijzen. Uit Grave wordt nader gemeld dat de kerktoren nog Vrijdag nacht brandde. Door den harden Noord westenwind gedreven vlogen de vonken over de Maas. Het gezicht op den brandenden toren moet in den nacht van den 2fa dezer huiveriugwekkend schoon zijn ge weest. Bijna iedere vonk was een stuk' houtskool van 2 centimeters groot. Een zware donderslag deed reeds vermoeden dat de bliksem ergens ingeslagen was; een oogenblik later zag men in den bovenkoepel van den toren een kleine vonkdie in een, oogwenk tot groote vlammen aanwakkerde en weldra stond de hooge toren in brand. Even nadat de klok vier had geslagen stort ten de wijzerplaten naar beneden, de brandende balken vielen op de nabijgelegen huizen; het was een zee van vuur. De vrees was zooveel te grooter omdat in de nabijheid zooveel kruit geborgen was. De militairen van het garnizoen hebben bij het blusschen wakker hun best gedaan. To 7 uren was men den brand meester. De vroeger zoo sclioone toren is nu niets meer dan een vierkante romp, omringd door ontelbare stukken verkoold hout, klompen lood, ijzer enz. Den zelfden naclit brandde nog eene groote boerenwoning af, waarbij eenige beesten omkwamen. 3 m. P. van de Velde, gehuwd met M. van Stappen, 46 j, (te Antwerpen). Zierikzee. Bevallen: J. van der Ploeg, geb. Kaan, z. J. in den Bosch, geb. van der Loo, d. P. Morijn, geb. Versteeg, z. N. de Vos, geb. Struik, z. C. Reijn- houd, geb. van den Boom, z. E. Hillebrand, geb. Look- man, z. Overleden: R. M. Spork, d. 3 m. E. Verboom, wed*, van J. Kloet, 78 j. J. J. Timmerman, d. 11 w. P. Sim mer, wed<\ 80 j. A. P. Trijselaar, man van C. Reijn- houdt, 39 j. M. Berkhoudt, d. 11 m. E. Struijk, wed®, van P. Schullings, circa 85 j. W. P. Mans, man van J. Deurloo, 48 j. (op zee 27 Mei jl.) In den nacht van 1 op 2 September is te Wee- nen een belangrijke diefstal gepleegd. Een paket van 1600 aangeteekende brievenmet een waarde van duizenden gHldens, alten voor Weenen bestemd, werd tusschen 2 en 4 uren gestolen. De beide ambtenaren met den nachtdienst belast, waren tot 2 uren bezig geweest de brieven te schikken en ter bezorging gereed te makente 2 uren waren zij in eennaast de expe ditie-kamer daartoe ingericht vertrek een paar uren gaan slapenna de brieven in de daarvoor bestemde houten kist te hebben gesloten; toen zij te vier uren weder in het bureau kwamen was de kist opengemaakt en waren de brieven verdwenen. Te Peking wordt tegenwoordig een groote letter kundige zeldzaamheid te koop geboden, bestaande uit een afdruk van een reusachtig werk van 6109 deelen, getiteld: „Een keizerlijke verzameling van antiekeen moderne literatuur." Deze reusachtige encyclopaedie werd onder de regcering van keizer Kang-he (1662 tot 1722) op touw gezet en is iu de keizerlijke drukkerij, met een bijzonder soort van daarvoor geheel uit koper ge goten typengedrukt. De inhoud is in 32 afdeelingen geschikt en omvat alle iu de Chineesche letterkunde behandelde onderwerpen. Ongelukkigerwijs werd het grootste gedeelte van de voor den druk gebruikte ty pen na het verschijnen van de eerste uitgave door on eerlijke ambtenaren verduisterd waarna het overige werd gesmolten om geld uit te slaan. Tengevolge daarvan bestaan van dit werk slechts enkele afdrukken en nog minder komen aan de markt. De som die de ■Chineesche eigenaar voor het te koop geboden exem- plaar vraagt is f 48,000. Verkoopingen en aanbestedingen. Jl. Vrijdag zijn te Vlissingen te koop aangeboden 1°. Een huis en erf iu de Palingstraatwijk K. n® 171, groot 51 centiaren. Verkocht voor 727. 2". Een huis en erf in de Gravestraat, wijk K u® 82groot 87 centiaren. Verkocht voor f 3000. 3". Een huis stal en erf, op den hoek der Lange Nieuwstraat en Korte Walsfcraatwijk H n". 185 en 186, groot 78 centiaren. Verkocht voor f 1077. Burgerlijke stand. (Van 31 Augustus tot 6 September.) Middelburg. OndertrouwdJ. van Sparrentak, jm. 25 j., met M. W. de Klerk, jd. 31 j. J. Weijnman, jm. 29 j., met J. P. Gesquierre, jd. 27 j. J. J. de Fremerij, jm. 42 j., met J. Hisser, wede. 43 j. C. L. Queré, jm. 36 j., met G. Bekker, jd. 34 j. Bevallen: F. Frederiks, geb. Ingelse, z. W. Fiegen, geb. du Bois, z. M. M. Eiff, geb. Vervenne, z. M. Maas, geb. Jongepier, z. A. H. W. Plugge, geb. van de Woestijne, z. Overleden: P. H. Homburg, z. 11 d. C. M. Freeman, d. 5 m. J. F. van Woerkens, z. 14 d. J. van Wel, man van G. Hoogervorst, 57 j. P. van de Woestijne, z. 27 d. W. A. Pennij, d. 3 j. A. de Jon^e Baas, d. 33 j. G. M. Gort, vrouw van H. W. Wedts de Swart, 36 j. L. Polderman, z. 12 d. J. Wouterse, z. 5 j. (Vau 29 Augustus tot 5 September.) Vlissingen. BevallenN. Sterzenbach, geb. van den Ênde, d". (tweel.) C. Sinke, geb. Dekker, z. J. A. Zietse, geb. van Yzerlooij, z. E. Stevense, geb. Boogaard, d. J. C. Esser, géb. Hooij, d. S. C. Maldeghem, geb. van Outrijve, z. P. J. Joukes, geb. Bos, z. A. J. P. Ver maas, geb. Delvoije, z. W. E. Cavre, geb. Le Brun, d. J. van Hoeke, geb. Baart, d. Overleden: I. Clowting, z. 20 j. H. Hage, z. 13 d. A. Braber, d. 20 m. A. C. B. Pijl, z. 21 j. J. M. Vo gelvanger, z. 6 j. F. de Lange, d. 17 m. J. C. II. Sehattenkerk, d. 3 j. H. de Witte, vrouw van G. Wisse, 37 j. J. J. Bruber, z. 8 j. C. M. Schwarz, d. 8 j. M. J. de Vries, d. 1 j. Goes. Gehuwd: D. Stigter, jm. 22 j., met J. M. Meijers, jd. 17 j. Bevallen: C. Meijler, geb. van der Hage, z. G. van Sluijs, geb. Rouwenhorst.' z. C. Mol, geb. Donga, i. M. Delnaaij, geb. Kok, d. J. M. Bakker, geb. Stips, d. F. J. Maas, geb. Burks, d. P. M. Mulder, geb. de Wijs, z. en d. (tweel.) Overleden: G. Hogeateger, z. 5 m. 31. de Jonge, z. Thernometerstaad. 5 Sept. 's av. 11 u. 60 gr. 6 'sraorg.7u.58gr.'smidd.lu. 64 gr.'s av. 11 u. 56 gr. 7 'smorg. 7u.59gr.'smidd. 1 u.66 gr.'sav.6u.63gr. Algemeen overzicht. „De stof is rekbaar en het gebrek aan nieuws ge weldig groot, en daarom levert ieder Engelsch blad uitvoerige beschouwingen over de herinnering aan den 4en September 1870," zegt de Londensehe correspon dent van de Kölnische Zeitung. En dit is niet alleen in de Engelsche bladen het geval; in de Dnitache en Frausche is het niet veel beter. In geheel Duitschland is het Sedan-feest met opgewektheid gevierddoch in Frankrijk heeft de herinnering aan den 4e® September 1870 aanleiding gegeven tot eenige ongeregeldheden. Te Lyon, Bordeaux en Périgueux hebben republikein- sche manifestatiën plaats gehaddie wellicht geen ern stig karakter zouden hebben gekregen indien de publieke autoriteiten zich niet daartegen hadden verzet. Het schijnt, dat te Lyon de verbittering van het publiek is opgewekt omdat de politie zich verzette tegen het zingen van de Marseillaise door groote troepen jonge lieden, die tevens aan hunne opgewondenheid lucht gaven door te dansen en vuurwerk af te steken. Toen eenige arrestatiën hadden plaats gehad nam het volk zijn toevlucht tot zijn gewoon verdedigingsmiddel steenenen begon het daarmede de politie-agenten te ver volgen, die toen het hazenpad kozen. Te Bordeaux werd de vrijheidsboom op de Place Picard den ganschen dag met bloemen getooiden des avonds begon het volk zich onder het zingen van de Marseillaise in de richting van de prefectuur te bewe gen. Weldra verscheen de gendarmerie en arresteerde, verscheidene personen, waardoor de orde weder werd hersteld. Te Perigueux ging dit niet zoo gemakkelijk. De politie trad daar reeds vroeg in den avond krachtig tegen de zingende en juichende groepen opontruimde het plein voor het stadhuis en toen dit niet hielp om een einde te maken aan de kreten van„Leve de repu bliek!" verscheen de maire in persoon, teneinde de menigte te sommecren uiteen te gaan, doch hij werd slechts beantwoord met het: Leve de republiek!" Dit was te erg; de gendarmes te paard rukten aan en chargeerden om de straat schoon te vegenwat dan ook geluktedoch op een ander punt kwam het volk weer bijeen. Er werd een verbod uitgevaardigd, dat niemand op straat iets mocht zeggen, en de heer Mie, procureur bij het gerechtshof, werd gearresteerdomdat hij van een partijtje te huis ko mende onder weg tot een paar van zijn vrienden had gezegd„mijne hecren, gaat op'de trottoirs om den troep te laten passeeren." De heer Mie heett een klacht tegen de gendarmes ingesteld, hoewel hem door hun kommandant terstond weder de vrijheid werd terug gegeven. Een dergelijke houding van de zijde van ambtenaren eener republikeinsche regeering jegens republi- keinsche manifestatiën is zeker allerzonderlingst en zal niet strekken om de populariteit van de tegenwoor dige regeering te bevorderen, die wellicht eenige mo narchale uitingen met meer ingenomenheid zou hebben begroet. Wat nog uit den toestand in Frankrijk zal voortvloeien is onmogelijk te voorspellen, doch de over tuiging, dat te eeniger tijd weder een geweldige botsing zal plaats hebben, wint meer en meer veld. In een brief aan den president van het congres van het Roode kruis, dat gisteren te Genève is geopend, heeft ook Victor Hugo, wiens politieke beschouwingen zich dikwijls wat te veel op het gebied der phantasie be wegen, als zijne meening te kennen gegeven, dat, ten gevolge van de overwinning door Duitschland behaald, een strijd tusschen republiek of keizerrijk, tusschen de Duitsche monarchie of de Vereenigde staten van Europa onvermijdelijk is. Hij zinspeelt dus niet alleen op eene om wenteling in Frankrijk maar zelfs op een Europeesche revolutie, en dat het daartoe komen zal is zeer wel mogelijk, maar wij betwijfelen of de beroemde Parijsche dichter het ooit zal beleven, dat de Germaansche vol ken voor de -republikeinsche beginselen de banier van den opstand zullen opsteken; zij hebben trouwens te-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2