MIDDELBURGSCHE COURANT. r 208. Woensdag 1874. 2 September. blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2« De prijs per 3,'m.franco is f 3.50. Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. Middelburg 1 September. Het te Vlissingen verwacht wordende stoomschip Trompgezagvoerder Harmsbestemd om aldaar lading in te nemen voor Java, is heden ochtend in de haven aangekomen. Blijkens de Staats-courant van heden heeft de minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat de heer mr. W. baron van Goltstoin op zijn vroeger besluit tot aanneming zijner benoeming tot lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Amersfoort is teruggekomen, en alzoo eeno nieuwe verkiezing in dat hoofdkiesdistrict moet plaats hebben gelet op artt. 108 en 110 der kieswet, heeft bepaald dat die verkiezing in gemeld hoofdkiesdistrict zal geschieden op Donderdag 17 September a. en dat, zoo eene her stemming noodig isdie zal plaats hebben op Donderdag 1 October daaraanvolgende. De nieuw benoemde ministers hebben gisteren middag hunne opwachting gemaakt hij den prins van Oranje en bij prins Frederik der Nederlanden. De commissie van enquête naar den staat der koop vaardijvloot heeft hare werkzaamheden hervat en gisteren gehoord de heeren Ramann en Scholl res pectievelijk directeuren der koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij en der stoomvaartmaatschappij Java, beide te Amsterdam. Te 'sGravenhage wordt heden verwacht de nieuw benoemde Spaansche gezant, de hertog de Tctuan, die met eene diplomatieke zending betreffende de er kenning der Spaansche regeering door de onze belast is. Tevens werd gisteren met het gebruikelijk ceremo niaal aan Z. M. den koning voorgesteld de in Juli aangekomen Duitsche gezant, graaf Canitz. Het Ncderlandsch gymnastiek-verbond te Amster dam heeft bekend gemaakt dat de jaarlijksche uitvoe ring zoo mogelijk in September van dit jaar te Rotterdam zal plaats hebben. De toegangsprijs zal hoogstens 10 cent bedragen. Tot bestrijding der kosten doet het verbond echter eene oproeping aan alle belangstellenden om als kunstlievend lid tegen eene contributie van f 2.50 's jaars op te tredenwaartegen men toegang tot alle uitvoeringen bekomt. Het bestuur heeft reeds van het departement Rotterdam der maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene belangrijke bijdrage in geld ont- Op de vergadering der juristenvereeniging te Groningen is met groote meerderheid de wenschelijk- heid uitgesproken dat aan beschuldigden gedurende het voörïoopig onderzoek meer waarborgen voor hunne verdediging gegeven mogen worden dan thans en dat hun ook vergunning verleend worde om vóór den afloop der instructie een advocaat te mogen raadplegen. De vraag of openhaarheid van het voorloopig onder zoek in strafzaken wenschelijk iswerd daarentegen ontkennend beantwoord. Omtrent de aansprakelijkheid van spoorweg-onderne mingen werd met 27 tegen 17 stemmen ontkennendbeant- woord de vraag of het wenschelijk is voor die aan sprakelijkheid andere regelen te stellen dan voor het vervoer in het algemeen en of bij spoorwegonderne mingen afgeweken moet worden van het gemcene recht ten aanzien der privaatrechterlijke verbintenissen. Even zoo werd met 26 tegen 18 stemmen ontkennend beant woord de vraag of afwijking van de wettelijke regelen bij overeenkomst tot beperking van aansprakelijkheid behoort vrij te staan. De volgende algemeene vergadering zal te Rotterdam gehouden worden. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw F.W. van Eeden, directeur van het koloniaal museum der Nederlandsche maat schappij ter bevordering van nijverheid te Haarlem. Vergunning verleend aan mr. C. Cardinaal, hoofd commissaris van politie te Rotterdam, tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder der orde van de Kroon van Pruisen 3e klassehem door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, geschonken. eereteekenen. Toegekend de bij koninklijk be sluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, aan J. Lateber, politiedienaar to Amsterdam, als blijk van 'skonings goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op 1 Juli jl.en aan den kanonnier J. J. Veltmanvan het 'regiment veldartillerie, wegens hetgeen door hem verricht werd tot redding van een drenkeling uit den Rijn voor Arnhem, op 19 Juli jl. middelbaar onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zwolle C. J. J. Ninck Blok, tot dusver tijdelijk leeraar aan die school. posterijen. Eervol ontslag verleend aan C. A. Nieukerk uit zijne betrekking van commies der poste rijen 2B klasse. spoorwegen. Benoemd tot spoorwegopziener 3e klasse W. P. Verbeek en bevorderd tot spoorwegopziener 2*' klasse de spoorwegopziener 3e klasse B. A. van Dorp. belastingen. Eervol ontslag verleend op verzoek, aan H. J. Borgerboff van den Bergh uit zijne betrek king van ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Delft c. a., behoudens aanspraak op pen sioen en met dankbetuiging voor de diensten door hem den lande bewezen, gedurende een tijdvak van ruim vijftig jaren. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Groenlo c. a., C. L. Kleinthans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Horst c. a. Opgeheven het kantoor der directe belastingen en accijnsen te Holwerd en de kadastrale gemeente van dien naam toegevoegd aan dat derzelfde middelen te Tcrnaard c. aonder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, J. H. Wybrands. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie bij het 6e regiment, tot lcn luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant G. C. Coster van Voorhout, van het korpsbij het wapen der cavalerie bij het 2e regi ment huzaren tot lfn luitenant (naar ouderdom van rang), de 2C luitenant W. J. J. Brautsma, van het korps bij het wapen der artillerie tot kapitein 2e klasse (naar ouderdom van rang), bij het 3e regiment vesting artillerie; de le luitenant H. J. C. Verwey, van het 2f regiment vesting-artillerie. Op nonactiviteit gesteldin afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt de kapitein F. Coers van het 2e regiment vesting-artillerie. Eervol ontslag verleend als directeur van 's rijks magazijn van militaire kleedinguitrusting enz. te Delft aan den gepensioneerden majoor J. H. W. A. Smits. Op pensioen gesteld, ten bedrage van ƒ1800 'sjaars, de militaire intendant lf klasse Fj C. R. Boersmet toekenning van den rang van 'militairen hoofdintendant (generaal-majoor). Benoemd bij het personeel der militaire administratie bij de militaire intendance, tot militairen intendant le klasse, de militaire intendant 2e klasse M. de Ras; tot militairen intendant 2e klasse, de militaire ondcrinten- dant le klasse P. F. de Groot; tot militairen onderin tendant lc klassede militaire onderintendanten 2e klasse C. Thomas en W. F. Meyl, wordende laatstgemelde tevens benoemd tot chef van het bureau der militaire administratie bij het departement van oorlog; tot mili tairen onderintendant 2* klasse, de le luitenants-kwar tiermeester J. C. Ubbens, van het regiment veld-artil- lerie, en J. Gruis, van den staf der infanterie, werk zaam hij het departement van oorlog; tot militairen i intendant 2e klassedirecteur van 's rijks magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz. te Delft, de militaire onderintendant 1 klasse C. C. E. d'Engelbronnerdie tevens eervol ontheven wordt van zijne betrekking als chef van het bureau der militaire administratie bij het departement van oorlog; bij het regiment grenadiers en jagers, tot majoorkwartiermeester, de kapitein-kwar tiermeester jonkheer A. W. F. van Spengler, van het korps; bij het 7e regiment infanterie, tot le luitenant- kwartiermeester (naar ouderdom van rang)de 2f lui tenant-kwartiermeester J. van Ravenvan het korps bij het instructie-batailjontot kapitein-kwartiermeester (naar ouderdom van rang), de le luitenant-kwartier meester W. R. C. van der Meer, van het 5e regiment infanterie; hij het regiment veld artillerie^ tot 1# luite nant-kwartiermeester (naar ouderdom van rang)de 2e luitenant-kwartiermeester A. Feddesvan het korps. Eervol ontslag verleend als officier van gezondheid bij het koloniaal militair invaliedenhuis op Bronheek, op verzoek, aan den gepensioneerden officier van ge zondheid 2C klasse van het leger in Nederlandsch-Indië G. A. Wildemanlaatst officier van gezondheid le klasse in de Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea, en aan den met verlof hier te lande aanwezigen officier van gezondheid 2e klasse van voormeld leger J. A. van der Burg, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervat ten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken en den gepensioneerde officier van ge zondheid voornoemd, met ingang van 16 dezer be noemd tot officier van gezondheid bij het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek. Onderwijs. De gemeenteraad van Driewegenin Zuid-Beveland, heeft eene eigenaardige opvatting van de wijze waarop menbij het tegenwoordig heerschend gebrek aan hulp onderwijzers deze nuttige en onontbeerlijke gemeente ambtenaren behandelen moet. De hulponderwijzer aan de openbare school aldaar was in de loting gevallen en werd vóór eenigen tijd opgeroepen om aan zijn militieplicht te voldoen. Hij verzocht en bekwam van den gemeenteraad verlof, met de toezegging dat zijne plaats niet vervuld zou worden, eene belofte die bij den bestaaiiden onderwijzersnood zeker niet veel meer dan noodzakelijk was. Vier en dertig dagen bleef de heer R. onder de wapenen en bij zijne terugkomst te Driewegen trad hij dadelijk weder in functie. Toen echter de termijn der betaling van zijn mager trakte ment daar was, werd hem voorgerekend dat hij over de 34 dagen dat hij soldatendienst gedaan had geen recht had op zijne onderwijzers-bezoldiging. Voor 't ge mak rekende men onder dien tijd de week der Pink- stervacantiedie er juist in gevallen was en gedurende welke de school toch gesloten was geweestmaar mede. Bij de berekening der contributie aan het pensioen fonds daarentegen, bracht men, zeker weder voor 't gemakde 34 dagen afwezigheid niet in rekening, zoodat het mes van den gemeenteraadaan beide kan ten snijdendeten slotte het bedrag dat aan den hulp onderwijzer uitbetaald moest worden tot het kleinst mogelijke sommetje beperkte. Een hulponderwijzer behoeft zich in den tegenwoor digen tijd zulk eene behandeling niet stilzwijgend te laten welgevallen. De heer R. verzocht en bekwam onmiddellijk zijn eervol ontslag en is het gerucht waar, dat door de Goessche courant wordt medegedeeld dan moet hij reeds te Ouddorp, bij Goedereede, eene plaat sing gevonden hebben. De schoolkinderen te Driewe gen zijn dus door de schrielheid van den gemeenteraad ten slotte het ergst gedupeerd. Uit een ingezonden stuk in genoemd blad zien wij dat eenige imvoners van het dorp, die met belangstel ling de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad hadden bijgewoond om over deze zaak iets naders te vernemen, daarin zijn teleurgesteld, wijl men verzuimd had het tijdstip der vergadering bekend te maken. Naar de redactie der Goessche courant mededeelt, was dit de schuld van den veldwachter, die niet gewaar schuwd had dat de anders aangeplakt wordende biljet-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1