BUITENLAND. Jittjcsatttott stuitte. ^«tijdingen:. lanMsbmchtin. Therm#metersfand. 29 Aug. 's av. 11 u. 58 gr. 30 'smorg. 7u.59gr.'8midd. lu. 64 gr. 'sav. 11 u. 60 gr. 31 'amorg. 7u.63gr.'amidd.lu.70gr.'sav.6u.68gr. Algemeen overzicht. Op verschillende punten van het noordelijk gedeelte van Spanje trachten de Carlisten langzaam voort to dringen en verontrusten zij de bevolking door hun onverwachte invallen en afperschingen. Donderdag deelde generaal Cotoner aan den ministerraad mede, dat een kleine afdeeling Carlistische artillerie bij Cala- horra de Ebro was overgetrokken en van de inwoners geld had geëischt, dat zij ook hadden gegeven. De zaak is echter niet zoo onbeduidend geweest als aan vankelijk scheen. De Carlisten waren ten getale van 4200 man de Ebro overgetrokken en begonnen, bij hun komst te Calahorra met het garnizoen te ontwapenen, waarvan zij den kommandant gevangen hebben genomen. Vervolgens werden de particuliere woningen en het tabaksdepot van de regie geplunderd en de geestelijk heid van de kathedraal tot betaling van 85,000 franken gedwongen.' Ware het hierbij nog maar gebleven, doch de schandelijkste gruwelen hebben liun bezoek aan de ongelukkige plaats gekenmerkt. Vier vrijwil ligers de ambtenaren der douaneen de mobiele gar den die zich verdedigden werden gedood; de lijken werden deerlijk verminkt, de gevangenen in vrijheid gesteld en het station verbrand. De maire ontsnapte aan het gevaar van te worden gefusilleerd. Toen echter eenige republikeinsche troepen waren afgezonden om de indringers te verdrijven hadden deze den aftocht geblazen en waren weder over de Ebro geretireerd. Hoewel Calahorrade geboorteplaats van den consul Quintilianus, slechts een open stad en tamelijk in verval isis zij toch vrij belangrijkdaar zij ongeveer 6000 inwoners telt en de zetel is van den bisschop van Burgos. Meer westelijker, te Tuyo, een dorp ongeveer 4 mij len van Miranda, schijnt eene schermutseling tusschen de Carlisten en de troepen van generaal Zabala te heb ben plaats gehad, althans volgens een telegram uit Madridwaren zes bataljons Carlisten met aanzienlijk verlies aan dooden en gewonden te Tuyo op de vlucht gedreven. In het noord-oosten van het land wordt intusschen het beleg van Puyserda voortgezetdoch de gevoelige verliezen door hen geleden schijnt den Car listen te hebben genoodzaakt een andere taktiek te gaan volgen. Het plan om de stad door bestorming te nemen hel> ben zij voor het oogenblik opgegeven, om in de eerste plaats te verhinderendat de troepen die tot verster king van het garnizoen in aantocht zijn niet binnen de stad zullen komen. Tot dat einde is het beleg ge deeltelijk opgebroken. Zes honderd man, onder bevel van Soliva, zijn voor de stad achtergebleven, het overige gedeelte van het leger der belegeraars, vier divisiën sterk, is de republikeinsche troepen tegemoet getrokken. Het schijnt dat de Carlistenna het spoor wegverkeer met Ripoll te hebben afgesneden, met de in aantocht zijnde republikeinsche troepen tusschen Ribas en Ripoll slaags zijn geraakt en zich hebben teruggetrokkendoch men verwachtte, dat zij zouden terugkeeren om den strijd te hervatten. Al mochten zij daarbij overwinnaars blijven, dan is de val van Puycerda daarom volstrekt nog niet zekerwant daags voordat de Carlisten den spoorweg hebben opgebroken is de stad van munitie en leeftocht voorzien. De groote vetliczen in manschappen bij de bestorming geleden heeft hen aanleiding gegeven om de lijkverbranding voor het eerst óp groote schaal toe te passen. Zij heb ben n. 1. hun dooden in een hotel nabij Puycerda verbrand. Hoewel de wijze waarop dit geschied veel te wenschen zal hebben overgelaten is toch in dergelijke gevallen verbranding te verkiezen boven begraving, daar het voldoende bekend is hoezeer slagvelden door de aanzienlijke hoeveelheden lijken die er worden be graven, dikwijls brandpunten van besmettelijke ziekten worden tengevolge van de schadelijke miasmen die zij in zoo groote hoeveelheden ontwikkelen. De inwoners van het midden in het Fransche grond gebied gelegen stadje Lliviadat slechts door een onzydigverklaarden weg met Spanje in verbinding staat, en niet meer dan 1000 inwoners telt, zijn door Saballs opgeëischt om contributie aan hem te betalen, doch in hoeverre zij hieraan gehoor hebben gegeven is nog niet gemeld. Van een ministerieele crisis is te Madrid volstrekt geen sprake meer, daarentegen wordt de erkennings- quaestie weder met vernieuwde belangstelling besproken nu door de Weensche Presse de hoofdzakelijke inhoud is medegedeeld van de nota der Russische regeering, waarin deze weigert het gouvernement van maarschalk Serrano te erkennen.Rusland kan vo lgens dat docu ment geene regeering erkennen, 'die niet door haar eigen land is erkend, die geen wettig gezag bezit en die zelfs door haar eigen vrienden niet anders dan als een voorloopige dictatuur wordt beschouwd. Do Russische regeering verklaart zich bepaald van iedere inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Spanje te willen onthouden en noch de eene noch de andere partij te begunstigen. Zij is bereid om in officieele betrekking te treden met iedere Spaansche regeering die op een wcttelijken grondslag, welke dan ookgevestigd is en aan welke eenig duurzaam bestaan is verzekerd, maar door het gouvernement van maarschalk Serrano te erkennen zou zij zich niet kunnen verdedigen tegen de beweringdat eene erkenning gelijk staat met eene inmenging in de Spaansche aangelegenheden, om dat daardoor een van de beide bestaande partijen wordt begunstigd. Ten aanzien van de erkenning door de kabinetten van Berlijn en Weenon is dat van St. Peters- burg van oordeel, dat zij geheel vrij zijn om hunne overtuiging ten opzichte van deze zaak te volgen en te handelen zooals zij in hun eigen belang wenschelijk achten. Uit de geheele redeneering blijkt duidelijkdat de Russische regeering naar argumenten heeft gezocht, om de niet-erkenning te verdedigenen die argumenten pleiten alles behalve voor de zucht om den vrede en de orde in Europa te handhaven. De republikeinsche regeeringspartij en de Carlisten worden gelijk gesteld, en waarschijnlijk zal Rusland, wanneer het don Car los geluktomna het land nog een tijd van vreese- lijke gruwelen te hebben doorleefd, op den troon te komen, geen bezwaar maken om de regeering van Karei VII onmiddellijk te erkennen. Hij zal als de „wettige" koning worden beschouwd! De Duitsche oorlogsschepen zoude Zaterdag uit San tander naar Bilbao vertrekken om op de kust van Biscai een op de rivier bij Bilbao te kruisen ter bescherming van de Duitsche onderdanen, die waarschijnlijk de regee- ring van alles op de hoogte houden. Een telegram uit Berlijn aan de Neue freie Presse geeft althansindien het waar is weder het bewijshoezeer de Duitsche regeering bekend is met den toestand in de verschil lende landen. Zij zou n. 1. aan de Italiaansche regee ring inlichtingen heDben verstrekt over een uitgebreide ultramontaansche samenzweering, die ten doel' zou hebben een burgeroorlog niet alleen in Spanje maar ook in Italië in het leven te roepen. Een interressant besluit is bij het einde van zijne zitting genomen door den generalen raad van den Be neden Elzas. Hij heeft daarbij den wensch uitgedrukt, dat aan den Elzas zeker autonomie met een bijzondere constitutie en een provinciaal parlement zou worden ge schonken. De president meende dat het uitspreken van een dergelijke wensch de bevoegdheid van den raad zou te buiten gaan, doch deze heeft met algemeene stemmen in tegenovergestelden zin besloten en men verwacht, dat ook de beide andere algemeene raden van Elzas-Lotharingen een gelijk besluit zullen nemen. De Pruisische regeering, zal echter voor dergelijke decentraliseerende wenschen wel geen ooren hebben, nadat zij jaren achtereen haar best heeft gedaan om alle kleine rijkjes op te heffen. Intusschen leveren deze besluiten het bewijs, dat men zich in Elzas-Lotha- ring volstrekt nog niet met de Pruisische administratie kan verecnigen. wordtaan min- en onvermogendendus aan die volks klasse waarvoor men zeker ook hier de toestellen zou willen plaatsen, daar voor de meergegoedé de gelegen heid bestaat om hunne kinderen gymnastiekles te laten geven. Is het plan de gymastiek te bevorderen, waar aan ik geen oogenblik twijfeldan zou volgens mijn gedachten niets beter zijn, dan aan de scholen van de heeren de Man en Gouka de gymnastiek als leervak op te nemen, geëxamineerde hulponderwijzers zouden in of buiten de schooluren daarin les kunnen geven tegen een verhoogde jaarwedde; de plaats om de toestellen te zetten zal er wel zijn en de onkosten zijn gering. Zoo zal de gymnastiek worden wat zij zijn moet: „een volkszaak", en wij zullen daardoor ongelukken voor komen en van straat-gymnastiek ontslagen zijn. Mogen de heeren leden van het bestuur der vereeni- ging „Uit het volkvoor het volk" tot dit laatste wil len medewerkenzoo zullen zij mij altijd bereid vinden daartoe mijne krachten te lecnen. G. KëYZER, Gymnastielc-leeraar. Wij zijn het, wat de nuttigheid van het onderwijs in de gymnastiek op de scholen betreft, volkomen met den geachten inzender eens, doch gelooven niet dat daarom het goede denkbeeld der vereeniging „Uit het volk voor het volk" bestreden behoeft te worden. De over last, dien men heeft van (zoogenaamd) gymnastische oefeningen in drukke straten als de Groenmarkt of de Korte Burgkan voorkomen worden indien de gym- nastiek-toestellen worden opgericht, zooals het plan is, op het Hofplein of in andere ruime buurten. De kans voor ongelukken kan grootendeels vermeden worden door de toestellen niet al te hoog van den grond en niet te samengesteld te maken. Daarentegen is de gymnastiek eene zoo goede en zoo bij uitnemendheid nuttige zaak, waarvan de bevordering vooral onder onze mindere klasse zoozeer aanbeveling verdient, dat wij het jammer zouden vinden jndien van het plan uithoofdo van bezwaren zooals de opgenoemde niets terecht kwam. Eene proef kan men er licht mede nemen. Redactie. Den 27en Auguetus lag zeilklaar te Nieuwediep het barkschip Rigagezagvoerder A. Jörgensenbestemd naar Riga. Graanmarkten enz, Rotterdam 31 Augustus. Jarige tarwe met ge ringen aanvoer 50 cent lager, nieuwe dito met ruimen aanvoer 50 cent lagerrogge met ruimen aanvoer 20 cent lager; winter- en zomergerst met middelmatigen aan voer 20 cent lagerhaver met ruimen aanvoer 75 cent lager; erwten met tamelijken aanvoer f 1.50 lager; paardenboonen met goeden aanvoer f 8$ a f 9. Overi- rens onveranderd met geringen aanvoer. De artikelen waren alle van het nieuwe gewas. Amsterdam, 31 Augustus. Raapolie op zes weken 31$. Lijnolie op zes weken f 32. Tot de verschillende zakendie Woensdag jl. in de jaarlijksche algemeene vergadering van de leden der vereeniging „Uit het volkvoor het volk" werden ter tafel .gebracht, behoorde ook de bespreking hoe men aan de gymnastiek meer uitbreiding zou kunnen geven. Dit zou 1°. kunnen door het geven van gymnastiek- feestenen ten 2°. door op openbare pleinen gymnastiek- toestellen te plaatsen, waar de jongens (toch zeker geen meisjes?) in hun vrije uren gymnastie zouden kunnen doen. Het buitenland zou daarvan de gun stige resultaten kunnen aanwijzen.* Ik geloof dat deze gymnastiek, zoo zij werkelijk bestaat, voor het buiten land gunstig kan zijn, maar voor ons volk nietvraagt het den bewoners van de Groenmarkt en Korte Burg, hoe of daar dagelijks bij het huis van mevrouw de wed. Dumon Tak, en ook bij de urinebak gymnastiek (als men dit zoo gelieft te noemen) gedaan wordt. Het is vloeken, vechten, razen, de. vuilste taal wordt daar gesproken en niet alleen door jongens, maar zelfs door meisjesdie er eiken dag ook bezig zijnen om zulke gymastiek aan te moedigen wil men op openbare pleinen toestellen plaatsen. Dat gaat nietdat kan en mag niet. Verlangt men meer uitbreiding te geven aan de gymnastiekzie dan niet naar het buitenlandmaar zie in ons vaderlandmen neme het voorbeeld aan Amsterdam daar bestaat geen school waar niet dagelijks zoo wel in als buiten de schooluren gymnastiek-onderwijs gegeven Nederland. België. Frankrijk. Rusland. Polen. Oostenrijk, Hongarije. Italië. Portugal. Turkije. Egypte. Pryzen van Effecten Amsterdam, 31 Augustus. Certific. Werkelijke schuld. 21 dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned.Staatssp. Certificaten bij Rothschild 2$ Inschrijvingen3 dito5 Obligatiën 1798/1816 5 dito Hope C°. 1855 6f serie 5 dito f 1000 18645 dito L. 100 1872 5 Loten 18665 Oblig.Hope C°.Leening 1860 4$ Certific. dito4 Inscript.Stieglitz&C0.2ea4L. 4 Obligatiën 186769 4 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4 Aand. Baltische spoorweg 3 Obl. spoorweg Poti-Tiflis. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Schatkistobligatiën 4 Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dit dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 Schatkistbiljetten 6 Certific. Amsterdam 5 Obligatiën Buitenl3 dito Binnenlandsche 3 Obligatiën3 Inschrijving Alg. schuld 5 Obl. 1868 7 dito 1873 7 pet. 60$ m 94$ 136$ 105 101$ 88 101$ 98$ 289$ 94 77$ 83$ 53$ 243 200 127 99$ 99f$ 99$ 81$ 66$ 66$ 64 64$ 1045 93 17$ 12 46 43* re* Tit

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3