MIDDELBURGSCHE COURANT. r 199. Zaterdag 1874. Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. Dè prijs per 3/m.franco is f 3.50. 3li dd el burg 21 Augustus. De volgende brieven, geadresseerd aan onbekenden, zijn door het postkantoor Middelburg gedurende de maanden April, Mei en Juni jl. verzonden: Naar België: E. Carrien, Brugge; mej. A. P. Vos, idem; L. Vermeulen, Ertvelde. Naar E n g e la n dHannah BeekmanLiverpool R. War donManchester; Groen, London. Naar Frankrijk: Carton, Lille. Naar Zwitserland: Mad. de Bnicken Fock, Zurich. Door het hulpkantoor Oost-Souburg: L. Ram hout, Grand Iïapids. Na een kleine teleurstellingveroorzaakt door het niet tijdig aankomen van het muziekkorps van het 2e regiment huzaren uit 's Hertogenboschwaardoor men genoodzaakt was een uur geduld te oefenenwas gis teren avond het genot der in het Schuttershof verza melde talrijke toehoorders zooveel te grooter, toen het aangekondigde buitengewone concert, onder directie van den kapelmeester, den heer Joh. F. van Hemert, een weinig voor negenen aanving. De verschillende nommers van het programma werden goed uitgevoerd en warm genoeg toegejuicht om het geven van een extra-nommer na den afloop te wettigen. Vooral de zware koperen bas-instrumenten komen ons voor bij dit korps eene loffelijke vermelding te verdienen. Te Alkmaar is gisteren nacht overleden het lid der eerste kamer jonkheer D. C. de Dieu Fontein Verschuir van Heilo. De provinciale staten van Noord-Holland zullen dus eerlang tot een keuze ter Vervulling der ontstane vacature moeten overgaan. Gisteren heeft de commissie van enquête naar den staat der koopvaardijvloot gehoord de heeren J. G. Engels, lid van den gemeenteraad, en G. W. van Bar- neveld Kooy, scheepsreederbeiden te Amsterdam. Gisteren is te Amsterdam bet tienjarig bestaan van het paleis voor volksvlijt feestelijk herdacht. De heer A. C. Wertheim opende de feestviering met eene sierlijke redevoeringwaarin hij het karakter van dr. Sarphati zoo getrouw mogelijk schetste. Aan het slot deelde hij mededat het voornemen bestaat een stand beeld voor Sarphati op te richtenwaartoe aller mede werking zal ingeroepen worden. Voorts is het plan gevormd om in de groote zaal van bet paleis een orgel te plaatsen, en het 600jarig bestaan van Amsterdam in October 1875 te vieren. Den heer J. Eduard de Vries werd hulde gebracht voor hetgeen hij voor het paleis gedaan heeft en nog doet. Des avonds werd de cantate van Witkamp, muziek van Coenen, uitgevoerd. Heden avond geeft het korps Pruisische muzikanten van het regiment van prins Frederik in het Paleis een concert. De Vereenigmg ter bevordering van het zeevaart kundig onderwijs hield Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Augustus hare tweede algemeene vergadering in het lokaal de Keizerskroon te Amsterdamonder het voor zitterschap van den heer L. Janse Bz. Op deze vergadering kwam de reeds lang gevoelde behoefte ter sprake aan een goed leerboek der zeevaart kunde, geschikt voor de koopvaardij, inzonderheid bevattende de voorbereidende vakken, en de volgorde daarbij in acht te nemen. Omtrent de uitvoering van beide punten werd geen besluit genomen, met het oog op de eischen, die in een mogelijk spoedig te verwach ten nieuw programma voor het examen van. stuurlieden zullen gesteld worden. Algemeen werd de wensch geuit dat dit examen ver plicht mocht gesteld worden voor alle stuurlieden en voor elke vaart, hetgeen door meest alle practici nuttig geoordeeld wordt, en door de Vereeniging in haar adres aan den minister van binnenlandsclie1 zaken ook als noodzakelijk is voorgesteld. Ten slótte hield de voorzitter eene voordracht „over den invloed van het scbeepsijzer op het kompas". In korte trekken werd herinnerd aan de veelvuldige afwijkingen waaraan een kompasnaald is blootgesteld. Vooreerst %door het aardmagnetismus, dat voor verschillende plaat sen der aarde zoowel in richting als helling verschillend is. Ten andere door de werking van locale invloeden van ijzerhoudende, rotsen, voornamelijk door het scheeps- ijzer en ijzeren ladingen. Deze invloed doet zich ver schillend gevoelen naarmate dei- richting waarin het schip voorligt, en niet minder wanneer het schip over helt, terwijl zij bovendien gedurig gewijzigd wordt door de veranderde werking van het aardmagnetismus. «Spreker komt tot het besluit dat de afwijkingen van het kompas van den zeeman eene gedurige oplettend heid vereischen, terwijl er altijd, vooral wanneer het schip overhelt, nog eenige onzekerheid in die afwijking overblijft. Ongetwijfeld zou volgens zijne meening aan de prac- tische zeevaart een zeer groote dienst bewezen worden indien men een kompas kon vervaardigen dat, onaihan- kelijk van het magnetism us der aarde en van het scbeepsijzer, het ware Noorden kon aanwijzen en wel op alle plaatsen der aarde even krachtig. Reeds eenige jaren geleden heeft spreker een toestel tot dat doel doen samenstellen, doch met geen gewenscht gevolg. Eene verandering echter in den laatsten tijd daaraan gebracht is met gunstigen uitslag bekroond gewórden. ö- Zulk een toestel is ter vergadering aanwezig. Hoewel het alleen het beginsel doet zien waarop de werking berust, heeft spreker toch door proeven aangetoond dat de mogelijkheid bestaat om een zoodanig kompas op een draaiend en slingerend schip in toepassing te brengen. Werkelijke proeven op eene zeereis zullen echter de practische bruikbaarheid daarvan moeten uitmaken. De inrichting van dit kompas kan bovendien zoodanig gewijzigd worden dat de roerganger tevens den tijd in de wacht kan leeven kennen. De Vereeniging mocht zich weder verheugen in de aanneming van drie nieuwe ledenterwijl zij een lid door den dood verloren heeft. In de Nieuwe Rotterdamsche courant komt een klacht Voor over het niet gebruik maken van de in de spoor wegstations aanwezige plank met de woorden „Trein zal vermoedelijk te laat aankomen." Doof het ongebruikt laten daarvan ontstaat voor het publiek ongerief, wijl het, in den waan dat de ver wacht wordende trein op den gewonen tijd zal aanko men, noodeloos tijd verliest. De inzender der klacht zegt, dat al zeer wein'g ten gerieve van het publiek gedaan wordt en datals men een methode aanhoudt waardoor dc wachtenden stelselmatig worden misleid, de bevoegde macht daaraan paal en perk behoort te stellen. De minister van financiën brengt ter kennis van be langhebbendendat op het rijkstelegraafkantoor te Rotterdam behoefte bestaat aan assistenten. Zij, die voor die betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan doen blijken door inzending, vóór den lcn September a., aan het departement van financiën van een eigenhandig op zegel geschreven adres, met nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats. Omtrent de Nederlandsche uitzending tot waarneming van den overgang van Venus voorbij de zon, meldt dr. V. S. M. van der Willigen in de Haariemsche cou rant o. a. het volgende: „Natuurlijk blijven wij voortdurend met onze expe ditie in correspondentiede heeren reizen van Marseille tot Réuniott samen met de Fransche expeditiedie zich op St. PauP'gaat vestigen; wij hebben bericht ontvan gen dat zij goed te Napels zijn aangekomen en twij felen niet aan hunne gelukkige overvaart. Onmiddelijk nadat de overgang heeft plaats gehad, verwachten wij een telegrafisch berichtof de waarneming al of niet gelukt is'dit bericht moet echter eerst per stoomboot naar Aden worden overgebracht, en kunnen wij het dus niet wel voor den 26en December ontvan gen; wij hopen door de laatsten vergadering der Ko ninklijke academie van dit jaar gemachtigd te wor den, om terstond ook mededeeling van ons telegram aan het. publiek te doen. Mocht onverhoopt ongunstig weder de waarneming van liet verschijnsel hebben be let clan zullen de verkregen plaatsbepalingen en andere astronomische waarnemingen voor een deel die teleur stelling kunnen vergoeden, terwijl de kostbare werk tuigen en de daaraan volbrachte onderzoekingen van groote waarde zullen zijn voor de expeditie, die, naar wij hopen, den volgenden Venus-overgang in 1882 in Amerika zal gaan waarnemen. Wij verwachten de hee ren omstreeks half Februari in ons midden terug." De heer Liernurwiens pneumatisch stelsel waar schijnlijk te Napels zal worden ingevoerd, is door de „Societa Emulatrice per le Scienze e arti in Italia", die te Napels haar zetel heeft, tot eerelid benoemd. Hiervan is hem kennisgegeven met toezending van de gouden medaille le klasse voor verdiensten. Benoemingen en besluiten. RIDDERORDEN. Vergunning verleend aan L. G. A. graaf van Limburg Stirum's konings commissaris in de provincie Gelderland, tot het aannemen en dragen der versierselen van de orde van den Rooden adelaar 2e klasse met de ster, alsmede aan mr.,J. E. H. barop van Nagell van Ampsenlid van de gedeputeerde staten dier provincieen aan F. W. H. van Opstallhoofdin genieur van den waterstaat, vroeger in Gelderland, thans in Noord-Brabantvan de Kroonordewat eerst- genoemden betreft 2e klasse en wat laatstgenoemden aangaat 3e klasse, welke onderscheidingen hun door den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken werden; en aan A. graaf van Bylandt, te Brussel, tot het aannemen en dragen der hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken Kriegs-medaille. Marine en leger. Volgens hij het departement van marine ontvangen telegrammen waren Zr. M'. sehroefstoomschepen Ponti- anak en Bandjermassingonder bevel van de lui tenants ter zee le klasse J. H. Commijs enE. L. Ehnle, op hunne reis naar Oost-Indië, den 19(n Augustus jl. te Aden aangekomen. Aan boord was alles wel. De miliciens der lichting 1872 zullen den 14en September a. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Uit de legerplaats bij Milligen wordt onder dag- teekening van 18 dezer aan de Nieuwe Rotterdamsche courant het volgende geschreven: Heden ochtend heeft de infanterie gewone exercitiën uitgevoerd; de onder de wapenen gekomen miliciens beoefenen nog de soldatenschool. De veld-artillerie heeft hoofdzakelijk geëxerceerd uit de batterijscliool, waarbij het nemen van geschikte stellingen werd in acht genomen. De telegraaf-brigade heeft heden een moeilijke proef afgelegd. Om uur 's morgens werd, van achter de lijn der cantines, de draad gelegd over het centrum tot aan den Amcrsfoortschen straatweg, en van daar links van dien weg eenige honderd schreden gevolgd. Door het in den grond stellen van palen werd de draad over den straatweg gebracht, hoog genoeg om tegen de hoogstgeladen voertuigen beveiligd te wezen daarna over het Garderensche-, Kootwijksehe en Asscl- scheveld, de Hoog Buurloscheheide, tot in Hoog Buurlo (buurt van Apeldoorn, uur van hier.) Men had geen der hindernissen ontweken, en over breede rijwegen, over talrijke zandheuvels en diepten, alsmede door bosch en kreupelhoutden tienduizend meter langen draad afgewonden en behoorlijk geplaatst. Dwars door de heide is men verplicht geweest tien paarden te spannen 'voor het voertuigdat den draad

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1