MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r 2!0. Vrijdag 1874. 4 September. Uit. blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 3.50. Middelburg 3 September. Zr. Ms. monitor Panter is heden middag te 5 uren weder alhier aangekomen. Gisteren avond hield de Werkmans-Vereeniging alhier eene algemeene vergadering, die door 47 leden en enkele belangstellenden werd bijgewoond. Onder anderen werd voorlezing gedaan van het door 't bestuur aan den minister van justitie toegezonden adres betref fende de coöperatieve vereenigingenen daarbij de wenseh uitgesproken, dat ook buiten de vereeniging om, een adres van adhesie mocht worden ontworpen en in het lokaal der vereeniging nedergclegdteneinde alle belangstellenden gelegenheid te geven dit met hunne handteekening te bekrachtigen. De voorgenomen wetenschappelijke besprekingen ge durende de maanden October tot April werden met ingenomenheid tegemoet gezien. De leden die ze wen- sc-hen bij te wonen, moeten zich maandelijks daartoe aanmelden, daar elk onderwerp een tijdruimte van vier of vijf weken zal vorderen. Nog werd aan de leden medegedeelddat het bestuur weder pogingen zal aanwenden tot liet verkrijgen van sprekers voor liet houden van volksvoorlezingen in het winterseizoen tweemaal per maand. i passing van dit. geneeskundig onderzoek in acht te nemen. Eene minderheid in de conferentie verklaarde zich voor het behoud van strenge quarantaine-maatregelen, waarom besloten werd de beide stelselsdat van geneeskundig onderzoek en dat van quarantaine, aan de verschillende regeeringen ter overweging aan te bieden. Op voorstel eener commissie van vijf leden werd de wenscli uitgesproken dat eene internationale sanitaire commissie zal worden samengesteld, die zitting zal hebben te Weenen en zich de studie van besmettelijke ziekte speciaal ten doel zal stellen. Aan den werkkring dier commissie uit de conferentie werd reeds in ons nommer van '22 Augustus een opstel gewijd. De Nederlahdsche afgevaardigden (de heeren dr. H. van Capelle en Reederj spraken ten slotte als hun gevoelen uit dat het voor Nederland wensclielijk is zich aan te sluiten bij de regeeringen, welke tot wering van cholera het stelsel van geneeskundig onderzoek (het Duitsche Revisions-system) aannemen, gelijk ons land ook behoort deel te nemen aan de in te stellen internationale gezondheids-commissie. Als candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer voor het kiesdistrict Tiel wordt van conserva tieve zijde genoemd jonkheer mT. H. A. Ridder van Rappard, oudlid der kamer. De Nieuwe Arnhemsche courant noemt den heer Fransen van de Putte als candidaat der liberale partij. De geschiedschrijver Motley, die gedurende geruimen tijd de gast van II. M. de koningin op het huis Ten Bosch geweest iswerd gisteren bij zijn vertrek naar Engeland door zijne hooge gastvrouw tot aan het station van den Rijnspoorweg uitgeleid. Door de Nederlandsche afgevaardigden bij de interna tionale gezondheids-conferentie te We on en is een beknopt verslag van de resultaten dier bijeenkomst uitgebracht, dat in de Staats-courant van Dinsdag is opgenomen en door een uitvoerig officieel rapport, van de conferentie zelve uitgaande, zal opgevolgd worden. Uit het resumé van de besluiten der conferentie omtrent het wetenschappelijk gedeelte der cholera-quaes- tic blijkt, dat wij in de laatste jaren niet gewonnen hebben aan positive kennis omtrent den aard en de verbreidingswijze dc-r cholera en dat veel van hetgeen daaromtrent nog aangenomen wordt, geenszins als be wezen is aan te merken. Onze wetenschap bepaalt zich eigenlijk alleen tot deze twee punten1°. de cho lera ontstaat in Britsch Indië; komt zij in andere lan den voor, dan is zij daar ingebracht; .2°. de cholera verbreidt zich door het menschelïjk verkeer. Omtrent de quarantaines te land besliste de confe rentie met groote meerderheid dat deze onuitvoerbaar en nutteloos zijnwegens de talrijke en steeds toene mende middelen van vervoer. Twee verschillende meeningen bestonden bij dc con ferentie betreffende de quarantaine voor schepen. Eene daartoe benoemde commissie vatte in eenige steliingen hare meening te zauien dat quarantaine-maatregelen in zeehavens alleen in die havens wezenlijk nut kunneu aanbrengen, die als de voornaamste punten van inval der cholera te beschouwen zijn op haren loop over zee naar Europa. Quarantaine-inrichtingen aldaar moeten volledig^en voldoende georganiseerd zijn, en volgens de strengste grondbeginselen der hygiene ingericht worden. Heeft eenmaal de cholera deze punten van inval overschreden, dan zijn quarantaine-maatregelen in de zeehavens van Europa nutteloos, wegens de verkeermiddelen te land, die haar alle waarde ontnemen. Onder déze omstan digheden behoort in de havens van Europa de quaran taine vervangen te worden door een streng geneeskundig onderzoek van ieder schip dat van eene besmette plaats komt. Aan deze stellingen was een ontwerp-reglement toegevoegd bevattende de hoofdbepalingen, bij de toe- De heer Hora Siccama, ciyiej ingenieur, heeft een plan voor eene haven te Scheveningen gemaakt en uitgegeven. Hij verwacht van den aanleg als veer haven voor stoombooten op Engeland de beste gevolgen. De kosten worden door hem op 4£ millioen geraamd de jaarlijkscheinkomsten in den eersten tijd op f 100,000. De enquête-commissie voor de koopvaardijvloot heeft gisteren gehoord de heeren Romkes van der Groot en Meihuizen, scheepsreeders te Sappemecr en te Wil- dervank. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken had heden de aanbesteding plaats voor den ijzeren boven bouw van de spoorwegbrug over de Maas voor Rot terdam. Laagste inschrijver was de firma Caii en c°. te Parijs, voor f 872,000. Tusschen de Nederlandsche, Oldenburgsche en Duitsche regeeringen zijn de akten van bekrachtiging uitgewisseld op de overeenkomsten den 3tp en 27-n Juni gesloten betreffende de spoorweg-aansluiting Nieuwe Schans-Ihrhove. Met bijzonder genoegen hebben wij gelezen n°. 1 der populaire geschriftenuitgegeven door de Vereeniging tót verspreiding van kennis aangaande 's lands ver dediging, getiteld: „Een kalm woord over de afschaf fing der dienstvervangingdoor een oud-milicien." In bezadigde taalin goed en duidelijk Ilollandsch geschrevenlevert dit korte betoog een uitstekend voor beeld van de manier waarop belangrijke en zelfs inge wikkelde quaestiën waarlijk populair behandeld kunnen worden. Populair, dat is helder, zakelijk en bevattelijkde aantrekkelijkheid niet gezocht in den vorm van grappen of vertellingen'; geen geleerdheid te luchten gehangen in den vorm van citaten of vreemde zegswijzenmaar aantrekkelijk omdat de voorstelling duidelijk en logisch is, en degelijk omdat men voelt dat de schrijver zijn onderwerp volkomen meester en van zijne overtuiging doordrongen is. Tot het geven van een overzicht leent zulk een opstel zich moeilijk, dewijl het daartoe te stevig in elkander zit. Wij bevelen de populaire geschriften in de aandacht van ieder, die er prijs op stelt ingelicht te worden omtrent de. gewichtige quaestiën, welke tot de verde diging onzer nationale onafhankelijkheid in betrekking In de Staats-courant van heden is opgenomen het verslag omtrent de aanwinsten van het koninklijk Penningkabinet gedurende het jaar 1873. De heer Susan, uitgever van de Haagsche Nieuws bode, heeft aan zijn geabonneerden den volgenden brief gericht „Dewijl dé eigenaar of ondernemer van het dagblad de Haagsche Nieuwsbode in gebreke is gebleven, den ondergeteekende als drukker en uitgever van dat blad, door aanzuivering zijner rekening en beschikbaarstelling van hetgeen tot verdere uitgave noodig is, in staat te stellen daarmede voort te gaan, is hij tot zijn leedwe zen verplicht aan de geabonneerden op dat orgaan en het verdere publiek kennis te gevendat hij tot sta king der uitgave is gedwongen. C. H. Susan Jr." Benoemingen en besluiten. ridderorden. De Staats-courant van heden deelt, ter verbetering van door haar begane misstellingen, andermaal het koninklijk besluit medewaarbij ver gunning is verleend: aan F. 's Jacob, directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, te Utrecht, en jonkheer C. A. E. A. van Panhuys, rijkscommissaris voor de exploitatie der staatsspoor wegen te 's Gravenhagetot. het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2e klasse der orde van St. Stanislaus; aan J. W. Stous Sloot, hoofdingenieur bij genoemde maatschappijmr. H. M. A. baron van der Goeschef van dienst bij dezelfde maatschappij, beide te Utrechtalsmede aan M. Simon Gz.eerstaan wezend ingenieur bij de staatsspoorwegente Vlissingen, tot het aannemen en dragen der versierselen van rid der 3e klasse der orde van St. Anna; aan C. G. Ver meer havenmeester te Vlissingentot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3e klasse der orde van St. Stanislaus; welke onderscheidingen hun door Z. M. den keizer aller Russen werden geschonken. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan mr. J. Heemskerk Az. als raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. leger. Benoemd bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht in Nederlandsch-Indië tot officier van gezondheid 2- klasse L. R. A. J. H. P. F. Littman, civiel geneeskundige. Onderwijs. De gemeenteraad van Harlingen heeft benoemd tot leeraren aan de hoogere burgerschool aldaar: in het boekhouden den- heer J. J. van de Est, in het hand- teekenen den heer Lammiiiga en in de aardrijkskunde en de staatswetenschappen den heer J. Yzerraan van Amsterdam. Kerknieuws. Door het kiescollege der Ncderduitsche hervormde gemeente te Amsterdam is uit het geformeerde drietal benoemd tot predikant de heer L. Steinfortte Bloe mendal; terwijl ter -vervulling \'an de vacature voor dr. Kuijperdie door het bedanken van den heer Doedes te Yelsen nog voortduurt, opgemaakt werd een drietal, bestaande uit de heeren II. V. Hógerzéil te Arnhem, W. J. Geselschap te Reitzum en C. H. Koopman te Waspik. Marine en leger. De officier van gezondheid 2e klasse S. P. Krayt, behoorende tot dc rol van Zr. M\ wachtschip te Wil lemsoord en gedetacheerd aan boord van het oefenings vaartuig Ternate, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld. Tengevolge van het verschijnen der pest in Arabië op vier dagreizen afstands van Mekka en van Medina, heeft de gezondheidsraad te Alexandrië besloten alle uit die streek herkomstige schepen aan eene quarantaine van 21 dagen te onderwerpen.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1