BUITENLAND. inhield. Na de legging heeft men met eigen verbinding, d. i. mét de werktuigen, die zich op de uiteinden in de twee wagens bevinden, geseind van Hoog Buurlo naar hier en omgekeerd, met zóo gunstig gevolg, dat de opperbevelhebber in persoon zijne liooge tevreden heid te kennen gaf. Eerst te o\ uur na den middag was men terug en had men alles geborgen. Woensdag heeft de brigade gelegenheid om uit te rusten. Rechtzaken. Aan de Arnhemsehe courant entleenen wij de vol gende bijzonderheden omtrent de eergisteren door de rechtbank te Arnhem behandelde verwonding in een duel, dat in het laatst van Juni te Berg en Dal, op Pruisisch grondgebied, plaats had. Te dezer zake stonden terecht de beide duellisten, een burger en een officier der infanterie op nonacti viteit, te Arnhem woonachtig, de vier secondanten en de geneesheer, die het duel had bijgewoond. Uit de verklaringen van getuigen bleek, dat beide eerstge- noemden twist hadden gekregen aan de table d'hötein het hotel des Pays-Bas te Arnhem, tengevolge waar van onheusche woorden tussehen hen werden gewisseld en de burger den officier een glas wijn in het aange zicht wierp, waarna deze laatste begreep, de tafel te moeten verlaten met een zeeofficier, die zijn gast was Hij gaf echter, voordat liij de zaal uitging, den bur ger nog een slag in het gezicht. Een duel was nu onvermijdelijk volgens het gevoelen van andere perso nen, wier raad de officier inwon, tenzij de burger ex cuses wilde maken, hetgeen deze echter weigerde. Daar deze geen secondanten kon vinden werden zij hem „ambtshalve" toegevoegd, en een paar dagen later reed men in drie rijtuigen naar Berg en Dal, teneinde^ zooals men meende, op Pruisisch grondgebied onge straft te doen, wat de Nederlandsche wet niet veroor loofde. Ook de geneesheer, die de strijders vergezelde, verkeerde in dezelfde meening. Hij gaf den raad, welke ook werd opgevolgd, om de halzen der duellis ten te omwikkelen met doeken gevuld met papier. Het gevolg van het gevecht was, dat de officier met de sahel zijner tegenpartijwelke zeer scherp geslepen was, een wond ontving boven het rechteroor, welke na een paar dagen genezen was, terwijl hij zelf met zijn niet minder scherp wapentuig den burger een kleine schram aan het heen en een winkelhaak in den broek bezorgde. Al de beklaagden, behalve een der secondanten, die als officier thans elders was gedetacheerd, waren ter terechtzitting verschenen. Zij bekenden volmondig de hun ten laste gelegde feiten. De substituut-officier mrl G. A. Visscher keurde in scherpe bewoordingen het duel, dat overblijfsel der middeleeuwenafmocht het soms te verschoonen zijn, spreker meendedat dit hier niet het geval was, waarom een nietige oorzaak twee menschen met moordtuigen op elkaar waren aangevallen, na vooraf het plan daartoe beraamd te hebben. Hoewel het misdrijf in Pruisen, had plaats gehad, was deze actie, hier ingesteld, toch gerechtvaardigd, daar alle partijen Nederlanders waren. Zij ware* dan ook slecht ingelicht, toen zij meenden de daad in het vreemde land straffeloos te kunnen ver richten. Met een beroep op de bestaande jurispruden tie van den hoogen raad en het hoog militair gerechthof betoogde spreker, dat het duel moest gestraft worden, als mishandelingverwonding of doodslag, bij het Code Pénal strafbaar gesteld. De feiten achtte hij bewezen door de bekentenis van alle beklaagden, in verband met de afgelegde getuigenissen. Spreker gispte zeer het gedrag van den geneesheer, die misschien, door zich te onthouden, het geheele geval had kunnen voor komen. Ten slotte requireerde het O. M. 3 maanden cellulaire gevangenisstraf tegen den eersten beklaagde 6 weken tegen den tweeden, 14 dagen tegen ieder der secondanten en 4 weken tegen den dokter. Mr. W. C. Scheidiusals verdediger voor den eersten beklaagde optredende, betoogde uit de geschiedenis der samenstelling van het Code Pénaldat daarin het duel niet strafbaar was gesteld. Ook mr. van Capelle gaf ter verdediging voor den tweeden beklaagde en de se condanten als zijne overtuiging te kennen, dat volgens het strafwetboek het duel niet strafbaar is. Vervolgens betoogde hij dat een duel, gevoerd door een officier» die aan eene publieke tafel beleedigd is, gerechtvaar digd is, daar deze, zoo hij niet duelleerde, den dienst zou moeten verlaten. De dokter, die zich zelf verdedigde, zeide dat hij meende vrij van schuld te zijn, doordien hij een patient (den officier) had vergezeld bij een gevaar, dat deze tegemoet ging, terwijl bij bovendien door zijne hulp erger gevolgen van het gevecht had voorkomen. De rechtbank bepaalde de uitspraak op a. Dinsdag. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën van den 19" dezer zijn de civiele ingenieurs M. M. E. A. Hollingeru8 Pijpersen H. J. Verdamgesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, om te worden benoemd tot aspirant- ingenieur bij den waterstaat en de burgerlijke open bare werken daar te lande. Gemengde berichteB. In de afgeloopen week werd te Berg-Ambacht door iémand, die aan een sloot werkte, eene kruik opge haald, waarin zich een levende paling bevond. Deze was er klaarblijkelijk in gegroeid, zoodat hij er niet uit kon. Volgens de Niirnberger Presse is een tweede persoon gevangen genomendie in den aanslag op Bismarck betrokken ishet is een kleermaker afkomstig uit Mitweiden in Saksen genaamd Bester. Bij de politie te Berlijn is de volgende mededec- ling ontvangen, waardoor het vroeger daaromtrent ge melde bevestigd wordt: Een pakket, afgezonden door koningin Victoriabevattende een aantal juweelen sie raden, bestemd voor prinses Alice, groothertogin van Hessen, is te Brugge ontvreemd. Men hoopt den buit weder machtig te worden, want, naar men verneemt, is de waarde van het gestolene zeer belangrijk. Paris Journal geeft de volgende leerzame bereke ning omtrent de werkzaamheid der nationale vergade ring van Frankrijk. Haar laatste zitting heeft geduurd van 5 November 1873 tot 6 Augustus 1874, in het geheel 274 dagen. Trekt men daarvan 40 Zon- eif feestdagen en 56 vacantia-dagen af, dan blijven nog 178 zittingsdagen over. Volgens l'Officiel duurden de gezamenlijke zittingen 601 uren, dus gemiddeld 3 uren 23 minuten per zittingsdag. Aan politieke praatjes en gekibbel werden 242 wen gewijd en aan de eigenlijke werkzaamheden 359 uren. Voor de nationale vergade ring is 8,650,000 franken op het budget uitgetrokken; op 274 dagen berekend, kostte de laatste zitting dus het land 6,496,428 frankenwat voor iederen dag 23,709 en voor ieder van de 601 zittingsuren 14,399 franken bedraagt. Indien men echter slechts de nuttig besteede uren wilde berekenen dan zou ieder uur 21,568 franken 85 centimes kosten. Het zou wel interessant wezen om eens te berekenen hoeveel de Nederlandsche parle mentaire producten aan het land kosten. In het vorige jaar werden door de Engelsche pos terijen 907,000,000 brieven, 72,000,000 postkaarten, 129,000,000 pakken drukwerk en 125,000,000 couranten, te zamen 1,233,000,000 voorwerpen verzonden. Thermometerstand. 20 Aug. 's av. 11 u. 64 gr. 21 's morg. 7 u. 65 gr.'s Blidd. 1 u. 68 gr.'s av. 6 u. 66 gr. Gemeenteraad van middelburg. Zitting van hedeü 21 Augustus. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Snouck Hurgronje, uitlandig; van Visvliet, wegens bezigheden in andere betrekking, en Fokker, ongesteld. De mededeeling des voorzitters van de door genoemde heeren ingezonden berichten van verhindering wordt voor kennisgeving aangenomen. De notulen van het verhandelde in de zitting van 5 dezer worden na voorlezing goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen vier missives van gedeputeerde staten van -Zeelandhoudende bericht der goedkeuring vano het raadsbesluit tot uitgifte van grond in erfpacht aan den heer de Broekertb het raads besluit tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven; c de gemeentebegrooting voor 1874, endhet raadsbesluit tot verhooging der jaarwedde eener hulp onderwijzeres. De voorzitter deelt mede, dat bij hem een brief is ingekomen van den voormaligen klerk der leenbank W. Verhulst ten aanzien van zijn borgtocht, welke brief is gesteld in handen der commissie die eerlang omtrent de borgtochten van. de ambtenaren der bank advies zal uitbrengen. De discussie over den brief wordt mitsdien tot zoolang uitgesteld. De door de financieele commissie onderzochte en in orde bevonden gemeenterekening over 1873bedragende in ontvang f 362,091.54$- en in uitgaaf f 322,606.39, wordt zonder discussie, met algemeene stemmen goed gekeurd. (Burgemeester en wethouders hebben zich van stemming onthouden.) Van den heer H. J. Dronkers is een verzoek ingeko men, om een gedeelte van het terrein bij de loskaai achter de werf der Commercie-compagnieter grootte van plus minus 1000 meter, in koop, cijns of huur te erlangenteneinde dit te bestemmen tot bergplaats van steenkolen. Zooals het daar ligt is dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar, op grond van het vroeger door den raad genomen besluit om het terrein bij de loskaai geheel met huizen te doen bebouwen. Daar het evenwel vermoedelijk nog vele jaren zal duren eer die geheele bebouwing gereed is, stellen burgemeester en wethouders voor, den adressant te vergunnen van een gedeelte van het terrein voor het verlangde doel ge bruik te mak«n tot wederopzegging, tegen betaling eeuer som van f 10 's jaars en onder zooh^aige voor waarden als burgemeester en wethouders in het belang der openenbare veiligheid enz. noodig zullen oordeelen. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Evenzeer wordt zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming op voorstel van burgemeester en wet houders besloten tot vernieuwde verhuring voor den tijd van drie jaren van: a een woning bij de Koop mansbeurs aan de wed. H. van Deijck, voor 40 's jaars, en b een pakhuis in de Wagenaarstraat aan II. P. van de Ree, voor /60 's jaars. Bij de aanbesteding tot verpachting van het pontveer uan het eind der loskaai heeft zich niemand als ge gadigde voorgedaan. Later echter heeft Dekker jr. alhier de pacht gevraagd voor f 26 's jaarsdoch onder beding dat hij zich eerst drie maanden nadat het veer in gebruik is zal behoeven te verklaren of hij de paclit voor het tijdvak van drie jaren wenscht aan te gaan. Burgemeester en wethouders stellen voor dit verzoek in te willigen, waartoe zonder hoofdelijke stemming be sloten wordt. De voorzitter legt namens burgemeester en wethou ders over de gemeentebegrooting voor 1875 met bijlagen, bedragende in ontvang en uitgaaf f 212,692.48. Zij zal met de memorie van toelichting gedrukt en daarna verkrijgbaar gesteld worden1 en wordt inmiddels tot onderzoek en rapport gesteld in handen der financieele commissie en der commissie voor fabricage. Op voorstel des voorzitters worden staande de ver gadering vernietigd drie stuks obligation ad f 500 van de geconverteerde leening, die in 1872 zijn uitgeloot. De heer Luteijn die met den heer Mathon die vernie tiging volbracht, bracht later daarover rapport uit, waarna beide heeren door den voorzitter voor de geno men moeite werden bedankt. De voorzitter legt namens burgemeester en wethou ders over de voordracht voor de vervulling der vaca ture v<\n opzichter bij de gemeentefabricagewaarop zijn geplaatst de heerenJ. J. A. Sprengerte Middel burg; L. Kijkhoek, te Dordrecht, en H. H. Lokker, te Zuidbroek. Het aantal sollicitanten bedroeg 46. De voorzitter stelt voor dadelijk tot do benoeming over te gaan. De heer Snijders uit daarentegen den wcnsch - dat de benoeming worde' uitgesteld tot do behandeling der gemeentebegrooting, op grond van het bezwaar, in de commissie van fabricage gerezen, tegen de betrekking van tweeden opzichter bij de fabricage. De voorzitter maakt, met het oog op de aan uit stel verbonden moeilijkhedenbezwaar om bet verlan gen van den heer Snijders als voorstel in de vergade ring te brengen, én meent dat de beste wijze van han delen zal wezen als hij zijn voorstel in omvraag brengt die dan instemmen met den wensch van den heer Snijders kunnen tegen het voorstel stemmen. Na eenige gedaehtenwisseling tussehen de heeren van Hoek, den voorzitterDronkers, Luteijn en Nagtglas waarbij alleen de heer Dronkers met den heer Snijders .instemt wordt het voorstel van den voorzitter om tot dadelijke benoeming over te gaan in stemming ge bracht en aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Jeras, Snijders en Dronkers. Bij de daarop gevolgde benoeming wordt met 1L stemmen tot opzichter gekozen de heer J. J. A. Spren ger, zijnde 2 biljetten oningevuld ingeleverd. Tot leden van het stembureau voor de a. Dinsdag te houden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn benoemd de heeren Snijders en van Eekelen, en tot hun plaatsvervangers de heeren Snouck Hurgronje, Jeras en Luteijn. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de zit ting gesloten. Algemeen overzicht. De nationale vergadering van Frankrijk wordt, gelijk men weet, zoolang zij vacantie neemt, nog door een aangewezen gedeelte harer leden vertegenwoordigd. Volgens het zonderlinge staatsrecht dat op het oogen- blik in Frankrijk gevolgd wordt, is eene zoodanige vertegenwoordiging inderdaad noodzakelijk. De verga dering toch is zelve souverein. Toen zij te Bordeaux aan Thiers het hoogste staatsgezag toevertrouwde, was -het onder voorwaarde dat hij dit slechts behouden zou zoolang dc vergadering zelve bestond. Met haar ont binding, die zij zelve alleen kon uitspreken, hield ook het mandaat van den president op, indien het niet te voren uitdrukkelijk verlengd of op eene of andere wijze bestendigd werd. Met Mac-Mahon is men van die theorie in zooverre afgeweken dat aan hem de waar digheid van hoofd des staats, onafhankelijk van de nationale vergadering, voor een bepaald aantal jaren opgedragen is. Een zoodanig besluit moest noodzake lijk van eene vaststelling der organieke staatswetten vergezeld gaan, zoodat het land, behalve een opper hoofd, ook de noodige vaste instellingen bezat, naar

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2