MIDDELBURGSCHE COURANT. F 200. Maandag 1874. 24 Augustus. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2» Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 3.50. Middelburg 22 Augustus. Nu het einde der ministerieel© crisis eindelijk op handen schijnt is het niet overbodig te herinneren dat de personenwelke in het nieuwe ministerie .zullen op treden naar luid der vroegere berichtenzijn de heeren Binnenlandsche zakenmr. J. Heemskerk Azn., oud-minister van binnenlandsche zaken, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. Buitenlandsche zakenmr. P. J. A. JI. van der Does de Willebois, commissaris des konings in de provincie Limburg. Justitie, mT. C. Th. baron van Lijnden van Sanden- burg, oud-minister voor de zaken van den hervormden eeredienst enz., lid van de tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Tiel. MarineW. F. van Erp Taalman Kipthans minis ter van marine. Financiën, jonkheer m\ H. J. van der Heim,lidvan gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Oorlog, generaal-majoor A. W. P. Weitzel, thans minister van oorlog. Koloniënnr. W. baron van Goltsteinlid der eerste kamer, onlangs benoemd tot lid van de tweede ka mer voor Amersfoort. De vergadering van commissarissen van den polder Walcheren heeft heden opgemaakt de voordracht voor president van dat polderbestuur, en daarop geplaatst de heeren D. A. Dronkers mr. A. M. Becius en mr. D. A. Berdenis van Berlekom" alhier. Gisterenavond omstreeks 71- uur is Zr. M". monitor Hyena weder van zijnen tocht naar Neuzen en Breskens alhier teruggekomen. Bij het opwerpen van een tros viel weder een matroos in het water, die echter spoe dig gered werd. In het Pharmaceutisch weekblad van 16 dezer wordt door twee zijner studie-vrienden hulde gebracht aan de nagedachtenis van een veelbelovend stadgenoot den heer J. J. van der Harst, den 25en Juli dezes jaars op 23jarigen leeftijd overleden. Na op zijn 20c jaar met schitterend succes het hulpapothekers-examen af gelegd te hebben, zette hij zijne studiën in de phar- macie en de natuurlijke historie verder voort. Hij was in November 1872 als assistent bij den hoogleeraar Gunning te Amsterdam werkzaam, studeerde in 1873 te Deventer, doch overleed in het volgende jaar als het slachtoffer van zijn al te ingespannen arbeid. Men schrijft ons uit Oost-Souburg: In de volgende maand zal het nieuwe orgel in de kerk alhier zonder onverhoopte verhindering ingewijd worden. Ofschoon het instrument nog niet geheel afge werkt is laat het zich nu reeds aanzien dat onze ge meente zich weldra in het bezit van een fraaikrachtig en welluidend orgelzal mogen verheugendat tot een sieraad onzer nette kerk zal verstrekken. Deskundigen roemen het soliede en keurig afgewerkte samenstel, zoowel wat het uit- als inwendige betreft, ten zeerste. Gewis zal het den vervaardiger den heer K. M. van Puiïelenorgelmaker te Zalt-Bommel (van geboorte een Middelburger), niet weinig tot eer en aanbeveling strekken. De heer Heemskerk is op zijne terugreis uit Zwit serland in den avond van den 18 dezer te Maastricht bij den heer van der Does de Willebois afgestapt en heeft den volgenden dag zijne reis naar 's Gravenhage voortgezet. Het Haagscke Dagblad stelt de vraag of, tengevolge der aanstaande benoeming van den heer van Goltstein tot minister van koloniënm het kiesdistrict Amersfoort eene nieuwe, verkiezing zal moeten plaats hebben voor een lid der tweede kamer. Het blad beautwoordt die vraag ontkennend. Zeker bepaalt artikel 11 der grond wet dat 1 e d e n der staten- generaal, een bezoldigd staatsambt aannemende, op houden leden der kamers te zijn. Daar echter de heer van Goltstein wel verkozendoch nog niet als lid geïnstalleerd is en nog niet den eed als zoodanig afgelegd heeft, kan hij ook niet als lid beschouwd worden en is hij vólkomen gerechtigd bij de eerste samenkomst der kamer zijne geloofsbrieven in te dienen en zitting te nemen. Deze wets-uïtlegging lijkt misschien wat spitsvondig, doch komt ons juist voor. De grondwet zegt in artikel 83 dat de leden „bij het aanvaarden hunner betrekking" den gevorderden eed afleggen. Hier uit volgt datzoolang de eed door hen niet is afgelegd, de betrekking van lid der kamer ook nog niet door hen is aanvaard. Men neemt voor geen enkele betrek king de verantwoordelijkheid of de daaraan verbonden verplichtingen op zich, zoolang men niet geïnstalleerd of beëedigd is. In het bijzondere geval eener verkiezing tot volksvertegenwoordiger kan men bovendien niet beweren dat iemand de keus zijner medeburgers minder waard zou geworden zijn, nadat 'skonings vertrouwen hem tot het ambt van minister geroepen heeft. Wijv gelooven echter dat de quaestie op het oogen- "blïk van geen practisch belang is, daar de heer van Goltstein naar onze meening zedelijk verplicht isin dit opzicht getrouw blijvende aan de opvatting van ons Nederlandsch staatsrechtwelke sedert de grond wetsherziening geldig is geweest, bij zijne aanvaarding van het ministersambt het hem opgedragen mandaat van volksvertegenwoordiger neder te leggen. Deze meening was die van Thorbceke en van andere grond leggers van ons staatsrecht. Haar uitvoerig uiteen te zetten is, gelooven wij, onnoodig zoolang het voornemen der ministers zeiven niet blijkt om een anderen dan den tot dusverre gevolg den regel aan te nemen. Voor het oogenblik bepalen wij ons tot de opmerking dat de grond wet, aan elke 45,000 Nederlanders een vertegenwoordiger in de staten-generaal waarborgendenaar ons inzien niet bedoeld kan hebben, dat sommige dier vertegenwoordigers tevens deel der rëgeering zouden uitmaken. Het be ginsel van scheiding der uitvoerende en der wetgevende macht verzet zich om andere bezwaren thans te laten nisten tegen de opvatting dat een minister tevens lid der staten-generaal zou kunnen zijn. De hoogleeraar Buys Ballot is benoemd tot eerelid van de Britsche Meteorologische vereeniging. Te 's Gravenhage is eene vereeniging van officie ren tot bevordering van 's lands weerbaarheid opgericht. Hare statuten zijn reeds vastgesteld. In bet Utrechtsch dagblad wordt andermaal de vraag gedaan waar al ouze nieuwe centen blijvendie I toch in zoo grooten getale worden aangemunt. De i schrijver ontving onlangs onder een dubbeltje aan I kopergeld zeven Belgische centimes. „Hoelangvraagt hijzal het Noderlandsche volk zich deze vrijwillige belasting, ter wille der schurkerij van enkelen, laten j opleggen I De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 10 n dezer tot vaststelling van een re glement voor de scheepvaart, ter beveiliging van de beweegbare brug over de Vecht te Weespin den spoorweg van Amsterdam naar Amersfoort. j De commissie van enquête naar den staat der koop- vaardijvloot heeft gisteren gehoord de heeren A. M. J. Hendriks en H. Plate, scheepsrecders te Amsterdam. Benoemingen en besluiten. PROCUREURS. Benoemd tot procureur bij de arron- dissements-reclitbank te Breda m»1. R. J. van Mierlo, plaatsvervangend kantonrechter en advocaat aldaar. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Willemstad c. a. J. C. E. Sala, thans ontvanger derzelfde middelen te Drutenc. a. Onderwijs. Het schoolgeld aan de nieuwe hoogere burger school met driejarigen cursus te Haarlem is door den gemeenteraad bepaald op f 40. Een voorstel van een der leden om het op f 30 te brengenwerd met over- groote meerderheid verworpen. De gemeenteraad van Leiden heeft benoemd tot leeraren in de Fransche taal- en letterkunde aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onder wijs de heeren J. J. Balland te Flourlingen en A. de Prez te Amsterdam. Eergisteren avond is te Rotterdam de negendo algemeene vergadering der Vereeniging van leera ren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs aangevangen met eene huishoudelijke vergadering, waarin mededeeling werd gedaan van den toestand der Vereeniging. Hoofdzakelijk bleek uit dat verslag dat het aantal departementen van 3 is gebracht op 4. De toestand van de departementen is bevredigend. De be langstelling in de Vereeniging is toegenomen, zoodat het aantal leden van 280 op 311 is geklommen. De Vereeniging is thans als rechtspersoon erkend. De gel delijke toestand is mindel- gunstig, daar de rekening met een tekort sluit. Deze algemeene vergadering ging gepaard met- een concours en tentoonstelling van teekeningen, vervaar digd door leerlingen van burger-dag- en avondscholen en daarmede gelijk gestelde inrichtingen in Nederland, die is geplaatst in de lokalen van de Academie van beeldende kunsten en wetenschappen. Op voorstel van het hoofdbestuur werd professor J. M. van Bemmelen benoemd tot honorair lid der Vereeniging. Gisteren morgen te 10 uren is de algemeene verga dering door den voorzitter dr. Groneman geopend. Met 32 tegen 17 stemmen werd, op voorstel van den heer J. Versluijs, de wenschclijkheid uitgesproken dat de leerstof aan de hoogere burgerscholen zal worden verminderd. De wenschelijkheid van het vervallen van de werk tuigkunde, van de technologie, delfstof kunde en sta tistiek van de warenkennis en van het schoonschrijven, werd bij meerderheid van stemmen aangenomen, doch het vervallen van de handelswetenschap (afgescheiden van de warenkennis) verworpen. Nog werd aangenomen de wenschelijkheid, dat de scheikunde tot de twee hoogste klassen beperkt worde. Daarentegen werd met bijna algemeene stemmen ver worpen het voorstelom bovengenoemde wcnschen aan den minister van binnenlandsche zaken en aan de leden van de beide kamers der staten-generaal kenbaar te makenomdat zoodanige stap zedelijke kracht kan missenals gevolg van de geringe opkomst ter alge meene vergadering en de nog heerschende verdeeldheid. Teneinde de genomen besluiten beter te kunnen door zien werd de vraag gesteldof de voorsteller wijzi ging van artikel 17 van d? wet op het middelbaar onderwijs op het oog had? Hij antwoordde toestem mend maar voegde er bij dat hij geen bezwaar ziet art. 17 onveranderd te behouden in dien zin, dat de vakken, die men wenscht geschrapt te zien, behouden worden, facultatief, voor die kinderen die er gebruik van willen maken. Kerknieuws. Blijkens de Kerkelijke courant van heden zijn na af gelegd examen tot de evangeliebediening in deNe- derlandscbe hervormde kerk toegelaten door het pro vinciaal kerkbestuur van Gelderland de beer E. Otten door dat van Zuid-Holland de heeren A. Voorhoeve

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1