ipuitïitlanc! Het verzoek van den tegenwoordigen titularis wordt in verband gebracht tot de benoeming van een secre taris der gemeente. Uit Brugge wordt gemeld dat aan het spoorwegstation aldaar een kistje met juweelendat door de koningin van Engeland gezonden was aan hare dochter prinses Alice van Hessen, die zich te Blankenberghe bevindt, ontvreemd is geworden. Sedert eenige jaren wordt in de Belgische rivieren de Ourthe en de Semoi eene soort van parelvisscherij uitgeoefend. De mosselen, welke in deze rivieren ge vonden worden, zijn zeer groot en ongeschikt tot voedsel, doch men vindt in hunne schelpen somtijds eene harde zelfstandigheid, die in grootte verschilt van die eener speldekop tot die eener erwt. De kleur er van is green, zwart paarsch, lichtbruin of gelijkt op die van parel moer. Deze laatste soort wordt het meest op prijs gesteld. Deze steentjes worden, zonder de waarde van echte paarlen te bezitten, toch door juweliers gebruikt en naar Frankrijk en Duitschland uitgevoerd. Twee parel- visschers uit deze streken hebben in het vorige jaar hunne vangst gedurende den zomer voor 1500 franken aan de opkoopers verkocht. De heer Dudok de Witin den laatsten tijd be kend om zijne kolossale voetreizenis in de Fransche bladen tot graaf bevorderd, terwijl zijn naam de Wit verbasterd is tot dien van David. „De Hollandsche edelman", schrijft het Journal des Eaux-bonnes, is voor nemens in de maand October eene wandeling van drie maanden te doen in gezelschap van den gids Orteig, uit Arcachon, die onder de Fransche voetgangers eene buitengewone vermaardheid bezit. Naar uit Rome bericht wordt zal de paus in den aanstaanden herfst een consistorium houden en bij die gelegenheid weder verscheidene kardinalen benoemen. De candidatenacht in getalzijn alle Italianen. Met de sociaal-democraten in Duitschland gaat het niet vooruit. In hun blad, de Volksstaat"wordt eene oproeping gedaan, waarin gezegd wordt: „Weder leggen wij u den staat der kas voor. Wij zijn daar toe te meer verplicht, daar de kas op het oogenblik geheel ledig is, zoodat het bestuur verplicht is meer dan ooit bij de leden op de vervulling van hunnen plicht aan te dringen. De agenten worden derhalve uitge- noodigd alle achterstallige contributiën zoo spoedig mogelijk in te zenden, want zonder geld kan geen beweging onder het volk plaats hebben." De verschillende Engelsclie consuls op het eiland Sicilië hebben tot de Italiaansche regeering eene klacht gericht over de toenemende onveiligheid op dat eiland. Zij hebben er op aangedrongen dat er met minder uiterlijk vertoon en meer afdoende werkzaamheid tegen de steeds onbeschaamder wordende roovers te werk zal gegaan worden. Een aantal wijnbergen in de nabijheid van Girgenti, Syracuse en Marsala zijn het eigendom van Engelschendie ook over het geheele eil md in zwavel handelen. Nu is, volgens de verzekering der consuls, het verkeer over land zoodanig gestremd, dat de Engelsche handelsreizigers niet meer ongedeerd van de eene plaats naar de andere kunnen komen. Italië is nog altijd het beloofde land van bandieten. Zij drijven er bun handwerk dan ook op eene eigen aardige manier. Den 4en Augustus schrijft de Opinione vatten vijf gewapende mannen in den namiddag post aan den ingang van het dorp Rocca Secca nabij Fro- sinone, inden vroegeren Kerkelijken staat. De bewoners van het dorp werdennaarmate zij van hun veldarbeid terugkwamendoor hen aangehouden en met touwen gebonden. Nadat de bevolking op die manier grootendeels, in verzekerde bewaring was genomengingen drie roo vers het dorp inhaalden op hun gemak het kostbaarste weg dat in de huizen voor de hand lag en keerden vervolgens naar hunne twee achtergeblevene makkers terug, met wie zij, na de gevangenen weder in vrij - heid gesteld te hebben, spoedig in de nabijgelegen bosschen verdwenen. Door de koningin van Engeland is in den Engel schen adelstand verheven sir Mutu Coomara Swamy uit Ceylon, de eerste heiden die in de Engelsche advo caten-orde is ingeschreven. De nieuwe baronet is niet alleen een trouw aanhanger der Engelsche opperheer schappij maar heeft zich ook als verdienstelijk schrij ver over Bouddhistisclie en Indische wijsbegeerte en als vertaler van een Indisch dramaArichandra genaamd, doen kennen. Volgens eene opgaaf van het Engelsch meteorolo gisch bureau is van daar in het jaar 1873 250 maal naar verschillende oorden het bericht afgezonden dat er stormweer in aantocht was. Op die 250 berich ten is in 113 gevallen werkelijk storm en in nog 85 gevallen harde wind gevolgd10 maal kwam het storm- bericht te laat en 42 maal werd het door het weder gelogenstraft. Des Zondags konden, ten gevolge der strenge bepalingen der Engelsche Zondagswet, de be richten niet naar eisch verzonden worden. De bemanning vau het Russische keizerlijke jacht Livadiamoet, naar in Russische bladen gemeld wordt, eenparig besloten hebben zich voortaan geheel van sterken drank te onthouden. Dit is het eerste voor beeld van zoodanige onthouding dat bij de Russische marine voorkomt. Het gemeentebestuur van Kopenhagen heeft be sloten aan de stad Reikiavikde hoofdstad van IJsland, bij gelegenheid van het duizendjarig jubilëum van het eiland, een standbeeld van Thorwaldsen ten geschenke te geven. Dit monument van den grooten beeldhouwer, wiens vader een IJslander van geboorte was, zal op een der pleinen van Reikiavik opgericht worden. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren avond is alhier te koop aangeboden ee* buis en erf in de Segeerstraat wijk H n° 104. Ver kocht voor 2130.35. Thcrmometerstand. 14 Aug. 's av. 11 u. 61 gr. 15 's morg. 7 n. 62 gr. 's midd. 1 u. 67 gr. 's av. 6u. 66 gr. Algemeen overzicht. Du oude rechtsregel dat niemand verplicht is liet onmogelijke te doen ontheft ons zelfs van de verplich ting om onze legers verschooning te vragen indien ons overzicht ook heden weinig of geen nieuws bevat. „Waar niets is verliest de keizer zijn recht." Met dit spreekwoord zijn wij gedekt. Ziehier een der weinige telegrammen in de buiten- landsche bladen voorkomendedat der vermelding waar dig is: „De gezanten van de Vereenigde Staten, België, Nederland, Italië, Engeland en Duitschland hebben uit naam hunner regeeringen den Spaanschen minister van buitenlaudsche zakenden heer Ulloageluk gewenscht met de erkenning van het Spaanschu gouvernement en met de inneming van Oteiza. De lieer Ulloa heeft van zijn kant den keizer van Duitschland zijn dank doen betuigen, ter zake van het door dezen genomen initia tief tot die erkenning." Zooals men ziet komt de naam van Frankrijk niet onder deze mogendheden voor, maar ook de Fransche regeering zal naar alle waarschijnlijkheid niet lang' meer op zich doen wachten. De reis van den maarschalk de Mac-Mahon zal zich bepalen tot de provincie Bretagne en van den 16cn tot den 26en Augustus duren. Hoe meer bij zonderheden omtrent de vlucht van Bazaine aan het licht komen, hoe meer het blijkt dat deze schijnbaar vrij eenvoudige zaak ingewikkelder is dan men aanvankelijk vermoed had. De romantische ver halen, die eerst verspreid warengeraken op den achter grond; men trekt de ontvluchting met eene boot, door middel van een touwdat men met bloed bevlekt aan den voet van bet terras teruggevonden heeftin twij fel. Het touw is wel gevondendocli men veronderstelt dat het alleen daar is nedergelegd om de vermoedens op een verkeerden weg te leiden. Hetgeen men voor bloed aangezien heeft, zou niets anders zijn dan bruine verf. De ontvluchting zou inderdaad zijn geschied langs den zeer alledaagschen weg van omkooping en bedwel ming der bewakers, ondersteund door medeplichtigen buiten de gevangenis. De directeur dezer laatste heeft zich in zijne verhooren reeds herhaaldelijk tegengespro ken; de muren en deuren vertoonen niet het geringste spoor van uitklimming of braak, de achtergelaten goe deren van den gevangene toonden duidelijk aan dat de ontvluchting niet eene ingeving van liet oogenblik geweest is, door het toeval begunstigd, maar de uit voering van een lang te voren beraamd plan. Ook zijn er, volgens de Soir, welk blad beweert de offi- cieele rapporten der politie gezien te hebben, papieren gevonden, welke duidelijk aantoonen dat er medeplich tigen buiten het eiland geweest zijn. Deze ontdekking moet zelfs reeds aanleiding gegeven hebben tot de aan houding van twee jonge dames, de dochters van een te Cannes woonachtig geneesheer. Opmerking verdient dat het geheele personeel der gevangenis bestond uit Corsicanen, wier Bonapartisti- sche gezindheid wel niet in twijfel kan worden ge trokken. Ziehier het signalement der vluchtelingen, dat dooi de Fransche politie is rondgezonden: „De oud maarschalk is 65 jaren oud, niet groot van postuur, zeer gezet, zijne haren zijn kort afgesneden en grijsachtigzijn voorhoofd is laag. „Mevrouw Bazaine is 25 a 30 jaren oudklein van figuurzeer donker van gelaatskleur en heeft zeer regelmatige trekken. „Haar neef Ruil, een Mexicaan, die hen vergezelt, is een zeer lang jongmensch, mede donker van kleur en heeft dikke lippen." Veel uitwerking zal dit signalement trouwens niet hebbendaar uit Mainz reeds getelegrapheerd wordt dat de oud-maarschalk daar gisteren, vergezeld van zijne „dochter uit zijn eerste huwelijk" (hetgeen wel eene, vergissing wezen zal) en van een jong mensch, is door gereisd. De vluchtelingen waren op weg over Keulen naar België. Te gelijk bericht echter het Journal de Genève dat Bazaine Donderdag avond te Vevoy in Zwit serland is aangekomen, waar hij appartementen in een hotel gehuurd zou hebben. De bron van al deze tegen strijdige berichten zal misschien te vinden zijn in de vrienden van den oud-maarschalk zolven, die er natuur lijk belang bij heeft dat de onzekerheid omtrent zijn verblijf zoo lang mogelijk veortdure. liet Journal des Débats en eenige andere Fransche bladen behandelen de vraag of de uitlevering van den veroordeelde al dan niet geëischt kan worden. Eenstem migheid bestaat omtrent dit punt echter niet en van bepaalde plannen der regeering heeft men tot dusverre niets vernomen. Een ander feit, dat zeer tot bezwa ring van den oud-maarschalk zou strekkenwordt dooi de officieuse bladen vermeld en door de Bonapartisti- sche natuurlijk tegengesproken. Het is dat de gehan gene, op voorwaarde dat hem eenige kleine vrijheden in zijne gevangenschap geschonken zouden worden, zijn eerewoord gegeven zou hebben van niet te ontvluchten. De Engelsche expeditie naar de Afrikaansclie goud kust schijnt de rust aldaar nog niet te hebben hersteld. Koning Coffee heeft nu weder de hulp der regeering ingeroepen tegen dezelfde stammenwelke in den oor log de Engelsche troepen ondersteund hebben. Wordt die hulp hem niet verleenddan verklaart hij zich bui ten staat om de voorwaarden van het vredestractaat na te komen. Sommige Engelsche bladen werpen reeds de vraag op of men niet beter zou doen met de ge heele kolonie op te geven, liever dan zich verder in dit warnet van verwikkelingen te verdiepen. Het ministerie Disraëli. De eerste zitting van het Engelsche parlement onder het nieuwe ministerie Disraëli behoort thans tot de geschiedenis. Reeds zijn de heeren wetgevers het ge woel der reusachtige hoofdstad ontvlucht om in de Engelsche zee-badplaatsen of in de Duitsclie en Zwit- sersche bergstreken te gaan nadenken over den zonder lingen loop dien de zaken kunnen nemendaar thans het onafhankelijkste land der wereld door een conser vatief ministerie bestuurd wordt. Wat dit conservatieve bewind tot dusverre op wetgevend gebied heeft uitge voerd, was zeker niet radicaal, maar evenmin conser vatief en had in Gladstone's tuin evengoed kunnen groeien als in dien van Disraëli. Men kan eigenlijk zeggen dat hier eenvoudig hetzelfde heeft plaats gehad wat in dc ontwikkelingsgeschiedenis eener taal gebeurt, wanneer het eene woord de plaats van het andere in neemt. Disraëli is met zijn persoon en met liberale redeneeriugen op de plaats zijner tegenstanders gaan zittenhij heeft hen met hun eigen wapenen bestreden en, ten spijt van alle ongunstige voorspellingenzit hij bij het einde der zitting nog even stevig op zijne plaats aan de rechterhand van den speaker (den voor zitter van het lagerhuis) als op het oogenblik dat de verkiezingen plaats hadden. Men moet evenwel niet denken dat deze verwisseling der personen op den duur geen verandering in de be handeling der zaken teweeg zal brengen. Het is een vaste regel bij de Engelsche staatslieden dat zij de maatregelen hunner voorgangers, nadat die eenmaal tot wetten verheven zijn, niet onderste boven trachten te keeren, en in tegenovergesteldcn zin hun eigen bestuur aanvangen. Alle instellingen van Engeland zijn gegrond op eene stelselmatige eenheid in den vooruitgang, welke, naar de ondervinding leert, bijna van dc persoonlijkheid des eersten ministers onafhankelijk schijnt. Het in acht nemen dier eenheid is een der eerste vereischten, welke men in een kabinetschef verlangt, cn van Disraëli, den ontwerper der radicale wet tot hervorming van het kiesrecht, was zeker niet te verwachten dat hij daar tegen zou zondigen. Hij zal zich hierdoor echter niet laten weerhouden om na verloop van eenigen tijd, zoo dra hij er kans toe ziet, weder tot de conservatieve staatkunde in haar oorspronkelijk begrip terug te keeren. Hetgeen in deze zitting op den voorgrond trad, was de behandeling der kerkelijke aangelegenheden. Het leek somtijds alsof het parlement in eene kerkvergade ring veranderd was. Het was voornamelijk de voort woekering van den katholieken invloed in de plechtig heden der Engelsche staatskerk, welke Disraëli zocht te bestrijden, en daarmede heelt hij zich in Engeland over het algemeen veel bijval verworven. Hoe meer het ultramontanismus zijn invloed op het vaste land verliest, zooveel te meer richt het zijne blikken op de Britsche eilanden. Op het eene, Ierland, is Rome onbeperkt heer en meester; op het andere zijn mach tige stroomen waar te nemendie alle naar de eeuwige stad heenvoeren. De Engelsche staatskerk is katholiek van afkomsthare leerstellingen en plechtigheden over schrijden reeds in menig opzicht de grenslijn welke haar van Rome scheidt. Onder dc Anglicaansche gees telijkheid vindt men eene geheele partij welke hare voorliefde voor het katholicisme niet onder stoelen of

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2