museum, opdat bij de discussiën over de staatsbegrooting van 1875 kunne blijkendat het den Nederlandsehen kunstenaren en mdustrieelen niet ontbreekt aan belang stelling en ijver, mits de Nederlandsclie vertegenwoor diging hunne belangen niet veronachtzamegelijk veelal 't geval was bij vroegere tentoonstellingen, waar gebrek aan geldmiddelen, ter beschikking der hoofd-commissie gesteld, 't kloek en krachtig optreden der inzenders tot de vrome wensclien deed behooren, of groote geldelijke offers hunnerzijds vorderde." Benoemingen en besluiten. BIDDEROKDEN. Verlof verleend aan A. Benier, con sulair agent van Rusland te Vlissiugentot het aan nemen van het ridderkruis 3e klasse der erde van St. Stanislaushem door Z. 31. don keizer aller Kussen geschonken. schoolopzienebs. Eervol ontslag verleend, op ver zoek, als schoolopziener in het llc schooldistrict van Noord-Brabant aan J. P. Bredius en als zoodanig be noemd inr. A. J. 'tHooft, te Breda. MA.KINE. Eervol ontslag uit zijne tegenwoordige be trekking verleend, op verzoek, aan den 2,n luitenant bij het korps mariniers J. II. van Ouwerkerk, die met ingang van den 16P0 dezer benoemd is tot 2in luitenant bij het wapen der infanterie van het leger in Neder- landsch-Indië. üerknicuus. De bloei van het Nederlandsch bijbelgenootschap ver mindert. In de laatste elf jaren verloor hetzegt de Arnhemsche courant, zestienhonderd leden. Men wijt dit aan de tegenwoordige tweespalt op kerkelijk gebied, aan verminderde belangstelling in godsdienst-aangele genheden, aan de veranderde denkwijze over den bijbel en aan het sterk toenemen van genootschappen en vereeuigingen van allerlei aard. Marine cn leger. Naar het Dagblad van 's Gravenhage verneemt, be staat bij den minister van oorlog het plan om aan on gehuwde onderofficieren bij engagement of reëngagement voor zes jaren een premie van 600 toe te kennen, met dien verstande dat zij daarvan f 100 in de hand bekomen en de overige f 500 ten bunnen name op het grootboek der nationale schuld zullen ingeschreven wordenom na expiratie van diensttijdmet rente op rente, te hunner beschikking te komen. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram zou Zr. M\ schroefstoomschip Pontianak, onder bevel van den luitenant ter zee 1° klasse J. H. Commijs, den 13cn Augustus a. van Suez naar Aden vertrekken. fiunstfnieufrs. De heer Edzard Grefe, muziekdirecteur te Goes, heeft aldaar eene manuenzangvereeniging opgericht onder den naam van „Dr. R. B. van den Bosch", ter blijvende herinnering aan de verdiensten van wijlen den heer van den Bosch op het gebied der toonkunst. koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën, zijn de hoofdonderwijzers A. Muydermau en P. Veen en de hulponderwijzer N. Rijnbende gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Iudië, om te worden benoemd tot onderwijzer derde klasse voor den dienst daar te lande. Den 18en Juni werd voor den raad van justitie te Sa- marang een aanvang gemaakt met de zeer belangrijke en ingewikkelde rechtszaak tegen F. II. graaf von Ran- zowgewezen assistent-resident van Djokjokarta, en J. P. Apfel, gewezen vendumeester aldaar, beschuldigd van onbehoorlijke administratie en toeëigeuing van 's lands gelden, vervalsching der boeken enz. „Voor tienen des morgens, wordt in de Locomotief gemeld, hadden velen zich reeds de vermoeiende beweging ge troost om de derde verdieping van het hooge stadhuis te beklimmen, waar de Raad van justitie zijn zittingen lioudt, en den aanwezigen bleek dat nog altijd de me nigte, die belangstelling of nieuwsgierigheid iri de zaak von Ranzow c. s. kwam toonen, aangroeide. Even na tienentoen de talrijke getuigen reeds in de raadzaal waren toegelaten, trad de voornaamste der beklaagden naar binnenonberispelijk in het zwart ge kleed, eenigszins bleek, maar met de vrijheid en los heid van bewegingdie hem steeds eigeu waren. Een oogenblik later werd de zitting ten aanhoore van een 350 tal personen geopend en begon de voorlezing van het vonnis, waarbij de Raad van justitie rechtsingang tegen de beklaagden had verleend. Bijna het geheele overige gedeelte dor zitting, moest aan de voorlezing der uitvoerige akte van beschuldiging worden besteed. Rechtsgeleerden spreken van die aktedoor den officier van justitie mr. Wichers samengesteld, met den mees ten lof. Den beklaagde von Ranzow staat mr. Pieter- maat ter zijde; voor den beklaagde Apfel treedt m*. Sloet van Hagendorp op. „Vervolgens werd door den officier van justitie aan de beschuldigden, de heeren von Ranzow en Apfel en 5 Chineezen, gevraagd of zij niet bekenden schuldig te zijn aan de hun ten laste gelegde feiten, waarop von Ranzow alles ontkende en Apfel alles bekende. „Daarna ging de officier van justitie over tot het af roepen der namen van de verschillende getuigen. Velen bleken afwezig te zijn, waaronder de heeren Weijn- schenk Sr., dr. Groneman en d'. Bakhuijs. De advocaat van den beklaagde verzocht vooraf om de oproeping van den getuige Weijnschenk. Voorname getuigen, als de resident Boschen de heeren Elshout en J. H Israël, zijn sedert den langen tijd dat deze zaak hangende was, overleden. „De zitting werd ten 2i ure gesloten en zou den 19'n Juni in het Logegebouw worden voortgezet. Als men weet dat er ruim 150 getuigen zijn, dat ieder hunner, be halve reiskosten, f 18 daags declareert en dat de zaak wel een maand onder behandeling zal blijvendan zal men ook begrijpen dat het gouvernement door dezen assistent-resident op onkosten wordt gejaagd." Onder de grondendoor drie Bataviasche geneeskun digen, do heeren de Leeuw, Hekmeijer en van der Burg, aangegeven voor de invoering van de lijken verbranding in Indië. behoort ook dezenaar ons inzien vrij zonderlinge, dat „zij die Indië verlaten, door de verbrandingsmethode in de gelegenheid zijn de over blijfselen hunner afgestorvenen naar de plaats, waar zij zich later vestigen zullen, te kunnen medenemen." Het Algemeen Dagblad van Nederlandsch Indië steekt op de volgende wijze rnet dit motief den draak. „Het absenteïsme der levenden, thans reeds eene hoofdreden van den tragen voortgang der Europeesche beschaving hier te landezou dau door het absenteïsme der dooden aangevuld en Indië op die wijze van een der weinige banden beroofd worden, door welke som migen zich hier nog tot blijven laten bewegen. „Reeds waant men in zijne gedachten de repatriëerende mailreizigers te zien, die behalve met koffertjes en plaids, ook met de urnen hunner afgestorvenen in de handzich aan boord der vertrekkende stoomboot laten brengen. „Is dat denkbeeld te verdragen? „Wij voor ons gelooven, dat indien op aannemelijke gronden de voortreffelijkheid van het verbranden kan worden betoogd, dezq methode ook van zelf in de zeden zal doordringen, evenals in do laatste vijf en twintig jaren der vorige eeuw met het begraven buiten de kerken het geval is geweest. Voor ernstige gron den wijken op den duur ook de sterkste vooroordeelen. Maar een dwaalweg schijnt het, de dooden portatief te willen maken. Tenzij de heeren van Rees en Sprenger van Eijk (die met het bewerken der plannen tot het heffen van nieuwe belastingen belast zijn) een uitvoer recht van de urnen gingen heffen, en op die wijze, in het belang van het budget der toekomst, een begin van equivalent voor de gouvernements koffiecultuur kon gevonden worden.'' Gemengde berichten. Een dronken jager heeft eergisteren middag in de Oranje-kazerne te 's Gravenhage vrij wat opschudding veroorzaakt, door het lossen van een 7tal schoten op verschillende manschappenwaarvan hij echter niet éen trof. Met eenige moeite is de mandie pas uit arrest ontslagen wasweder in hechtenis genomen. Eergisteren vertrok uit. Nieuwediep naar Suriname de schooner Maroni-Pakketgezagvoerder de Boer, ge bouwd te Amsterdam. Dit scheepje, ter grootte van een Urker vischschuit, inhoudende 24 ton, is bemand met vijf koppen, waaronder de gezagvoerder, die zeker geen bezwaar maakt om de reis behouden te volbren gen daar hij ook zijne vrouw cn dochter aan boord heeft. Een paar knapen te Maastrichtwaarvan een de zoon eener geachte Zwolsche familiedie aldaar zijn opleiding genoothebben hun woning verlaten en zijn naar Luik en verder naar Parijs vertrokken, teneinde dienst te nemen bij de Carlisten. Gelukkig dat een schoolka meraad het uur van aankomst te Parijs verklapte, waarop per telegram de aanhouding dier knapen werd gevraagd. Hieraan is met de meeste bereidwilligheid voldaan. Zij zijn onder eskorte getransporteerd naar Charleroi, waar zij door de familie in ontvangst zijn genomen en naar Maastricht teruggekeerd. De Zwolsche knaap is nu reeds voor de tweede maal het huis van zijn patroon ontvlucht, hoewel hij daar zeer minzaam werd be handeld. Als eene bijzonderheid wordt uit Pnrmerend ge meld, dat de oudste mannelijke ingezeten aldaar, J. J. Inkes, gisteren met zijn derde vrouw, waarmede hij op 60jarigen leeftijd trouwde, het zilveren huwelijks feest heeft gevierd. Uit Lage Zwaluwe meldt meu dat de zalm in het Hollandsch Diep zeer talrijk is en zelfs tot in de haven van Moerdijk zwemt. Hij wordt daar voor 50 cent per half kilogram verkocht. De gasfabrieken te Gouda en te Woerden worden sinds eenigen tijd door éen directeur bestuurddie wekelijks eenige malen heen en weer reist. Op die wijze bespaart men de kosten voor éen directeur. Op de beide prijsvragenuitgeschreven door de rede rijkerskamer „De olijftak", te-Antwerpenzijn inge komen, op de eerste: een beknopte levensbeschrijving van Marnix van Sint Aldegonde, in populairen trant, veertien antwoorden. Op de tweede: vijf volksliederen, 301 inzendingen: waarvan uit Noord-Nederland 168, Zuid-Nederland 131, en Duitschland 2. Over de vijf uit geschreven rubrieken verdeeld 61 volksliederen58 werkmansliederen, 53 zeemansliederen, 48 gezelschaps liederen en 78 minneliederen. Te Rome is jl. Maandag gestorven pater Augustin Theincrgedurende vele jaren prefect van het geheim archief van den pans. Zijn historisch-theologische ge schriften hebben in Italië veel opgang gemaakt. Van 26 tot 31 October zal onder voorzitterschap van den heer Drouin de Lhuys te Montpellier een congres worden gehouden, ter bespreking der belangen van den wijnbouw. Onlangs is door het bureau vau statistiek te Washington een belangrijk overzicht uitgegeven van de bevolking der aarde. De gezamenlijke bevolking bedraagt; 1,391,032,000 menschen. Azië, liet meest bevolkte werelddeel, telt 798 millioen, terwijl Europa 300.j inillioen, Afrika 203, Amerika 84 j en Australië en Polynesië 4i millioen inwoners tellen. Een van de belangrijkste bijzonderheden uit deze tabel is deopgaaf van de sterkst bevolkte steden. Wij zijn licht geneigd die bijna uitsluitend in Europa te zoeken, doch uit deze tabel blijkt, dat de 18 steden, die het grootste aantal inwoners tellen zijnLonden 3,254,260, Sutchan (China) 2,000,000, Parijs 1,851,792, Peking 1,300,000, Tschantschau-Fu 1,000,000, Hongtschau-Fu 1,000,000, Sningtan 1,000,000, Snignan-Fu 1,000,000, Canton 1,000,000, New-York 942,292, Tientsin 900,000, Wce- nen 834,281, Berlijn 826,341, Hangkaa 800,000, Tsching- tu-Fu 800,000, Calcutta 794,645, Tokio (Yeddo) 674,447, en Philadelphia 674,022, dus slechts 4 Euro peesche steden. Nadat eenigen tijd geleden officieel gemeld was dat de keizer van Duitschland voornemens was de ver overde provinciën Elzas en Lotharingen te bezoeken, wordt dit bericht thans weder van officieele zijde tegen gesproken. Men herinnert zich misschien nog het opzien dat eenige jaren geleden gebaard werd door de zaak van den jeugdigen Mortara ,een knaap van Israëlietische ge boorte die aan zijne bloedverwanten ontrukt en in een Italiaansch klooster opgevoed werd. Deze zelfde knaap is thans tot monnik van de Augustijner orde opgegroeid en heeft als zoodanig in de vorige maand te Niort, in Frankrijk, gepredikt. Een zijner toehoorders schrijft over hem als volgt: „Het voorkomen van pater Mortara duidt zedige be scheidenheid aan. In het begin verkeert men in twij- fel of het jonge mensch zich behoorlijk in het Fransch zal kunnen uitdrukken en of deze Italiaan van 22 jaren eene preek in eene vreemde taal zal kunnen houden. Zijne klankrijke stem doet zich echter hooren em wel dra verdwijnt alle vrees; zijne volzinnen zijn goedge- evenredigd, rijk aan beelden en behoorlijk uitgewerkt; hij bezit edele bewegingen, een bezield gelaat, een aangename voordrachtalles inet éen woord doet hem als een buitengewoon redenaar kennen." Henry Stanleydie als verslaggever van den New- York Herald in de binnenlanden van Afrika Livingstone heeft opgezocht, zal binnen weinige dagen uit Enge land vertrekken om het werk van den grooten Engel- schen reiziger voort te zetten. Hij zal naar Afrika vergezeld worden door niet minder dan 800 personen, waarvan een groot aantal vroeger bij de marine gediend hebben. Het officieele dagblad van Straatsburg bevat eene verordening der Duitsche regeering, ingaande den lcn October 1874betreffende het onderwijs op de meisjesscholen in Elzas-Lotharingen. De verordening bepaalt dat voortaan op alle klassen der scholenwaar de leerlingen den leeftijd van 14 jaren nog niet bereikt hebben, van de Hoogduitsche taal bij het onderwijs gebruik gemaakt zal worden. In de oudere klassen zal het onderwijs in den gods dienst, de geschiedenis en de aardrijkskunde eveneens in het Duitsch plaats hebben. De andere vakken kun nen in het Fransch onderwezen worden, doch indien van deze bevoegdheid gebruik gemaakt wordtzalmen ten minste vijf uren in de week besteden aan liet onder wijs in de Hoogduitsche taal en gedurende ten minste twee uren in die taal onderwijs in geschiedenis en aard rijkskunde geven. In de streken waar het Fransch de moedertaal is moet in alle klassen waar de leerlingen niet ouder dan tien jaren zijn, gedurende vijf uren 'sweeks onderricht in het Hoogduitsch gegeven worden. Bovendien zal in de klassen van tien tot veertien jaren gedurende twee uren in de week bij de lessen in

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2