BUITENLAND. iniïdekbmcfttfit. vrouw uit de buurt aangezien. Een „wonderdokter", die te Wageningen het beroep van metselaar uitoefent, werd te hulp geroepen bevestigde het feit der betoove ring, en gaf- eenige medicijnen. Als een bewijs dat hier wel werkelijk van hekserij sprake waBvertoonden zich in dien tijd in de nabijheid van liet huis der zieke een aantal tooverkattendoor eene groote poes aange voerd welke men zelfs niet door geweerschoten schrik kon aanjagen. In de vorige week eindelijk werd de toestand der zieke zoo erg dat dadelijke hulp noodza- kelijd was. Een geneesheer wilde men niet roepen. Wat vermag die tegen de zwarte kunst?' Toch besloot men er eindelijk toe, daar het meisje als razend was. De dokter kwam en toonde zich na ecnig onderzoek der patient volstrekt niet met de zaak verlegen. Hij liet het een en ander in orde brengendat voor de onttoovering noodig scheen, en bracht, na een uur in de behekste woning doorgebracht te hebbeneen friseh gezond kind'van het vrouwelijk geslacht te voorschijn. Dat was de tooverij, welke de ongelukkige jonge doch ter van. haar buurvrouw ondergaan had. Door de Belgische bladen wordt medegedeeld dat de oud-maarschalk Bazaine voornemens is over eenigen tijd 's Gravenhage te bezoeken. Aan de beide officieren van gezondheid die zich hij het spoorweg-ongeluk te Warmond zoo verdienstelijk gedragen hebben, is door de Hollandschc spoorweg maatschappij een bewijs van vrij vervoer voor hun leven aangeboden. Te Gouda worden pogingen gedaan tot de oprichting eener onderlinge vleeschhouwerijteneinde aan de inge zetenen goed en goedkoop vlcesch te bezorgen. Yoor de betrekking van concierge, aan de hoogere burgerschool te Deventerwaaraan een traktement verbonden is van f 600 en vrije woninghebben zich niet minder dan 118 sollicitanten aangegeven, onder welke zelfs hoofdonderwijzers der openbare lagere scho len zich bevinden, alsmede een gepensioneerd officier van ons leger. In een Roomsch katholieke kerk te Zwolle zijn verscheidene veeren zitkussens van de banken ontvreemd, zonder dat men tot dusverre de daders heeft kunnen vinden. Op een spoortrein die dezer dagen uit Nantes te Parijs aankwam bevond zich een klein meisje van vijf jaren dat door niemand vergezeld werd. Op haar mutsje was een adres in Parijs bevestigd. Aldaar aangekomen bracht een der conducteursdie zich het kind had aan getrokken, haar naar den stationschef, die de kleine aan het aangeduide adres liet bezorgen. Hier wilde echter niemand iets van het .zonderlinge bestelgoed 1 weten; het kind wist zelf niets aan te duiden'en ant woordde op alle vragen alleen met tranen en met naar haar moeder te vragen. Ten einde raad bracht men haar eindelijk naar een vondelingsgesticht en hier blijft zijterwijl de politie naar hare ouders onderzoek doet. De Nieuwe Winschoter courant deelt mededat de polderwerkers aan den Dollarddijk in Oost-Friesland ten getale van omstreeks 1000 manden 20" dezer het werk hebben gestaaktmet den eisch van hooger loon. Zij .trokken in optocht Emden binnen. Er werd een roode vaan voor hen uitgedragen... De gepdarme Wagner greep met opgestoken bajonet den vaandeldrager aan maakte zich van de vaan meester en wierp die in het water. Men sloeg hem met een spade den helm van het hoofdhetgeen hij met een kolfslag beant woordde. Er rukte nu meer politie 'en ook militaire macht aan en eenige belhamels werden gevat. Toen de oproermakers zagendat er scherpe patronen werden uitgedeeld, bliezen zij den aftocht. Het getal der.ge arresteerden beliep ten slotte 20 man. De meeste arbei ders zijn den vólgenden dag weêr aan 't werk gegaan. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren avond zijn alhier-te koop aangeboden: 1° Een huis en erf op de Löndonsche kade, wijk H n° 59. Verkocht voor f 5900. 2° Een pakhuis en erf op den Kinderdijk, wijk P n° 103. Verkocht voor f 6300. 3° Een huis en erf in do Brakstraatwijk O n° 257. Verkocht voor f 2816. Thermometerstand. 27 Aug. 'S av. 11 u. 63 gr. 28 's mörg. 7 u. 62 gr.'s midd. 1 u. 66 gr. 's av. 6 u. 65 gr. Algemeen overzicht. De latere berichten omtrent den gang van zaken voor de verkiezing in Maine et Loire bevestigen onze meening, dat de kansen voor den republikeinschen candidaat, de heer Maillé, goed staan. Hij heeft thans eene circulaire tot zijne kiezers gericht, die een zeer -guuBtigen indruk heeft gemaakt en hem ongetwijfeld goed zal doen. Hoewel in gematigden toon gesteld 'spreekt de voormalige maire van Angers zijn gevoelen toch flink en duidelijk uit en zegt hij ronduit wat bij wil. Opgegroeid in de arbeidende klasse werd hij door deze als haar vertegenwoordiger in den gemeenteraad en den algemeenen raad verkozen, en gedurende drie jaren was hij, in een moeilijken tijd, maire van Angers. Hij behoort niet tot degenen die niet openlijk durven zeggen tot welke partij zij behoorenhij verklaart voor ieder, die het weten wil, dat hij de republiek lief heeft. Maar de republiekzooals hij die verlangtis niet ex clusief; zij is integendeel het gouvernement van allen, voor allenin het belang van allen. Zij sluit niemand uitzij staat open voor alle eerlijke lieden. Ook de meest heftige republikeinen moeten er op wettige wijze gele genheid in kunnen vinden om datgene tot stand te brengenwat in hunne wenschen met recht en bill ijk heid overeenkomt; aan de ware conservatieven moet- zij voldoende waarborgen aanbieden tegen nieuwe revo lution en nieuwe rampen. De heer Maillé verklaart voorts het zevenjarig bestuur van maarschalk Mac-Mahon eerlijk aan te nemenmaar hij vercenigt zich met hen, die dat bestuur door bepaalde instellingen willen rege len. Als voorstander van de gemeentelijke vrijheden en van het algemeen stemrecht wenscht hijdat iedere gemeente het recht zal hebben om haar eigen maire te verkiezenen dat ieder burger het recht zal hebben zijn stem uit te brengen. Daar de nationale vergade ring door hare verdeeldheid onmachtig is om iets tot stand tc brengen wil hijdat het volk zoo spoedig mogelijk tot een algemeene verkiezing zal worden op geroepen, om zelf uitspraak te doen over zijn lot. Alle republikeinen in Maine et Loire, van welke fractie ook, zijn voornemens de candidatuur van den heer Maillé te steunenaanzienlijke sommen zijn door de kiezers tot dat einde reeds bijeengebracht en de veldtocht is reeds geopend. De Bonapartisten werken met de hun eigen geslepenheid. Hun candidaat, de heer Bergerreist reeds gedurende twee maanden op het platteland rond en maakt talrijke bezoekenvooral bij de kiezers uit de mindere klasse; hij komt op hunne hoeven en in hunne schamele woningen, praat met hen over allerlei zakenvraagt naar hun wenschen en neemt allen voor zich in. Op gelijke wijze handelt de hertog van Padua in Seine et Oise. Verbeeld u, een hertog bij een pachtertje 1 Zij zijn .verrukt over zooveel vriendelijkheid van een zoo groot lieer en men hoort in Seine et Oise dan ook ten platte lande geen anderen naam als PaduaPadua. Jade Bonapartisten hebben slag van intrigeeren; toch is het waarschijnlijk, dat het hen in Maine et Loire niét zal batch. Van deh pseudo-septennalist Bruas is bijna geen sprake meer; de strijd zal slechts worden gevoerd tusschen republi keinen en Bonapartisten. De liberale organen zijn zeer ontevreden over de wijze waarop in het Journal officiel verslag wordt ge geven van do reis van den maarschak-prcsident. Een aantal aanspraken en wat Mac-Mahon daarop heeft ge antwoord wordt niet medegedeeld, en het geheelo ban ket te Saint Naraire wordt met een diep stilzwijgen geïgnoreerd, evenals alle andere republikeinsche ma nifestation. Zoo heeft bijv. de heer Lemonier, vice- president van den generalen raad van Sarthe aange drongen op een beslissing door het volk; de bevolking in de westelijke departementen heeft herhaaldelijk den president met een krachtig: vive la republique! be groet, enz., maar van dat alles wordt in het officieel verslag niets medegedeeldterwijl de officieuse organen zich over dergelijke republikeinsche manifestatiën alles behalve gesticht toonen, en men vermoedt, dat het ministerie, hetwelk den maarschalk heeft aangeraden op reis te gaan hem thans zou willen bewegen zijn voorgenomen reis naar het zuiden niet te ondernemen. Volgens de Proges du Var en de Presse zal de maar schalk dat voornemen- evenwel doorzetten en zal hij niet later dan 20 September weder op reis gaan: gis teren avond werd hij te Parijs verwacht, en zou hij zijn intrek nemen in het Elyseum: Op de plaats, die hij het laatst heeft bezochtNantes is hij nogmaals met politiek lastig gevallen en wel door den bisschopmonseigneur Freppeldie als een der can- didaten voor de aanstaande verkiezing wordt genoemd. De bisschop heeft hij zijn toespraak ih de kathedraal aangedrongen op dé vrijheid van het geven van hooger onderwijs en eenige verzuchtingen geslaakt over de vervolging van den paus en de katholieke geestelijken, misschien als een bedekte opwekking tot interventie. Wat de maaTsehalk hierop heeft geantwoord wordt in liet telegram niet medegedeeld. Door het einde van de reis van Mac-Mahon is weder een. onderwerp voor politieke beschouwingen vervallen, doch gelukkig leeft de Spaansche erkennings-quaestie nog en beginnen zich hier en daar weder teekenen van vernieuwd politiek leven voor te doen. Hoewel de regeering .van Ilnsland nog niét tot de erkenning van Spanje is overgegaan, schijnt er toch hoop te bestaan, dat zij het voorbeeld van 'de andere mogendheden zal volgen. De officieuse Provincial Correspondenz bevat nl. eene nota, waarin wordt verzekerd, dat men weldra de erkenning door Rusland kan te gemoet zien. Wat de Russische regeering ook moge besluiten zegt het officieuse orgaan is het evenwel zekerdat de vriendschap tusschen de drie keizers en de innige be trekkingen tusschen hunne gouvernementen niet het minste zullen worden geschokt. De overeenstemming' tusschen de drie mogendheden, door de bijeenkomst van de drie keizers bevestigd, en het behoud van den vrede en van de orde in Europa ten doel hebbende, heeft te diepe en hechte wortels geschoten om door een eventueel verschil in mcening ten aanzien van zekere speciale quaestiön te kunnen worden vernietigd. Men zou echter zeggendat de qüaestiewelke het thans betreft, bovenal het behoud van vrede en orde in Europa geldt en dat dus daaromtrent in de eerste plaats overeenstemming moest bestaan, doch in derge lijke zaken heeft ieder diplomaat een eigen uitleg. De strijd te Puycerda duurt voort en wel ten nadeele van de Carlisten. In den nacht, van Dinsdag op Woens dag hebben deze' de stad van drie zijden bestormd, maar werden met groot verlies teruggeslagen; in den volgenden nacht werd de aanval hernieuwd, doch met hetzelfde gevolg. Een aantal Carlistische kanonnen zijn gedemonteerd en daaronder een monsterkanon „god Olot" genaamd. De stad heeft echter ook veel geleden en een aantal gehouwen moeten zwaar beschadigd zijn. Dat de verliezen der Carlisten een goeden indruk op het garnizoen van Puycerda hebben gemaakt is begrijpe lijk; jammer echter, dat zij evenzeer de verbittering der Carlisten opweken, die thans hebben gedreigd alle reizigers te zullen fusilleeren die Tarragonie passeeren en hunne rijtuigen te zullen verbranden. De eerste verschijnselen van hernieuwd politiek leven komen uit Italië, alwaar opnieuw qüaestie is van kamer ontbinding, algemeene verkiezingen en een nieuw minis terieel programma. Teneinde eene nieuwe meerderheid tc vormen heeft de minister-president Minghetti steun gezocht bij de groep van den heer Luca, de zooge naamde jonge linkerzijde. Dit is hem echter niet alleen geheel mislukt, maar zij heeft zelfs een jegens hem zeer vijandelijk manifest uitgevaardigd, dat in den grond der zaak veel overeenkomt met dat van de oude lin kerzijde en dat door de heeren Crispi en Cacïoli was geredigeerd. Na deze heide manifesten verwacht men dusdat de heer Minghetti wel tot ontbinding zal moeten besluiten en, volgens de officieuse organen, was de koning er niet tegen. Do verkiezingen, zullen plaats hebben in het laatst van October en de nieuwe kamer zou in de eerste helft van November worden bijeen geroepen. Een telegram van eergisteren meldt dat de heer Sella in het ministerie zou treden en de heer Minghetti minister-president zou blijven. De Republique frangaise houdt vol, dat haar mede- deelingen omtrent het Brusselsche congres juist zijn - men verwacht dat het Zaterdag zijn laatste zitting zal houden. Heden middag is van hier naar zee vertrokken het, .8choonerschip de Nerva, gezagvoerder J. Larsen, be stemd naar Noorwegen om eene lading hout. Graanmarkten enz. Gekt 28 Augustus. Roode en witte tarwe ad 100 kilo fr. 28.met afslag; rogge fr. 15.gerst fr. haver fr 17.25; boekweit fr. 20.—paarden- boonen fr. 22.50; koolzaad fr. 35.lijnzaad fr. 35. lijnkoeken fr. 29:50; koolzaad koeken fr. 20.boter fr. 3.25 per kilogrameieren fr. 2.— per 26 stuks. Vlissingen, 28 Augustus. Boter 1,55 a/1.40, per kilogram. Amsterdam, 28 Augustus. Raapolie op zes wekon 31*. Lijnolie op zes weken f 32$. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 28 Augustus. Nederland. Certifie. Werkelijke schuld. 2* pet. 60* dito dito dito 3 72$ dito dito dito 4 94* Aand. Handelmaatschappij 4* 137* dito exploitatie Ned. Staatssp. België. Certificaten bij Rothschild 2* Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland, öbligatiën 1798/1816 5 dito Hope C°. 1855 6e serie 5 87* dito f 1000 18645 101| dito L. 100 1872 5 98* Loten 1866. 5 289* Oblig.Hopè&C°.Leeningi860 4* 94* Certific. dito 4 Inscript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3