RA Dinsdag 1 September. Rit blad verschijnt dagelijks Middelburg 31 Augustus. De Herstemming1 voor een lid van den Gemeenteraad te Middelburg. Teil aanzien der laatste gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad bewaarden wij het stilzwijgen. Er was slechts een enkele candidaat aanbevolen en met de candidatuur van mr. P. Roe tert Tak konden wij ons geheel vereenigen. Wel werden er nog namen genoemd in ongeteekende advertentiëndoch om hij eenige verkiezing als candidaat te worden aangemerkt is het naar onze meening noodig dat men öf door eene kiesvereni ging als zoodanig worde aanbevolen of door perso nen die hun naam niét verzwijgen op den voorgrond worde geplaatst, öf dat men zich zeiven openlijk als candidaat aan de kiezers voorstelle. Thans is de toestand eenigzins gewijzigd. Met 83 stemmen is jonkheer mr. C. de Jonge in her stemming met mr. P. Roetert Tak. Nu tusschen deze beide heeren eene keuze moet gedaan worden, zouden wij het in strijd met de roeping van ons blad achten, indien wij langer het stilzwijgen ble ven bewaren. Het. komt ons dan voor dat de verkiezing van mr. P. Roetert Tak moet aanbevolen wordenals van iemand die de liberale beginselen zoowel op staatkundig als op maatsch appel ij k gebied ondubbelzinnig is toe gedaan die steeds in de vele betrekkingen waartoe hij geroepen werd met den meestcn.ijver en naauw- gezetheid werkzaam was, die een open oog heeft voor de onderwijsbelangenwelke bij velenhelaas, nog niet genoeg op den voorgrond staan. En nu erkennen ook wij ten volle de wetenschappe lijke verdiensten van jonkheer mr. C. de Jonge, maar zijne politieke en maatschappelijke persoon lijkheid herinnert ons te zeer aan den vroegeren socialen toestand in onze gemeentewelke zeker door geen liberaal en zelfs door geen maatscliappe- lijk-onafhankelijk man zal worden- teruggewenscht. Bij de groote meerderheid onzer bevolking heeft zich in de laatste jaren eindelijk de overtuiging gevestigd dat het toch al te belachelijk werd, zich langer te laten beh'eerschen door zeker ziekelijk gevoel van politieke en vooral ook van maatschappe lijke afhankelijkheid van een klein aantal personen, die in onze gemeente den toestand in staatkundigen en socialen zin beheerschten. Men kwam in Mid delburg eindelijk tot een meer gezonde opvatting van politieke gelijkheid en maatschappelijke vrij heid. Dat voorts de uitingen dier meer gezonde staatkundige en maatschappelijke levensopvatting met actieven of passieven tegenstand van de zijde dier machthebbenden werden bejegend, was natuur lijk, evenzeer als dat daarvan weder een sterke reactie tegen vroegere toestanden het gevolg was. Met hart en ziel toch werd de groote meerderheid onzer bevolking overtuigd dat de invloed der be doelde aristocratisch-behóudende coterie voor altijd •moest vernietigd blijven. Zonder ons nu te zeer door dit dikwijls onbil lijk gevoel vau reactie te laten leiden, achten wij het toch mede wenseheiijk dat in onze raadszaal uitsluitend zitting worden genomen door mannen,, die niet verdacht kunnen worden van neigingen om tot een verleden terug te keeren, hetwelk wij ho pen dat, met de maatschappelijke demoralisatie uitzondering van den Zondag, den Paasch- eu De prijs per 3/m.franco ie f 3.50. welke daarvan het gevolg moest zijn,.voor goed tot de geschiedenis zal beliooren. In den heer de Jonge nu zien wij iemand die onmiskenbare ver diensten heeft op wetenschappelijk gebied, doch wiens sympathieën zich onbetwistbaar neigen naar dat tijdvak uit Middelburg's verleden, hetwelk wij als allertreurigst beschouwen. Daar een terugkeer tot die richtingin meerdere of mindere mate, naar onze meening met alle kracht moet worden tegen gegaan zouden wij het dus ten zeerste in het belang onzer gemeente achten dat de kiezers hunne stem uitbrachten op mr. P. Roetert Tak Ez. In tegenwoordigheid van de leden der familie werd heden op de gebruikelijke wijze ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. H. Gr. Fok ker, van wiens overlijden op den 27en dezer wij in een vorig nomraer reeds met een enkel woord melding maakten. Als lid van den gemeenteraad en van de kamer van koophandel en fabrieken, als buitengewoon commissaris der Handelmaatschappij en in tal van an dere betrekkingen werkzaam met een ijver en eene voortvarendheiddie zijne medewerking overal op prijs deden stellen, was de overledene bovendien om zijn oprecht en rechtschapen karakter bij alle die hem ken den geacht. In hem lijdt onze gemeente, voor de tweede maal sedert een kort tijdsverloop, een verlies dat niet gemakkelijk aangevuld zal kunnen worden en door de smartelijke omstandigheden waarvan het ver gezeld ging, nog lang in droevige herinnering zal blijven. Wij vernemen nader dat aan den heer J. H. van de Putte, sergeant bij de dienstdoende, schutterij al hier, naar aanleiding der door hem in dien graad be wezen dienstende personeele graad van sergeant majoor is toegekend. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden verzonden door het postkantoor Middelburg, gedurende de tweede helft der maand Juli 1874: A. H. Verblek PH., Amsterdam; mej. A. E Struys, (2 stuks) idem Cornelia Sinke, Everdingeu; het Armbestuur, te Hoofd plaat; mej. M. J. W. Gelings, Haarlem; J. Mulder, HelvoetsluisVerhage, Tholen. Door het hulpkantoor Oost-Souburg: J. Koffers, Bergen op Zoom. Brieven bestemd om met het stoomschip Dahlia naar Oost-ïndië verzonden te wordenmoeten den 4-n September des morgens te 6 uren 30 minuten alhier op de post bezorgd zijn. De koninklijke Belgische maatschappij van Kruid kunde heeft Zaterdag te Zelzaete hare buitengewone zitting geoppend en zal weldra tot hare wetenschappe lijke onderzoekingen in Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid- Beveland overgaan. Z. M. de koning heeft, onder betuiging zijner deernis met het lot van den l'11 luitenant van het Indische leger Comfurius, zijn wensch te kennen gegeven dien officier, die zich in den Haag gevestigd heeft, weldra bij zich te ontvangen. Generaal-majoor van der Schrieck is van zijne zending bij het internationaal congres te Brussel, waar hij met onzen gezant, den heer van LansbergeNeder land vertegenwoordigde, te 's Gravenhage teruggekeerd. De Haarlemsche courant maakt op verzoek bekend dat de heer Groen van Prinsterer weg.-ns vermin derde krachten bij velerlei arbeid, sedert gcruïmen tijd rdag en eeii der Kerstdagen. geen deel neemt aan beraadslagingen over kerk of school. Omtrent den wedstrijd voor roei- en zeilvaartuigen Zaterdag jl. te Amsterdam gehouden, schrijft het Nieuws van den Dag het volgende „Over gemis van deelneming viel niet te klagen; in tegendeeler traden mededingers in het strijdperkdie hier voor de eerste maal zich met onze kampioenen kwamen meten. Wij begroeten dat verschijnsel met vreugde. Het is een bewijs dat deze jaarlijkschc wedstrijd bloeit door levensvatbaarheid en aantrekkelijkheid. Alles werkt daartoe medeer zijn weinig gelegenheden zóo gunstig voor een wedstrijd als de watervlakte voor Am sterdam, en het schouwspel, dat zij dezen dag aanbiedt is in hooge mate belangwekkend. Tal ran schepen en scheepjes kruisen elkander en betwisten elkaar onder begunstiging van een matige briesof voortgeroeid door de stevige armen van wakkere roeiersde uitgeloofde zeer fraaie prijzen. Onder de races voor roeivaartuigen trok vooral n» 2 de aandacht; 'twas een warme strijd tusschen Frankfort en Arasterdam. De onzen hebben hier hun man gevonden; in bijna alle steden de overwinnaars, leden zij hier de nederlaag, maar met eere. Al dadelijk bij het begin geraakten de vreemde roeiers voor, doch door een schoone beweging bij het omvaren van de eindboeiwist Amsterdam aan de voorhand te komen. De Frankforters verdubbelden hun ijver, sneller volgden de riemslagen op elkander, en de uitslag was dat zij een glansrijke overwinning behaalden." Bij gelegenheid van het aanstaande eeuwgetij van Leidens ontzet zal namens de historische eommissic van de maatschappij der Nederlandsche letterkunde, door Martinus Nijhoff te 's Gravenhage worden uitgegeven een bundel van de oudste verhalen van het beleg en ontzet der stad Leiden in 1574; in klein 4°. formaat, in den oorspronkelijken vorm, waarin eenige dier stukken in der tijd zijn uitgegeven. Aan deze stukken gaat een inleiding van bibliogra- phischen aard van een der uitgevers, professor Fruin vooraf. Van denzelfden zal nog afzonderlijk een verhaal van het beleg en ontzet, met een kaart ter opheldering,, verschijnen. Be«oemlugen en bcduftcn RIDDERORPe: Vergunning verleend aan F.'s Jacob, directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, te Utrecht; jonkheer C. A. E. A. van Panhuys, "rijkscommissaris voor de exploitatie der staatsspoorwegen, te 's Gravenhage; J. W. Stous Sloothoofdingenieur bij genoemde maatschappij m". H. M. A. baro.n van der Goeschef van dienst bij dezelfde maatschappij, beiden te Utrecht: alsmede aan M. Simon Gz., eerstaanwezend ingenieur bij de staats spoorwegen, en C. C. Vermeer, havenmeester, beiden te VlissingeDtot het aannemen en dragen der ver sierselen, do beide eersten van ridder 2° klasse en de overigen van ridder 3- klasse der orde van St. Stanis laus welke onderscheidingen hun door Z. M. den keizer aller Russen werden geschonken. MIDDELBAAR onderwijs. Benoemd tot leeraars aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg de tijde lijke leeraren J. Broekema en A. J. G. Paardekooper. Eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan ge noemde school aan W. Gleuns. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan J. O. H. Arntzenius uit zijne betrekking van sur numerair der posterijen. TELEGRAPHIB. Eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, op verzoek, aan den telegrafist 3e klasse J. Versteegh. marine. Benoemd tot scheepsklerk bij de Neder landsche zeemacht, de-jongelingen B, W. C. G. Vries, C. L. VerïféeM. P. II. KrolA. P. W. Immink, H. J. Verveen en E. E. M. Schroevers. Benoemd tot officier, van gezondheid 2« klasse bij de zeemacht, A. E. van.Nug,teren.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1