BUITENLAND. -»*- De Nieuwe Rottcrdamache courant bevat het vol gende bericht uit den Helder: J1 Zondag werdin tegenwoordigheid van de 3' com pagnie mariniers aldaar, den sergeant-majoor H. W. Hanekamp door kapitein Korndörffer een cadeau in goud als blijk van hoogachting en waardeering van langdu rige diensten, onder een hartelijke toespraak aange boden. „De sergeant-majoor Hanekamp heeft gedurende zijnen 33jarigen diensttijd, waaronder ruim 20 jaren als ser geant-majoor, zich als een braaf en degelijk militairen als een goed administrateur gekenmerktwaarvoor hem thans een pensioen van tweehonderd gulden 's jaars door den staat is toegekend.'* Hunstnlea ws. Onze talentvolle landgenootemejuffrouw Jeanne de Vriesdie reeds aan de theaters te Brussel en te Ant werpen als eerste zangeres is verbonden geweest zal voor het volgend seizoen in diezelfde betrekking op treden aan het groot theater te Lyon. Haar debuut zal plaats hébben in de Hamlet van Ambroise-Thomas. In Lyon worden gelden verzameld voor het oprich ten van een monument voor Auber, den grootsten meester van onze eeuw in het vak der Fransclie opera- comique. De muziek is voor hare eerste dienaren niet slechts eene godin, maar ook een bron van rijkdom. In hetzelfde nornmer van het muzikaal tijdschrift Caecilia lezen wij dat Anton Rubinstein zich eene be zitting te Peterhof bij St. Petersburg heeft gekocht, dat Strauss, de directeur der beroemde kapel te Wee- nen en de componist der geliefde Strauss-walsen, zich eene buitenplaats bij Florence heeft aangeschaftwaar hij voortaan een gedeelte van den winter denkt door te brengen, en dat Christine Nillson voor 7000 franken per avond te Moskou en Sint Petersburg optreedt. In Januari zal zij te Parijs de nieuwe opera helpen ope nen, wat de Frausche bladen een „offer van vader landsliefde" der Zweedsche dame noemen! Landbouw. In de eergisteren te Utrecht gehouden 13! algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering der vee artsenijkunde werd ook gesteld de volgende vraag: Welke zijn de resultaten der inenting tegen longziekte in besmette koppels De heer Stempel leide deze quaestie in. Hijh eeft waarge nomendat afmaken van ziek vee en inening van 't er bij staande geschikt is om de longziekte te beteugelen; hij ontwikkelde dit in het breede, ook door voorbeelden aan te halen, waar eenige dieren oningeënt blevengelijk voorkomen kan bij drachtige dieren. De heer Kegelaar spreekt ook nog over zijne ondervinding; in België zag hij van inenting in besmette koppels de beste uitkomstenmits 't zieke vee werd afgemaakt. De heer Smit wijst er op, dat de inenting goed moet geschieden, want dat daarop veel aankomt. Hij deelt.ook de meening van den heer Stempel. De heer Riemers vraagt wat er van aan isdat men door inenting de longziekte op een stal brengen kan. De heer Huffnagel entte plus minus 20,000 stuks vee inhij kreeg geen ervaringdat een stal door inenten wordt geïnfecteerd. Hij gelooft wel dat 't geschiedtmaar dan is er niet goed te werk gegaan; mogelijk kwam er een gebeterde koe in, of smetstof op andere wijze. Hij vernam wel eens, dat er in Friesland op vreemdsoortige wijze is ingeënt, b. v. zonder dat de staarten van haar zijn ontdaan. De inentcr kan zoo de schuld worden van wat men aan de inenting toe schrijft. De heer Dogterom hecht veel aan herinenting; de smetstof kan licht verloren gaand. i. geen voldoend doel treffen. Hij is voor afmaken van ziek en er bij staand vee, niet voor inenten van besmette koppels. Hij meentdat de tegenwoordige wijze van handelen geen doel treft. De heer Huffnagel haalt gemeenten aan, waar 'tafmaken schatten zou gekost hebben of kost. Gemengde berichten. De heer H. A. Gillot, vroeger predikant te Zierik- zee, thans te Sint Petersburgheeft eene gift van 50 geschonken aan de vereeniging „Het kerkelijk Koor" te Zierikzee. De te Scheveningen verblijf houdende Duitsche familiën vierden gisteren avond door eene danspartij en een souper in het nieuwe Oranjehotel den gedenkdag der overwinning bij Sédan. Het landgoed de Brinkgreve dat door wijlen mevrouw Eckstein-Cort Heiligers aan de Nederlandsche vrijmetselarij is gelegateerd, heeft bij verkoop de som van 139,210 opgebracht. De eigenaar van het weiland dat aan het gedeelte van den Hollandschen spoorweg grenst, waar onlangs het ongeluk bij Warmond plaats had, heeft uit deze treurige gebeurtenis een voordeeltje getrokken. Hij hief van degenen die op zijn land de plaats des onheils kwamen bezichtigen, terwijl het terrein van den spoor weg was afgezet, een entrée-geld van 1^ en 2 cent, en heeft op die wijze binnen twee dagen bijna 200 ont vangen. Te Brielle is de voorzanger in de kerkde heer van Es, verkozen tot lid van den gemeenteraad. Nu heeft de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven bezwaar gemaakt hem toe te laten op grond dat hij is „bedienaar van den godsdienst", daar de gemeentewet onder de niet-benoembaren spreekt van geestelijken of bedienaren van den godsdienst. De architect Trijssenaar te Ambt-Almelo die door het provinciaal gerechtshof van Overijsel veroordeeld is tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf wegens het veroorzaken van een dubbelen manslag en van kwet suren door achteloosheid en gebrek aan voorzorgen, heeft op zijn verzoek om gratie van den koning eene ver mindering zijner straf tot 15 dagen eenzame opsluiting bekomen. Een ernstige brand ontstond eergisteren avond te Amsterdam in de lange Leidsche dwarsstraatweldra stonden twee huizen in vollen vlam. De brandweer was spoedig bij de handmaar werd door de dicht opeengepakte menigte in de nauwe straat zéo bemoei lijkt dat zij bijna niet kon werken. Men belette het leggen der brandspuitslangcntrapte op de reeds ge legde belemmerde de officieren der brandweeren maakte op die manier dat meer dan liet dubbele der verwoesting plaats greep die onvermijdelijk was. Toen de brandweer eindelijk van drie kanten werkzaam kon zijn was men het vuur weldra meester. Een man die zich op eigenaardige wijze tegenover een aantal zijner medemenschen verdienstelijk had ge maakt, de heer Rynberg, schipper op een pleizier- vaartuig van Z. K. H. prins Hendrik is in den ouder dom van 56 jaren overleden. Niet minder dan 80 medailles voor het redden van schipbreukelingen waren in zijn bezit. Hij was broeder der orde van den Neder- landschen leeuw en ridder der Spaansche orde van den koninklijken diadeem. Een muziekhandelaar te Leipzig, die niet te laat wil komen, heeft reeds een treurmarsch uitgegeven, uit te voeren bij de verbranding van lijken. Het stuk is opgedragen aan professor Reclam, die de verbran dingsmethode krachtig voorstaat. Aan het 'spoorwegstation te Orleans zijn vijf Neder landers aangehoudendie verklaarden als vrijwilligers bij de Carlisten dienst genomen te hebben, cloch naar hun land terug te keeren omdat hun geen soldij werd uitbetaald. Daar zij geen papieren bij zich hadden werden zij in hechtenis gehouden. L'Etoile beige meldt, dat de ex-maarschalk" Bazaine dagelijks de mis bijwoont in de kerk van Bois de Breux ongeveer een kilometer van Luik. Dat hij vroom zou worden op zijn ouden dag is geen wonder. Hij bevindt zich steeds bij den baron de la Rousselière en wandelt veel in de nabijgelegen bossclien, vergezeld van zijne vrouw. De bevolking der oude Brusselsclie voorstad St. Josse ten Noode verkeert sedert Zondag jl. in een kluchtige opgewondenheid. De kermis, die op dien dag steeds zeer druk was, is door het gemeentebestuur af geschaft in plaats waarvan dat feesten organiseert uit contributiën daartoe door de ingezetenen verstrekt. De inwoners van „Ten Noeij" schijnen met dien maatregel niet zeer ingenomen en allerminst do eigenaren van herbergen, sigarenwinkels enz. Zondag was het dood stil in „Ten Noeij" en uit de herbergen en kroegen wapperden nationale vlaggen met een soort van rouw floers aan den knop der stokof wel een geheel zwarte vlag of de pauselijke vlag. Verscheidene gevels van drankwinkels waren van immortellen-kransen en bespot telijke opschriften voorzien. Des avonds werd een soort van manifest verkocht waarin de 399 leden van de „Société van Drinckens" de dood van „mejuffrouw kermis van het oude kwartier van Saint Josse" con stateerden, en mededeelden, dat zij Maandag den 31en Augustus 1874 des namiddags te vier uren haar uit vaart zouden vieren met grooten luister en muziek. Thermometerstand. 2 Sept. 's av. 11 u. 63 gr. 3 'smorg. 7u. 63gr.'smidd.lu.68gr.'sav.6u. 61 gr. Algemeen overzicht. Tot nogtoe hadden de kerkelijke wetten in Duitsch- land geen aanleiding gegeven tot feitelijkheden. Wel wilden vele geestelijken zich niet aan hare bepalingen onderwerpen, doch dan werden zij gestraft; de oppo sitie bepaalde zich voornamelijk tot de geestelijkheid, terwijl de leeken onverschillig schenen te zijn. Dat gaf aan velen, die met belangstelling de gevolgen van de kerkelijke wetten in Duitschland met betrekking tot de toenemende ontwikkeling van het ultramontanisme gadeslaan, aanleiding tot de meening, dat het volk zelf onverschillig is ten aanzien van die wettenen dat het daarom der regeering gemakkelijk zou vallen om het ultramontanisme te onderdrukken-, met de mid delen die zij zich heeft verschaft. Anderen en wij gelooven dat deze korter bij de waarheid zijn waren van oordeeldat alleen vrees voor de sterke arm der regeering de bevolking in toom hield. Waar eene bevolking geheel onder den invloed van do katholieke geestelijkheid staat, kan men bij haar geen volkomen onverschilligheid onderstellen, vooral niet wanneer die geestelijken zulk een overwegenden invloed hebben uit geoefend en nog kunnen uitoefenen op burgerlijke be trekkingen als in Duitschland het geval is. De katho lieke priesters hebben veel te krachtige middelen om hun gemeenteleden voor onverschillig indommelen in kerkelijke aangelegenheden te bewaren; zij weten hen wel wakker te houden. Op treurige wijze is dit in het laatst der vorige en in het begin van deze week gebleken te Xion in Posen. Door den patroon van de kerk aldaar, de heer Ken- nemann uit Klenka, was tot pastoor van Xion benoemd de vicaris Kubeczak, die zich aan de bepalingen der kerkelijke wetten had onderworpen en dus in de oogen van hen die zich tegen die wetten verzetten een afval lige is. De deken van Xion bewaakt de kerk aldaar met de meest mogelijke zorg, en toen de heer Kenne- mann zijn protégé Vrijdag jl. in zijn pastorie wilde komen iustalleeren was de deken op zijn postdie den nieuwen pastoor begroette met de verklaring, dat hij hem als een indringer beschouwde op wien de kerke lijke censuur moest worden toegepast. De pastoor had zich voor alle mogelijke gebeurtenissen voorzien van het geleide van den opperburgemeester en den landraad uit Schrimmen deze gaf de pastorie aan den heer Kubeczak over, waartegen de deken protesteerde. Tot zoover ging alles vrij kalm toe, maar om de kerkelijke boeken te verkrijgen moest eerst de kast, waarin het archief wordt bewaardworden opengebroken, en toen dit was geschied waren de sleutels van de kerk zoek, die de deken ten stelligste weigerde over te ge ven. De kerk werd opengebroken, maar de deken, ook niet mis trok, terstond het koorhemd aanen nam, terwijl de vicaris Bak de altaarlamp uitblies, het scindissimum. weg, dat hij naar een naburige plaats me- denam; op den weg daarheen vielen de geloovigen weenende ter aarde. Zondag echter, toen de nieuwe pastoor voor het eerst de kerkelijke plechtigheden zou bedienen, ging het erger toe. De kerk was weder ge sloten en werd in tegenwoordigheid van de bevoegde autoriteiten andermaal opengebrokenmaar er was niemand om de klok te luiden, daar de koster terstond zijne betrekking had nedergelegd, en het orgel bleef stom omdat de organist plotseling ongesteld was ge worden. Toen eindelijk de pastoor den dienst wilde aanvangen ontstond een geweldig tumult; de kinderen Xion's schreeuwden, vloektenscholden en dreigden zóo dat er aan geen godsdienstoefening te denken vielmen wilde den pastoor te lijf en als op kommando waren eensklaps alle in de kerk aanwezige banieren wegge nomen; slechts met groote moeite kon de politie den geestelijke in veiligheid brengen, terwijl drie van do voornaamste belhamels gearresteerd weiden en onder allerlei bedreigingen in verzekerde bewaring werden gesteld. Slechts aan de gematigdheid van de politie had men te danken, dat het publiek niet tot dadelijk heden overging, daar sommigen zich reeds gereed maakten om steenen te halen. Door de komst van een voldoende militaire macht is voorloopig de orde hersteld. Ziedaar een van de meest wrange vruchten die de Duitsche regeering tot nogtoe van de kerkelijke wet ten heeft geplukt. De eerste poging om op grond van 13 van do wet van 20 Mei 1874 een pastoorsplaats te bezetten zonder inwilliging van de niet erkende kerkelijke autoriteiten heeft allertreurigste gevolgen gehad en men kan hier uit opmaken hoe het met de onderstelde onverschilligheid van de door de geestelij ken opgeruide bevolking gesteld is. Wij herhalen de reeds meermalen uitgesproken vreesdat de kerkelijke politieke wetten aan de Duitsche regeering nog menigen moeilijken en gevaarlijken strijd kan berokkenen, en betreuren het, dat zij geen anderen weg heeft inge slagen om den invloed der geestelijkheid op staatkundig gebied onschadelijk te maken. Het gebeurde te Xion is een droevige wanklank te midden van de feestvreugde der Duitsche natie bij de herinnering aan den slag van Sedan omdat het blijkt, dat er in de organisatie van het vereenigde Duitsch land, dat zulke bloedige offers heeft gekost, nog ge breken bestaan die gevaarlijk zouden kunnen worden voor de rust vau den staat, en die der regeering wel tot groote voorzichtigheid mogen opwekken. De feestviering, die gisteren te Berlijn met grooten luister heeft plaats gehadverschaft ook aan de buiten- landsche bladen aanleiding tot eenige beschouwingen, en merkwaardig is wat de Times naar aanleiding van dat feest over Frankrijk zegt. Zij twijfelt er niet aan of Duitschland zal de gevoelens van den overwonnen, maar achtenswaardigen vijand weten te eerbiedigen, en zij wijst er op dat wat ook nog aan Frankrijk moge ontbrekenmen moet erkennendat het met

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2