üastiekdoor het organisoerou van oen algemeen gymnastiekfeest en het plaatsen van enkele gymuastiek- toestellen op een of meer openbare plaatsen in de stad,,, bijv. op liet Hofplein. Door dit laatste wil men trachten de schooljeugd eenigermate rustig bezig te honden in de zoogenaamde speeluren, nu gewijd aan allerlei straatschenderijen. .Buiten'slands zag men hiervan zeer gunstige resultaten. Ook de bevordering van het roeien en de oprichting van eene roei- vereeniging werd uiet uit het oog verloren. De aftredende bestuursleden mr. N. 0. Lainbrechtsen van Ritthem en P. D. Koningniet herkiesbaarwerden vervangen door de lieeren J. C. Altorffer en J. Coster, met wie op de voordracht waren geplaatst de lieeren H. J. Domenie en mr. D. A. Berdenis van Berlelcom. Onder begunstiging van goed weder, had gisteren avond in den Buitentuin alhier de vierde muziek uitvoering door het muziekkorps onzer schutterij plaats. Een talrijke menigte woonde die bij en gaf bij ver schillende nommers blijken van tevredenheid. Jl. Dingdag ia te Arnemuiden aangekomen een door eenige ingezetenen dier gemeente aangekochte, viseh kotter, bestemd om van daar ter visc-h vangst uit' te varen. De voorspelling van sommigentoen de vis- schersvloot zich bij de uitvoering der kanaalwerken tijdelijk naar elders moest verplaatsendat Arnemuiden wel zou ophouden eene vissehersplaats te zijn, wordt blijkens bovenstaand bericht niet bewaarheid. Z. M. de koning kwam gisteren middag met den trein van 5 u. 5 m. te 's Graveuhage terug en werd aan het station opgewacht door prins Hendrik en eenige autoriteiten. Door de vrij talrijke menigte die nabij het station verzameld was werd de koning met luide boera's verwelkomd. Gisteren is eene bijeenkomst gehouden van ingezete nen van 's Gravenhagein welke besloten werd een bewijs van hulde aan de generaals van Swieten en Verspyck en aan den kapitein ter zee van Gogh aan te bieden. Eene commissie werd tot verwezenlijking van dit plan benoemd. Tot ons leedwezen moeten wij hierbij voegen dat de terugkomst van den grijzen en verdienstelijken opper bevelhebber der tweede expeditie tegen Atchin van eene noodlottige bijzonderheid vergezeld gaat. Bij den terug keer in den schoot van zijn gezin wacht hem de treur mare dat een zijner dóchters, een meisje van 23jaren, den 25pn dezer overleden is. Dr Staats-courant van lieden is gisteren avond zoo laat uitgekomen dat de Haagsche bladen geen van beide de officieel© benoemingen bevatten. Het telegram van fle benoeming der nieuwe ministers werd bij ons gisteren avond eerst over negeuen ontvangen. Het hoofdbestuur de Nederlandsche vereeniging het Boode Kruis heeft besloten opnieuw f 10,000 beschik baar te stellen voor onze hulpbehoevende gewonden en zieken in Atchin. Met ingang van den lsn September a. wordt een rijks-telegraafkantoor met beperkten dagdienst ge opend aan den Hoek van Holland. De heer Meeter, te Alkmaar, is benoemd tot directeur van „Nederlandsch Mettray." Als aandeelhouder] in de Maxwell Landgrant and Railway Company ,zai de heer Gosewinckel te Utrecht zijn medear.ndeelhouders in Nederland nit- noodigen, om zich te vereenigen ten einde aan de houders van obligatiën in de leeningen 1870 en 1872 een akkoord aan te bieden. Hij doet dat voorstelomdat de maatschappij hier geen vertegenwoordigers meer heeft, nu de heeren J. W. Boissevian en Mildersen c°. op de laatste vergadering hun benoeming hebben aangenomen als leden van liet comité voor de bescherming der belangen van de obligatiehouders. Het akkoord is gegrond op een gezamenlijke exploi tatie, welke de heer G. in de gegeven omstandigheden, voor alle partijen de beste en de goedkoopste oordeelt. In verband met de aankondiging in de Staats-courant van 27 September 1871wordt in de Staats-cou rant door den minister vait binnenlandsche zaken nader ter kennis van belanghebbenden gebracht,' dat het voor den torpedodienst te Brielle bestemde ge deelte der Nieuwe Maas tot het nemen van proeven met torpedos, zich voortaan zal uitstrekken van on geveer 100 meter beneden de Moleuhaven langs de zwarte tonnen u*. 17 en 18en verder evenwijdig aan de kusttot achter in de Nolen begrepen zal zijn tussehen in die lijn te plaatsen roode tonnen en den Voomschen wal. Mitsdien zij men bedacht met voor zichtigheid door dat gedeelte der rivier te varen, ten einde zich tegen aanvaringen van de van tijd tot tijd geplaatste torpedos en mogelijke schade te vrijwaren. Wanneer de beide schokkers van de torpedo-compagnie of wel een daarvan op de reede geankerd ligt welke schokkers een roode vlag in top zullen hebben is het verboden, binnen liet afgebakende terrein te anke ren op eene andere plaats dan die daartoe door den schipper van den schokker zal worden aangewezen. Vlak vóór de haven worden géén torpedos geplaatst, zoodat liet uit en invaren aldaar steeds veilig blijft. Bij ministerieele beschikking van 22 dezer is aan A. Smijers, te Antwerpen, tot wederopzegging verguu- uing verleend voor een stoomboctdienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee tusschen Amsterdam en Antwerpen. Rcnoenuingen en besluiten. MIN1STEBIEELE DEPARTEMENTEN. Eervol ontslag verleendmet ingang van hedenop daartoe gedaan verzoek, aan mr. G. de Vries Azu., als minister van justitie; I. D. Fransen van de Putte, als minister van koloniën; mT. J- H. Geertsema, als minister van bin nenlandsche zaken; m\ A. van Delden, als minister van financiën; en mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen, als minister vanbuitenlandsche zaken; onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige dien sten, door hen aan den koning en den lande bewezen. Benoemdtot minister van binnenlandsche zaken, mr. J. Heemskerk Az., raadsheer in den hooge.n raad (lei- Nederlanden; tot minister van justitie, mr. O. Th. baron van Lyudcn van Sandenburg, lid van d,e tweede kamer der staten-generaaltot minister van koloniën, m*-. W. baron van Qoltstein, oud-lid van de eerste kamer der staten-generaaltot minister van financiën, jonkheer mr. H. J. van,der. Heim, lid der gedeputeerde staten van Zuid-Hollanden. tot minister van buiten landsche zakenmr. P. J. A. M. van der Does de Wil- lebois, commissaris des koniugs in Limburg. leger. Op pensioen gesteld, op verzoek, ten be drage van 5^3 's jaarsde officier van gezondheid le klasse L. J. Hussemthans op uouaetiviteit. Onderwijs. De hoogleeraar Buijs Ballot, te Utrecht, zal nog ge durende het volgend acadomtejaur de lessen in populaire astronomie, vroeger door wijden professor Hoek gege ven, voortzetten. JJarSne en leger. Eergisteren heeft de minister van oorlog, ver gezeld van den kolonel E. A. del Campo genaamd Camp, kommandant in de eerste stelling, de forten tc Vechten en in de Houtersche vlakte in oogenscliouw genomen. Landbouw Voor hen dié het verhandelde op het laatste land- huishoudkundig congres te Zierikzee gevolgd hebben, zal het volgende bericht, dat in het Vaderland wordt aangetroffen, niet zonder belang zij?): „De heer Pescliar, te Bloemendanl, heeft opgemerkt, dat velen in den waan verkeeren, (lat zijn prachtige gewassen door bemesting met George-Ville-mest ver kregen zouden zijn. Dit is echter geheel onjuist; al de proeven zijn uitsluitend genomen met den kunstmest van de Nederlandsche fabriek van kunstmesten te Half weg diezooals bekend' isin onderscheiding met de zuiver minerale kunstmesten van George Ville, grootendeels uit dierlijke zelfstandigheden wordt samen gesteld. Het eigenaardige van dezen laatsten kunst mest isdat hij evenals de natuurlijke stalmest broeit en daardoor de voor den plantengroei zoo noodige warmte ontwikkelt, die natuurlijk bij den zuiver mine ralen mest gemist wordt. Deze beide soorten van kunstmest kunnen dus niet op éen lijn worden gesteld." Men zal zich herinneren dat op het congres te Zie- rikzee de heeren dr. W. K. J. Schoor, te Zierikzee, C. Groenevelt de Kater, te Noordgouwe, en K. Hocke Hoogenboom, tc Zónnemaire, in commissie benoemd zijn tot het instellen van een onderzoek naar dc waarde der Villo-meststoffen en het verzamelen van proeven daaromtrent. Sunsinieu ws. Een Duitsch muziekliefhebber die. zich tevens aap vergoding van Eismarck schuldig maakt, heeft voor eenigen tijd een prij3 van 1000 Thaler uitgeloofd voor eene Bismarck-hynme. De tekst is thans geleverd dooi den heer Gottscliall te Leipzig en door de commissie van beoordeeling goedgekeurd. Die commissie bestaat uit de eerste' Duitsche toonkunsteuaren, de heeren Abt, .Joachim, Hiller, Reiheelvef, Raff cu Lachner. Een Hngelsch toonkunstenaar, de heer Plumpton, heett naar aanleiding van John Bunyan's beroemd werk, The Pilgrim's Progress, een oratorium gecomponeerd. De woorden zijn van den heer Matthisou.. «Semengde berichten. Op de Goesche kermis is evenals hier het geval was eene kraam geplaatst waarin bijbels enz. verkocht en traktaatjes uitgedeeld worden. Naar wij vernemen heeft dit gisteren avond aanleiding tot eenige moeilijk heden gegeven van de zijde, van eigenaars van tenten en andere kermisvermakelijkheden, die zich in huu bedrijf benadeeld achten door de wijze waarop boven bedoelde verkoop plaats heeft. De uitgedeelde trak taatjes werden door velen verscheurd en de alzoo verkregen snippers over de uitdeelers uitgestrooid. Het einde was dat de kraam onder luid gejubel gesloten werd. Aan het. Vaderland wordt geschreven dat het plan bestaat om te Yzendijke eeh nonnenklooster op te richten, tevens bestemd voor bijzondere school. Het Vaderland bericht dat door de justitie een onderzoek wordt ingesteld naar de handelingen van een conducteur op de Groninger-Friesche spoorwegliju, die aan eene dienstbode eene afzonderlijke coupé zou bebben aangeboden. Kort na het vertrek hadden de passagiers van den volgenden waggon een angstig hulp geroep in de coupé vernomen. De leening ten behoeve der Rotterdamsehe dier gaarde aangegaangroot 400,000, is op weinig aun- deelen na geplaatst. De commissie voor volksvoorlezingen te Leiden zal, op het voorbeeld der vereeniging Floralia te Am sterdam eene tentoonstelling houdeu van bloemen en planten door den werkman gekweekt. Uit Hilversum wordt gemeld dat de spoortrein, die om half vier uit Amersfoort aldaar aankomteergisteren door het verkeerd staan van een wissel op eenige ledige wagens ia geloopcn. De passagiers kwamen met den schrik vrij, een arbeider bekwam eenig letsel. Te Apeldoorn liep eergisteren het gerucht dat de stoomketel 'van een der locomotieven op deu Ooster spoorweg gesprongen en de machinist daardoor van do machine geworpen was. Het bleek echter dat alleen de spiraalveer van eene veiligheidsklep gesprongen was. De machinedrijver, door het plotselinge geluid verschrikt, sprong toen veiligheidshalve van de locomotief. Twee phothografen hadden gisteren verzocht de kinderen van eene schooi te Scneveningen te mogen portretteerenwaartoe de hoofdonderwijzer gereedelijk zijne toestemming gaf. Toen echter de beide heeren des middags om een uur met hun toestellen op hot ter rein voor de school gereed stonden en aan den 'gang wilden gaankwamen de moeders der kinderen opda- geiidie zich met kracht tegen de operatie verzetten onder het geroep: „Waerligsche gekken, ga je nou me kindertjes betooveren! Ik 'ou me met die 'zwarte kunst niet opIk wil me kindertjes tenig hebben" enz. Van schelden kwam het tot steenworpende verbit terde moeders vorderden met geweld haar kroost terug, dat zij niet in het r too ver hol" willeu laten en ofschoon de politie de beide phothografen tegen mishandeling be veiligde, wareu zij echter verplicht hun toestellen te sluiten en te vertrekken. De werkzaamheden tot het vlotbrengen van het ge- strande stoomschip König Wilhelm worden te Nieuwediep weder aangevangen. Voor de dammen worden nu gekool- teerde zakken met zand gebruikt. Het weggraven van zand aan de landzijde geschiedt met een ijzeren bakdoor een locomobiel bewogen, die met eiken trek ongeveer een derde kubiek meter zand ter diepte van twee meter langs den romp weghaalt. De centrifugaalpompdie dienen moet om het water uit de geul te pompeuis door het tOeloopen van het zand onbruikbaar gemaakt. De patrijspoorten aan de zeezijde van het schip worden met ijzeren platen gesloten. Het door de Hollandsche bladen medegedeelde bericht dat professor Döllinger zich te Katwijk zou bevinden is onjuist. De vergissing wordt verklaard door het feit dat zich aldaar een ander Duitsch hoog leeraar, de heer Sengler, van Freiburg in Breisgau, bevindt, die een geestverwant .van Döllinger is en, naar men verneemt ook veel op hem gelijkt. Ook de Zwitschersche hoogleeraar Nippold moet zich, naar thans gemeld wordt, te Katwijk bevinden. Eene Duitsche dame, die met haar zoon naar hare woonplaats bij Rheine wilde terugkeeren, gevoelde zich reeds tc Arnhem zeer ongesteld en overleed tusscheu Arnhem en Zutfen. Aan laatstgenoemd statïou werd het lijk uit den waggon gedragen. De Gresham levensverzekering-maatschappij heeft haar proces tegen dr. Jay, waarvan wij gisteren mel ding maakten, verloreu.. Zij is veroordeeld tot het betalen der f 3(J,000, voor welke bet leveu van me- j vrouw Jay verzekerd was, en .de kosten van 't proces.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2