BU ITENLAND. Burgemeester en wethouders bieden aan den raad de gemeentebeprooting voor 1875 met de begrootingen der gesubsidieerde armbesturen en der dienstdoende schut terij aan, welke worden gesteld in handen der hoeren Moensvan der Vliet en Schneiderstot onderzoek en rapport. De raadsleden Koole, van der Grijp, van der Vliet en Zuurdeeg bieden aan den raad twee schriftelijke gemotiveerde voorstellen aan: 1° om aan art. 2 van het raadsbesluit van 28 Juni 1869 tot heffing van het schoolgeld op de hoogere burgerschool en burger avondschool toe te voegen „het gezamenlijk bedrag der enkele lessen kan echter nooit meer bedragen dan dat voor hot volledig onderwijs of 4 40 2° art. 1 van het besluit v. n 28 Juni 1869 tot heffing van schoolgeld op de openbare scholen voor lager onderwijs te wijzigen als volgt: „voor de 4' of hoogste klasse te. doen vervallen „voor eiken leerling 30" cn daarvoor in de plaats te stellen „voor eiken leerling 20". Mocht de raad daartoe niet kunnen hesluiten, dan „voor éen leerling f 25, voor 2 leerlingen uit hetzelfde huisgezin elk I 22.50, cn voor 3 leerlingen uit hetzelfde huisgezin elk 20." Deze voorstellen worden gesteld in handen van burge meester en wethouders tot advies. De heer Schorer vraagt den voorzitter of er geen uitzicht bestaat op veria ing van den prijs van het gas, daar de prijzen der steenkolen thans ook lager zijn. De heer de Jonge antwoordtdat hot ook in de be doeling licht van de gascomtnissie, een voorstel te doen om den prijs tc verlagen en dat zij daarop bij de be grooting aan de gasfabriek voor 1875 zal bedacht zijn. De heer van der Grijp geeft te kennendat in het openstaande pakhuis van den heer M. F. G. de Kater op de oude haven de jongens zooveel rumoer veroor zaken en vraagt of het «iet wenschelijk is aan zulke schandalen een einde te maken door eenige verordening. Ook in liet Eierstraatjo staat dag en nacht het raam van een pakhuis open dat ook gevaar kan opleveren. Het zou dus zijn nut hebben indien daarin door eeno verordening op het sluiten van ongebruikte pakhuizen kon worden voorzien. De voorzitter zegt dat burge meester en wethouders de zaak in overweging zullen nemen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Algemeen overzicht. Het Fransche Journal officiel van eergisteren doelde een lijstje van wijzigingen in het personeel der prefec ten en onderprefecten mede die niet onbelangrijk zijn met betrekking tot den politieleen toestand en de be doelingen der regeering. Over li t algemeen hebben zij eenen gunstigen indruk gemaakt, omdat zij blijk baar tegen het Bonapartisme en liet beroep op het volk zijn gericht. EnkeHe prefecten" en onderprefecten, wier Boirapartischtisclie neigin.en bekend zijn werden t^r beschikking van liet gouvernement, dus op nonactivi- teit gesteld cn daaronder ook de heer Guillemotonder prefect in het arrondissement de Clamecy, die zich heeft onderscheiden door zijn ijver voor da verkiezing van den lieer de Bourgoing. Een anti-Bonapartistische tt rekking schrijft men oolc toe aan de benoeming van den heer de Jarnac tot ge zant te Londen; de heer tie Jarnac toch is een vol bloed Orleanist, die, wanneer de Bonapartistische agitation van Chislehurst gevaarlijk dreigden te worden Yoor de rust van Fraukrijk de regeer ie g van zijn land ongetwijfeld zou waarschuwen. Terwijl tie houding van de regecring ten aanzien van het Bonapartisme lof ver dient is bet treurig, op te merkendat zij evenzeer de republiek bestrijdt, en onwillekeurig rijst de vraag: waar zoekt zij dan eigelijk haar steun? Geen ander antwoord is mogelijk dan: bij do monarchalen. Gedu rende den reis van maarschalk Mac-Mahon is het weder al te zeer gebleken hoe anti-republikeinsch do regec- ring gjstemd is, zoodat zij alle republikensche uitingen zooveel mogelijk li eft bestroden of althans heeft mis kend; de Bonapartistische propaganda wordt door haar zooveel mogelijk onderduikt, dus men moet wel onder stellen, dat zij dc monarchalen het meest genegen is. Het 8epiennalisme is als zelfstandige partij oud nkbavtv, omdat het slechts een overgang bedoelt tot een defini tieven regeeringsvormdie niet anders kan wezen dan republiek, keizerrijk of monarchie. Dat de natie dit ook begrijpt blijkt duidelijk uit de voorbereidingen voor de verkiezingen in Maine- ct-Loire, en of de regeering zal slagen in liaar monarchale bedoe lingen is reeds twijfelachtig. Voor den zoogenaam- den septennalistiselu n candidaat, den lieer Bruas, wor den do kansen steeds ongunstiger, terwijl die van den republikein Maillé en den Bonapartist Berger beter worden. In den heer Bruas ziet men niets dan een vermomden legitimist, die zich scptennalist noemt; bij de septennalistcn komt het echter meer aan op het soort dan op het geslacht, en het is zeer waarschijnlijk of men van het soort legitimistiscli-septennalistisch in Mainc-ct-Loire gediend zal willen zijn. Miskenning is echter 's werelds loon, cn ook de Fransche regeering, die zich zooveel moeite geeft om te zorgen, dat der natie geen verkeerde begrippen worden verkondigd ondervindt dit» Iedere opheffing van dagbladen of verbod tot verkoop op rlen openba ren straat, zooals thans weder het Bonapartistische orgaan het Journal de Bordeaux heeft getroffen, wordt telkens weder afgekeurd, terwijl nu heftige klachten zijn aangeheven over de bemoeilijking die de versprei ding van buitenland8chc dagbladen ondervindt. Voor het eerst is in liet openbaar daarvan melding gemaakt door de Presse, en de Ihdépendance beige deelt daar omtrent inderdaad interessante staaltjes mede. Inplaats van des morgens te 8 uren worden de bnitenlandsche bladen te Parijs, volgens de Indépen- dance, in den regel niet bezorgd voor des avonds 5 uren. De vertraging in de bezorging voor het onder zoek of ook in dc bnitenlandsche bladen artikelen voor- komenwaarom zij geweerd moeten wordenbehoefde niet langer dan 5 a 6 uren te duren, doch dikwijls gebeurt het, dat zij 48 en meermalen zelfs dat zij 60 uren worden opgehouden. Alle buitenlandsche bladen gaan eerst naar Parijs en worden, na onderzoek, van daar naar de provinciën verzonden, zoodat b. v. de Indépcndancc beige in dc Ardennen, alwaar zij vier uren na de verzending uit Brussel kan aankomen eerst 60 uren later door dc postcrij wordt bezorgd. Onder het keizerrijk gingen de bladen rechtstreeks naar dê plaatsen hunner bestemming, alwaar zij mochten wor den uitgegeven indien niet binnen een bepaalden tijd uit Parijs telegrafisch tegenbevel was gekomen. De tegenwoordige regeling heeft men aan den lieer de Fourtou te denken. 't Is jammer dat de Fransche regeering niet even goed kan waken voor het ^-mokkelen van wapenen uit en door Frankrijk aan de Carlisten als voor het invoeren van verderf lijke bladen. In een brief aan dc Londcnsche Times wordt door iemand, dio ge- ruimen tijd op de Frausch Spaansclie grenzen heeft vertoefdeen verhaal geleverd van de moeilijkheden om den aanvoer van wapenen aan de Carlisten geheel te weren. Met behulp van de Fransche legitimisten is die smokkelhandel tot het toppunt van volkomenheid opgevoerd. Do wapens en de ammunitie voor de Car- listcu worden niet over zee, maar over land uit Bor deaux en Nantes binnengesmokkeld. Wat uit Bordeaux komt is in wijnvaten verpakt, wat uit Nantes wordt verzonden in kisten die bovenop een laag doosjes met sardines hebben. Deze bezen1 lingen zijn meestal aan kooplieden in wijn of sardines te Bayonne geadresseerd, vanwaar zij naar dc plaatj barer bestemming worden verzonden. Daar bijna alle personen langs de grenzen met smokkelaars in betrekking staan, worden die be zeild ingenniet alleen door kooplieden, maar zelfs door particuliere personen, in_jillcflöi vormen in ont vangst genomen, cn de berichtgever verklaart, dat hij in een hotel duizende patronen heeft zien aankomen, die als Zwitscrsche kaas verpakt waren; kisten met geweerloopen worden als maccim ni gedeclareerdholle ijze/en zuilen worden met bajonetten gevuld en menige baal stokvisch bevat meer staal dan viseli. Door de agenten worden de goederen aan de smokkelaars over gegeven, die de vaarde in baar geld contant betalen; dc smokkelaars zijn volkomen met den ganschen omtrek en met alle inwoners bekend en hebben een uitstekend ingerichte organisatie, zoodat zij precies van alle aan gekomen goederen, zoowel als van ieder dreigend gevaar op de hoogte zijn; sommige hoofdlieden hebben een troc p van 200 man onder hunne bevelendie dag en nacht te hunner beschikking zijn. Men kan zich dus wel voorstellen welke aanzienlijke hoeveelheden wapenen op die wijze den Carlisten in handen kunmn worden ge speeld en hoe moeilijk het voor de regeeringis, om dat te belettenevenwel bij een vasten wil kan dit niet tot het onmogelijke behooren. Niettegenstaande de officieele verklaring der Russi sche regcering zelve omtrent de redenen die haar heb ben bewogen het Spaansclie gouvernement niet te erken nen, worden nog altijd door v< rschillendé organen andere oorzaken voor die niet-erkenuing gezocht. Vooral noemt men nog als zoodanig het ongustig resultaat der Russische conferentiedie uiteen is gegaan zonder het over een der punten van het Russische programma eens te kunnen worden. Dat dit echter voor Rusland geen aanleiding kon wezen om een dèn.enü te geven aan de politiek van von Bismarck, wordt zeer terecht aange toond door den Londenschen correspondent van de Kölnische Zeitung, die er op wijst, dat de mislukking der conferentie niet is toe tc schrijven aan Duitschland, wiens vertegenwoordiger, generaal ion Voigts Rhetz, steeds éene lijn trok met dien van Rusland, baron Jominimaar veeleer aan Engelanddat zich het meest tegen de conferentie heeft verzet. Dat echter achter de niet-erkenning nog iets meer verscholen ligt dan thans nog bekend is zou men op- raaien uit de houding der Weensche cn Berlijnscbe kabinetten en uit (le taal der Oostenrijksche en Duit- sche dagbladen. Terwijl laatstgenoemden al hun best doen, om de handelwijze van Rusland te verdedigen en ten stelligste te verklaren en nogmaals tc verklaren, dat de goede verstandhouding tusschen de drie rijken niet in het minste ia verstoord, zijn de beide eerstge- noemden ei en koek en sluiten zich, terwijl zij uiterlijk zeer lief jegens Rusland zijnzooveel mogelijk bij elk ander aanzóo zelfsdat zij nu hun nieuwe Spaansclie gezanten bevel hebben gegeven om tegelijkertijd hun geloofsbrieven aan de regeering te Madrid te overhan digen. "Wie zal alle politieke en diplomatieke intriges doorzien en ontmaskeren? Belgische Brieven. Brussel31 Augustus. De rusttijd is niet alleen gunstig voor correspon denten van dagbladen die gedurende dezen tijdwaarin ieder naar buiten gaatde pen eenige dagen laten rusten en gaan zwerven langs velden en wegenom de frissehe zeekoelte en haar met zout bezwangerde uitdam pingen, den welriekenden geur der hosschen en de verkwik kende lucht van het veld op te zoeken. Ik beweer dat dit niet alleen goed is voor de correspondentenmaar ook voor de dagbladen zelve. Die korte uitstapjes in de provinciën en op het platte land stellen de dagbladschrijvers in de gelegenheid om van nabij zaken en toestanden te zien, waarvan zij anders niet dan uit de verte iets hooren. Zoo heb ik mij op een tochtje door West-Vlaanderen kunnen overtuigen van de verschrikkelijke voortwoekering van het ultra- inontanisme en het jezuïetisme. Ik zou niet hebben ver moed, dat het kwaad reeds zóo diep geworteld en zoo gevaarlijk is. Wat ik zag heeft mij bepaald schrik aangejaagd. Ziehier een feit uit duizenden: Gisteren morgen te 9 uren kwam ik te Brugge aan. Reeds op reis was mijne aandacht en die van mijne reisgenooten getrokken door personen van iederen leef tijd die op de omslagen van hunne kleeding een kruis van witte stof droegen. Toen wij in het station te Brugge waren aangekomen was het witte lcrais verdwenenmaar een groot aantal vrouwen van iederen leeftijd en uit alle klassen, en ook mannen droegen op hun borst kruisen van roode stof. Dergelijke krui sen werden in het station uitgedeeld door een klein oudachtig vrouwtje met een bochel en een stompen ucus. 't Was een afschuwelijk schepsel. De boeren keken naar dit kruis op hun borsteven als een officier van de garde civique die pas de decora tie van de Leopoldsorde heeft gekregen. Te midden van deze vrome vrouwen, wier aantal steeds toenam, bevonden zich twee Capucijner monniken, waarvan de een nog jong en baardeloos was. Deze paters keken de vreemdelingendie met klimmende nieuwsgierigheid dat schouwspel gadesloegen, aan met blikken die maar al te duidelijk toonden hoezeer zij het gewicht van hunne waardigheid gevoelden; het waren bepaald uitdagende blikkenmen zou gezegd hebbendat zij de een of andere spotternij wilden uitlokkenom op die ongeloovigen te kunnen uitvaren, en de houding van de menigte was inderdaad van dien aarddat men door slechts even te lachen misschien slecht zou zijn weggekomen. Aan verscheidene personen vroegen wij, wat of die kruisvaarders van de 19® eeuw waren. Het antwoord was, dat het bedevaartgangers waren, die voor het her stel van het wereldlijk gezag van den heiligen vader gingen bidden. Dergelijke dweepzieke lichamen, vergaderingen en bijeenkomsten vermenigvuldigen zich in de beide Vlaanderenszoowel in de steden als op het platte land, en zoowel de rijkste en voornaamste familiën nemen er deel aan als de armen en de boeren. En hetgeen erger iseen aantal vrouwen en dochters van liberalen nemen aan deze demonstratiën deel, door middel van welke de jezuïeten, die tegenwoordig in de geestelijkheid de overhand bezittenzich van het geheele land meester maken en alle andere stemmen tot zwijgen brengen. Duizende huisgezinnen bezitten geen andere bron om op de hoogte te blijven van hetgeen er in de buitenwereld omgaat, dan de clericale dagbladen. De ultramontancn laten het hierbij echter niet. Op het oogenblik beramen zij middelen om hunne nimmer ophoudende propaganda ook over de groote steden uit te breidende katholieke vereenigingdie te Brussel wordt opgericht, heeft geen andere bestemming. Men begint met de vrouwen voor zich te winnen en wendt zich daarna tot de mannen. Alle kunstgrepen en hulpmid delen worden in het werk gestelden men zou des noods voor geen geweld terugdeinzen. Men heeft mij de ver zekering gegeven dat er eene geregelde clericale strijd macht bestaat, eene soort van geestelijke garde, die gereed staat om zoodra het noodig is in een der greote middelpunten, waar men tot dusverre aan de jezuïeten wederstand biedt, handelend op te treden. Het liberalisme blijft tegenover deze niets ontziende propaganda werkeloos en onbeweeglijk staan. Het is alsof de liberalen aan zich zeiven en aan hunne begin selen wanhopen. Ik heb een aantal lieden ontmoet die zeer verontwaardigd waren, maar nog meer libera len die al hun moed verloren hadden. Nergens vond ik iemand die bereid was om als een man met al zijne krachten en zonder ophouden de handen aan het werk

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3