BUITENLAND. gjawleliiteidttfn. ADVERTENTIËN. STRANDVONDERIJ. Jhtotairdsclte llmtdcl-Jplaatóaptj. gjedcrlainlsrfe l|aiiM-Jflaaklrapij. Burger-A vondscliool met drie jarigen cursus Engeland hebben een actie tegen dr. Regly ingesteld wegens verkeerde behandeling van hun kinddat bij een val een arm had gebroken; door die behandeling ontstond kanker, zoodat de arm moest worden afgezet. De jury heeft den dokter veroordeeld tot f 2000 ver goeding van schaden en interesseri. Thcrmoraetcrstand. 28 Aug. 's av. 11 u. 56 gr. 29 'smorg. 7u. 58gr.'smidd. lu. Ggr.'sav. 62 u. 63 gr. Algemeen overzicht. Den 2en September a. zal het vier jaren geleden zijn, dat door de overwinning van Sedan hetFransche keizerrijk ineenstortte en dien dag wil de Duitsche natie feestelijk herdenken. Nationale feestdagen zijn uitstekende middelen om het nationaliteitsgevoel wak ker te houden, en de herinneringen aan de grooto daden van het verledene kunnen een heilzamen invloed uitoe fenen op het tegenwoordig geslacht. Dat eene natie zich eenigszins verheft en trotsch is op groote dingen door haar tot stand gebracht is billijk, maar bij de feestelijke herinnering daaraan wordt maar al te dik wijls over het hoofd gezienhoezeer die feestviering voor andere volken soms een bron van ergernis en haat is. Dat de Duitschers jaarlijks met blijdschap terug denken aan den gelukkigen afloop van den oorlog van 1870/71 is zeer natuurlijk: het zou echter voor zijne verhouding met Frankrijk wenschelijk zijn zijne vreugde op een voor dat land zoo min mogelijk stuitende wijze aan den dag te leggen. Voor de Fransche natie toch kan niets pijnlijker wezen dan de herinnering aan de nederlaag te Sedan, toen zij, door de lafhartigheid van haar vrijwillig gekozen verst, haar beste leger aan den vijand zag overgaan; van dat oogenblik dag- teekent ook de grootste haat tegen Duitschland onjuist dien dag kiest de Duitsche natie tot viering van een nationaal feest. Op die wijze wordt de verbittering der Franschen kunstmatig gaande gehouden. Waarom niet liever de dag der herstelling van het Duitsche rijk tot algemeenen feestdag gekozen? Die herstelling toch was het belangrijkste resultaat van den veldtocht. Het aanstaande Sedan-feest is ook reeds in Duitsch land een bron van inwendige verdeeldheid geworden. De ultramontanen hebben er een wapen uit gesmeed om zich tegen de regecring te verzetten, die ofBcieele maatregelen voor de feestviering, ook op kerkelijke wijze, heeft genomen. Door den bisschop van Maintz, monseigneur Ketteler, is tot de pastoors in zijn bisdom een herderlijken brief gericht, waarin hij hen beveelt, op den feestdag geen bijzondere kerkelijke plech tigheden te doen plaats hebbende klokken mogen niet worden geluid, en er mogen geen feestelijke gods dienstoefeningen worden gehoudenalleen mogen de pas toors bidden voor het heil van Duitschland. De bisschop motiveert zijn besluit daarmede, dat de feesten op 2 Septem ber geen nationale feesten zijn, maar slechts door eene par tij (de regeeringspartij) op touw worden gezet om haar ze gepraal over de katholieke kerk te vieren. Natuurlijk, zegt de bisschop, kan de kerk aan zoo'n feest geen deelnemen. De bisschop heeft slechts een stok gezocht om een hond te slaan, en zijn brief heeft dan ook een ongunstigen indruk gemaakt, want de strekking die hij aan de feestviering toeschrijft heeft zij stellig niet, maar welzooals de Kölnische Zeitung zegtniet alleen de herinnering aan een vroeger behaalde schitterende overwinning en de herstelling van het eenige Duitsche rijk." ï)e geestelijkheid is het dan ook niet geheel met bisschop von Ketteler eens, want de apostolische vicaris, bisschop Forwerk, te Dresdenheeft den geestelij ken van Saksen aangeschreven, dat op den gedenkdag van den slag van Sedan van alle katholieke kerken in Sakgen de klokken moeten worden geluid. Hij deelt dus de opinie van de Kölnische Zeitung doch waarom het feest dan niet liever op een anderen dag gevierd? Het zou dan niet zoo hinderlijk voor Frankrijk wezen. De Duitsche rijkskanselier wordt nog altijd als de ontwerper van allerlei intriges beschouwd. Overal wil men zijn hand herkennen. Zoo vertelde de Francais dezer dagen, dat een agent van Bismarck te Rome was aangekomen om aan de ItaliaanSche regeering een voor- deelig .bondgenootschap aan te biedeningeval zij krach tige maatregelen tegen de geestelijkheid wil nemen. Do Pall Mall Gazette vertelde, dat de Duitsche rijkskan selier nater belooning 'van zijn goede dienstenver- geefsche pogingen bij de Spaansche regeering te heb ben aangewend om de Philippijnsche eilanden, Santona of Portorico te verkrijgenthans had beproefd Formosa fce bekomen, waarvoor Duitschland een goeden prijs zou willen betalen. Intusschen liggen Chineezen Japa- neezen en de inboorlingen over het bezit van dat eiland overhoop,' en om het te kunnen verkoopen zou Spanje het eerst moeten veroveren. Eindelijk verzekert de Kölnische Zeitung, dat thans vooruitzicht bestaat om een landstreek in Zuid-Amerika te verkrijgendoch ook hiervan schijnt niets waar te zijn. Al deze geruchten hebben hun ontstaan te danken aan de beweerde an nexatie-zucht van Pruisen of liever van Bismarck. Algemeen zijn de groote buitcnlandsche organen van oordeeldat de Brusselsche conferentie in zooverre is mislukt, dat zij geen enkel praktisch resultaat heeft opgeleverd. Dit was trouwens te voorzien. Het inter nationale oorlogsrecht te codificeeren is onmogelijk als er geen rechtsmacht bestaat, om dat recht te hand» haven. Men is het op de conferentie wel over ver schillende punten eens geworden, maar daarover be stond voor het bijeenkomen der conferentie eigenlijk geen verschil omdat het beginselen van humaniteit zijn, die slechts waarde hebben als zij worden toegepast; maar die toepassing kan niet bij een wet worden ge regeld en zal men moeteu overlaten aan hen die in een eventueelen oorlog de machthebbenden zullen zijn. De resultaten der conferentie zijn daarom al zeer gering. Prfjzcn van Effecten. Amsterdam, 29 Augustus. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 21 pet. 601 dito dito dito 3 dito dito dito 4 94} A and. Handelmaatschappij 41 1371 dito exploitatie Ned. Staatssp. 105 België. Certificaten bij Rothschild 2} Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 93 Rusland. Obligation 1798/1816 5 101} dito Hope C°. 1855 6e serie 5 87}' dito 1000 18645 „101} dito L. 100 1872 5 98} Loten 1866. 5 289} Oblig.TIope C°.Leening 1860 4} 94} Certific. dito4 Inscript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 Obligation 186769 4 83 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 243} Oblig. dito4 Aand. Baltische spoorweg .3 127} Obl. spoorweg Poti-Tiflis. 5 99}-} dito dito Jelez £)rel 5 99} dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën4 81} Oostenrijk. Oblig.metal.in zilverJan./Juli. 5 67 dito dito April/Oct. 5 66-}} dito in papier Mei/Nov. 5 64 dit dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 1048 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 Italië. Certific. Amsterdam 5 Spanje. Obligation Buitenl3 17} dito Binneulandsche 3 12} Portugal. Obligatiën3 46 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 43} Egypte. Obl. 1868 7 78} dito 1873 7 71} Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 98^ dito dito dito 1885 6 102 Illin. Cert. Amsterdam „83 Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 79} Obl.St.Paul&Pac.Spw.lpsec. 7 dito dito dito 2rsec. 7 17} Brazilië. Obl. 1863 44 dito 1865 5* 98} Prijzen van coupons. Amsterdam, 29 Augustus. Metall. 22.47}dito zilver 23.22}; Div. Eng. per f 11.70; Eng. Portugal per 11.70: Amerikaansche dollars (in goud) 2.40. Amsterdam, 28 Augustus. Metall. 22.47dito zilver 23.22}; Div. Eng. per 11.70; Eng. Russen per 11.70; Eng. Portugal per f 11.70; Frans /56}; Belg. 56}; Pruis /34}; Hamb. Russen 31}; Russen in Z. R. 32-}}; Poolsche per fl. Ameri kaansche dollars ƒ2.40; papier 2.13. Bevallen van een Zoon F. INGELSEFrederiks- Middelburg, 28 Augustus. Op 27 Augustus overleed mijn echtgenoot de heer A. H. G. FOKKER, in den ouderdom van 65 jaren, en heden ontving ik de droevige tijding dat ook mijn derde zoon ADRIAAN, Luitenant ter zee 2e klasse, 30 Juli, op zijne terugreis naar Nederland is bezweken. Middelburg, Wed. A. H. G. FOKKER, 28 Augustus 1874. van den broecke. Heden overleed na eene ondergane operatie, in den ouderdom van 54 jaren, mijn geliefde echtgenoot FRAN- CISCUS HUIJGE. Elk die mij van nabij kent zal begrijpen wat ik met mijne zes kinderen, allen te jóng om dit verlies te beseffen, aan hem verlies. Middelburg, 28 Augustus 1874. J. HUIJGE, Schut. Heden overleed na een langdurig maar geduldig lijden, in den ouderdom van 69 jaren, tot diepe droefheid van mij, onze kinderen, behuwd- en kleinkinderen, mijn ge liefde echtgenoot JACOBUS TAPPIJGIELENgepen sioneerd ambtenaar le klasse bij 's Rijks belastingen. Ruim 39 jaren mochten wij in een genoegelijken echt vereenigd wezen. Middelburg, P. C. TAPPIJGIELEN, 29 Augustus 1874. van Rotten. Ons jongste kindje werd heden, in den ouderdom van zeven weken, door den dood weggerukt. Middelburg, G. WISSE. 29 Augustus 1874. A. M. BONARDT. Algemeeno kennisgeving. De lieer en mevrouw JACOBZE betuigen den op rechtsten dank voor de talrijke bewijzen van deelneming, gedurende de ziekte en bij het overlijden hunner doch ter ondervonden. Vlissingen29 Augustus 1874. Bij den BURGEMEESTER van Wesfkapelle wordt ter reclame opgeroepen, de rechthebbende op G onbewerkte Kolders of Juffers, lang 13 tot 15 m., en I beslagen dito, lang 11 m., breed 0,15 cm., allen zonder merken. De Stemgerechtigde Deelhebbers worden uitgenoodigd tot bijwoning eener Algemeene Vergadering, welke op Woensdag 1© September e. k.des voormiddags te elf uren in het Park-lokaal (ingang Dok-laan bij de Dok-brug) te Amsterdam, zal worden gehouden en waarin de Ontworpen Herziening der Arti kelen van overeenkomst, met de daarop ingediende amendementen, mitsgaders twee ontwerp Besluiten in behandeling zullen genomen worden. De Stemgerechtigde Deelhebbers, die den persoon lijken oproeping-brief tot bijwoning van voormelde Ver gadering niet mochten ontvangen, worden uitgenoodigd zich daartoe bij de Directie aan te melden. Amsterdam, 17 Augustus 1874. Van de aan Stemgerechtigde Deelhebbers der Neder- landsche Hand el-Maatschappij verzonden Circulaire met (gewijzigde) ontworpen Herziening der artikelen van overeenkomst, verzameling amendementen en twee con cept-besluiten, zijn ook voor niet-stcmgerechtigde aandeelhouders op aanvrage' exemplaren beschikbaar ter Secretarie van de Directie te Amsterdambij hare Agenten te Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Schie dam cu Nijverdal, bij den heer I. H. PAËHLIG te 's Gravenhage en de Haarlemsche Bankvereeniging te Leiden. Amsterdam, 18 Augustus 1874. VERGADERING van Middelburgss Zieken fonds, op Uinsdag den Itn September 1SÏ4L, des avonds te zeven uren, in de Sociëteit St. Joris op de Balans, ter opname van leden. Namens het bestuur, Dokter MEEMELING. TE HIDOELBIIBC. De inschrijving van leerlingen voor het schooljaar 18741875 zal plaats hebben op Maand/tg den 7 September e. k. des avonds van 7 tot 9 uren. De lessen nemen een aanvang op Maandag den 141 September, 's avonds te 7 uren. De Directeur, G. VAN HENNEKELER. De ondergeteekende, Mr Timmerman, geeft door dezo aan zijne geachte begunstigers kennis, dat bij zijno Werkplaats met den l'n September e. k. overbrengt van de St. «Jacobstraat naar de Kleine Dlarkt, wijk I n° IS7, Vlissingen, 29 Augustus 1874. P. PEEREBOOM.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3