r 205. MIDDELBURGSCHE Zaterdag COURANT. 29 Augustus. Dit Wad verschijnt dagelijks met aitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 3.50. Middelburg 28 Augustus. Uit 's Gravenhage wordt gemeld dat Z. M. de koning voornemens is van den 5:n tot den 18*n September op het Loo verblijf te houden. Prins Alexander is den 20e» dezer op het keizerlijk paleis te Zarsko Selo bij Petersburg aangekomen. De nieuw benoemde ministers hebben gisteren mid dag te een uur in het koninklijk paleis in handen van Z. H. den koning den eed afgelegden een uur daarna het beheer óver hunne verschillende departementen uit handen hunner voorgangers overgenomen. Te drie uren werd vervolgens een ministerraad gehouden, lteeds vóór eenigc dagen werd gemeld dat de afgetreden ministers de onder hun toezicht bewerkte hoofdstukken der staats-begrooting ter beschikking van hunne opvolgers gesteld hadden. De heer Heemskerk heeft een bezoek gebracht aan den hoogen raad om van de leden van dat college, zijn vroegere ambtgenootenafscheid te nemen. Omtrent den heer Fransen van de Putte wordt mede gedeeld dat deze staatsman voomemens is zich met zijne familie voor eenigen tijd naar het buitenland te begeven en persoonlijk den terugkeerenden generaal van Swieten tot Marseille te gemoet te reizen. De baron Gericke van Herwynen eindelijk heeft gisteren de hoofdambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken aan een diner ten zijneu huize vereenigdom van hen, afscheid te nemen. De minister van justitie, de heer van Lijnden van Sandenburg, zal, te beginnen met 2 Septembera., eiken Woensdag middag te 12 uur aan het lokaal van het departement degenen ontvangen die hem over zaken, zijn departement betreffende, wenschen te spreken. Bij koninklijk besluit van gisteren is aan 's konings commissaris in de provincie Noord-Holland machtiging verleend tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op 15 September a.ter verkiezing van een lid voor de eerste kamer der staten-generaal. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaalnoodig tengevolge van het optre den van mr. C. Th. baron van Lijnden van Sandenburg als minister van justitie, is door den minister van bin- nenlandsche zaken, de heer Heemskerk, bepaald op 15 September a. en de herstemming, zoo die noodig is, op 29 September daaraanvolgende. Zoowel in den gemeenteraad als in de kamer van koophandel en fabrieken alhier is weder eene vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. H. G. Fokker. Naar wij vernemen heeft een belangstellende in de ontwikkeling van den werkman zich bereid verklaard, om gedurende de maanden October tot April in de Werkmans-vereeniging alhier wetenschappelijke besprekingen te houden voor de leden die zich vooraf tot bijwoning aanmelden. lederen Vrijdag avond van 8 tot 9 uren zal daartoe eene bijeenkomst in het lokaal der vcreeniging plaats hebben. In de te bespreken onderwerpen zal zooveel mogelijk verscheidenheid be tracht worden, teneinde het aangename aan het nuttige te paren. Zoo bestaat het voornemen om onder meer. te behandelen: barometers, luchtballons, pompen; onze Oost-Indische bezittingen; Tollens, Bellamy, Jacob Cats, de Génestet; wenken op het gebied van volks gezondheid, en dergelijke. De onderwerpen van dezelfde soort, zullen telkens gedurende eene maand besproken worden, terwijl het den leden zal vrijstaan vragen naar aanleiding van het behandelde onderwerp te doen. Van een en ander zal in de a. Woensdag te houden algemeene vergadering der vcreeniging door het bestuur mededeeling gedaan worden. Het is te hopen dat vele leden zich tot bijwoning dier ongetwijfeld nuttige bijeenkomsten zullen lummelden en daardoor het bewijs leveren, dat bij den Middelburgschen werkman de zucht bestaat om iedere gelegenheid tot vermeerdering zijner kennis gretig aan te grijpen, te meer wanneer die liem, zooals hier, geheel belangeloos wordt aangeboden. Naar wij vernemen zullen de zomerbijeenkomsten in het Schuttershof de Edele handboog alhier worden besloten met eene aan de leden der zomerconcerten en hunne dames op Zondag den Grn September a. aan te bieden matinee mitsicaleuit te voeren door het muziek korps der stedelijke schutterij. Het Provinciaal blad van Zeeland n° 91 bevat eene circulaire van den commissaris des konings in deze provincie aan de burgemeesters der gemeentenhoudende mededeeling van een brief van den minister van bin- ncnlandsche zaken van den 17cn dezerbetreffende scha deloosstelling voor het opstallen van verdacht vee. In art. 2 van het koninklijk besluit van 17 April jl. (Staatsblad n° 59)is bepaalddat, indien van long ziekte verdacht rundvee in de weide niet voldoende kan worden afgezonderd, ter beoordeeling van den districts-veeartshet, onder de op advies van dezen door den burgemeester te bepalen voorzorgen, naar een stal of ander gebouw moet worden vervoerd en aldaar af gezonderd blijven tot na den afloop van den termijn, vermeld in art. 5 van bet koninklijk besluit van 30 October 1872 (Staatsblad n° 105). In zoodanig geval kan aan den eigenaar van dat vee, ter tegemoetkoming in de meerdere kosten der stal voedering, eene toelage van tien cent per rund en per dag worden toegekend. Na afloop van elke maand verwacht de minister casu quo daaromtrentdoor tusschenkomst van den commis saris des konings, eene opgaaf van de burgemeesters, vermeldende de namen van de veehouders, het getal hunner runderen en het aantal dagen van het gedwon gen verblijf in den stal gedurende de afgeloopen maand, met bijvoeging van eene verklaring van den vceopzich- ter dat dit vee door hem werkelijk bij zijne dagelijksche bezoeken Bteeds op den stal gevonden is. Volgens de Independance zal de koninklijke Belgi sche botanische vereeniging morgen te Selzaete eene buitengewone vergadering houden en vervolgens een tocht door Zeeuwscb-Vlaanderen eu Zuid-Beveland doen. Het heeft te 'sGravenhage de aandacht getrokken dat Z. K. H. de prins van Oranje bij de terugkomst van den koning van Duitschland niet aan het station was om Z. M. te begroeten. In een ingezonden stuk in het Haagsclie Dagblad wordt de vraag gedaan of de verslaggevers der bladen zich wellicht op dit punt vergist hebben, daar de kroonprins nog kort te voren door den schrijver ontmoet was. De redactie antwoordt echter dat haar berichtgever zich niet vergist heeft, doch schrijft de afwezigheid van den prins toe aan zijne onbekendheid met het uur der terugkomst van zijn vader. De minister van financiën verwittigt in de Staats courant van heden de belanghebbendendat de verzen ding der brievenmaal naar de Verecnigde Staten van Noord-Amerikadoor middel van de stoomschepen der Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij, op Zaterdag 5 September a. niet zal plaats-hebben, maar deze verzending zal geschieden op Zaterdag 12 September a. De vijfde juristenvergaderingdie gisteren morgen te 10 uren onder presidium van den hoogleeraar Telle- gen, te Groningen geopend werd, heeft in hare eerste bijeenkomst, die door een zeventigtal rechtsgeleerden werd bijgewoond, dadelijk een zeer belangrijk besluit genomen. Met 50 tegen 15 stemnien werd namelijk bet oordeel uitgesproken dat de lijfsdwang in burger lijke en handelszaken niet behoort te worden afge schaft, doch dat alleen wijziging behoort te worden gebracht in de bepalingen omtrent den duur en de wijze van toepassing van dit dwangmiddel. Te Utrecht werd gisteren eene vergadering gehouden van het Nederlandsch "Weerbaarheidsbondbij welke gelegenheid een verslag werd uitgebracht waaruit bleek dat de vereeniging zich wel in veel belangstelling bij verschillende hooge personen mag verheugen, maar overigens niet vooruitgaat. Het aantal vereenigingen die leden van het bond zijnis verminderd en de gel delijke toestand ongunstig. Te Utrecht werd Zondag 11. de derde vergadering van het deurwaarders verbond gehoudendie slechts door een twintigtal leden werd bijgewoond. Er werd bepaald dat men een gezelschap zou formeereneen nieuw reglement gemaakt en eene jaarlijksche contri butie van f 3 vastgesteld. De bijeenkomst van het volgende jaar zal te Amsterdam gehouden worden. De commissie voor de plaatselijke werken te Bot terdam heeft aan burgemeester en wethouders in overweging gegeven, af te zien ran het voornemen om een prijsvraag uit te schrijven voor een plan van den ijzeren bovenbouw van de Willemsbrug over de Maas. Zij stelt voor bet maken van een plan aan den heer v. d. Takdirecteur der gemeentewerkenop te dragen en een dusgenaamde balkbrug te bouwen, en dat de directeur tevens worde gemachtigd te Londen eenige groote bruggen te bezichtigen en de hulp van twee ingenieurs voor hot ontwerp in te roepen. De directeur heeft heden persoonlijk omtrent deze zaak, aan de raadsleden die dit verlangdeninlichtingen gegeven de gemeenteraad zal spoedig over het voorstel der commissie beslissen. In den gemeenteraad van Amsterdam zijn de be raadslagingen over het leeningsplan van zeventien millioen aangevangen. Alle paragrafen werden in de gisteren gehoudene ochtend- en avondzittingen aange nomen, doch gedurende de behandeling van het laatste punt de som van f 1,800,000 voor den bouw van arbeiderswoningen werd de vergadering tot Dinsdag verdaagd. Op verzoek van het centraal comité te Batavia heeft het hoofd-comité van het Nederlandsche Roode kruis bekend gemaakt dat zij, die illustration of andere tijd schriften eu andere niet inspannende lectunr voor de zieken en gewonden in Indië willen afstaan, hunne geschenken kunnen adresseeren aan dr. Verwey, secre taris van het hoofd-comité te 's Gravenhage. Uit het ons toegezonden 15' jaarlijksch verslag betrekkelijk de verpleging en liet onderwijs in het Nederlandsch gasthuis voor ooglijders te Utrecht, uit gebracht den 11" Juni van dit jaar door den hoo"- leeraar F. G. Dondersblijkt dat in deze nuttige inrichting gedurende 1873 werden behandeld 1833 en ter verpleging opgenomen 408 behoeftige ooglijders. Beide cijfers ondergaan sedert de oprichting van het gasthuis een voortdurende stijging, daar in 1859, het eerste jaar, slechts 873 personen behandeld en 192 verpleegd werden. De lijders behoorden meest te huis in de stad en de provincie Utrecht, doch uit alle oorden des rijks en zelfs uit het buitenland kwamen kranken. Uit de provincie Zeeland werden 34 personen behandeld en 19 ter verpleging opgenomen. De gewone behandeling'geschiedt kosteloos, terwijl ook de vereischte medicamenten gratis verstrekt worden aan ben die zich op de daartoe bepaalde uren daarvoor aanmelden. Stilzwijgend wordt verondersteld dat zij

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1