BUITENLAND. raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Groningen, onder dankbetuiging voor de dienstendoor hem in verschillende rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen. notarisseh. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Utrechtter standplaats de gemeente Utrecht, H. W. Arentsen, candidaat-notaris aldaar. consulaten. Benoemd tot Nederlandsch consul te Weimar W. Marshall. Eervol ontslag verleend aan A. N. Clairmonte als Nederlandsch consul te Barbados, en als zoodanig be noemd R. W. O'Neale. marine. Bevorderdmet ingang van 1 September a., tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborsten lc klasse J. H. M. JansenC. J. Francois D. A. Menscrt, J. S. van DroogëW. H. Souman, A. G. D. Nolthc- niusI. van den Boschjhr. A. 0. J. M. de Casembroot, L. R. Koolemans Beynen, W. Allirol, J. J. Poortman, A. B. de'Jongh, J. Bollaan en C, J. G. de Booy. Kunstiileuirs. Te Rotterdam wordt in het volgend jaar onder leiding der zangvereeniging Amphion het tweejaarlijksche feest van het Nederlandsch nationaal zangersverbond gegeven. Tot dekking der kosten, geraamd op ongeveer f 16,000, worden aandeelen groot f 10 uitgegevendie recht geven op een vrije toegangkaart voor het feest en een deel in de eventueele winst. Ongeveer 1100 zangers worden verwacht De heer Dunkier, directeur van de stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers, heeft een muziek stuk gecomponeerd, getiteld„Een avond in 't Haagsche Bosch". In de negen nommerswaaruit deze fantaisie bestaat, wordt eene voorstelling gegeven van een der zomeruitvoeringen van genoemd korps welke, door een onweder afgebroken, nadat het weder opgeklaard was weder hervat werd. Dit stuk zal heden avond in de sociëteitstent in het Haagsche bosch voor het eerst worden uitgevoerd. Landbouw Het verslag van de verwachtingen omtrent den oogst ia de provincie Limburg is opgenomen in de Staats courant van heden. Narlne en leger. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram was 77. M'. schrocfstoomschip Sambas, onder bevel van den luitenant ter zee 1 klasse L. G. C. van Wachendorff van Rijn, op zijne reis naar Oost- Indië, den 24cn dezer te Malta aangekomen. Aanboord was alles wel. In het kamp te Milligen werd eergisteren een aan vang gemaakt met de gecombineerde manoeuvres briga- desgewijs. Aan elke brigade waren een escadron artillerie en eenige sectiën veldartillerie toegevoegd. Des middags werden de miliciens geoefend in het schieten naar de schijf, waarmede vooreerst zal worden voortgegaan. Door ieder man worden vijf patronen per dag verschoten. Heclifzaken. De arrondissements-rechtbank te Arnhem heeft giste ren de heeren J. A. (burger) en A. H. S. (2e luitenant) wegens deelneming aan een tweegevecht, schuldig verklaard aan moedwillige verwonding en mishandeling, gepleegd met voorbedachten rade en onder verzachtende omstandigheden, en hen veroordeeld respectievelijk tot drie. maanden en acht dagen cellulaire gevangenisstraf. De vier getuigen en de geneesheer, die bij het duel tegenwoordig zijn geweest, zijn vrijgesproken omdat hunne volledige bekentenis door geen enkel wettig bewijsmiddel is aangevuld. Gemengde berichten. Door eenige patroons en werklieden in het met sel- en timmerwerk te Amsterdam is eene vereeniging opgericht „Samenwerking" genaamd, ten doel hebbende het wederzijdsch vertrouwen tusschen patroon en werk lieden levendig te houden. Volgens het Leidschc Dagblad zijn te Kevelaar den 15" en 16" Augustus 30,000 en den 19en en 20:n Augustus 20,000 bedevaartgangers bijeen geweest. Nabij do fabriek der Nederlandsclie stoomboot maatschappij te Feijenoord is gisteren een West-Indi sche slang gevonden onder het in aanbouw zijnde stoom schip Mcrapi, welk dier, naar men vermoedt, onder eene lading hout aldaar aangebracht is. Te Franeker stoomde gepasseerden Vrijdag een personentrein dwars door een houten hek, dat men verzuimd had te openen. Naar aanleiding van dit ver zuim, zoo kort ha twee belangrijke spoorwegongeluk ken, wordt in het Vaderland het verlangen uitgespro ken naar een grondig onderzoek, of dit gebrek aan waakzaamheid bij het personeel wellicht toe te schrij ven is aan overlading van werkzaamheid, of aan onver schilligheid door geringe bezoldiging in verband met te lichte straffen. „Zoo goed als vergetenwordt een hek te openen kan men toch vergeten een wissel goed te stellen." Een twintigjarig meisje dat wegens plotseling verlies van het spraakvermogen vóór tien weken in het zieken huis te Groningen was opgenomen werd dezer dagen plot seling van deze kwaal hersteld. Zij droomde dat haar moeder gestorven was, werd verschrikt wakker en vertelde schreiend en stamelend haar droom. Zij zal weldra uit de inrichting ontslagen worden. De postkar van Assen naar Meppel geraakte in den nacht van Zondag op Maandag in de Drentsche hoofdvaart. Paard en kar met den inhoud dezer laatste werden gered door de zorg van den conducteur, die vervolgens een ander voertuig leende om de reis voort te zetten. Te Meppel gebeurde echter een nieuw onge luk, daar de geleende kar achterover sloeg en de con ducteur met den postiljon op de steencn nederkwamen, gelukkig echter zonder zich ernstig te bezeeren. Volgens een particulier bericht aan het Handels blad zou aan boord 77. M«. stoomschip Banda terrcede van Atchin, bij het doen van een schot uit een achter- laadkanon van 12 centimeter, het stuk tengevolge van een of ander verzuim over den kop geslagen en dooi de verschansing heen in zee gevallen zijn. De gewezen pater Hyacinthe heeft aan het Journal de Genève een brief gericht tot rechtvaardiging van zijn genomen ontslag als herder en leeraar der door hem gestichte nieuw-katholieke gemeente. Veel licht werpt die brief niet op de zaak. De heer Loyson zegt dat hij zich niet langer kan aansluiten bij eene richting die wat den godsdienst betreft niet katholiek en wat de staatkunde betreft niet vrijzinnig genoemd kan wrorden. Hij is voornemens te Genève te blijven wonen om daar het evangelie volgens zijne opvatting te prediken en voor zijne getrouwen het ambt van priester te blijven waarnemen. Hij is overtuigd dat de katholieke kerk evenmin ten onder gaanals blijven kan zooals zij door de tijdelijke zegepraal van het ultramontanisme geworden is. Hij wil geen nieuwe kerk, nog veel min der een nieuwen godsdienst in het leven roepen. Wat hij verlangt is eene hervorming in de oude kerk. De brief is geteekend „Hyacinthe Loyson, priester." De paardenslachterij te Parijs breidt zich steeds uit. Gedurende het tweede kwartaal van het loopende jaar zijn geslacht 1532 paarden, 108 ezels en 5 muil ezels, die te zarnen 297,330 kilo's bruikbaar vleeseh hebben opgeleverd. In hetzelfde tijdperk van 1872 werden slechts 973 paarden, 103 ezels en 7 muilezels geslacht. Eene bekende groote Engelsche levensverzekering maatschappij de Gresham Insurence Company, heeft geweigerd eene verzekering van 36,000 uit te betalen op grond dat bij het teekenen der polis verzwegen was dat de verzekerde, mevrouw Jay, gewoon was mis bruik te maken van sterken drank. Tusschen haar echtgenoot en de maatschappij wordt hierover een pro ces gevoerd. verbetering. De schrijffout gisteren in ons bericht omtrent de slui zen „te Walcheren" begaan, zal door vele onzer lezers reeds in gedachten hersteld zijn. Natuurlijk werden de kanaalsluizen te Yeere bedoeld. Th er mom eter stand. 25 Aug. 's av. 11 u. 58 gr. 26 'smorg. 7u. 59gr.,smidd.lu.67gr.,sav.6u.65gr. Algemeen overzicht. Het groote politieke feit van den dag in Duitschland is de reis van den koning van Beieren naar Frankrijk, althans men maakt er een politiek feit van, ziet er een bewijs van voorliefde voor Frankrijk en anti-rijks- gezindheid inen voorspelt dat den koning deze daad nog wel zal berouwen, 'tls niet waarschijnlijkdat zijn uitstapje zóo ernstige gevolgen voor hem na zich zal sleepen, want de meest verlichten onder zijne onder danen wijzen er reeds op, dat de koning slechts naar Parijs gaat eenvoudig om aan zijne liefhebberij voor antiqui- teiten toe te geven, terwijl hij aldaar nog wel zijn in trek heeft genomen bij den Duitschen gezant prins Hohenlohe, wiens rijksgezindheid en liberale denkwijze boven allen twijfel verheven zijn. Zelfs zijne vijanden, die zich zoo hevig tegen zijne benoeming hebben verzet, moet de prins gedeeltelijk voor zich hebben ingenomen door zijne houding in de Spaansche erkennings-quaestie. Ten aanzien van deze deelt de offieieele Stras'sbnrger Zeitung stellig mede, dat Rusland weigert om de Spaansche regecring te erkennen. Na den ophef die reeds geruimen tijd in Duitschland is gemaakt over de goede verstandhouding en de eensgezindheid tusschen de regeeringen van DuitschlandRusland en Oostenrijk is het duidelijk, dat deze houding van Rusland in het Duitsche rijk een ongunstigen indruk moet maken. De onderstelling, dat de zoo hooggeroemde entenis cordial* feitelijk óf niet heeft bestaan óf heeft opgehouden te bestaan ligt voor de hand. Dit heeft men zeer goed begrepenen vandaar dan ookdat de Strassburger Zeitung, terwijl zij het bericht van de weigering van Rusland mededeelt, tevens al het mogelijke doet om de beteekenis van dit feit ten opzichte van de Pruisische politiek te verminderen. Het bevat volgens dat blad volstrekt geen échec voor die politiek en het schaadt ook niet het minste of geringste aan de goede ver standhouding van „de drie groote mogendheden", maar het is volkomen in overeenstemmig met alle vroe gere dergelijke beslissingen van de Russische regee ring, en deze vinden hare verklaring in den inwen- digen toestand van het rijk. Daarenboven zal waarschijnlijk hare ontevredenheid over de ongunstige ontvangst, die verscheidene van hare voorstellen op de conferentie te Brussel is ten deel gevallen, hebben medegewerkt tot de genomen beslissing, en eindelijk moet men erkennendat Rusland er het minste belang bij heeft of de orde in Spanje wat vroeger of later wordt hersteld door de onderdrukking van het Carlisme. Hoe zwak de motieven zijn, die de Strassburger Zeitung voor de houding van Rusland aanvoert, springt terstond in het oog. De Russische regeering toch die in de laatste jaren zóóveel blijken heeft gegeven, dat zij er niet tegen op ziet om te breken met het verledene, dié veranderde toestanden loslaat om plaats te maken voor een nieuwen en beteren staat van zakenzal zich ook in deze quaestie niet gebonden hebben geacht door vroegere beslissingen ten aanzien van soortgelijke omstan digheden. Evenmin kan men van haar onderstellen, dat zij zóo kleingeestig zou wezen om Spanje te doen boeten voor de minder welwillende bejegening van sommige van hare voorstellen te Brusselterwijl einde lijk het motief, dat zij onverschillig zou wezen of de orde in Spanje wat vroeger of later zou worden her steld, rechtstreeks in strijd is met. de voorstellen voor de conferentie gedaan en den geest van vredelievend heid en rust, die men bij haar dient te onderstellen. Het is daarom best mogelijk, dat er een angeltje onder het gras schuilt en dat de moderne triple alliance niet veel kracht meer heeft. In hoeverre de conferentie te Brussel de Russische voorstellen niet goed heeft ontvangen kan men thans nog moeilijk beoordeelen, want ten aanzien van de handelingen der conferentie wordt een officieel stilzwij gen bewaard. De Republique Fran^aise heeft reeds eenige dagen een uitvoerig verslag van de handelingen gegeven, maar in den Belgischen moniteur is officieel de verzekering gegevendat dat verslag niet geheel juist was, en het publiek dus wel zou doen met het offieieele proces-verbaal af te wachten alvorens zijn oordeel uit te spreken. LTndépendance beige is over deze mededeeling van den Moniteur niet gesticht en ziet daarin een communiqué aan het adres van de dag bladen. Welke dan ook de oorzaken van het besluit der Russische regeering mogen wezen om het Spaansche gouvernement niet te erkennenwij gelooven nietdat dit daardoor veel wordt geschaad. Sedert de erkenning toch door verschillende mogendheden is de toestand in Spanje niets beter geworden. Partijhaat en verraad blijven voortwoeden enwanneer de mogendheden niet handelend tusschenbeide treden, zal de troonsbeklim ming van don Carlos het einde wezen van den tegen- woordigen strijd. Volgens een bericht in de Madridsche Gaeeta van eergisteren had Puycerda zich nog niet overgegeven, maar bood het nog wederstand aan zijn belegeraars. Uit Bayonne werd echter (uit Carlistische bron) ge meld dat Puycerda in brand stond. Van weerszijden moet in ieder geval heftig geschoten zijn, en terwijl het vuur Maandag in den loop van den d*g minder was geweest, werd het tegen den avond weder met nieuwe kracht doorgezet. Misschien is die tijdelijke kalmte een gevolg geweest van een depêche door een Fransch majoor, vergezeld van een brigadier der hu zaren en een trompetter, naar het hoofdkwartier van Saballs te Aja gebracht. Deze was echter niet tegen woordig en de depêche werd aan een Carlistisch kolo nel overhandigd. Terwijl dus op het oorlogsterrein de republikeinsche troepen geen vorderingen maken schijnt in Madrid weder vrees voor een ministerieele crisis te bestaan, door de aftreding van Sagasta en generaal Cotoner. Hoewel de geruchten daaromtrent in de laatste dagen verspreid wel van Carlistische zijde zijn zijn zij echter niet nieuw en het is zeer goed mogelijk, dat er ander maal sprake van is. Wil de Spaansche regeering het land eenige vruchten van hare erkenning doen genieten dan zal zij in de eerste plaats moeten zorgen voor sta biliteit en geld; kracht en geld zijn de twee eerste behoeften voor de Spaansche regeering, en om in de behoefte aan het laatste te voldoen heeft zij den minis ter van financiën Camacho bij decreet gemachtigd om bij openbare inschrijving voor 300 millioen realen tegen 44 percent uit te geven.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3