BUITENLAND. weer andera moge zijn. De kommand&nt die, gelooven wij, the right man on the right place is, zal daar veel aan kunnen doen." Benoemingen en besluiten. ridderorden. Bevorderd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen leeuw Zr. M8. gezant te Berlijn m\ W. F. Rochussen. eereteekenen. Vcrgunnning verleend aan de voor den dienst in Oost-Indië bestemde soldaten C. G. Blech van bet koloniaal werfdepot tot bet dragen der Duit- scbe medaille, ingesteld ter herinnering aan den veld tocht tegen Frankrijk in 1870/71, en J. M. Friedricb, tot bet dragen der Franscbe medaille voor bet deel nemen aan de expeditie tegen Mexico. Commissarissen des konings. Eervol ontslag ver leend, op verzoek, aan mT. P. J. A. M. van der Does de Willeboisminister van buitenlandsche zaken, als commissaris des konings in Limburg. hypotheken. Pensioen verleendten bedrage van 3667aan mr. C. D. A. de Quertenmont, als bewaar der van de hypotheken, bet kadaster en de sclieeps- bewijzen. Loodswezen. Benoemdmet ingang van 1 October a., den ontvanger der loodsgeldentevens adjunct-commis saris der loodsen te Rotterdam, J. S. Pisuisse, onder eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekkingtot ont vanger der loodsgelden op de standplaats Maassluis, en den commissaris der loodsen te Rotterdam L. van Resterentevens benoemd tot ontvanger der loodsgel den aldaar. marine. Op pensioen gesteld, op verzoek, terzake van langdurigen dienst, ten bedrage van f 1800 'sjaars, Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienstde kapitein ter zee J. F. Koopman. Kerknieuws* Naar ons uit Oost-Souburg gemeld wordt, overtreft het nieuwe kerkorgel aldaarnu het geheel is afge werkt, nog de aanvankelijk reeds gekoesterde verwach tingen. Aan degelijke bewerking paart het een krach tig en tevens liefelijk geluid, dat door deskundigen zeer wordt geroemd. ülarine en leger. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram, was Zr. M*. schroefstoomschip Pontianak, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse J. H. Commijs, den len dezer te Point de Galle aangekomen en zou den 2en daaraanvolgende van daar naar Atchin vertrekken. Aan boord was alles wel. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegramwas Zr. M". schroefstoomschip Band.- jermassingonder bevel van den luitenant ter zee le klasse E. L. Ehnle, den len dezer te Point de Galle aangekomen en zou den 3en daaraanvolgende van daar naar Atchin vertrekken. Aan boord was alles wel. In het kamp bij Milligen hebben Maandag manoeuvres in het vuur plaats gehad. Ieder infanterist heeft 15 losse patronen en ieder stuk geschut 5 losse kardoezen bekomen. Elke brigade vormde twee tegen over elkander gestelde partijen waarbij de cavalerie en artillerie verdeeld werden. De veronderstellingen worden door de brigade-'kommandanten ontworpen ter wijl na de uitvoering een rapport en eene schets der manoeuvre aan den opperbevelhebber wordt ingediend. De cursus voor de cadets van het laatste studie jaar aan de koninklijke militaire academie te Breda werd gisteren hervat. De nieuw aangekomen cadets traden te gelijker tijd in dienst. Landbouw. Dit jaar is het juist eene eeuw geleden dat Parinen- tier er in slaagde de aardappelteelt op groote schaal in Frankrijk in te voeren. In het jaar 1872 werd meer dan een zesde gedeelte van den bouwgrond in Neder land door dit gewas in beslag genomen. De opbrengst werd geraamd op ruim 18 millioen hectoliters ter waarde van ruim 51 millioen gulden. Op de gisteren te Utrecht gehoudene 13e algemeen e vergadering der maatschappij tot bevordering der veearsenijkunde werd o. a. behandeld de vraag: Blijft een van longziekte hersteld rund al dan niet nog eenigen tijd het vermogen)om te besmetten behouden, zoo ja, hoe lang? ingeleid door den heer J. Huffnagel. Op verschillende plaatsen in Noord-Holland en Utrecht kwam longziekte voor, zonder dat de oorzaak kon opgespoord wordenanders dan dat er vee was aange kocht. Spreker is en blijft een voorstander van afmaken; zes en meer maanden lang houdt naar zijne meening een rund het vermogen om te besmetten. Herstelde koeien doen kwaaddaarmee wordt veel gehandeld. Een der sprekers, de heer Riemers, bevestigt dat ook uit zijne ervaringhij houdt een hersteld dier voor ge- vaarlijk, vooral als de hoest niet geheel is-geweken. Hij acht 't beter er desnoods 100 af te maken dan éen te laten beteren. De Huffnagel acht afzondering van gcene waarde; de heer Riemers hecht volstrekt niet aan spontane ontwik keling van longziekte. De heer Stempel haalt een voorbeeld van Hering aan, waar een koe na2jaartijds blijken gaf nog in geenen deele hersteld te zijn. Ook hij meent, dat herstelde koeien in hooge mate bijdragen tot verbreiding van de ziekte. Een ander spreker, de heer Kegelaarheeft geheel dezelfde ervaring. De heer Smit is ook niet voor transigeeren met de ziekte; afmaken wil hij een halve maatregel is geen maatregel. Koloniën. Het Algemeen Dagblad zegt, naar aanleiding der debatten in de tweede kamer op den 8'n Junibij ge legenheid der interpellatie van den heer Fabiushet volgende „Gelijk men ziet begint men in Nederland de onaan gename gevolgen te ondervinden van de overdreven verwachtingen, welke aan het vertrek van den gene raal van Swieten naar Indië zijn vastgeknoopt. Elk die geen vreemdeling is in de geschiedenis der Indi sche oorlogen kon reeds toen voorspellendat de man, die als halfgod herwaarts werd gezondenniet als halfgod near Nederland terugkeeren zou. Te verwon deren is het, dat terwijl zoovele Nederlanders in de gelegenheid zijn geweest den generaal van Swieten van nabij te leeren kennen, zoo weinigen zich eene juiste voorstelling hebben gevormd van hetgeen de opperbe velhebber der tweede Atchineesehe expeditie ging uit richten. Had de generaal van Swieten vóór zijn vertrek uit Nederland in eene volksvergadering het woord tot de opgewonden menigte gevoerd, hij zou gezegd heb ben: „Meent toch niet, mijne vrienden, dat het ver overen van een Indisch rijk op dezelfde wijze toegaat als het bezetten van een Europeesch. De krijgskunst is niet onder alle hemelstreken dezelfde; en al gelukt het mij, dank zij den strijdlust en de dapperheid van het Indische leger, de macht van Atchin voor goed te breken, denkt daarom nier, dat wij in dat rijk op dezelfde wijze vasten voet zullen bekomen als Pruisen in Hannover of Nassau. Het kan maandenmisschien kan het nog jaren duren, eer het laatste inlandsche hoofd zich aan ons onderwerpt." De uitkomst heeft bewezendat zelfs de grootste machtsontwikkeling en de krachtigste inspanning onzer zijds gelijk die, waarvan de uitrusting der 2e At chineesehe expeditie blijk heeft gegeven die woor den niet onwaar kunnen maken. Geen oogenblik is de generaal van Swieten zich- zeiven ontrouw geworden of beneden zich zeiven gebleven. Met een vertrouwen inboezemende kalmte heeft hij te midden der opgewekte hartstochten en der geprikkelde gevoeligheden den veldtocht geleid. Geene enkele maal is van het door hem vastgestelde plan kunnen afgeweken worden, of onze troepen hebben bloedig leergeld betaald. Met betrekkelijk geringe offers is de hoofdzetel van 's vij- ands macht door hem veroverd en bezet. Van eene derde Atchineesehe expeditie behoeft geene spraak te zijn. Generaal van Swieten heeft op de hem eigen eenvou dige wijze, wars van ophef en ongevoelig voor wufte volksgunst, zijne moeielijke zending roemrijk volbracht. Gemengde berichten. Heden nacht te ongeveer, een uur is in een molen onder Nieuwland brand ontstaanwelke ondanks de tot redding aangewende pogingen zoodanig toenam dat het geheele gebouw afbrandde. Uit Nieuwland, uit Middelburg en uit Souburg waren brandspuiten op de plaats des onheils aanwezig. De tentoonstelling van oudheden te Zaandam blijft nog tot het einde dezer maand geopend. Ruim 10,000 personen hebben haar reeds bezocht. Aan het gedenkteeken te Leeuwen tot herinnering aan de menschlievende hulp des konings bij gelegen heid van den watersnood in 1861 wordt ijverig gearbeid. Eerstdaags wordt voor de arrondissements-recht- bank te Alkmaar behandeld de zaak der stokers van het stoomschip Sumatraonlangs van Batavia te Nieuwediep binnengevallen. Zij worden door den gezagvoerder Raison beschuldigd van wederspannigheid gedurende de reis en van het over boord werpen van steenkolen. De stokers beschuldigden van hun kant -den kapitein dat hij hen niet goed behandeld heeft en dat de voeding niet yas gelijk die bij het aanmonsteren bepaald was. Ook in Indië bij het. overvoeren der troepen naar Atchin moesten de officieren reeds tusschenbeiden komen om ernstige ongeregeldheden te beletten. Met belangstelling wordt de uitspraak in deze zaak te gemoet geziente meer daar zulks ook van invloed zal zijn op de vraag of de schadeaan de lading toegebrachtal dan niet door de assuradeurs vergoed moet worden. In Duitschland zal een speciaal blad voor dagblad schrijvers opgericht worden onder redactie van dr. Paul Wislicenus. Het denkbeeld daartoe is uitgegaan van het jongste journalisten-congres. Thermometerstand. 1 Sopt. 'sav. llu.66gr. 2 's morg. 7 u. 67 gr.'s midd. 1 u. 66 gr. 's av. 6 u. 68 gr. Algemeen overzicht. De toestand op Sicilië en de reorganisatie van het bestuur aldaar is een bron van oneenigheid geworden voor het Italiaansche ministerie. Geheel het eiland ver keert in een staat van regeeringloosheid en is ten prooi van een groote bende booswichten, die de bevolking op alle mogelijke manieren kwellende geheele publieke opinie verkeert in een toestand van gevaarlijke demo ralisatie. Het kwaad is tot in de administratie door gedrongen, waarin de regeering haar gezag niet heeft kunnen handhaven. De provinciale raad van Messina is eenigen tijd geleden ontbondendoch de nieuwe raad heeft weder in de provinciale junta alle leden herkozen, die tengevolge van hun strijd met den prefect de ont binding hadden noodzakelijk gemaakt, zoodat de oude quaestie blijft bestaan en ook de nieuwe raad weder zal moeten worden ontbonden. Teneinde door een krachtiger bestuur tot een beteren toestand te geraken heeft het ministerie het plan over wogen, om alle prefecten van het eiland, dat zeven provinciën bevatonder het gezag van dien van Palermo te plaatsen. Daardoor zou men meer eenheid verkrijgen en een krachtiger bestuur kunnen in het leven roepen, daar die prefect dan de beschikking zou hebben over alle op het eiland aanwezige krachten. Het schijnt, dat deze regeling zelve door het ministerie is goedgekeurd, maar dat alleen de uitvoering strijd heeft veroorzaakt. De tegenwoordige prefect van Palermo n. 1.graaf Rasponi, mist, niettegenstaande de vele goede eigen schappen welke hij bezit, die mate van bekwaamheid en energie welke voor een zóo groote verantwoordelijk heid, als de nieuwe betrekking zou medebrengen, noo- dig zijn. Vandaar dat verscheidene leden van het kabi net hem wenschen te vervangeu door den kommandeur Gerra; andere daarentegen willen een generaal benoe men, aan jwien zij een gelijk gezag zouden willen toe kennen als eenige jaren geleden door generaal de Medicis in de provincie Palermo werd uitgeoefend eindelijk wilde nog een ander minister, dat de kamer zou worden bijeengeroepen, om de regeering te mach tigen tot het nemen van buitengewone maatregelen met betrekking tot het herstel der orde in Sicilië. De minis terraad heeft het nemen van eene beslissing voorloopig uitgesteld. Een andere quaestie, die niet minder de algemeene aandacht bezig houdt, is de optreding van den heer Sella als bondgenoot van den tegenwoordigen minister- president-Minghetti. Terwijl de ministerieele organen algemeen den wensch uitdrukkendat deze combinatie zal tot stand komen, verklaren de oppösitie-bladen luide, dat zij dit zeer zouden betreuren. De denkwijze van den heer Sella zeiven zal men het best kunnen opmaken uit de taal van l'Opinione die zeer bevriend met hem moet zijn. Volgens dat blad is er wel dege lijk sprake van de optreding van den heer Sellamaar hij zou tot een zoodanige handeling niet besluiten zoo lang hijalthans in zekere mateniet verzekerd is van den bijval van de hoofden der conservatieve partij, en zoolang niet door de dagbladen of op eenige andere wijze is gebleken, dat de publieke opinie genegen is hen te steunen, die een einde willen maken aan den noodlottigen en min of meergevaarlijken parlementairen toestand en een krachtige meerderheid willen vormen. Volgens l'Opinione is dus ten aanzien van de optre ding van den heer Sella nog geen bepaald besluit ge nomen, terwijl zij tevens, als hare meeDing te kennen geeft, dat de heer Minghetti, indien hij de portefeuille van financiën aan den heer Sella overgeeft, niet die vaq openbaar onderwijs kan nemen, omdat de positie van minister-president medebrengtdat deze óf een van de belangrijkste portefeuilles heeft óf in het geheei geen. Ten aanzien van de ontbindings- en de verkiezings plannen zijn nog geen nadere berichten ontvangen. In Frankrijk daarentegen nemen de voorbereidingen voor de successievelijk aan de orde komende aanvullings verkiezingen met iederen dag grooter omvang aan. In Maine-et-Loire is, zooals men weet, de strijd in vollen gangin het departement du Nord is tot republikeinse!! candidaat gesteld de heer Parsy, maire van Kamerrijk, welke keuze bijzonder wordt geprezen, daar de heer Parsy een warm en volbloed republikein is. De heer Jérome Paul de Champagny, eindelijk .Bonapartistisch candidaat in Cötes du Nord, heeft reeds een aanvang gemaakt met zijne bezoeken aan de kiezershoewel de verkiezing misschien eerst in Januari of Februari zal plaat3 hebben.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2