Internationale gezondheidszorg. IjandeMmchkn. welke de president zich zou hebben te gedragen. Daar toe is men echter niet kunnen komen. Mac-Mahon is de eerste persoon der republiek geworden, aan wien men niet tornen kan, doch de vergadering blijft haar souverein, die verplicht is alles te doen, alles te be krachtigen en te regelen. Daarom is bij de afwezig heid der vergadering eene commissie, die haar verte genwoordigt en bij machte is haar zoo noodig bijeen te roepen, onmisbaar. Die permanente commissie hield gisteren haar eerste zitting na haar installatie, en met het oog op alles wat in de laatste veertien dagen voorgevallen is, Bazaine's ontvluchtingj de erkenning van Spanje, de arrestatiën te Marseille had men zich voorgesteld dat die bijeen komst vrij onstuimig wezen zou. Alles is echter kal mer afgeloopen dan men gedacht had. Over Bazaine viel niet veel te zeggen. De zaak ligt er eenmaal toe en men moet den uitslag van het ingesteld rechterlijk onderzoek afwachten. Het officieel dagblad heeft de andere couranten herinnerd dat zij den vluchteling niet meer den titel van maarschalk mogen geven van welken hij bij rechter lijk vonnis vervallen is verklaard. Overigens wordt over deze ontvluchting eene polemiek gevoerd, welke be lachelijk zou wezen indien zij door hare blinde partij digheid niet walgelijk was. Naarmate men op het oogen- blik in Frankrijk tot de partij der Bonapartisten behoort of nietis men genoodzaakt het als zeker of als onmo gelijk te verkondigen dat Bazaine zich aan een touw langs een hoogen muur heeft laten zakken. Neemt men die mogelijkheid aandan is men in de oogen der ande ren een Bonapartist. Waagt men l:et in 't midden te brengen dat de gewezen maarschalkhoewel een bejaard man, in zijn jeugd toch wel iets aan gymnastiek gedaan en zich nu den laatsten tijd, ter voorbereiding, weder geoefend kan hebben, durft men te herinneren dat de wanhoop reuzenkrachten geeft en dat er meer ontvluch tingen geschied zijn die aan het wonderdadige deden denken, dan is men zonder tegenspraak een land verrader. In dien geest spreken zelfs Belgische bladen, die zich toch wel de weelde van een weinig onpartij digheid zouden kunnen veroorloven, zooals de Indé- pendance en de Etoile Beige. Over de erkenning van Spanje werd de regeering door haar legitimistische vrienden aangevallen. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde echter dat, daar de andere groote mogendheden voorgegaan waren, Frankrijk niet achterwege kon blijven. Hiervoor heeft, naar de verzekering der woordvoerders van het legitimisme, de republiek den toorn van don Carlos te duchten, als hij eenmaal zijn wettigen troon bestijgt. Hopen wij dat het gewicht dier verbolgenheidals zij uitbarsten zal, voor de tegenstanders van het Carlisme te dragen zal wezen! De arrestatiën te Marseille waren een neteliger geval. Als het waar is wat daaromtrent gemeld wordt, dan moeten daar onbegrijpelijke dingen gebeurd zijn, die de minister van justitie trachtte goed te maken met te zeggen dat niemand gevangen gezet was die zich niet aan eenig feit, dat volgens het gewone strafrecht een misdrijf was, had schuldig gemaakt. Men weet echter dat feiten naarmate der omstandigheden zeer verschil lend kunnen opgevat en voorgesteld worden. Menig achtenswaardig man die in de dagen der commune het een of ander deed dat niet strikt wettig was, met het doel om misdaden der commune te beletten of hare slachtoffers te reddenwordtnaar de berichten luiden, thans met allerlei gemeen volk in de gevangenis ge worpen o-.dat hij republikein is of op andere wijze het geluk niet heeft aan de hoeren die aan het roer zijn te behagen. Dit deed de heer Picard uitkomen. Hij vroeg waarom men, na zoolang gewacht te hebben, thans op eens meuschen begon te vervolgen, wier schuld zelfs voor hun ergste vijanden niet anders dan twijfel achtig kon zijn en meer op staatkundig dan op straf rechterlijk gebied tehuis behoorde. De woordentwist heeft echter tot. geen andere gevolgen geleid. De regeering is van haar stelsel om alle verkiezingen zoo lang mogelijk uit te stellen afgeweken. Zij heeft die voor het departement Maine-et-Loire uitgeschreven tegen den 15cn September. De uit Amerika overgewaaide berichten omtrent de onderhandelingen tusschen Duitschland en Spanje over den afstand van Porto-Rico blijven natuurlijk niet on besproken. Uit New-York komt het officieus bericht dat generaal Grant verklaard heeft dat hij niet van de leer van Monroe zou afwijken. Die leer verklaart na melijk alle inmenging van Europeesche mogendheden in Amerikaansche aangelegenheden ongeoorloofd. Het lijkt echter onwaarschijnlijk dat de republiek der Ver- eenigde staten Monroe's stellingen tot in de uiterste consequentie zou doordrijven. Er zijn toch reeds Euro peesche mogendheden die koloniën in Amerika bezit ten. Bezwaarlijk zal men kunnen volhouden dat het kabinet van Washington tusschenbeide zou moeten komenzoodra in dat bezit de eene of andere veran dering, met toestemming der betrokken partijen, ge bracht mocht worden. Onder den naam „Internationale gezondheids-confe rentie" is te Ween en eene vereeniging van geleerden uit alle landen opgericht, die zich ten doel stelt om de bronnen van alle besmettelijke ziekten op te sporen de plaats van haar ontstaan en de wegen langs welke zij zich verbreiden aan te wijzen,- de middelen tot ge nezing op te zoeken en althans de verspreiding van plaats tot plaats door maatregelen van staatsrechtelijken aard te verhinderen. Dit doel is even noodzakelijk als nuttig, want het is boven allen twijfel verheven, dat het toenemende verkeer van het eene werelddeel met het andere de verspreiding van epidemieën in hoogc mate begunstigt. De voorstellingwaar men zich langen tijd aan heeft gehoudendat niet de mensch zelf het vervoermiddel voor zulke ziekten ismaar dat de lucht of het water veranderingen ondergaan, waardoor zekere epidemieën zich van plaats tot plaats voortplantenis in den laat sten tijd meer op den achtergrond getredennadat in bepaalde gevallen het bewijs is geleverd, dat zekere ziekten wel de wegen van het groote verkeer der men- schen, maar niet de luchtstroomen of den loop van het water volgen. Indien dit werkelijk zoo is en sommige epidemische verschijnselen spreken luide hier voordan is de tijdelijke afsluiting van het raensche- lijk verkeer van zieke naar gezonde landstreken vol komen gerechtvaardigd. Daar nu tegenwoordig dat verkeer tengevolge van de spoorwegen en stoombooten zoo buitengewoon is toegenomen, en een enkele staat niet bij machte is, om de verbinding met de overige wereld te stremmen, zonder zich aan onberekenbare schade bloot te stellen, is reeds daarom een internatio nale vereeniging, waarin alle landen vertegenwoordigd zijn, een belangrijke schrede vooruit. Hiermede is echter de hoofdquaestie nog volstrekt niet uitgemaakt, en het is zelfs zeer waarschijnlijk, dat niet voor alle gevallen van verspreiding van ziek ten een enkele weg bestaat. De microscopie heeft in den laatsten tijd geleerd, dat in de lucht kleine orga nische lichaampjes zweven, die door de ademhaling in het menschelijk lichaam geraken en daar ziekten ver oorzaken. Dergelijke voorwerpen ontstaan ook in het water en ontwikkelen vooral gunstig onder den invloed der warmte in streken waar het water sterk uitdampt. Zulke bronnen van ziekten zijn ten aanzien harer ver spreiding niet rechtstreeks afhankelijk van de lucht stroomen of den loop van het water en staan ook niet onmiddellijk ih verband met d'e wegen van het groote verkeer der menseken. Bij zulke bronnen helpen geen afsluitingen, maar moet men zijne toevlucht nemen tot natuur- en scheikundige middelen, waardoor aan de organische lichaampjes hun levensvatbaarheid wordt ontnomen, en tot de aanwending van maatregelen die het toepassen van zulke middelen gemakkelijk of zelfs noodzakelijk maken, onder welke laatste bij voorbeeld de ontsmetting behoort. Dat er ziekten zijn, die zich alleen van mensch tot mensch voortplanten en die geheel zouden ophouden als men slechts in staat was de afzondering ten striktste vol te houdenis een erkende waarheid. Een voorbeeld hiervan is de kinderziekte. Daarom is het dan ook uitstekend en geheel overeenkomstig de roeping van den staat om de inenting verplichtend te stellenen het is een gelukkig verschijnsel, dat niet alleen het verzet tegen dien maatregel vermindertmaar dat zelfs velendie eerst tegenstanders warener thans warme aanhangers van zijn geworden. Dat echter ook ten aanzien van deze ziekte nog veel te leeren en te on derzoeken valt blijkt uit een onlangs verschenen ge schrift van professor H. Friedberg te Breslau over de kinderziekte en de middelen om haar verspreiding te verhinderen en voor besmetting te waken. Ook dit werk leidt tot de erkenningdat, daar de quaestie der besmettelijkheid nog niet volkomen duidelijk is wat met de meeste epidemisch voorkomende ziekten het geval is de eendrachtelijke werkzaamheid van man nen van het vak uit alle staten zeer aanbevelenswaar dig is en van groot nut kan zijn. De gezondheidsconferentie, die te Weenen gevormd is, bezit voorloopig nog slechts het karakter van vrij willigheid. De leden zijn wel door de verschillende regeeringen afgevaardigd, maar deze zijn tot nogtoe niet verplicht om aan de conferentie deel te nemen. Voorloopig komt het er nog slechts op aan de zaak zelve tot stand te brengen en de noodzakelijkheid en mogelijkheid te doen geboren worden, om in de bij zondere staten de middelen zoowel als de maatregelen tot bereiking van het doel toe te passen en te handha ven. Het zou voorbarig wezen te gelooven, dat thans de epidemieën in haar ontstaan en verbreiding krachtig zullen worden bestreden. De conferentie heeft tot nogtoe slechts besloten eene commissie te benoemen, welke middelen tegen de verbreiding der cholera zal opsporen en bij de regeeringen aanbevelen. Het zal er hierbij voornamelijk op aankomen, deez ziekte, die zich zoo gemakkelijk verspreidt, in haar eigenlijk vaderland aan te tasten. De staten die aan de conferentie deelnemen zullen ook hunne ambtenaren van de medische politie voorschriften geven om in voortdurende aanraking met de conferentie te blijven, hare aanwijzingen ter harte te nemen en door nauw keurige berichten haar op de hoogte te houden van den gezondheidstoestand in alle provinciën en van de voorteekenen die aan dreigende ziekten zijn vooraf gegaan. Vooreerst betreft het 'dus nog de oprichting en ves tiging der instelling, haar inwendige organisatie en de vraag hoe men haar in alle staten rechtsgeldigheid kan verschaffen, opdat zij haar oogmerk zal kunnen berei ken. Hare heilzame werkzaamheid, die zeker door ieder menschenvriend toegejuicht wordtzal wel niet spoedig in het leven worden gevoeld, maar de zaak verdient niettemin aller ondersteuning en bijval. Zij is geheel in overeenstemming met den geest van onzen tijd. Gelijk deze zich van alle vroegere eeuwen door een gemakkelijk en sterk toenemend verkeer onderscheidt, zoodat alle grensscheidingen wegvallenis het de plicht van ieder die in onzen tijd leeft de heerschappij der we tenschap en de samenwerking harer krachten in alle deelen der wereld tot heil der geheele menschheid te bevorderen. Graanmarkten enz. Gent 21 Augustus. Roode en witte tarwe ad 100 kilo fr. 29.50 met neiging tot afslagnieuwe rogge fr. 16.37 gerst fr. haver fr 19.50boekweit fr. 19.paardenboonen fr. 23.koolzaad fr. 34.. lijnzaadfr. 35.50; lijnkoeken fr. 29.50; koolzaadkoeken fr. 20.boter fr. 3.05 per kilogrameieren fr. 2.10 per 26 stuks. Vlissinqen, 18 Augustus. Boter 1.55 a f 1.50, per kilogram. Amsterdam, 19 Augustus. Raapolie op zes weken 32 -*. Lijnolie op zes weken 33. Nederland. België. Frankrijk. Rusland. Polen. Oostenrijk. Hongarije. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. Brazilië. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 21 Augustus. Certific. Werkelijke schuld. 2* pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4* dito exploitatie Ned. Staatssp. Certificaten by Rothschild 2* Inschrijvingen3 dito5 Obligatiën 1798/1816 5 dito Hope C°. 1855 6e serie 5 dito f 1000 18645 dito L. 100 1872 5 Loten 18665 Oblig.Hope C°.Leening 1860 4* Certific. dito4 Inscript. Stieglitz &C°. 2e a 4 L. 4 Obligatiën 1867—69 4 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4 Aand. Baltische spoorweg 3 Obl. spoorweg Poti-Tiflis. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Schatkistobligatiën 4 Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dit dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 Schatkistbiljetten 6 Certific. Amsterdam 5 Obligatiën Buitenl3 dito Binnenlandsche 3 Obligatiën3 Inschrijving Alg. schuld 5 Obl. 1868 7 dito 1873 7 Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 dito dito dito 1885 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 Obl.St.Paul&Pac.Spw.l'sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Obl. 1863 4* dito 1865 5 73* 94* 137J 105 101* 87tf 101* 99* 288* 94* 83 H 53* 24$ 127 994* 991 98* 81* 66* 66| 63* 64 1043 91* 18 12* 46 43A 77* 70* 98* 102 79* 914* 981 Prijzen van coupons. Amsterdam, 21 Augustus. Metall. f 22.47*dito zilver 23.22*; Div. Eng. per f 11.75; Eng. Portugal per 11.75; Amerikaansche dollars (in goud) f 2.40. Amsterdam, 20 Augustus. Metall. f 22.47*dito zilver 23.22*; Div. Eng. per f 11.72* Eng. Russen per 11.72*Eng. Portugal per f 11.72*Frans /56*; Belg. 56*; Pruis 34*; Hamb. Russen ƒ31*; Russen in Z. R. 32*-*; Poolsche per fi. Ameri kaansche dollars f 2.40papier 2.13.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3