BUITENLAND. SUetijdüngen. Handelsberichten. wordt uitbetaald, en daarna ziet de vërkooper de koop ster noch den middelaar terug, zoodat hij weldra tot dc overtuiging komtdat hij voor 00 gulden is beet genomen. De Etoile Beige vermeldt dat voor eenige maanden een jong meisje van eene fatsoenlijke familie uit Am sterdam ontvlucht is met een'zanger en eene zangeres van een café-ehantant, die haar eerst naar Brussel en later naar Parijs medevoerden. Hier maakten zij op de schandelijkste wijze misbruik van de jeugd en de schoon heid van het zestienjarige meisjetotdat de politie, wier hulp door de Amsterdamsche familie was ingeroe pen het drietal op het spoor kwamde twee ellen delingen in hechtenis nam en het meisje naar Neder land terugzond. De bijzonderheden van dit geval, zegt het Belgische blad, zijn te afschuwelijk om in het openbaar medegedeeld te worden. De stérrekundige Coggia heeft in het sterrenbeeld van den Stier eene tweede komeet ontdekt. Hare lichtsterkte moet niet zeer groot zijn. Bij den zeil- en roeiwedstrijd, eergisteren te Ant werpen op de Schelde gehouden, werd van de twee- riemsgieken de eerste prijs behaald door de „Sylphide," van de Amsterdamsche zeil- en roeivcreeniging „De hoop," welke verceniging tevens den eersten prijs be haalde bij den wedstrijd tiisselien vierriemsgieken. Te Glasgow zal een. standbeeld voor Livingstone opgericht worden. Als eerste bijdrage daartoe is eene som van 500 ponden sterling 0000) bestemdwelke is overgebleven van de bijeengebrachte gelden om dén overleden reiziger in de binnenlanden van Afrika op te sporen. flicrnioractcrstand. 24 Aug. 's av. 11 u. 53 gr. 25 'smovg. 7 u. 59 gr. 's mivld. 1 u. 62 gr. 's av. 0 u. 61 gr. Client een4eraa<l van ^oes. Zitting van Maandag 24 Augustus. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de lieer van Hoek. Na goedkeuring der notulen van' de vorige vergade ring- worden eenige mededeelingen gedaan, o. a.: dat dc burgeravondschool bekroond is bij het concours in het teekenen, tusschen de inrichtingen van middelbaar onderwijs in Nederland gehoudendat eenige gemeente- eigendöinmcn opnieuw zijn verpacht; dat tie aanbeste ding van eenig schilderwerk heeft plaats gehaddat de Woensdag namiddag als schooltijd der 4" klasse van de school le klasse tijdelijk is opgehevenom de hulp onderwijzeres dier klasse gelegenheid te geven deel te nemen aan den cursus ter opleiding tot hoofdonderwij zeres; dat liet gebruik der zaal boven de Koopmans beurs is vergund aan den heer M. Edzard Grefe voor de oefeningen der mannen-zaugverecnigiug „Dr. R. B. van den Bosch." Vervolgeus wordt verslag uitgebracht, omtrent de rekening der commissie voor de economische spijsuit- deeliug over het seizoen 1873/74, waaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen 1292.18.), dc uitgaven 1176.39, alzoo een goed slot van 115,794. De' ingekomen stukken zijn missives van gedeputeerde staten tot goedkeuring van het le suppletoir kohier over 1874, en tot toezending van het koninklijk besluit houdende goedkeuring der afschaffing van het schoolgeld voor de avondschool der 2e klasse; het landbouw-ver slag over 1872een verzoek van J. Steketeeom grond in eigendom of erfpacht,' voor het stichten eencr bergplaats van petroleum, en eenige Staatsbladen. Alsnu worden achtereenvolgens: aangenomen een voorstel van burgemeester en wet houders op advies der plaatselijke schoolcommissie, om aan de hoofd onder wij zeres dér bewaarschool voor on- en minvermogenden eene verhooging van jaarwedde te verlecncn ad 100; toegestaan aan het comité tott wering van schoolver zuim een subsidie voor 1875 ad 200: goedgekeurd de rekening van het gasthuis over 1873, in ontvang op f 14,475.82, in uitgaaf op 13,341.04 alzoo met een goed slot van f 1134.774 idem de rekening van het burgerlijk armbestuur over .1873, in ontvang op f 30,211.47.1in uitgaaf cp f 28,283.26, alzoo met een goed slot van 1928.214; overgelegd de begrooting der gemeente voor 1875, bedragende in ontvangst en uitgaaf 91,256.22van welk stuk aan ieder der leden een exemplaar wordt uitgereikt, terwijl het tevens wordt verzonden naar de fiuancieele commissie om onderzoek, rapport en voorstel opgemaakt de voordracht ter benoeming van twee leden in het collegiè van zetters, welke voordracht zal bestaan uit de volgende dubbeltallen: G. J. Besseling met. J. H. Janssen en D. Hildernisse met W. J. van der Weert. Na het houden eener vergadering met gesloten deuren, wordt door burgemeester en wethouders overgelegd eene voordrachtopgemaakt in overleg met den inspecteur en de commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs, ter vervulling der vacature van leeraar in de staats- en handelswetenschappen en wordt op hun voorstel tot dadelijke benoeming overgegaan, voorloopig voor een jaar. Alle stemmen worden uitgebracht op nu. J. W. Lasonder, griffier bij 'het kantongerecht te Groenlo, met vergunning om hij eventueele benoeming totleeraar in dezelfde vakken aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg,'deze betrekking gelijktijdig te mogen bekleeden. De vergadering is daarna gesloten. Algemeen overzicht. De onverwachte reis van den koning van Beieren naar Parijs, ofschoon niets met de politiek gemeen hebbendemaakt in Duitschlnnd toch een onaangena- men indruk. Niet zoozeer omdat men het den jongen kunstlievenden vorst kwalijk neemt dat hij zijn hart aan de Parijsclie kunstschatten wil ophalen; men zou cr zich zelfs niet aan ergeren indien hij voor Franschc kunst en Franschc gewoonten in 't algemeen eene zekere voorliefde aan den dag legde. Hetgeen hindert is voor namelijk dat de koning zich juist liet meest aangetrok ken voelt tot dat gebied der kunst dat onder de regee ring van Lodcwijk XIV zijn bloeitijd bereikte. Reeds sedert geruimen tijd is koning Lodcwijk bezig al zijne paleizen en lustverblijven te meubelen en op te. sieren in den smaak van liet laatst der 17e eeuw en liet doel zijner reis is in het bijzonder met eigen oogen te gaan opnemen volgens welke plannen het koninklijk slot te Versailles gebouwd is daar hij voornemens is op een klein eiland in het Ghiem-mecr eene getrouwe navol ging van het Versailler paleis te doen oprichten. Nu is men aan veel zonderlings in den jongen koning, die op negentienjarigen leeftijd den troon beklom en juist lieden zijn 29l'n verjaardag viert, gewend; zijne voortdurende afzondering op zijne in de bergen gelegen lustverblijven, zijne overdreven ingenomenheid met Wagner's muziek en de kostbare beschermingdie hij aan de werken van dien meester verleent, dat alles heeft men stilzwijgend aangezienmet de troostrijke gedachte, dat koningen die zich in onzen tijd niet veel met staatszaken bemoeien en ter wille hunner liefheb berij en of pleizier-reizen hun volk vergeten, misschien niet veel goed, doch gelukkig ook niet veel kwaad meer kunnen uitrichten. De naiiperij van Lode wijk XIV daarentegen heeft in een Duitsch vorst van den tegen- woordigen tijd bijna een politieke strekking. Niets is op bet oogenblik misschien meer in strijd met den geest van het Duitsche volk, dan de half verwijfde, half tyrannieke fantaisien van den Fransclien koning, die zich het liefst bij de zon vergeleken zagin wien daarenboven Duitschland meer dan in eenig ander zijn aartsvijand, den verwoester van den Paltz en van Hei delberg verafschuwt. Ook te Berlijn zullen deze gevoelens zeker gedeeld worden, en ofschoon ongetwijfeld vooreerst in de offi- cieele wereld niets zal gemerkt worden van den indruk, die door de Franschc reis van Lodewijlc II gemaakt wordt., kan het zijn nut hebbenmet het oog op de toekomst, reeds nu te wijzen op de verhouding, in welke de jeugdige koning zich zeiven, tegenover het keizerlijke hof niet alleenmaar tegenover de gezind heid van het geheele Duitsche volk plaatst. Een Fre- derik de Groote, de afgod in menig opzicht zijner landgenootenis nauwelijks bij machte geweest om zich zijne vriendschap voor Voltaire en Diderofc en zijne Fransche verzen, over welke Voltaire de beschavende hand moest laten gaante doen vergeven. Het zon dus zulk een wonder niet zijn indien de koninklijke kunstliefhebber uitMünchen eenmaal van zijne Fransch- gezindbeid wrange vruchten plukte. In Berlijn is thans de reis van den keizer naar Italië weder op het tapijt gekomen. Men beweert dat de heer Minghetti tc Kissingen prins Bismarck ontmoet en van dezen de verzekering ontvangen heeft dat hij hem in gezelschap des keizers spoedig hoopte op te zoeken. Of de Italiaansche minister bij deze ontmoeting met den rijkskanselier tevens iets van diens heftige manieren heeft overgenomen om met zijne tegenstanders om te gaan Aan de geweldige maatregelendie tegen de Itali aansche socialisten genomen zijnzou men het bijna zeggen. Te Florence werden voor- éenige dagen alle inwoners uit den slaap gewekt door groote bewegingen van troepen, die aan alle uitgangen der stad post vat ten om op de Internationale te passen. Natuurlijk liet deze onder die omstandigheden niets van zich merken. Dc vrienden van het ministerie zeggen dat de genomen goede voorzorgen het kwaad in de geboorte gestuit hebben. Anderen beweren daarentegen dat er nooit gevaar bestaan heeft en alles slechts eene schijn-bewe- ging is om op dc verkiezingen te werken. Men acht het inderdaad twijfelachtig of de radicale leerstellingen der communisten wel ooit vat kunnen krijgen op het koele, sarcastische verstand der Italia nen. GaribaldianenMazzinistenzoowel als zij die zich de Italiaansche socialisten noemenhebben nimmer veel op gehad met de Internationale. In den laatsten tijd zijn er eenige vluchtelingen der Parijsclie commune in de uiterste gelederen der partij binnengedrongendie hun best deden om dc anderen te overtuigen dat Gari baldi, Mazzini en in het algemeen allen die eenige verbetering in den toestand der maatschappij meenden te kunnen verkrijgen zonder te beginnen met al het bestaande onderste boven te keeren, niets waren dan bedriegers of domkoppen. Tot dit heilzame geloof hebben zij werkelijk sommigen bekeerd, doch de aan hangers der Internationale vormen nog altijd niets meer dan eene onbeteekende minderheid der groote democra tische partij. Tegen haar het zware geschut te gebrui ken dat men in tien laatsten heeft doen bulderen, ar- restatiën in zoo grooten getale te doen plaats hebben en daarbij personen van zoo geheel verschillende ziens wijze tot denzelfden graad van gevaarlijkheid te bren gen, dit alles komt aan hen, die met den toestand in Italië het best. bekend zijntamelijk verdacht voor en doet hen aan verkiezingsmanoeuvres denken. Omtrent de erkenning van het Spaansche gouverne ment wordt gemeld dat hiertoe door de regeering van Oostenrijk besloten iswelke tevens een gezant te Madrid, den lieer Ludolfbenoemd heeft. Ook de Zweedsche regeering heeft dcnzelfden stap gedaan. Daarentegen schijnt Rusland nog steeds te aarzelen. Mag men dc mededeelingen van het Fransche blad de Siècle geloovendan zou de Russische regeering ver langen dat het gouvernement van den maarschalk Serrano zich eerst door de vertegenwoordiging des lands op wettige wijze bevestigen liet. Andere be richten die- ons waarschijnlijker voorkomenmelden echter dat alleen de gelijktijdige afwezigheid van den keizer en prins Gortschakoff de roden van het nitstel zou zijn. Wolleen loop de zaak der erkenning ook nemehet kan niet ontkend worden dat het Duitsche rijk, dat zich bij deze gelegenheid zoo op den voor grond gesteld en met het bewind van Serrano als het ware gemeene zaak gemaakt heeftnog wel eens in moeielijke omstandigheden gebracht kon worden indien het krijgsgeluk de Carlisten bleef begunstigen. Intussclien doen deze laatsten zoozeer hun best om de vreemde natiën tegen zich in te nemen dat het is alsof zij eene interventie wenscbén uit te lokken. Geheel onmogelijk is dit niet. Reeds nu stellen dc Carlistische bladen het bewind van Madrid voor als door buitenlandsche hulp beschermd. Het zoo prikkel bare onafhnnkelijkhcidsgevoel der Spanjaarden wordt daardoor opgewekt en een partij die onder de verden king verkeert het buitenland op hare hand te hebben, is in Spanje bijna zeker de geheele bevolking tegen zich te krijgen. De Engelsche consul te Bilbao bericht nu weder dat de Carlisten verscheidene vuurtorens op de Spaansche noordkust hebben uitgedoofd. Een zeker der middel om de Engelsche oorlogschepen op de kust te roepen kan wel niet bedacht worden. Intusschen zijn de twee Duitsche kanonneerbootende Nautilus en de Albatros, te Santander aangekomen. De republikeinsche regeering heeftals maatregel van weerwraak tegen de wreedheden der Carlistende ver beurdverklaring hunner bezittingen uitgesproken. Don Carlos, niet achterwege willende blijvenheeft hetzelfde vonnis geveld over alle aanhangers der republiek in dc provinciën welke door zijne troepen bezet gehouden worden. Eenmaal op dien w-eg zijndekan men aan weerszijden ver komen. Het barkschip Regina Maris, gezagvoerder D. Ouwe hand, lagvolgens brief van den gezagvoerder, den 18eu Augustus zeilklaar te Fredrickshammbestemd naar Australië. Een gisteren te 's Gravenhage bij het agentschap der Maatschappij „Nederland" ontvangen telegram luidt; „Prins van Oranje is 22 Augustus te Padang aange komen alles welKoning der Nederlanden is gisteren Gibraltar gepasseerd Sraanniarbten enz. Rotterdam, 25 Augustus. Ter markt van heden waren aangevoerd 1321 runderen197 vette10 nuchtere kal veren, 941 schapen, 354 varkens en 87 biggen. Run deren le qual. 84, 2e qual. 64; kalveren le qual. 90, 2e qual. 70; schapen 70 cent. Vlissingen 25 Augustus. Boter 1.55 a f 1.50, per kilogram. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 25 Augustus. Nederland. Certific. Werkelijke .schuld. 2£ pet. 60-,^ dito dito dito 3 724 dito dito dito 4 94^ Aand. Handelmaatschappij 44 1374 dito exploitatie Ned.Staatssp. België. Certificaten bij Rothschild .2 Frankrijk. Inschrijvingen3 dito 5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 102&- dito Hope C°. 1855 6e serie 5 874 dito f 1000 18645 1014 dito L. 100 1872 5 99j Loten 18665 Oblig.Hope C°.Leening 1860 44 r 94£ Certific. dito4 In8cript.StiegHtz&C°.2ea4L. 4 r

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3