Engelsclie politiek. ADVERTENTIËN. 35.jarip liucclijltSDirMijinu Uaj aars-Examen. welvaart, van eereteekenen en krijgsroem, de oogen wilden sluiten voor den steeds stijgenden vloed van zedelijke verdorvenheid, dan onder den schepter der Bonapartistenzoolang het krijgsgeluk hen begunstigde? De ontkenning der aan de Duitsche regeering toege schreven plannen ten opzichte der annexatie van Por torico, is niet lang uitgebleven. De Spaansche Corres- pondencia verklaart zich gemachtigd om de „schande lijke" berichten van de Amerikaansche „Freeman" te logenstraffen. Daarentegen vinden wij nu weder gemeld dat Portugal eenig grondgebied op de Afrikaansche kust, waarover het met Engeland overhoop ligt, aan Duitschland zou willen afstaan, 't Is alsof het Duit sche rijk een uitdragerswinkel van vreemde landen en streken geworden is! Waarlijk indien het rijk op den duur niets annexeert, kan men niet zeggen dat er geen moeite gedaan is om het aanhoudend op punten te wijzendie voor deze operatie in aanmerking konden komen. Uit Italië wordt gemeld dat de koning, na eene be raadslaging met den neer Minghetti tot de ontbinding der tweede kamer besloten zou zijn. Deze zou in het laatst van October plaats hebben om het nieuwe parle ment in de gelegenheid te stellen in het laatst der daarop volgende maand bijeen te komen. Te Konstantinopel is eene gebeurtenis voorgevallen, die aan de middeleeuwen herinnert. Tengevolge van het vinden van een kinderlijkje hebben de Grieksche Christenen de Joden de oude beschuldiging naar het hoofd geworpen van kinderen te vermoorden tot het volbrengen van zekere godsdienstplechtigheden. Alleen aan de tusschenkomst der gewapende macht heeft de Israelietiselie bevolking haar behoud te dauken gehad. De Turksche regeering heeft de Grieksche geestelijk heid opgedragen deze vooroordeelen bij hare geloovigen te bestrijden en haar verantwoordelijk gesteld voor het behoud der orde. Eene zonderlinge verhouding zeker van een gouvernement,®uit volgelingen van Mohammed bestaande, tegenoyer Christenen en Joden! Ofschoon het parlement vacantie houdt kan men toch niet zeggen dat de partij aanvoerders in Engelandwaar de partijen staats-instellingengeworden zijn enden strijd over 's lands belangen voortzetten onafhankelijk van de zittingen der volksvertegenwoordigingrust nemen. Terwijl de vergaderzaal van het parlement ledig staat wordt op volksvergaderingen, door toespraken van de voornaamste leden der partijen, voortgearbeid aan dc vorming der publieke opiniewelke in lager- en hoo- gerhuis ten slotte, trots allen tegenstand, tot haar recht moet komen. Eenige dagen geleden begon de heer GoschenGlad stone's gewezen minister van marine, in eene redevoe ring te Frome den vacantie-veldtocliten toonde hij. aan dat het belangrijkstedat in de afgeloopen zitting tot stand is gebracht, door de liberale partij voor bereid of van haar uitgegaan is. Den 17en dezer volgde de heer Fawcetthoogleeraar in de staathuishoudkunde aan de universiteit te Cambridge, te Brighton zijn voorbeeld. Na gedurende negen jaren op de meest verdienstelijke wijze die stad vertegenwoordigd te hebben, moest de heer Fawcett bij de laatste verkiezingen voor den con servatieven stroom wijken. Zijn opvolger was een ge wezen cavalerie-officierzonder naam en zonder bekende talenten. Ofschoon de hoogleeraar bij de eerstvolgende vacature te Hackney candidaat gesteld en verkozen werd, wilden zijn vroegere kiezers te Brighton echter toonen dat zij zijne diensten niet vergeten hadden. Het was in antwoord op een adres van dankbetuiging, waarbij hem tevens de uitgaven van zijne laatste ver kiezing vergoed werden, dat Fawcett in het raadhuis te Brighton voor eene vergadering van meer dan drie duizend personen zijne denkbeelden over den politieken toestand blootlegde. Zijne rede bevatte, wat de eigenlijke politiek van het oogenblik betreft, niet' veel belangrijks. Nieuwe maatregelen, door de liberalen voor te stellen en te verdedigen, weiden door hem niet genoemd. Een reeds vroeger van hem uitgegaan voorstelom de kosten der verkiezingen, welke in Engeland zoo buitensporig hoog zijn, te doen dragen niet door de candidaten maar door de kiesdistricten, vindt onder de liberale partij zelve wel bijval, doch is geen hoofdbeginsel van politiek en heeft niet de minste kans om in het tegenwoordige lagerhuis eene meerderheid te verwerven. Van groot gewicht was daarentegen hetgeen de spreker over de leiding der partijde eigenlijke partij-disciplinein het midden bracht. De heer Fawcett was tót dusverre geenszins wat men een bruikbaar partij-lid noemt. Zijne beginselen zijn radicaal en hij verkoos, zooals men dat bij radicalen meer ziet, maar zelden ter wille van het partij-belang iets van zijne eischen los te laten, zoodat hij bij de heeren whips (.letterlijkzweependat zijn de parle mentsleden welke bij eene stemming belast zijn met de zorg om de verschillende leden hunner partij bijeen te brengen en te zorgen dat er geen stemmen verloren gaan) als een van de koppigste struikelblokken bekend stond. Ip dit opzicht nu heeft hij in zijne rede te Brighton een soort van schuldbekentenis afgelegd. De noodzakelijkheid om Gladstone als aanvoerder der partij te erkennen en te volgen scheen hem vroe ger nooit zoo duidelijk voor oogen te hebben ge staan. Het verwijt, op de oneenigheid der liberalen gegrond, dat hun partij een leger zonder aanvoerder was, schijnt hem getroffen te hebben. Hij verklaarde nu dat Gladstone's aanspraken op den post van aan voerder nog nooit zoozeer gebleken waren als thans. Niemand anders kon in dat opzicht met den gewezen eersten minister vergeleken worden en indien Gladstone er toe kwam de leiding zijner partij te laten varen, zou zulks als een zware slag voor de liberalen en als een ramp voor het land beschouwd moeten worden. Deze woorden van Fawcett, den „parlementairen wildzang" zooals men hem soms genoemd heeft, zijn niet zonder betéekenis. Reeds schreef de Times, een blad dat met de feitelijke toestanden veel meer reke ning houdt dan met het belang van eenige partij, dat na deze rede de kansen voor een liberalen candidaat te Brighton weder veel beter zouden staan. Zijn gevoe len maakt te meer indruk, daar de onafhankelijkheid van Fawcett's karakter boven allen twijfel verheven is. Niemand denkt er aan hem te beschuldigen van te hengelen naar eene portefeuillehoe ver in het verschiet op het oogenblik de optreding van een liberaal minis terie in Engeland ook moge wezen. Den volgenden dag waren te Sheffield, bij gelegen heid der opening van vijf nieuwe scholen, drie onder- wijs-specialiteiten der liberale partij, de heeren Roebuck, Mundella en Forster, aan het woord. Hunne redevoe ringen, die door alle partijen worden toegejuicht, waren alleen in zooverre van belang als daaruit de besliste neiging der tegenwoordige Engelsclie liberalen naar het stelsel van verplicht onderwijs doorstraalde. Vooral de heer Forster verwierf op zijne woorden, toen hij de plicht van den staat beschreef om te zorgen dat ieder kind het verstandelijk voedsel ontving, waaraan het even groote behoefte heeft als aan lichamelijke spijs, de algemeene instemming. Tegenover deze bewegingen der liberale partij begin nen ook de Tories zich te roeren. In de volgende maand wordt te Frome, dezelfde plaats waar Goschen het woord voerde, eene regeeringsgezinde demonstratie op touw gezet, onder voorzitterschap van den markies van Bathwaarbij Disraëli, de eerste minister, zelf het woord voeren zal. Op deze wijze wordt in Engeland de gemeenschap tusschen het volk, zijne vertegenwoordigers en zijne regeerders levendig gehouden en nauwer gemaakt. Door deze middelen zijn de woorden volksvertegenwoordiging en parlementaire regeering daar te lande geen klanken, maar feiten geworden. Zoolang men in andere landen het niet tot deze zelfde ware uitvoering der beginselen gebracht heeft, kan niemand zich het recht aanmatigen om, op grond van de schijnbaar minder goede werking dezer laatste, over hen een ongunstig oordeel uit te spreken. Weetij dtnpen. Heden morgen om 54 uur is van hier naar Vlissingen vertrokken het driemastschip Baron Pallandt van Rosen- daal, gezagvoerder Freeman, om te dokken. Aan de loskade alhier gearriveerd te 74 uur het schoonerschip Nerva, gezagvoerder Larsen, komende van Riga, beladen met hout voor Middelburg. Heden is te Nieuwediep gearriveerd het barkschip Rigagezagvoerder A. Jörgensenvan Riga. Schip en equipage in goeden staat. latrieMerichkn. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 22 Augustus. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2\ dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 44 dito exploitatie Ned. Staatssp. België. Certificaten bij Rothschild 24 Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 dito Hope C°. 1855 6e serie 5 dito f 1000 18645 dito L. 100 1872 5 Loten 18665 Oblig .Hope C° .Leening 1860 44 Certific. dito4 In3cript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. 4 Obligatiën 186769 4 Certificaten6 pet. 604 734 944 1374 1011 871 1011 991 781 8311 Rusland. Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito Aand. Baltische spoorweg OM. spoorweg Poti-Tiflis. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Oostenrijk. Oblig.metal.in zilverJan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dit dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Hongarije. Schatkistbiljetten Italië. Certific. Amsterdam Obligatiën Buitenl. dito Binnenlandsche Obligatiën Inschrijving Alg. schuld Obl. 1868 dito 1873 Obl. Vereenigde Staten 1904 dito dito dito 1882 dito dito dito 1885 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. Oblig. Central Pacific Obl. St. Paul Pac. Spw. lesec. dito dito dito 2csec. Obl. 1863 dito 1865 Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. Brazilië. 5 pet. 243 4 r 3 127 5 5 99J 5 984 4 814 5 664 5 664 5 634 5 634 3 ft 1042 6 n 5 3 m 3 12Ar 3 464 5 43Ar 7 774 7 704 5 6 984 6 102 814 6 84 6 m 7 7 174 44 5 984 Prijzen van coupons. Amsterdam, 22 Augustus. Metall. f 22.474dito zilver 23.224; Div. Eng. per f 11.75; Eng. Portugal per£/"il.75: Amerikaansche dollars (in goud) f 2.40. Amsterdam, 21 Augustus. Metall. f 22Al 4dito zilver 23.224; Div. Eng. per f 11.75; Eng. Russen per f 11.75; Eng. Portugal per f 11.75; Frans 564; Belg. f 564; Pruis /344; Hamb. Russen f 31$; Russen in Z. R. f 32-j-J-; Poolsche per fi. Ameri kaansche dollars f 2.40papier f 2.13. -^3^31 van A. NEUGEBAUER en G. BLAAS. 23 Augustus 1874. HUN-NE KINDEREN EN BEHUWDKINDEREN. Heden ontvingen wij de treurige tijding, dat onze geliefde broeder ANTONIE STEIJN, in den ouderdom van 32 jaren, te Soerabaija is overleden, diep betreurd door zijne zusters en door haar met wie hij hoopte ver- eenigd te worden. Middelburg, H. STEIJN. 21 Augustus 1874. J. STEIJN. Algemeene kennisgeving. Op 18 dezer overleed, na eene kortstondige ziekte, ons innig geliefd kleinkind en nichtje BERTHA VAN DIGGELEN, in den aanvalligen leeftijd van 6j jaar. Ylissingen, Namens de familie, 21 Augustus 1874. W. SCHUIJLENBURG. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. Mevrouw de Weduwe YON BRUCKEN FOCK bene vens hare kinderen en behuwddochter betuigen hunnen dank voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het smartelijk verlies van hunnen echtgenoot en vader. Middelburg, 24 Augustus 1874. Ieder die nog gelden te vorderen mocht hebben uit den boedel van wijlen Mevrouw de Wed. J. J. DE KANTER, worden verzocht zich vóór ultimo dezer aan te melden ten kantore van den ondergeteekende. Middelburg, 21 Augustus 1874. JAC. DE KANTER, Execut. Test. De INSPECTEUR van het lager onderwijs la Zeeland maakt bekend, dat de examens ter verkrij ging van akten van bekwaamheid voor school- en voor huisonderwijs in deze provincie, voor de tweede maal in dit jaar, zullen worden gehouden te Middelburg op Woensdag den Jen October aanstaande en volgende dagen. Zij die een dezer examens wensehen af te leggen, óehooren zich daartoe uiterlijk vóór den 16en Sep-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3