r 2iL MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaterdag 1874. 5 September. dit blad verschijnt, dagelijks mei «ir,zondering van den Zondag, den 2^ Taasoü- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. I3e prijs per 3/mv, franco is f S.50. Middelburg 4 September. Nog altijd, ofschoon het opgetreden ministerie langzamerhand zijn- conservatief karakter heeft verloren om dat van conciliant op den voorgrond te doen komen, blijft bet van belang de houding na te gaan welke door de linker- en rechtervleugels van de groote „antiliberale" partijdie zich tegenover het vorige ministerie heette aan te sluiten, wordt aange nomen. Van „de Tijd" en zijne geestverwanten weten wij reeds dat hun sympathie voor het tweede ministerie- Heemskerk niet veel verder gaat dan eene afwachtende onzijdigheid. De minister van der Does de Willebois wordt door hen bijna met afkeer bejegend. Wat de anti-revolutionairen betreft, ofschoon het niet gemak kelijk meer uit te maken is welk der bladen van die richting werkelijk nog op den naam van „orgaan" der partij mag aanspraak maken, verdient het toch opmer king dat de Standaard reeds sedert eenigen tijd bezig is met het afbakenen der „Gedragslijn eener partij in de minderheid." Dat is dus iets anders dan eene partij die doel uitmaakt van het groote „anti-radicaal" ver bond. „Niet nadrukkelijk genoeg, schreef de Standaard gis teren kan de wenscli uitgesproken worden dat de leden der tiveede kamer die aan de christelijke sympathieën van het anti-revolutionaire kiezersvolk hun mandaat danken, door nauwere aaneensluiting een einde maken aan de krachtsverspilling waartoe het vuren zonder linieformatie geleid keelt en noodzakelijk leiden moest. Het verschillend inzicht over don plicht tot saamwer king mot andere partijen stond hieraan dusver in den weg. Dat die saam werking onvermijdelijk was behoeft geen betoog. Elke stemmingwaartoe de leden worden opgeroepen, dwingt er toe. Het stelsel van onthouding is: in het parlementaire leven onbekend. Nu is de vraag slechts: Moet ge met andere partijen saam werken als individueele lodenof als aaneengesloten partij Dusver meende menhet eerste. Betering van den toestand is alleen door aanvaarding van de tweede gedragslijn mogelijk. Althans bij gewichtige stemmingen moet juist door de eenstemmigheid der anti-revoluiionaire leden hun optreden met een eigen leus gerechtvaardigd worden." Kon zulk eene eenstemmigheid verkregen worden, dan zou men, naar hetgeen er verder volgt, zonder linge dingen onder dit conservatieve kabinet kunnen zien gebeuren. „Schrijft ge censusverslaging op uw program, zoo spreekt het anti-revolutionaire blad verder tot zijne vrienden, dan moet ge Geertsema en desnoods van Houten steunen, zoo dikwijls ze aan census-verlaging de hand slaan. En omgekeerd, schrijft ge op uw pro gram: Bestrijding van de secteschool der modernen, dan moet ge met de oud-conservatieven en roomschen in het gelid tredenzoo dikwijls ze tegen deze gevaar lijke instelling optrekken. Maar zoo min als ge van Houten deswege op al zijn wegen moogt volgenzoo min moogt ge uit dien hoofde voor vast in dienst der con servatieven gaan." Men' ziet het ministerie heeft maar te kiezen naar welken kant het heen wil. Altijd kan liet op de eene of de andere manier de Standaard-mannen aan zijne zijde krijgen. Hun leus is: wij nemen wat wij gebrui ken kunnen, onverschillig van welken kant het komt. De vraag ismeenen wij geoorloofd wat er op die manier door de verruiling van een, zelfs zwakliberaal ministerie met een conservatief hew inddatwil het iets uitrichten, verplicht is zijn steun nu een3 hier en dan weder elders te zoeken, gewonnen is. De geboortedag van Z. K.H. den prins van Oranje werd heden alhier door het waaien der Nederlandscke vlag van de publieke gebouwen en door het houden eener groote parade van het garnizoen op het Molen water gevierd. Heden morgen werd door de bemanning- van liet Belgische loodswezen in de haven te Vlissingen bin nengebracht de Deensche schoener „Bjarke"gezag voerder Schmidtgeladen met hout voor Brussel. Dit schip liet, op de reede liggende, de noodvlag waaien, doch bleek toen men er bij kwam door de bemanning verlaten. De bemanning kwam beden middag, van den loods vergezeld, met de stoomboot van Neuzen te Ylissingen aan cn begaf zich weder n ar het schip. Volgens hun verhaal was in den morgen de mede ter reede liggende Noordsche brik „Skjeberg", gezagvoerder Hannestadt, voor den boeg komen drij venwaardoor behalve andere avarij ook lekkage aan de Bjarke, een oud schip dat op de lading dreef, werd veroorzaakt. Wegens het stormweder werd toen de equipage bevreesd dat het schip bij het kenteren van liet tij zou omslaanwaarom men besloten liad het vaartuig te verlaten en zich naai den wal te begeven. Gelukkig vonden zij hun bodem, behoorlijk gemeerd, in de Vlissingsclie liaven terug. De opbrengst der collecten ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapen- den dienst in de Nederlanden, is in het eerste dis trict. der provincie Zeeland als volgt: 1873 1874 Middelburgf 1G6.30 f 146.12* Vlissingen28.77 22.77 Veere6.15 5.03 Aagtekerke11.37 9.65* Arnemuiden8.10 8.90 Biggekerke3.85 3.68* Domburg 8.70 6.70 Grijpskerke11.53* 7.01 Koudekcrke20.01 23.83* Melis en Mariekprke 6.84 6.40 Nieuw- en St. Joosland 5.75 9.59 Oostkapelle21.95 20.10i Oost en West-Souburg 16.58 11,82 Ritthem5.66* 3.12 Serooskerke11.65 15.84 St. Laurens8.66 8.30 Vrouwepolder11.23* 13.05* Westkapellc6.49* 5.84* Zoutelande6.00 5.08 f 365.61 J 332.86*. Niet Z. M. de koningmaar prins Alexander die zich óp het oogenblik in Rusland bevindt, is naar het H:\agsehe Dagblad ter verbetering meldt, tot kolonel van het Russische garderegiment benoemdwelk laatste den naam voert van „koning Willem III der Neder landen." Behalve de aanbesteding voor de brug over de Maas voor Rotterdam, reeds gisteren door ons vermeld, had gisteren aan het ministerie van binmnlandsche zaken nog o. a. eene aanbesteding plaats voor het leve ren van spoorstaven met. eindverbindingen en haak- boutcn, tot een gewicht, van twee millioen kilogrammen. Ook hier was de minste inschrijver een vreemde maat schappij de Société anonyrae des forges d'Aeos, voor f2 03,500. De president der vereeniging liet Roode Kruis de heer H. N. C. baron van Tuyll van Serooskerkete 's Gravenhageis benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. Z. K. H. prins Hendrik verklaarde onlangs bij een bezoek in de magazijnen der vereeniging dat deze in geheel Europa haar wedergade niet vinden. De inrich ting is zoo goed dat alles binnen een paar uren ver zonden kan worden. Ten behoeve van onze troepen in Atchin is door het Roode kruis reeds voor eene waarde van f 80,000 ver zonden. De Staats-courant van heden bevat een koninklijk besluit van den 24tn Augustus 1874, tot vaststelling van twee modellen voor gezondheidsbrieven ten behoeve van uitgaande zeeschepen. De stemgerechtigde deelhebbers in de Nederlandscbe Handel maatschappij voor het kiescollege 's Graven hage zullen den 9l"c dezer voorzien in de vacature van commissarisontstaan door de benoeming van den heer Pape tot commissaris des kónings bij genoemd lichaam. De enquête-commissie voor de koopvaardijvloot heeft gisteren gehoord de heeren Nap en Mulder, scheeps- reeders te Groningen en te Winschoten. ttenoexnilngen cn besluRen. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. F. C. P. graaf von Bylandt, raad van legatie van Zr. M>. gezantschap te Londen, tot het aannemen van het ridderkruis 2° klasse der Pruisische Kroonorde, het door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken. middelbaar onderwijs. Benoemd tct let raar aan de hoogere burgerschool te Middelburg J. W. Lasonder. landsdrukkerij. Benoemd tot directeur van h- landsdrukkerij C. W. Mieling. Onderwijs. Tot leeraar aan het progymnasium te Groningen is door den gemeenteraad aldaar benoemd de hé'er Sehil- derman te Dokkum en tot leerares in de Duitsche taal aan de hoogere burgerschool aldaar mejuffrouw Retel te Leeuwarden. Aan den gemeenteraad te Zierikzee is door drie zijner leden een voorstel ingediend van de volgende strekking: 1° het gezamenlijk bedrag van't schoolgeld op de hoogere burgerschool voor enkele lessen mag dat voor 't volledig onderwijszijnde f 40, niet te boven gaan2° het schoolgeld voor de leerlingen der scholen voor uitgebreid lager onderwijs van 30 te brengen op f 20 of, zoo de raad daartegen bezwaar mocht hebben, dat schoolgeld ten minste te verlagen tot f 25 voor écu, tot f 22.50 voor ieder van twee, tot f 20 voor ieder van drie leerlingen uit hetzelfde gezin. Genoemde voorstellen zijn in handen van burgemeester en wet» houders gesteld. herknieuivs. Bij de hervormde gemeente te Wilhelmina-polder is als predikant beroepen de candidaat K. W. Vethake. De heer P. O. C. Aitsonte Stavenisse, is door de ambachtsvrouwe van Oostenvijk, provincie Zuid- Holland, tot predikant aldaar benoemd, en mitsdien kerkelijk beroepen. SSarlme en leger. Blijkens een bij het departement van marine ontvan gen telegram, was Zr. M\ sckroefstooraschip Saznbas. onder bevel van den luitenant ter zee lc klasse L. G. C. van Wachendorff van Rijnop zijne reis naar Oost- Indië, den 2cn dezer te Port Said aangekomen. Aan boord was alies wel. Met den eersten October a. worden de officieren van gezondheid 1° klasse II. L. Reeder en die der 2e klasse G. F. Rpchat geplaatst, respectivelijk bij het hospitaal der marine te Willemsoord en aan boord van ZT. M\ raderstoomschip Valk. Te Breda zijn elf'officieren van de wapens der genie en artillerie aangekomen om aan de lessen aan de applicatie-school deel te nemen. Door den heer Vogel te Rotterdam is een model in relief ten geschenke gegeven aan de modelzaal van de koninklijke militaire academie te Breda.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1