Indische brieven. Tc Bergen op Zoom is den 21en dezer in 72jarigen ouderdom overleden de gepensioneerde luitenant-gene raal en inspecteur der artillerie C. H. G. Steuerwald. De overledene genoot in de stad zijner inwoning de algemeene achting. In de Staats-courant van heden is opgenomen het koninklijk besluit van den 16en dezer tot wijziging van eenige artikelen van het reglement betreffende den vormde samenstelling en de afmetingen der maten en gewichten, vastgesteld bij koninklijk besluit van* 16 October 1869, Staatsblad n° 159. Blijkens de Staats-courant van heden is de storing op den telegraafkabel tusschen Singapore en Batavia weder opgeheven en de reehtstreeksche telegrafische gemeenschap van Nederland met Nederlandseli Oost- Indië en Australië mitsdien hersteld. Het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage meldt het volgende: „Niet altijd worden wenken, door de pers gegeven, opgevolgd. Soms in het geheel niet; soms zeer Iaat, en dan in den regel te laat. Wij hebben met genoe gen een gunstige uitzondering te constateeren. Dezer dagen werd in een correspondentie in l:et Dagblad ge wezen op de omstandigheid, dat in Frankrijk aan geneesheerendie bij spoorwegrampen hulp hadden verleend, door de betrokken maatschappijen een door- loopende vrijkaart was toegestaan. „De Hollandsche spoorwegmaatschappij heeft dat loffelijk voorbeeld gevolgd en een der geneesheeren, die bij het spoorwegongeluk te Warmond zoo krachtig assisteerden, onder begeleiding van een vleiend schrij ven mede een zoodanige reiskaart aangeboden. „Waarschijnlijk zal ook de ander een zoodanig blijk van waardcering hebben ontvangen." Het Handelsblad toont uit het voorbeeld van Amerika, waar de dagbladen gewoon zijn de ergerlijkste familie schandalen uit processen op te zamelen en ze, vermeer derd en verbeterd, aan hun lezers op te disschenhoe gevaarlijk eene volledige drukpers-vrijheid is, wanneer het publiek niet zelf medewerkt om die binnen de perken van zedelijkheid en fatsoen'te houden. Hetzelfde blad haalt ook uit België een voorbeeld aan van een dergelijk misbruik. Eenige gemeene dagblaadjes hadden daar een stelsel van ergerlijke oplichting in werking gesteld. Bijzonder heden van het particuliere leven van personen werden medegedeeld, en dikwijls op zulk eene wijze verhaald, dat tegenspraak doelloos zou zijn. De koninklijke familie werd gelasterd op even zoutelooze als gniepige wijze, en telkens zag men een bericht, dat „de redactie van deze of gene persoon verwonderlijke zaken verno men had, en zich aanbeval voor verdere mcdedeelingen, eer ze de bijzonderheden publiek maakte." In de helft der gevallen wilde de dus aangeduide persoon niet openlijk besproken worden, hij bezocht het bureau der redactie, en kocht zich af, opdat geen. ware of half-ware of geheel onware bijzonderheden aangaande het parti culier leven van hem of zijn nabestaanden zouden wor den publiek gemaakt. „De vier Belgische blaadjes, die zich aan dezen schandelijken handel schuldig maakten, werden eindelijk eens aangeklaagden de redacteurs en uitgevers zeer onlangs tot zware straffen veroordeeld. Doch de heler is niet beter dan de steler en het publiek dat dergelijke eerlooze blaadjes aanmoedigt door ze te lezenheeft schuld aan deze schandalen, die de drukpersvrijheid in diskredffet brengen." Landbouw De Staats-courant van heden bevat het verslag van de verwachtingen omtrent den oogst in de provinciën Zuid-Holland en Noord-Holland in 1874. Marine en leger. Zr. M*. stoomschip Hydrograaf is op zijne reis naar Oost-Indië tengevolge van den zwaren mist in de Roode zee, 30 mijl bezuiden Suez, tegen den boogen wal opgeloopen, doch werd na korten tijd door een Turksch fregat weder afgesleept. Het schip is naar Suez teruggekeerd en aldaar in het droge dok opgeno men, alwaar bleek dat de romp geen letsel bad beko men, zoodat de reis spoedig voortgezet kon worden. Met den 6cn September a. worden de volgende benoemde adelborsten le klasse geplaatst: aan boord van Zr. M\ ramschip Buffel, P. C. de Winter en H. M. La Chapelle; aan boord van Zr. M\ raderstoomschip Valk, H. F. Steinmetz en W. Wijers; aan boord van Zr. M\ wachtschip te Willemsoord, J. B. Snethlage en J. M. Noorduynaan boord van ZT. M\ wachtschip te IlellevoetsluisJ. C. Cremer, H. van Asseudelft de Coningh en P. A. R. Hennequin. ileclifzahen. Een twaalfjarige knaap is door de arrondissements rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot drie dagen eenzame opsluiting wegens diefstal met inklimming in de aanhoorigbeid van een bewoond hnis. Het gestolen voorwerp was eene roosdie op eene buitenplaats nabij Hilversum groeide. Een correspondent in Atchin schrijft ons het volgende „Atchin en de Atchineezen" is de titel van een hoek dat wel vooreerst het licht nog niet zal zien. Tot nu toe is men en van het volk en van het land te slecht op de hoogte om met eenigen grond oordeel te vellen, terwijl ieder vreemdeling als indringer beschouwd en als zoodanig behandeld wordt. Zeker is het echter dat, wat het land betreftAtchin zeer bergachtig is. Een hooge bergketen vult als het ware het binnengedeelte van het rijk, terwijl aan den voet dier bergen tot aan zee eene prachtige, door heuvelen doorsncdene vlakte ligt. Aan de oostkust is die vlakte zeer ruim en zijn de bergen alleen in 't verschiet te bespeuren. Aan de noordkust echter naderen zij de zee oogenschijnelijk tot op een uur afstand: doch gezichtsbedrog maakt de schatting zeer moeilijk en de afstand kan gerust hooger gesteld worden. Aan de westkust wordt de vlakte alweder kleiner. Dit lage terrein is doorsneden van talrijke riviertjes, beekjes, die op de bergen ontsprin gende vrij spoedig op de plaats hunner bestemming zijn, zonder tijd te hebben groot en zwaar te worden. Langs den oever en aan de monding dier riviertjes liggen sterk bevolkte dorpen te midden van een weelderigen plantengroei. Verder is liet land verdeeld in tal van kleine rijkjes die in chronisclien staat van onderlinge kibbelarij ver- kceren. Een hoofdoorzaak van dat gekibbel is de grensscheiding. De sultan van Atchindie een meer of minder erkend oppergezag uitoefende, droeg er tot dus verre weinig toe bij om deze oneenigheden op te doen houden. Integendeeldoor dezelfde landstreek aan verschillende hoofden te gunnen (natuurlijk voor item zooveel) schiep hij tal van veeten met. welker schik king menig civiel en militair ambtenaar zijn hoofd nog zal te breken hebben. De laatste strijd tusschen de rijken Edi en Perlak, tengevolge waarvan thans in Edi garnizoen ligthad onder anderen dergelijke oor zaak. „Deze hoofden innen op verschillende wijzen belas ting van hunner onderdanen. Behalve .natuurlijk een goed gedeelte der producten betaalt de inlander, in verhoogde prijzende belastiug die elke vreemde koop man afdraagt vóór hij toestemming krijgt om handel te drijven. Inlanders van valsche lastbrieven voorzien, zijn er steeds op uit die belasting te gaan innen, waar door de bedrogen kapitein of koopman niet ontslagen wordt van zijne verplichting om aan de wezenlijke kommiezen nog eens te betalen. De algemeene indruk is dat de radjah's met hunne sierlijke en verheven namen op de meest volmaakte wijze hunne onderdanen uitzuigen, die zich op Oosterschen trant vrij gelaten daaronder schikken. Alles wordt hier teruggebracht of herleid tot dollars. De radjah verkoopt koeien, de radjak verkoopt vruchten, alles is van den radjah. Wordt ge uitgenoodigd een huiselijk feest bij den radjah bij te komen wonen, de overbrenger van den brief geeft u een wenk dat de adat (liet gebruik) medebrengt dat elke gast in 's rijks (des radjah's) schatkist een zeker aantal dollars stort. Hij wil zich tevens wel met de bezorging d:r gelden belasten, om het u makkelijk te maken. Verscheidene der thans met ons bevriende vorsten hebben dan ook alleen na betaling van zooveel duizend dollars onze partij gekozen. Anderen weigeren zich te decideerenvragen uitstel op uitstelen wachten de zaken en gebeurtenissen rondom den kraton af. Men kan vrij zeker aannemen dat wanneer de leger hoofden van Atchin Panglima Polim c. szich onder werpen, de overige staatjes ook niet zullen talmen onze vlag te hijschen. De meeste staatjes op de west-, noord en oostkust zijn ons goed gezind. Er hebben nu talrijke onderhandelingen plaatswaarvan ik u den uitslag en bijzonderheden later zal melden, zoo de telegraaf zulks niet overbodig maakt." Koloniën. De ingenieur bij den waterstaat Overgaauw Pen- nis, die zich met verlof in Nederland bevindt is opge roepen om zich te verantwoorden over zijn beheer bij de werken te Samarang. Hij moet naar Amerika ge vlucht zijn. De heeren dr. Oudemans en Soeters, hoofd-inge- nieur en ingenieur bij den geographiscken dieast zijn naar Aden vertrokken om van daar, in gezelschap der uit Nederland afgereisde geleerden Reunion den doorgang van Venus te ga./, a Het rechtsgeding tegen den ^rvrfwci-1 - resident van Ranzow werd te Samarang gerce._ gezet. Volgens de akte van beschuldiging moet de beklaagde zijne misdadige handelingendoor welke hij zich aanzienlijke kapitalen uit 's landskas toeëigende, hebben gepleegd met het doel om in het bezit te komen dei' uitgestrekte landgoederen in Holstein, welke aan zijn adellijken titel verbonden, doch het eigendom zijner familie niet meer waren. Hij hoopte na zijn doei bereikt te hebben geld in overvloed te zullen verkrijgen om het gepleegde kwaad to herstellen. Uit het verslag der N. I. stoomvaartmaatschappij uitgebracht in do vergadering ten kantore dier maat schappij te Londen den 21en Mei 1874, blijkt dat de vloot bestond uit 19 stoomschepenwaaronder een van 1500, 6 van ruim 1000, 5 van 8 a 900 tonuen inhoud en 7 van kleiner afmetingen, te zamen eene waarde vertegenwoordigende van 189,000 ponden sterling of f 2,268,000. Het dividend werd bepaald op 10 pet. en bovendien eene toelage van 2 pond sterling per volge- fourncerd aandeel. In de Samarangsehe courant wordt het denkbeeld geopperd omin afwachting dat men eenmaal misschien over zal gaan tot het verbranden van menschenlijken, die methode voorloopig toe te passen op dierenlijken. Vooral voor Indië, waar de rivieren steeds verpest worden door afdrijvende krengen, zou dit denkbeeld aanbeveling verdienen. Gemengde berichten. Omtrent de herstellingen aan de grootc kanaal sluizen te Walcheren verneemt men nader dat deze steeds den besten uitslag doen verwachten. Men heeft den waterstand in het kanaal thans op 1.50 meter -f- A. P. gebracht, teneinde verder de stevigheid van het werk te beproeven. Volgens de Goesclie courant werd Donderdag avond te Nieuwlande bij Krabbendijke, aan den weg gevonden een 18jarige jongelingdie een paar uren later overleed. Wat de oorzaak van zijn dood was, is onbekend. Hij bestuurde een ledigen mestwagen eu men zag' wel dat de paarden met dien wagen op bol warendoch het is onzeker of de jongeling dientengevolge van den wagen is geslingerd, dan of hem te voren een ongeval op den wagen is overkomen en de paarden, zich alstoen onbe heerd gevoelende, op hol zijn gegaan. Het lichaam was geheel onbeschadigd. - Wij lezen in het Sluisch Weekblad dat de oud- maarschalk Bazaine den nacht van Vrijdag op Zater dag jl. in het hotel du Commerce te Brugge doorge bracht en Zaterdag middag met zijne familie een rijtoertje buiten de stad in een open rijtuig gemaakt heeft. Zondag jl. heeft in het nabij Sluis gelegen veer huis een vechtpartij plaats gehad, waarbij eenige ern stige verwondingen moeten zijn toegebracht. De feestelijke muziek-uitvoering iu liet Paleis voor volksvlijt te Amsterdam werd Zondag avond naar gis sing door minstens tien duizend personen bijgewoond. De stafmuziek van het Pruisische regiment Prinz Frie- drich der Niederlande speelde in de groote zaal, alwaar ook door de vereeniging „Oefening baart kunst" eene zang uitvoering werd gegeven; in den tuin speelde het gewone orkest van het paleis en des avonds werd een vuurwerk van den beer Gall ontstoken, dat een waar kunststuk op pyrotechnisch gebied wordt genoemd. Naar de Nieuwe Rotterdainschc courant verhaalt wilde eergisteren namiddag een der bezoeksters van de Rotterdamsche diergaarde iets geven aan de wolven in de nieuwe kooi aan de Singelzijde; maar in plaats van het aan de dieren toe te werpen en vóór het hek te blijven, waarmede de ruimte rondom de kooi voor de bezoekers is afgesloten, beging zij, in weerwil van alle waarschuwingen, de onvoorzichtigheid van zich over het hek te wagen, o.rn den wolven de toegedachte versnapering door de traliën toe te reiken. Het gevolg hiervan was, dat de beide dieren plotseling toeschoten en haar aan hand en arm deerlijk havenden. Gelukkig dat een der toesnellende bedienden haar uit de gevaar lijke positie bevrijdde. Er zwerft op het oogenblik door ons land een be drieger, die een slimme manier heeft uitgedacht, om zijn medemenschen geld afhandig te maken. De man gaat namelijk naar hen, die een huis of nering of iets anders van waarde te verkoopen hebben, en zegt, dat hij een kooper weet en de zaak in orde zal brengen, mits hem f 100 handgeld wordt gegeven voor de moeite. De eigenaar van het perceel belooft die som gaarne, zich natuurlijk voornemende ze den kooper wel in rekening te zullen brengen. Deze komt alsdan in de gedaante van een weduwe, een bejaarde dame, vermoedelijk de moeder van den oplichter. Zij wordt het spoedig met den verkooper eens en de zaak wordt als beklonken beschouwd, te meer dewijl de dame den verkooper 50 ter hand stelt al3 godspenniug. Den volgenden dag komt dan de mandie de koopster heeft gezondenen vraagt zijne belooning, welke hem zonder argwaan

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2