Buitenland. hoogleeraar bij de wis- en natuurkundige faculteit der hoogeschoolin welke betrekking hij 44 jaren met eere is werkzaam geweest. De commissie van enquête naar den staat der koop vaardijvloot heeft gisteren gehoord de heeren Murk Leis, scheepsreederen L. Smit, scheepsbouwmeester, beiden te Alblasserdam. De kamer van koophandel en fabrieken te Sneek heeft besloten een adres bij den minister van financiën in te dienenhoudende adhaesie aan dat van de kamer van koophandel en fabrieken te Leiden, waarin wordt aangedrongen op afschaffing van den zoutaccijns gelijk tijdig met den zeepaccijns. De 23e algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland werd eergisteren te 's Gravenhage door den voorzitter van het hoofdbestuur mr. D. J. baron Mackay met een uitvoerige rede geopenddie algemeen werd toegejuicht en met toestemming van den voorzitterge drukt zal worden. Bij de oproeping der afdeelingen bleek, dat zij ver tegenwoordigd waren door de heeren: Haarlem, J. H. Koolhoven; Amsterdam, mr. J. Leonard Wolterbeeken K. W. J. C. van den Wall Bake; Utrecht, mr. G. de Wilde Heringa en jonkheer van BreugelWoerden, P. C. Knyff en A. Kaptijn; Noordwijk, Kleinpenning Middelburg, J. W. de Raad; Zwolle, W. E. J. Tjeenk Willink en B. Reynders; 's Gravenhagem'. van Stolk, Mouton en Grandia; Dordrecht, J. A. Francois en Schcnkenberg van MieropSmallingerlandPlantin as. Arnhem en IJselsteijn waren niet vertegenwoordigd. Het verslag van den toestand der vereeniging is op genomen onder de punten van beschrijving, zoodat dit in de vergadering niet behoefde uitgebracht te worden. Na eenige huishoudelijke werkzaamheden kwam aan de orde het voorstel van liet hoofdbestuur: „dat de algemeene vergaderingdieblijkens het door haar in 1872 genomen besluit, reeds bedacht was op het zoe ken van middelenheilzaam voor de moreele en intel- lectueele ontwikkeling Yan de dochters des handwerk- mans, als haar gevoelen uitspreke, dat de oprichting van industriescholen voor meisjes gelijk de Amsterdam- sche, met het doel om een opleiding aan de vrouw te ver schaffen, welke haar in staat stelt beter voor hare eigen materieele belangen te zorgen, zeer wenschelijk isen noodigt de afdeelingen uit de oprichting daarvan elk in haren kring en naar gelang der plaatselijke be hoeften, krachtig te bevorderen." Dit voorstel is aan genomen. Evenzeer is na eenige gedaclitenwisseling aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur„dat de algemeene vergadering besluite een onderzoek in te stellen naai de middelen tot ontwikkeling va* den kunstzin bij den handwerksman." Verder werd door het hoofdbestuur verwijzende naar de belangrijke rapporten der afdeelingen over de vraag, welke middelen kunnen aangewend worden tot beteugeling van het misbruik van sterken drank voorgesteld dat de algemeene vergadering besluite af te wachten welke richting in deze zal gevolgd worden door de commissie, belast met de samenstelling van een nieuw strafwetboek. Ook dit voorstel werdna door eenige afgevaardigden ondersteund te zijn, aange- genomen. Daarna was aan de orde het voorstel van het hoofd bestuur: „dat de algemeene vegadering als haar gevoe len uitspreke, dat het de plicht der regcering is te waken voor de belangen van Nederland, betrokken bij een snel postverkeer met Engeland en Amerika." Op voorstel van den heer van Stolk wijzigde het hoofdbe stuur de woorden „snel postverkeer" in „direct post verkeer De heer Heringa stelde voor, de quaestie meer te g-eneraliseeren en dus eerst te spreken van bevordering- van versneld of direct postverkeer in 't algemeenen vervolgens in eene afzonderlijke alinea de verklaring- uit te lokkeu, dat de Vereeniging met ingenomenheid gadeslaat al wat strekken kan tot bevordering van het direct postverkeer met Engeland en Amerika. Het voorstel wordt in dien zin gewijzigd en aldus aangenomen. De werkzaamheden werden thans tot den volgenden dag geschorst. In de gisteren voortgezette vergadering is met accla matie aangenomen eeD voorstel van het hoofdbestuur: „dat de algemeene vergadering verklare met genoegen gezien te hebben de vestiging van eene Nederlandsclie handelsinrichtiug te Port Saïd door Z. K. H. prins Hendrik." Na eenige discussie werd ingetrokken een voorstel van het hoofdbestuur, dat de Vereeniging zich tot de regeering zou wenden met verzoek om de pogingen van particulieren te steunen ter verkrijgiug vau eene haven te Scheveningen. Met algemeene stemmen, behalve die van den afge vaardigde van Utrechtverkl art de algemeene verga dering dat zij met onverdeelden bijval het plan der regeering heeft begroet om een post op de begrooting te brengen voor een waardige vertegenwoordiging der Nederlandsclie nijverheid op de wereldtentoonstelling te Philadelphia in i876. Vervolgens had een langdurige beraadslaging plaats over een voorstel van een der afdeelingen, „om, naar aanleiding van het Weener congres, te overwegen in hoever eene wederinvoering der octrooien hier te lande of een andere wijze van beloonen voor uitvinders wen schelijk is." Op voorstel van den afgevaardigde van Middelburg wordt besloten ommet weglating der woorden „wederinvoering der octrooien," de zaak naai de afdeelingen te verwijzen, teneinde een onderzoek in te stellen naar de wensclielijkheid van toe te kennen belooningen aan uitvinders. Een voorstel van het hoofdbestuur tot overweging- van een tweetal vragen betreffende de bemoeiingen der regeering' omtrent de exploitatie der spoorwegenwordt naar de afdeelingen verzonden. Aangenomen wordt voorts een voorstel van het hoofd bestuur, om, naar aanleiding van de afschaffing der snikerbelasting in Engeland en de mededeelingen der regeering aan de tweede kamer in het verslag dier kamer over het wetsontwerp tot afschaffing van den zeepaccijns, te besluiten dat op de gevolgen van die afschaffing voor den bloei der Nederlandsclie suiker industrie nauwkeurig gelet moet worden en datzoo deze mochten blijken nadeelig- te zijn, onverwijld bij de regeering stappen moeten gedaan worden tot wijzi ging onzer wetgeving op dit punt. Eene vraag naar de resultaten van het horen dei- zoogenaamde Nortonpijpwellenwordt naar de afdee lingen verzonden. Als nieuwe hoofdbestuurders worden vervolgens be noemd de heeren mT. D. J. baron Mackay, dr. J. Th. Moutonm\ J. Thiebout en jonkheer mr. V. de Stuers. Een voorstel om te verklaren: „de Vereeniging acht de droogmaking der Zuiderzee van uitnemend belang voor de ontwikkeling der Nederlandsche nijverheid, en wensclit dat de staat bij voorkeur zelf dat werk ondememeis naar de. afdeelingen verzonden. Na bespreking van nog enkele andere punten, die tot geene beslissing leidden, moest de plaats voor de volgende algemeene vergadering bepaald worden. De afdeelingen Middelburg en Dordrecht wenschten daar voor in aanmerking te komenterwijl Amsterdam reeds nu verzoekt in 1876 de algemeene vergadering in haar midden te ontvangen*- De slotsom was gelijk wij gisteren reeds hebben medegedeeld dat Middelburg met algemeen goedvinden als plaats voor de volgende vergadering werd aangewezen, waarvoor door den af gevaardigde van deze afdeeling dank werd betuigd. Het verzoek van Amsterdam werd evenzeer ingewilligd, hoofdzakelijk omdat hij gelegenheid van de 25jarige viering van het bestaan der Vereeniging eene tentoon stelling zal georganiseerd worden. Vervolgens hadden nog eenige huishoudelijke werk zaamheden plaats, waarna de vergadering door den voorzitter gesloten werd. ttcitocmlngen cn besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissements-rcchtbank te Tiel mT. L. J. H. Philips, thans plaatsvervangend kantonrechter en advocaat te Zaltbommel. rekenkamer. Eervol ontslag verleend aan G. IJ. van Ginkel uit zijue betrekking van commies bij de alge meene rekenkamer, behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd bij de algemeene rekenkamertot commies, C. C. van Ccuwenberg, thans adjunct-commies; tot adjunct-commies J. W. Pippel, thans le klerk. posterijen. Benoemd tot directeur van het post kantoor te lleerenveen P. A. Iiaraaer, thans commies der posterijen 1" klasse; tot commies der posterijen le klasse C. J. B. de Ponthicr, H. G. J. Dijk, J. j. Fcr- leman en P. de Vriese, thans commiezen der posterijen 2e klasse; van de 3C klasse, A. C. P. Th. Hollingerus Pijpers, thans surnumerair der posterijen. MARINE. Benoemd, met ingang van 1 September a., tot adelborst le klasse bij de Nederlandsche zeemacht, de adelborsten 2e klasse bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord P. C. do Winter, K. F. Steinmetz. H. M. la Chapelle, L. A. T. J. F. van Oijen W. Wijersjonkheer G. S. BoreelJ. B. Snethlage, J. C. Cramer, P. C. W. Vandevelde, H. van Asscndelft de Coningh, P. A. R. Henneqnin, J. M. M. Pfeill, J. M. Noorduyn, W. B. J. van Eyk. leger. Benoemd bij liet. personeel van den genees kundigen dienst der landmacht tot officier van gezond heid 3e klasse de studenten voor genoemden dienst (artsen) F. Daniels en C. G. Boekelman. Benoemd bij het wapen der artilleriebij het le regi ment vesting-artillerietot kapitein 2e klasse, naar ouderdom van rang, de 1" luitenant H. Broers, van het 2* regiment vesting-artillerie; tot lcn luitenant, naar ouderdom van rang-, de 2e luitenant Q. F. G. Vennijne, van het korps. Overgeplaatst in rang- en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlaudsch-Indië de 2e luitenant S. J. Cochins van het 8e regiment infanterie. Kerknieuw». Z. D. H. mgr. Wilmer heeft tot vicaris-generaal van het bisdom van Haarlem benoemd den hoogeerw. heer P. M. Snickers, kanunik en president van het semi narie van Warmond. Gemengde berichten. Uit Vlissingen meldt men ons, dat de aldaar hcer- schende catarrhale angina onder de kinderen zich meer en meer uitbreidt. Velen bezwijken aan die ziekte. De Tijd spreekt het bericht van het Handelsblad tegen dat de heer Eycken eene schadeloosstelling van 100,000 van de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen zou vorderen. Er heeft nog geen begin van vordering plaats gehad. De toestand van genoemden heer isvolgens dat bladniet gunstig. Eergisteren zijn van Zwolle naar Duinkerken ver trokken de heeren J. M. van Nieuwland, commissaris van politieen F. Ladageinspecteur-titulairom voor de Nederlandsche regeering van het Fransclie gouver nement over te nemen Jacob Wolff, gewezen mede directeur der gefailleerde Overijselsche bank. De Standaard meldt, dat sedert eenigen tijd te Zutfen samenkomsten van Mormonen worden gehouden, die door een persoon uit Deventer geleid worden. Uit het schilderijenmuseum in het Palais Long- champs te Marseille is door een handig bezoeker of indringer een der schoonste stukken gestolen, voorstel lende een landschap. Men vond de ledige lijst, waaruit het doek was verwijderd, op haar gewone plaats aan den wand hangen. Het onlangs te Venetië gehouden katholiek congres heeft een besluit genomen betrekkelijk de kerkmuziek. Het erkent den Gregoriaanschen zang, met of zonder orgelbespeling, alsook de geharmoniseerde muziek in den stijl van Palestrina, als wezenlijke kerkmuziek. Thcrmemetersfand. 13 Aug. 's av. 11 u. 66 gr. 14 's morg. 7 u. 64 gr. 's midd. 1 u. 69 gr. 's av. 6 u. 67 gr. Algemeen overzicht. De brief van onzen Brusselschen correspondent naar aanleiding der ontvluchting van Bazaine maakt het ons mogelijk het overige zeer schaarschc nieuws uit het buitenland iu weinig woorden samen te vatten. Officieel wordt gemeld dat de maarschalk de Mac- Mahon voornemens is den 16cn Augustus eene reis dooi de Westelijke provinciën van Frankrijk aan te vangen. Moet deze reis strekken om de populariteit van het tegenwoordig bowind te verhoogendan levert het bericht van de arrestatiën, die te Marseille hebben plaats gehad, daarmede, een zonderling contrast. Men heeft gewacht totdat het hof van cassatie beslist heeft dat het departement Bouches-du Rhone zich werkelijk in staat van beleg bevond, m vervolgens is men met spoed overgegaan tot de gevangenneming van een tach tigtal personen, die zich den 5C" September 1870 en later, tijdens de commune, aan allerlei overtredingen hebben schuldig gemaakt. Welk nut dit ophalen van al deze oude grieven hebben kan in een land dat toch reeds zoozeer door partijschappen verdeeld is als Frank rijk, is ons een raadsel. De generaal de Chabaud-Latourminister van bin- nenlandsche zaken, heeft het uoodig gevonden aan de dagbladen een officieele nota te richten waarin het in omloop zijnde bericht wordt tegengesproken dat die generaal, als lid van den krijgsraad over Bazaine, de eenige geweest zou zijn, die tegen het verzoek om gratie voor den veroordeelde, dat door den krijgsraad tot den president der republiek gericht werd, zou ge stemd hebben. Het verzoek, wordt in de nota gezegd, was door al de leden van den krijgsraad eenparig onderteekend. Ook deze rectificatie, door den minister op dit oogenblik gegeven, schijnt ons even onhandig als overbodig. Een gedeelte van het publiek zal er, hoewel ten onrechte, een nieuw bewijs in zien van de Bonapartistische gezindheid die bij het ministerie heerscht. De erkenning der Spaansche republiek, of althans van het tegenwoordig bestuur van Spanje, heeft weder een stap vooruit gedaan. De Opinione bericht dat ook de Italiaansche regeering daartoe besloten lieeft. Het Spaansche noorderlegcr dat na de voor Estella geledene nederlaag en den dood van Concha werkeloos was gebleven, heeft onder Moriones zijne operatiën weder aangevangen. Het heeft na een hevig gevecht van vier uren de Carlistendie Oteiza met 18 bataljons bezet hieldengedwongen die plaatswelke een weinig

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2