dam zijn geplaatst de keeren van der Flier, te Seift; Hogerzeilte Arnhemen Steinfortte Bl&emendaal. Marine en üeger. Dit jaar zullen opnieuw proefnemingen gedaan wor den met touwversperi-ingen tusschen Zuid-Beierland ca «i€t eiland Tien Gemeten. De voorbereidende werk zaamheden zijn reeds aangevangen. Landbouw. Te Mheer (Limburg) is weder een ongeluk voorgeval len, waaruit opnieuw blijkt boe gevaarlijk de veelal onder landbouwers bestaande gewoonte is om bet touw, waaraan koeien langs den weg geleid wordenaan hun lichaam vast te maken. Een meisje dat op die wijze eene koe aan den weg" liet grazen, terwijl zij inmiddels liep te breien, werd door liet dier, dat plotseling aan het hollen sloeg, een eind medegesl'eept. Toen men er in slaagde de koe tot 'staan te brengenwas het kind reeds een lijk. Koloniën. Het Nieuws van den Dag bevat den volgenden brief van een officier, behoorende tot het garnizoen van Atchin Kotta-Badja, 17 Juni 1874. Nieuws valt hier weinig vooralles blijft in statu quo; Wij trachten niet ons gebied uit te breiden en de hecren Atchineezen hebben geen lust ons aan te vallen. Alleen komen van tijd tot. tijd eenige fanatieken hun geweer op den kraton losbrandendoch wij némen er geen notitie vandaar de kogels in den regel over ons heen- vliegen. De borstweringen van Kotta-Badja of den Kraton zijn namelijk door ondoordringbare paggers of heggen van bamboedoeri of bamboe met doorns omgeven, die zoo hoog zijndat de Atchineezenals zij quasi op den kraton willen schietenzoon 'n élevatie aan hun geweer moeten gevendat bij het afgaan van het schot de kogel over den kraton heen vlieg t. Voor een storm zijn wij hier ook gevrijwaard, daar de heg, die den kraton omgeeft, niet alleen ondoor dringbaar is, maar daar de vijand zoo'n respect voor onze Beaumont-geweren heeft, dat hij ongedekt nooit in onze nabijheid komt; nu is het terrein om den kraton overal opengehakt, zoodat van ongezien nade ren geen quaestie meer kan zijn. Voor lieden van het Maleische ras zijn de Atchineezen zeer zeker dappere lui, maar 'tneemt niet weg, dat eene macht van honderden voor eene pratoullle van 50 der onzen op den loop gaat, zoodra zij niet ongezien achter boschjes ot struiken op ons kunnen vuren. Achter borstweringeu in bentings zijn 'theele brani's, maai- zoodra zij bemerken omge trokken te worden, gaan zij er van door; getuige het verlaten van den kraton, die door storm nooit te nemen ware geweest. Nu is het hunne beurt om er ons uit te krijgenmaar dat znl wel nooit gebeuren, daar uit alles wat hier tot stand komt genoegzaam blijkt, dat het gouvernement van plan isin afwachting van latere uitbreiding van grondgebied, den kraton tot eene per manente bezettingplaats te houden. Zoo b. v. wordt er op een 20 minuten noordwaarts van de monding der Atchinrivier deze rivier heeft weinig diepte en kan niet altijd binnengeloopen worden een zeehoofd gemaaktdat betrekkelijk ver in zee moet reikendaar bet strand vrij vlak en de branding in den regel zeer hevig is. Van af het zeehoofd komt een ijzeren spoor weg naar hier; de locomotieven en verder materieel zijn reeds van Batavia ontboden. In éen woord, als het gouvernement zoo voortgaat als het nu met Atchin, na de 2e expeditie, begonnen is, zoo zullen wij hier spoedig eene vestiging hebbendie met Penang en Singapore zal kunnen concurreeren. De keuze van den kolonel Pel tot militairen en civie le» gezaghebber is dan ook uitstekend geweest; men- schenhanden, geleid door verstand, oordeel en energie, kunnen wat lot stand brengen. Niettegenstaande al de gevechten gedurende de laatste zes maanden hier op Atchin, zijn er reeds wegen aangelegdtwee bruggen over de snel stroomende Atchin-rivier, die 150 pas breed is, gebouwd, een paardenspoordat de artillerie bedient, tot stand gebracht, enz. En nu spreek ik nog niet eens van al de gebouwenhier in den kraton verrezenals kazernenhospitalenmagazijnen enz. enz. De troepen hebben dan ook wat gepresteerd, zoodat het niet te verwonderen is, dat er veel zieken zijn. Hun getal wordt echter gaandeweg minder, daar zoowel officieren als minderen, die zwak zijn of de geheele expeditie hebben medegemaakt, successievelijk afgelost worden. Sedert mijn komst hier in 't begin van de maand Mei zijn zeker 15 of 16 officieren en 800 man door nieuwe vervangen. Onder de troepen heerscht de beste geestbezuipertje spelen kunnen de Europeanen hier niet doen, daar zij geen andere jenever kunnen krijgen, dan de 3 oor lammen per dag, hun door 't gouvernement gegeven. Pruttelenonderling krakeelen enz. doen zij ook niet, maar gevochten hebben ze als leeuwen en gewerkt als polderjongens. In alles staat het Kaukasische ras bo venaan. HollandersFranschenBelgenZwitsers, Duit- schers, allen zijn hier even goed. Onze staffoupier heet baron van een gewezen Oostenrykscli officiervoorgedragen voor de militaire "Willemsorde. Officieren en manschappen dragen hier allen wit of blauw linnen slopkousen over de pantalon, die tot aan de knieën reiken. Ik kan n niet zeggen hoe practisch ze zijn niet alleen weren ze stof, maar ze beletten ook het hinderlijke fladderen van de pan talon bij 't marcheeren en het opkruipen van insecten tusschen den caletjon en den bovenbroek. Daarbij kleeden ze goed; mogelijk hebt u wel eens de twee prachtige staalgravuren Avml et aprés le Combat" gezien. De soldaten-typen daarop voorkomende zijn volmaakt gelijk aan die typen hierzoowel wat uiterlijk als tenu betreft. Tot mijn spijt moet ik het bekennen, dat wat flink uiterlijk betreft, de Franschen en de Duitschers het ons afwinnenmaar vechten hebben ze niet beter gedaan dan onze ïïollandsche of Friesche jongens. Friezen hebben onder de Nederlanders de meerder heid. Onder de Duitschers zijn er verscheidene, die, be halve de medaille voor de veldtochten van 66 en 7071, ook het ijzeren kruis mogen dragen. By beschikking van den minister van koloniën van den 25cn dezer zijn de heeren mr*. A. D. H. Heringa en J. W. J. IJssel de Schepper, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandseh-Indië, om te worden benoemd tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. By beschikking van den minister van koloniën van den len dezerzijn de heeren J. P. Swaab en F. A. Bol, gesteld ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Nedcrlandsch-Indiëom te worden benoemd tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst daar te lande. Bij beschikking van den minister van koloniën, dd. 15 dezerzijn de heeren L. H. J. J. Mazelhoofd- ngenieur 2e klasse en J. W. Welcker, ingenieur 2e klasse, beiden van den waterstaat hier te lande, te 's Gra- venhage, en G. L. Brocx, gepensioneerd ingenieur le klasse van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederlandsch-Indië, te Delft, benoemd tot leden der commissie, belast met het afnemen van een examen van candidaten voor de betrekking van opzich ter 3" klasse bij genoemden tak van dienst. Gemengde berichten. De weeskinderen uit het Burger-weeshuis alhier maken heden, naar men ons mededeelt, een rytoer door Zuid-Beveland. Te Vlissingen is een ÏÏegin gemaakt met de her stelling van de tonnen- of vlotbrug over het dok, aldus genaamd omdat die brug gedragen wordt door water dichte kisten die de vroeger gebruikte tonnen hebben vervangen. Waarschijnlijk zal eene voldoende herstel ling van deze ouderwetschevermoedelijk zeldzaam geworden soort van brug, aanzienlijke kosten veroor zaken, waarom liet zeer wenschelijk zou wezen dat zij vervangen werd door een vaste brug, die ook voor rij- en voertuigen bruikbaar moest wezen. Daardoor zou er in eene bepaalde behoefte voorzien worden, die thans meer dan ooit in het oog springt nu het ver keer met den spoortrein een korteren weg dan de vroegere volstrekt noodzakelijk maakt. De postkardie in den afgeloopen nacht van Zie- rikzee naar Vianen vertrokis aan den opril van den dijk bij Vianendoor het schichtig worden van het paardmet al hetgeen er zich in bevond in de sloot geraakt. De brievenzak is doornat ten postkantore te Zierikzee terug bezorgd. Na een droogkuur te hebben ondergaan, zijn de brieven weder verzonden. Eergisteren is te Sas van .Gent uit liet water in den zij-arm van 't kanaal NeuzenGent levenloos opge haald Isedore de Leux, oud 53 jaren, boodschaplooper aldaar, die sinds vier dagen uit zijne woning ver mist was. Als eene groote bijzonderheid, zoo wij gelooven in deze streken nooit voorgekomenwordt ons mede gedeeld dat in den tuin van den heer A. E. C. van Dishoeck, te Axel, eene cactus heptagonusin de open lucht met vier frissche gezonde knoppen prijkteen dezer knoppen belooft reeds op het einde dezer week in de zoo prachtige bloera te zullen veranderen. Naar het Dagblad van 's Gravenhage verneemt, zal te Venlo een nieuw stationsgebouw gemaakt wor den, waarvoor de kosten Dp een half millioen gulden zijn geraamd. Volgens eene mededceling in de Amsterdamsche courant bevond zich onder de passagiers die gekwetst zijn bij het spoorwegongeluk te Warmond de heer Hvan Amsterdamwerkzaam op het gebied van evangelisatie voor doofstommen. Hij is zoo erg aan het hoofd gewond, dat zijne vrouw, toen hij 'snachts te 4 uren werd thuisgebracit, hem niet herkende. Zon dag verkeerde hij nog roteren deels in bewnsteloozen en ij lenden toestand. De Hoogewoerdspoort te Leidentot welker ver koop onlangs na veel schrijven en wrijven besloten is, is thans voor f 2842 verkochten het uurwerk met de wijzerplaten en toebehooren voor f 450. De pogingen der politie te Nieuwediep om de da ders der onlangs op een koopman gepleegde publieke aanranding te ontdekken zyn töt dusverre vruchteloos geweest. Men begint, zich daarover te verwonderen en vraagt zich af hoe zulk een feit op een druk bezochten weg, in de onmiddellijke nabijheid van verscheidene koffiehuizen en eenige militaire wachtposten heeft kun nen gebeuren. Bovendien was het slachtoffer een ge wezen militair en meester op alle wapens, zoodat het nog al verwondering wekt dat hij zich zoo zonder tegen weer heeft laten berooven. Uit Werkendam wordt gemeld dat aldaar een Perzische goochelaarStot Fai genaamdtoeren verricht. De tentoonstelling van Zaanlandsche oud- eu merkwaardigheden werd jl. Zondag door 1840 cn sedert Maandag der vorige week door 2928 personen bezocht. Het koloniaal militair invalidenhuis Bronbeek is van 12 tot 16 dezer weder door 1190 personen bezichtigd. Twee conducteurs van een uit Friesland komen den pleiziertrein werden Zondag avond aau het station te Zutfen beschonken bevonden. Zij werden op last van den aan het station aanwezigen adjunct-inspecteur ter stond door anderen vervangen. In den nacht van 13 op 14 dezer heeft in de wo ning van den bouwman C. van Wijngaarden te Mole naarsgraaf een brutale diefstal plaats gehad door middel van bnitenbraak en inklimming. De dief of dieven heb ben uit een der woonvertrekken ontvreemd een maho niehouten lcisjewaarin drie gouden en elf zilveren medailles op verschillende tijden door de Maatschappij voor Landbouw aan genoemden v. W. ter bekroning uitgereikt. Het bedoelde kistje werd den volgenden morgen ledig in den Graafstroom teruggevonden. Twee verschillende ramen zyn verbrijzeld. Uit de schuur vermist men een zeis en bijl, zijnde de bijl in de nabij heid der woning gevonden. De justitie uit Gorinchem heeft een onderzoek in loco ingesteld. Uit de legerplaats bij Milligen meldt men dat Maandag een burgerdie in eene kantine zijn intrek had, door de politie uit het kampement verwijderd is. Hij had jl. Zaterdag avond, bij ontstanen twist, een korporaal het grootste deel van 't linkeroor in de geheele lengte afgebeten; bij onderzoek der politie is het ont brekende stuk achter een bierton gevonden en in beslag genomen, om als corpus delicti voor den rechter te dienen. De gewonde is dadelijk in de ambulance op genomen. Er is proces-verbaal opgemaakt. Eergisteren is de stoomhoutzaagmolen De Bruin vis, .van den heer Kamphuijs te Zaandam, door onbe kende oorzaak geheel afgebrand. In de diergaarde te Botterdam was iemand on voorzichtig genoegom door de traliën van het berenhok zijn hand te steken. Het beest beet hein een vinger af. Eergisteren is te Antwerpen een aanvang gemaakt met de slechting der Zuider-citadel, welke tot den aanleg der nieuwe havenwerken van die stad in verband staat; De koning der Belgen, H. M. de koningin en prinses Louise waren bij de plechtigheid tegenwoordig. De koning zelf heeft de eerste spade in den grond gestoken. De erfgenamen van baron Anselmus von Both- schild, die vóór korten tijd te Weenen overleden is, hebben een kapitaal Yan f 400,000 ter beschikking van het stedelijk bestuur der hoofdstad gesteld om tot lief dadige doeleinden te worden aangewend. Den 15"n Augustus, S' Napolconsdagwerd in de Sl August! nus-kerk. te Parijs de gewone plechtige dienst ter eere van den naamdag der Bonapartes gehouden. Ongeveer 1500 personen waren daarbij tegenwoordig. De afwezigheid van een aantal der voornaamste aan hangers van de partij werd opgemerkt. In de maand Juli werden te Londen 127,563,492 gallons gezuiverd water verbruikt door 3,645,069 perso nen die 511,005 huizen bewoonden. Het ofiioieel dagblad der Fransche republiek bevat de wet van den lrn Augustus jl. waarbij eene jaarlijk- sche inschrijving en loting van alle paarden en muil ezels boven de zes jaren oud wordt ingevoerd. De loting dient om de dieren aan te wijzen welke in oor logstijd, tegen een jaarlijks bij de begrooting vast te stellen prijster beschikking van het departement van oorlog gesteld moeten worden. Tegen het verzwijgen van paarden of muilezels of het niet nakomen der voorgeschreven verplichtingen worden geldboeten van 50 tot 2000 franken bedreigd. Een van de laatste noramera van de New-York Herald bevatte de volgende bekendmaking: „De New- York Herald zal voortaan gedurende liet badseizoen iederen Zondag tusschen New-York en Saratoga een extra trein laten loopen, die te half 3 uur New-York verlaat en te 9 uren te Saratoga aankomt, om de Zon dagseditie van de New-York Herald vroegtijdig te Sara toga en langs de geheele lijn te kunnen uitgeven." Te Antwerpen werd dezer dagen op een vliering-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2